Cool Volley - minivolejbal
Slovenská volejbalová federácia, ktorej jednou z priorít je aj starostlivosť o mládež, každoročne organizuje v spolupráci MŠVVaŠSR projekt MINIVOLEJBALU na základných školách.

Od ročníka 2012/2013 prišlo k zmene názvu projektu z pôvodného MiniMax a MidiMax Volley na COOL VOLLEY. Jedným z hlavných dôvodov zmeny je aktívna spolupráca s medzinárodnou volejbalovou federáciou FIVB, ktorá tento projekt detí podporila dodaním 1000 ks lôpt a 50 ks sietí.
Projekt do značnej miery pozmenil prístupy v rámci didaktiky volejbalu a významne posunul možnosť hrať volejbal smerom k nižším vekovým kategóriám (10 – 12 rokov). Volejbal je hra, ktorá jeho náročnosťou na zvládnutie herných činností jednotlivca, môže spôsobiť u detí rýchly nezáujem o tento šport. Slovenská volejbalová federácia týmto spôsobom priniesla na základné školy produkt, ktorý pomohol deťom prekonať takúto bariéru a hravou súťaživou formou pritiahnúť deti k volejbalu bez ohľadu na fyzické a pohybové predpoklady žiakov.
Volejbal je uvádzaný ako druhý najrozšírenejší šport na svete a Svetová volejbalová federácia je s 220-timi členskými národnými federáciami najväčšou športovou organizáciou na svete. Aj táto neuveriteľne veľká svetová popularita a rozšírenosť vytvára permanentný tlak na možnosti presadenia sa slovenských reprezentačných i klubových tímov na medzinárodnej scéne. Pri našej veľmi úzkej základni v porovnaní s svetovými volejbalovými veľmocami sa dokážeme presadiť len vďaka veľmi kvalitne prepracovanému systému práce s mládežou a hľadaní ďalších rezerv v tejto oblasti.
Projektom chceme nielen popularizovať šport už v rannom detstve, ale i vytvoriť u detí trvalé návyky pre pravidelný pohyb a zdravý životný štýl. Zároveň s využitím marketingových možností predstaviť projekt ako vhodný produkt pre partnerov, ktorý majú záujem spojiť vlastnú komunikáciu spoločnosti s podporou športu detí a tým aj skvalitniť materiálno-technickú základňu na školách.
Generálnym cieľom projektu je pritiahnúť čo možno najväčšiu masu detí k volejbalu a prostredníctvom jednoduchých špeciálnych cvičení a loptových hier vyprodukovať u detí trvalé návyky resp. potreby pre pravidelný aktívny pohyb.
Prečo by mal byť projekt úspešný?
a) Všeobecné dôvody
1. Prostredníctvom hernej prípravy osvojenie si základných loptových zručností žiaka a získanie pevných základov pre zvládnutie techniky rôznych spôsobov odbíjania lopty vo volejbale.
2. Vybudovanie širokej bázy pre rozšírenie členskej základne vo volejbale.
3. Aktivizácia detí v mimoškolskej činnosti so zameraním na volejbal pod vedením učiteľov TV a inštruktorov.
4. Budovanie súťaživosti u detí.
b) Finančné dôvody
1. Plánované a riadené financovanie mimoškolskej činnosti.
2. Efektívna finančná podpora pre riadenú súťaž detí.
3. Zapojenie ďalších organizácií, miest, obcí a prosperujúcich spoločností a firiem ako potenciálnych sponzorov a partnerov projektu.
4. Skvalitnenie materiálno-technického vybavenia na školách.
c) Komunikačné dôvody
1. Výchova detí pre pravidelný pohyb ako súčasť zdravého životného štýlu.
2. Riadená osveta a popularizácia volejbalu, budovanie budúcej základne priaznivcov volejbalu ale aj iných športových odvetví.
3. Vnímanie a spoznávanie volejbalových tradícií a osobností vrcholového volejbalu
4. Spoznanie základných pravidiel športovej hry volejbal.
5. Zviditeľnenie sa jednotlivých základných škôl resp. miest a obcí prostredníctvom účasti v celoslovenskej súťaži.
6. Plánovaná a riadená komunikácia projektu.
Výhody ktoré projekt prináša
- účelové financovanie mimoškolskej športovej aktivity detí pod vedením preškolených odborníkov, učiteľov TV ako inštruktorov resp. trénerov
- projekt je možné realizovať na ktorejkoľvek ZŠ s funkčnou telocvičňou
- celoročná pravidelná činnosť ZŠ. Predpoklady vytvára dlhodobá súťaž.
- priame zapojenie športového zväzu a krajských volejbalových zväzov do koordinácie a riadenia celého projektu, riadenia nenáročnej súťaže a metodickej činnosti
- motivácia detí i škôl pre zapojenie sa do športovej činnosti a príprava budúcich volejbalových tímov škôl
- marketingové možnosti projektu
ORGANIZÁCIA SÚŤAŽE
Súťaž je vypísaná pre žiakov a žiačky základných škôl SR vo vekových kategóriách
- MINI COOLVOLLEY - žiaci 5.-6. ročníka základných škôl - minivolejbal trojíc
- MIDI COOLVOLLEY - žiaci 7.-9. ročníka základných škôl - minivolejbal štvoríc
Do súťaže sú zapojení všetci žiaci základných škôl Slovenskej republiky, vrátane ÚTM SVF, na základe podania prihlášky pre príslušný ročník.
Každá škola, resp. ÚTM môže do súťaže v príslušnej kategórii prihlásiť najviac štyri družstvá. Tieto družstvá reprezentujú školu v základnej úrovni súťaže (majstrovstvá okresu). Základná škola, ktorej družstvo sa stane majstrom okresu, môže na majstrovstvá kraja vytvoriť nové družstvo. Zloženie tohto družstva môže obsahovať aj hráčov, resp. hráčky, ktorí v základnej časti hrali v inom družstve.
Každé družstvo je zložené minimálne zo šiestich hráčov, najviac však z deviatich v trojkovom volejbale a v čtvorkovom volejbale družstvo zložené z minimálne 8 hráčov a maximálne 10tich. Títo hráči sú zapísaní do súpisky pre daný súťažný ročník a danú vekovú kategóriu. Hráč v jednom súťažnom ročníku môže hrať iba v jednej vekovej kategórii.
Súťaž je celoslovenská, rozdelená do troch úrovní nasledovne:
- Základná : Majstrovstvá kraja
- Stredná : Majstrovstvá oblasti
- Najvyššia : Majstrovstvá republiky
Systém súťaže na základnej úrovni:
Družstvá sú v okrese na základe ich regionálneho – oblastného - umiestnenia ,začlenené do tzv. „divízií“. Jedna divízia je zložená z maximálneho počtu deviatich škôl, ktoré sú zoskupené do troch základných skupín, po troch školách.
Družstvá v rámci svojich trojčlenných základných skupín odohrajú tri turnaje. Každé družstvo je vždy v jednom prípade organizátorom turnaja. Po odohratí takéhoto „trojkola“, sú družstvá opätovne v rámci ich divízie zoradené do nových trojčlenných skupín a opäť v rámci svojich trojčlenných základných skupín odohrajú tri turnaje. Znovu je každé družstvo vždy v jednom prípade organizátorom turnaja. Družstvá budú teda takto celkovo štyrikrát zoradené do trojčlenných skupín. Radenie je riešené tak, aby vždy nová trojčlenná skupina bola zložená z družstiev, ktoré medzi sebou ešte nehrali.
Takýmto spôsobom odohrajú družstvá v rámci ich deväťčlennej divízie max. 12 turnajov, za obdobie 12. týždňov. Po každom turnaji budú tabuľkovo vyhodnotené výsledky družstiev. Výsledky z každého turnaja, sa družstvu započítavajú a sú vyhodnocované v pribežnej spoločnej tabuľke celej divízie. Tabuľka je zostavená z údajov ako v šestkovom volejbale. Víťazi divízií sa stretnú v jednom turnaji o „Majstra Okresu“. Majster okresu, postupuje do „Strednej“ úrovne o majstra Kraja.
Systém súťaže na strednej úrovni:
Víťazi okresov odohrajú jeden turnaj o majstra Kraja. Systém organizovania a rozlosovania turnaja je v zmysle Bergerových tabuliek.
Víťazi Strednej úrovne postupujú na majstrovstvá Slovenskej republiky.
Systém súťaže na najvyššej úrovni:
Víťazi krajov odohrajú jeden turnaj o majstra Slovenskej republiky. Systém organizovania a rozlosovania turnaja je v zmysle Bergerových tabuliek.
Termínový kalendár pre odohranie súťaže v MINICOOL VOLLEY a MIDICOOL VOLLEY.
Základná úroveň :
časť 1. október - november
časť 2. január - marec
Stredná úroveň :
apríl - máj
Najvyššia úroveň:
jún