Život sa mu otočil za tri dni. Petráš v Turecku debutoval v divokom derby

16. 10. 2020 - Pavol Kubiš, denník Šport

Univerzál Jakub Petráš v drese svojho prvého zahraničného klubu Yeni Kiziltepe. FOTO: archív J.P.

Keď sa jeho blízki dozvedeli, že bude hrať v klube iba pár kilometrov od Sýrie a neďaleko sú i sýrsko-iracké hranice, neboli nadšení. Na život v tomto kúte sveta si už zvyká tri mesiace. Dvadsaťdvaročný univerzál Jakub Petráš, v drese Komárna v minulej s 382 bodmi siedmy najviac bodujúci hráč našej extraligy, má už v službách svojho nového tureckého zamestnávateľa prvoligového klubu Yeni Kiziltepe Spor za sebou víťaznú premiéru 3:0 v divokom mestskom derby.

Rodák z Humenného, ktorý vyrastal v COP Trenčín a po dvoch sezónach v Myjave vlani prestúpil do Komárna, poškuľoval po zahraničí už dávnejšie. Po pre koronu nedokončenej minulej sezóne tušil, že to so športom na Slovensku nebude dobré a angažmán vonku si hľadal ešte intenzívnejšie. Pôvodne sa chcel vybrať smerom čo najbližšie k priateľke, ktorá študuje v Dánsku. Od manažéra, ktorý sa špecializuje na Turecko, však dostal ponuku a spolu s ďalšími hráčmi odcestoval tretieho augusta na kemp do Alanye.

Na ňom si jeho vrstovníka Viliama Fejta vybral domáci Alanya Belediye SC, Jakuba zameral iný účastník tureckej 1. ligy, čo je v krajine polmesiaca druhá najvyššia súťaž. Oba tímy patria medzi mnohých adeptov na postup do superligovej AXA Sigorta Efeler Ligi. Alanya hrá v západnej skupine, Kiziltepe vo východnej. Obe sú dvanásťčlenné, prvé štyri tímy z každej postúpia do play-off. Slovenskí mladíci by tak na seba narazili až v záverečnej fáze.

"Na cestu do Turecka som sa balil s vedomím, že pokiaľ si ma nejaký klub vyberie, už tam zostanem. Za tri dni sa mi úplne otočil život. Doma som bol zvyknutý na iný - podstatne aktívnejší. O kondičný i psychický tréning navyše sa mi staral weimarský stavač Aron. Je to poľovný pes, musel zostať u rodičov. Pri výbere klubov boli v hre i tureckí superligisti. Dostať sa hneď do najvyššej súťaže by bolo super, ale radšej pomalšími krokmi. Aj keď to znie ako klišé, nechcel som sedieť na lavičke. Volejbal robím pre radosť z hry, ktorej si v prvej lige užijem viac," hovorí.

FOTO: archív J.P.

Za tým, že sa mu úplne otočil život a životný štýl, je aj kút sveta, ktorý sa vybral spoznávať. Do Sýrie by ste z Kiziltepe kameňom dohodili... "Mal som z toho rešpekt. Spoluhráči spomínali, že v minulosti bolo na uliciach množstvo transportérov a inej vojenskej techniky. Na začiatku to bolo pre mňa psychicky náročnejšie. Som dosť aktívny človek a rád niekam chodím. S výnimkou tréningov a zápasov som teraz v podstate stále zatvorený v hoteli. Zvykol som si však, už ma nemá čo prekvapiť. Čas beží rýchlo, začala sa nám liga, ani ho nestíham sledovať," pokračuje.

Býva vo vyše 200-tisícovom Kiziltepe, na tréningy hráčov zbiera klubový autobus. Zápasy hrávajú v provinčnom meste Mardin. "U nás sa zatiaľ dokončuje hala, tá v Mardine je pekná a moderná, taká turecká verzia haly na Klokočine v Nitre. My volejbalisti sa v nej striedame s basketbalistkami. Mardin rozdeľujú na nový a starý, ktorý svojou históriou láka turistov. V tíme sme dvaja legionári. Spoluhráč z Čiernej Hory Balša Radunovič mi spomínal, že hral vlani v januári s reprezentáciou i v Nitre v kvalifikácii ME," dodáva.

Po prípravnom zápase proti Cizre Belediyesi debatoval s jeho hráčom Venezuelčanom Emersonom Rodriguezom, ktorý v rokoch 2014 až 2016 pôsobil v Prievidzi. Tímy z tureckej I. ligy majú v kádri po dvoch legionárov, podľa Jakuba to bude zaujímavá súťaž. A taktiež divoká, čo naznačil už zápas prvého kola proti Dinamiku Genclik.

"Bolo to mestské derby. Ako u nás kedysi východniarske," smeje sa. "Vyhrali sme 3:0, ale zápas trval asi tri hodiny. V závere prvého setu, ktorý bol jediný vyrovnaný a vyhrali sme ho 26:24, vylúčili trénera súpera. Ich fanúšikovia boli agresívni a tak sa rozhodcovia na hodinu zavreli do šatne. Do kabíny odišli aj ich hráči. Myslel som si, že ani nedohráme. Športové súťaže sa hrajú s divákmi, ktorí majú v hľadisku rúška. Na ulici veľa rúšok nevidíte, ja bez neho však nemôžem vyjsť von z hotela," zdôrazňuje.

Paradoxom je, že pred touto sezónou sa po pôsobení v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku domov vrátil Jakubov o rok a pol starší brat Michal, účastník ME 2017. Vo Svidníku, ktorého tím bol v karanténe, zatiaľ čaká na svoj extraligový návrat. Bratia si tak vymenili úlohy, i keď Michal má otvorenú zmluvu. "Spolu sme boli iba v Trenčíne, kde sme študovali. Proti sebe sme si zahrali v stredoeurópskej lige, keď som bol v Myjave a on v rakúskom Aich Dobe. Odvtedy sa vyhýbame, ale verím, že sa naše cesty ešte stretnú," konštatoval mladší z bratov.

SLOVENSKÍ VOLEJBALISTI V TURECKU

ROSTISLAV CHUDÍK BAKIRKOY ISTANBUL 1992/93   
PETER DIVIŠ ZIRAATBANK ANKARA 1996/97
MARTIN NEMEC ZIRAATBANK ANKARA 2007/08 a BESIKTAS ISTANBUL 2016/17    
MARTIN MIKULA ZIRAATBANK ANKARA 2008
LUKÁŠ DIVIŠ FENERBAHCE ISTANBUL 2009/10
KAROL ŠRÁMEK TOKAT BELEDIYE PLEVNE 2007
MAREK MIKULA TORUL GENCLIK 2013-14
MARTIN SOPKO st. GALATASARAY ISTANBUL 2014
JÚLIUS FIRKAĽ TOKAT BELEDIYE PLEVNE 2018-20
VILIAM FEJT ALANYA BELEDIYE 2020/21
JAKUB PETRÁŠ YENI KIZILTEPE 2020/21

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #