Výnimočná v mnohom. Volejbalistka roka Kostelanská sa teší z čerešničky na torte

24. 04. 2020 - Juraj Karpiel, SVF

Mária Kostelanská sa stala desiatou slovenskou hráčkou roka. FOTO: Lukáš Jaseňák

Jej cesta je od väčšiny odlišná, no priviedla ju na vrchol. Smečiarka Mária Kostelanská sa stala slovenskou Volejbalistkou roka 2019 a celkovo desiatou hráčkou v 26-ročnej histórii s triumfom v ankete.

V seniorskej reprezentácii absolvovala minulý rok súťažnú premiéru, napokon v roku 2019 odohrala v drese s dvojkrížom najviac zápasov spomedzi všetkých hráčok - nastúpila v 22 z 25 stretnutí. Výbornými výkonmi si vybojovala miesto v základnej zostave na domácom šampionáte EuroVolley v Bratislave a výraznou mierou pomohla k historickému postupu do osemfinále.

Na klubovej úrovni už ako "stálica" Vasasu Budapešť získala maďarský titul a zahrala si v prestížnej Lige majstrov. Vo Vasasi má ešte rok platný kontrakt a pred sebou štvrtú sezónu v červeno-modrom drese.

So "Zelom" sme sa spojili na linke Bratislava - Budapešť. V hlavnom meste Maďarska momentálne trávi posezónne obdobie spolu so svojím priateľom, hádzanárskym brankárom slovenskej reprezentácie a miestneho Ferencvárosu Mariánom Žernovičom.

ROZHOVOR S VOLEJBALISTKOU ROKA MÁRIOU KOSTELANSKOU

Volejbalistka roka. Čo to pre teba znamená?

"Je to skvelý pocit a pre mňa najvzácnejšie ohodnotenie doterajšej tvrdej práce. Ešte stále si to celkom neuvedomujem. Som rada, že mi do budúcnosti zostane takáto spomienka. Z volejbalu by som mala stále radosť, aj keby som takúto cenu nezískala, ale toto je čerešnička na torte. Ešte viac ma to povzbudí do ďalšej práce, aby som sa naďalej zlepšovala."

Čakala si, že by mohlo toto ocenenie skončiť práve v tvojich rukách?

"Absolútne nie. Dokonca som v tejto komplikovanej situácii aj zabudla, že by sa mali vyhlasovať výsledky. Bola som rada, že som sa dostala do najlepšej šestky a dostala nejaké hlasy v rámci Ceny fanúšika, no rozhodne som neuvažovala nad tým, že by som mohla vystreliť až na samý vrchol."

Získať cenu pre najlepšiu hráčku práve za rok, keď ste v domácom prostredí odohrali výborný európsky šampionát, je výnimočné, súhlasíš?

"Samozrejme, minulý rok bol výnimočný. Zvlášť pre mňa, keďže som v podstate bola na druhom a treťom zraze v seniorskej reprezentácii. Predsa som si však vybojovala miesto na ihrisku, čo ma veľmi teší."

FOTO: archív M.K.

Komu by si cenu dala ty, ak by si mala tú možnosť?

"Pravdepodobne Jarke Pencovej, keďže sa dostala do finále kvalitnej poľskej ligy. Pokojne by som jej na kôpku pridala ďalšiu sošku (úsmev). Musím však povedať, že v národnom tíme sú ďalšie skvelé hráčky a určite by si to zaslúžili aj ony."

Aké je to byť v spoločnosti hráčok - legiend, ktoré triumfovali v ankete?

"Veľmi dobrý pocit. Jarka, Nika Radosová, Monika Smák, Aďa Marčeková či Dominika Valachová boli a sú výborné volejbalistky a je krásne zostať zapísaná medzi týmito menami."

VYLETELA AKO RAKETA

Prvé body v rámci ankety Volejbalistka roka si "Zelo" pripísala za roky 2016 a 2017 - ešte ako hráčka Pezinka či Trnavy (26., resp. 31. miesto). Vlani - za rok 2018 - už ako hráčka Vasasu klopala na dvere do Top 10; obsadila 13. priečku. Za rok 2019 napokon získala od hlasujúcich 165 bodov a postarala sa o bodovo najvýraznejší triumf v ženskej kategórii za posledné štyri roky.

Čo ti ako prvé napadne, keď si spomenieš na šampionát EuroVolley v Bratislave?

"Keď som v úvodnom zápase proti Španielkam prvýkrát vstúpila na palubovku a bolo tam neuveriteľne veľa ľudí; keď som uvidela rodičov v hľadisku, mala som zimomriavky a do očí sa mi tlačili slzy. Atmosféra bola neuveriteľná, každý zápas je nezabudnuteľný zážitok. Z re-live vysielania SVF sme si doma pozreli takmer všetky zápasy, bolo to veľmi príjemné pripomenutie."

Ktoré momenty úspešného roka 2019 by si vyzdvihla?

"Samozrejme, reprezentáciu a domáci šampionát; to, že som si vybojovala miesto v zostave pri prvej kompletnej sezóne v národnom tíme. Zahrali sme si proti Taliankam či Ruskám, svetovým družstvám. Ďalším highlightom je určite zisk maďarského titulu."

S pohárom pre maďarského majstra. FOTO: archív M.K.

Keby ti niekto povedal pred dvoma či tromi rokmi, že budeš hrať na bratislavskom "zimáku" pred 6000 fanúšikmi proti Egonuovej či Gončarovovej, čo by ti napadlo?

"Takéto myšlienky by som si asi ani nepripustila. Vôbec by mi nenapadlo, že v takej hale a pre toľkých ľudí spravíme taký 'boom'."

POHODU NAŠLI V BUDAPEŠTI

Do zahraničia si zamierila až ako 24-ročná, čo sa trochu vymyká súčasnému trendu...

"Dovtedy som popri volejbale študovala na univerzite. Keď som hrávala doma, chcela som zabojovať o reprezentáciu, ale uvedomovala som si, že moje výkony ešte nie sú na tej úrovni. Odkedy sa naplno venujem len volejbalu, moja kariéra sa vyvíja lepším smerom."

Vo Vasasi ťa čaká štvrtá sezóna, čo v porovnaní s inými hráčkami tiež nie je celkom obvyklé. Dá sa povedať, že si v klube maximálne spokojná?

"Absolútne. Po úvodnej sezóne sme boli obojstranne spokojní, tak sme zmluvu predĺžili o rok a vlani o ďalšie dva roky. Je skvelé, že môžeme s priateľom pôsobiť v rovnakom meste. Taktiež v klube všetko funguje výborne - skvelí ľudia, vždy máme dobre zložené družstvo, máme výborných fanúšikov a úžasného trénera. Naozaj som nemala dôvod uvažovať nad zmenou. Klubu sa darí doma aj v Európe, pravidelne hrávam."

Predsa len - ak by prišla lukratívnejšia ponuka, zlákala by ťa?

"Zrejme áno, aj keď teraz to je ťažké odhadnúť. Určite by som brala do úvahy aj kariéru môjho snúbenca. Rozhodovanie, čo ďalej, nás čaká o rok a bude to určite zaujímavé (úsmev)."

V minulej sezóne si si premiérovo zahrala v Lige majstrov, v skupine aj proti hviezdnemu Coneglianu s Egonuovou, De Kruijfovou či Woloszovou. Posunula ťa táto súťaž o ďalší krok vpred?

"Bola to veľmi cenná skúsenosť. Z môjho pohľadu nižšej smečiarky som sa musela popasovať s oveľa vyššími blokárkami a často hľadať nové útočné riešenia. Pomohlo mi to aj v lige a snáď aj do budúcnosti. Vždy sa dá zlepšovať."

Zo súboja Ligy majstrov na palubovke talianskeho Conegliana. FOTO: CEV

Aké volejbalové sny ti ešte zostávajú?

"Popravde, ani neviem, či sa teraz dá myslieť na niečo viac (úsmev). Možno majstrovstvá sveta alebo opäť skupinová fáza Ligy majstrov. Zahrať si proti tureckým družstvám a hráčkam ako Boškovičová, to by bola veľká výzva."

Ak by všetko "klaplo" - aj s ohľadom na priateľa a jeho kariéru - v ktorej krajine by si si rada zahrala?

"Najskôr v Turecku alebo Taliansku, tam je ženský volejbal na výbornej úrovni. No muselo by to všetko do seba zapadnúť."

Otázka na telo - vieš už po maďarsky?

"Nie (smiech). Je to naozaj veľmi ťažký jazyk, najmä gramatika. Popravde, prvý rok som sa učila najmä angličtinu. Mám aj knihu maďarčiny a stále sa snažím, ale keďže je v klube zahraničný tréner, veľa zahraničných hráčok a funguje najmä angličtina, nič ma 'nenúti' rozprávať viac po maďarsky. V obchode si po maďarsky vypýtam základné veci, ale nič viac."

ÚTECHOU BOLI ZNÁME TVÁRE Z PERU

Ako sa ti spolupracuje s trénerom Marcom Fenogliom, ktorý si ťa vybral do národného tímu?

"Tréner je veľmi striktný, prísny, no jeho práca nás posunula dopredu a výborne nás pripravil na európsky šampionát. Príprava bola náročná fyzicky a niekedy aj mentálne, ale popasovali sme sa s tým. Je pravda, že v ťažkej chvíli, napríklad, keď sa nedarí na tréningu, príde aj myšlienka, či to stojí za to, ale taký je život a treba sa cez to prehrýzť."

Ako ste sa s priateľom vyrovnávali s dlhým letným odlúčením, na ktoré ste neboli zvyknutí?

"Práve preto to bolo náročné - odrazu aj druhý, aj tretí mesiac a stále 'od seba'. Stále však existujú sociálne siete, telefóny a raz za čas víkendový 'opušťák', takže sa to dá (úsmev)."

Na juniorských MS 2011 v Peru boli spolu s tebou v tíme Nikola Radosová, Romana Hudecová, Karin Palgutová aj Nina Herelová. Aké bolo stretnúť ich po ôsmich rokoch opäť v reprezentácii?

"Veľmi fajn. Baby som už poznala, síce sme sa dlho nevideli, ale predtým sme niečo spolu preskákali. To ma aj trochu utešovalo, keď som do reprezentácie išla prvýkrát - že niekoho už ako-tak poznám (úsmev)."

KOUČ FENOGLIO: PRE MÁRIU ZASLÚŽENÁ ODMENA

Taliansky tréner Sloveniek Marco Fenoglio otvoril Kostelanskej dvere do národného tímu a šikovná smečiarka sa mu odvďačila výbornými výkonmi. "Neprekvapilo ma, že v ankete triumfovala. "Mária síce nie je vysoká, ale je to kompletná hráčka. Má skvelý charakter, techniku, skáče a je veľmi dobre fyzicky pripravená. Nevyniká len jednou činnosťou, ale má všetko. Myslím si, že ocenenie je v správnych rukách a želám jej to."

Skúsený kormidelník vyzdvihol u Kostelanskej viacero vlastností potrebných pre úspech: "Bojovala, tvrdo na sebe pracovala a som rád, že sa dočkala takejto pocty; zaslúži si to. Opäť sa potvrdilo, že keď si veríš a tvrdo na sebe pracuješ každý deň, môžeš sa dočkať zaslúženej odmeny. Samozrejme, že na to treba aj kvalitu - a tú ona má."

Zo súboja ME proti Nemkám. Akciu sleduje tréner Fenoglio. FOTO: TASR/Pavel Neubauer

KTO JE MÁRIA KOSTELANSKÁ
Narodená: 8. januára 1993 v Považskej Bystrici
Výška: 175 cm
Post: smečiarka
Počet štartov v reprezentácii: 24
Debut v reprezentácii: 19. augusta 2018 v prípravnom zápase v Szczyrku proti Poľsku
Kariéra: do 2012 ŠŠK OA Považská Bystrica, 2012 - 2016 VISTA real Pezinok, resp. VTC Pezinok, 2016 - 2017 Hit UCM Trnava, od 2017 Vasas Óbuda Budapešť (Maď.)
Úspechy:
Reprezentačné: 7. miesto na MS junioriek v Peru (2011), 12. miesto na ME v Bratislave (2019)
Klubové: 2x bronz v extralige s VTC Pezinok, majsterka Maďarska s Vasasom Budapešť (2019), zlato (2020) a 2x bronz v Maďarskom pohári s Vasasom Budapešť, účasť v skupinovej fáze LM 2019/20 s Vasasom Budapešť

VOLEJBALISTKY ROKA
6 - Adriana Marčeková (1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002)
5 - Monika Smák (1994, 2005, 2009, 2010, 2011), Jaroslava Pencová (2013, 2014, 2015, 2016, 2017)
3 - Alica Székelyová (2003, 2004, 2006)
2 - Petronela Biksadská (2007, 2008)
1 - Katarína Rimovská (1995), Slávka Homzová (1998), Dominika Valachová (2012), Nikola Radosová (2018), Mária Kostelanská (2019)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri FOURTEENHUDOSKV REZACRona
  • reklamní partneri KERKOSANDATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #