Vyjadrenie SVF k organizácii stretnutí Slovenského pohára

12. 01. 2021 - SVF

Slovenská volejbalová federácia zverejňuje nasledovné vyjadrenie k zavádzajúcim informáciám zo sociálnych sietí v súvislosti s organizáciou stretnutí Slovenského pohára 2020/2021:

Slovenská volejbalová federácia v plnej miere rešpektuje nariadenia autorít v boji proti šíreniu koronavírusu, v tomto duchu riadi svoje súťaže a nie je si vedomá žiadneho porušenia nariadení vlády SR ani vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva.

Slovenský pohár vo volejbale bol organizovaný na základe platnej vyhlášky o organizácii hromadných podujatí jednorazovej povahy a SVF má za to, že počas víkendových stretnutí súťaže boli dodržané všetky súvisiace nariadenia - prísnejšie než pre extraligové zápasy - vrátane otestovania všetkých účastníkov (s pozitivitou na úrovni 0,4 percenta) najneskôr 12 hodín pred začiatkom podujatia a ďalších náležitostí (viac informácií TU).

Je vhodné tiež zdôrazniť, že osoby pri výkone športu nemusia nosiť rúško na základe výnimky hlavného hygienika SR (viac informácií TU). Tá sa nevzťahuje výlučne na dlhodobo povolené ligové súťaže, ale aj na hromadné podujatia jednorazovej povahy. Na doplnenie, Slovenský pohár vo volejbale nie je jedinou prebiehajúcou pohárovou súťažou u nás (napr. pohárová súťaž hokejistov a počas nasledujúcich dvoch víkendov plánované vyvrcholenie pohára basketbalistov).

Informácia, že SVF nekonzultovala zámer organizovať stretnutia Slovenského pohára a nežiadala inštitúcie o súhlasné stanovisko, sa nezakladá na pravde. SVF už v novembri komunikovala v tejto veci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, ako aj Úradom verejného zdravotníctva SR a následne (aj sprostredkovane prostredníctvom usporiadateľov) s regionálnymi ÚVZ, ktoré sú oprávnené v takejto veci rozhodovať a konať.

Slovenská volejbalová federácia nespochybňuje a nijakým spôsobom nezľahčuje epidemiologickú situáciu v krajine. Je však jej povinnosťou sa aj v rámci platných nariadení usilovať o propagáciu volejbalu a hájiť záujmy svojich členov. Procesy súvisiace so zabezpečením súťaže prebiehali niekoľko týždňov, boli transparentné a dlhodobo komunikované na všetkých úrovniach bez akýchkoľvek výhrad z prostredia mimo volejbalového hnutia.

Extraligové kluby by za obvyklých okolností počas týchto dní ďalej hrali zápasy najvyššej súťaže. Po odložení kvalifikácie majstrovstiev Európy vznikol v kalendári voľný priestor, ktorý vyplnili zápasy Slovenského pohára. Je potrebné pripomenúť, že na rozdiel od niektorých iných odvetví štartujú v Slovenskom pohári vo volejbale len extraligové družstvá. Tie sú na základe platnej výnimky povinne testované pred ligovými stretnutiami a dodržiavajú príslušné nariadenia.

SVF tiež - práve s ohľadom na aktuálnu situáciu - pristúpila k úprave programu Slovenského pohára, aby znížila celkový počet zápasov aj mobilitu družstiev. Pohárová súťaž je skrátená na 8 stretnutí v kategórii žien a 5 stretnutí u mužov, čo rozsahom zodpovedá u žien dvom a u mužov jednému extraligovému kolu (ženy odohrajú v extralige 20 kôl a play-off, muži podľa skrátenej verzie 14 kôl namiesto pôvodných 21 kôl a play-off).

Na záver jeden príklad - tímy Myjavy a Prievidze odohrali v piatok 8. 1. vzájomný zápas v extralige a v sobotu 9. 1. sa v identickom zložení za ešte prísnejších opatrení stretli v súboji Slovenského pohára. Piatkový zápas je "v poriadku", sobotňajší je podľa niektorých vážnym ohrozením epidemiologickej situácie aj udelenej výnimky pre športové súťaže. Na to si môže každý spraviť vlastný názor.

Slovenská volejbalová federácia verí, že tieto fakty vyvrátia pochybnosti súvisiace s organizáciou stretnutí Slovenského pohára na všetkých úrovniach.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • reklamní partneri KERKOSAND
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #