Volejbalistami roka premiérovo Kostelanská a Michalovič

22. 04. 2020 - SVF

V 26. ročníku ankety SVF triumfovali Mária Kostelanská a Peter Michalovič!

Do zoznamu najlepších slovenských volejbalistov pribudli nové mená. Víťazmi hlavnej kategórie ankety Volejbalista roka 2019 sa stali Mária Kostelanská a Peter Michalovič, obaja triumfovali premiérovo. O výsledkoch 26. ročníka ankety Slovenskej volejbalovej federácie rozhodli hlasy trénerov, funkcionárov a novinárov. Smečiarka Vasasu Budapešť Kostelanská a univerzál francúzskeho Nantes Michalovič vystriedali na tróne Nikolu Radosovú, resp. Emanuela Kohúta.

Vedenie SVF muselo pre pandémiu koronavírusu zrušiť plánované slávnostné vyhlásenie výsledkov ankety a ceny odovzdá laureátom dodatočne. "Máme za sebou mimoriadne úspešný rok, naozaj historický a prelomový pre slovenský volejbal. Žiaľ, práve teraz nám aktuálna situácia neumožnila stretnúť sa na takom fóre, aké sme pripravovali a aké by si všetci aktéri zaslúžili. O to srdečnejšie však chcem všetkým oceneným zablahoželať k úspechom a poďakovať im za výbornú prezentáciu volejbalu na Slovensku. Pevne verím, že naša spoločnosť aj volejbalové hnutie vyjdú z tohto boja silnejší," povedal prezident SVF Martin Kraščenič.

Vzhľadom na nútené zrušenie slávnostného večera vedenie SVF rozhodlo, že tento rok neuvedú do Siene slávy slovenského volejbalu nových členov. "Naše legendy si zaslúžia vstup so všetkými poctami. Nových laureátov uvedieme do Siene slávy pri najbližšej vhodnej príležitosti," doplnil M. Kraščenič.

Triumfy žien SR s Fenogliom a Prievidze s R. Nemcom, obhajoby na piesku

Kategóriu kolektívov za rok 2019 ovládli v ženskej zložke slovenské reprezentantky, ktoré na domácom šampionáte EuroVolley v Bratislave postúpili do historického osemfinále, medzi mužmi zas extraligoví šampióni z VK OSMOS Prievidza. Najlepší tréneri vzišli podľa hlasovania práve od víťazných družstiev - stali sa nimi kormidelník Sloveniek Marco Fenoglio (ženy) a kouč Prievidze Richard Nemec (muži).

Medzi plážovými volejbalistami na základe dosiahnutých bodov obhájili triumf v ankete Natália Přidalová (Dubovcová) s Andreou Štrbovou a Ľuboš Nemec s Patrikom Pokopcom. Najlepším rozhodcom sa aj po ôsmy raz stal Juraj Mokrý. V treťom ročníku kategórie Junior roka sa z prvenstva tešili blokári - mládežnícki reprezentanti Tereza Hrušecká (Strabag VC Bilíkova Pezinok) a Michal Zeman (TJ Spartak Myjava). Cenu fanúšika zas v druhom ročníku online hlasovania získali libero Michaela Španková a univerzál Filip Gavenda.

Do ideálnej ženskej zostavy roka sa na základe hlasovania dostali nahrávačka Barbora Koseková, smečiarky Mária Kostelanská a Nikola Radosová, blokárky Nina Herelová a Jaroslava Pencová, univerzálka Karin Palgutová a libero Michaela Španková. Mužský "dream team" utvorili Juraj Zaťko (nahrávač), Tomáš Kriško, Matej Paták (smečiari), Šimon Krajčovič, Peter Ondrovič (blokári), Peter Michalovič (univerzál) a Ľuboš Nemec (libero).

Kostelanská zažila najlepší rok v kariére

Po dlhoročnom kraľovaní blokárky Jaroslavy Pencovej (2013 - 2017) vystúpila v ankete druhý rok za sebou na najvyšší stupienok smečiarka. Dynamická volejbalistka so šikovnou rukou Kostelanská sa vlani pevne usadila v reprezentačnom tíme a na domácom šampionáte EuroVolley patrila k oporám. Darilo sa jej aj na klubovej úrovni - v drese Vasasu Budapešť získala majstrovský titul a v skupinovej fáze Ligy majstrov si zahrala proti svetovým klubom a hviezdam.

"Ocenenie ma veľmi prekvapilo a o to viac potešilo. Pre mňa to rozhodne bol najúspešnejší rok v doterajšej kariére - s maďarským titulom, skupinovou fázou Ligy majstrov a predovšetkým fantastickými domácimi majstrovstvami Európy vo vynikajúcej atmosfére. Chcela by som sa poďakovať rodine a snúbencovi, ktorí vždy pri mne stáli, trénerom, spoluhráčkam aj fanúšikom a tiež všetkým, ktorí mi dali hlas. Všetkým patrí veľké ďakujem," odkázala 27-ročná volejbalistka, ktorú v Budapešti čaká už štvrtá sezóna po sebe.

Grafika: SVF

Michalovič prevzal žezlo od legendy Kohúta

V ostatných troch ročníkoch ankety (2016 – 2018) dominoval v mužskej kategórii skúsený blokár Emanuel Kohút, tento rok sa pocty premiérovo dočkal 29-ročný Michalovič. Reprezentačný univerzál triumfoval s výrazným náskokom pred spoluhráčmi z národného tímu Jurajom Zaťkom a Tomášom Kriškom. Bombardér v drese Nantes ako najviac bodujúci hráč súťaže patril k najväčším hviezdam Ligue A a tiež k ťahúňom reprezentácie na majstrovstvách Európy v Belgicku. "Veľmi si toto ocenenie vážim a teším sa z neho. Je to určitá satisfakcia za moju prácu, ktorú každodenne odvádzam. Vždy sa snažím robiť všetko najlepšie ako viem a mám tie najvyššie ambície," povedal rodák z Malaciek na margo triumfu v ankete.

"V prvom rade by som sa chcel poďakovať všetkým hlasujúcim, ktorí mi vyjadrili dôveru a tiež tým, ktorí sa podieľali na tomto úspechu. Je mi ľúto, že sa tento rok neuskutoční slávnostný galavečer, pretože by som si to rád užil v spoločnosti dobrých ľudí; žiaľ, nedá sa nič robiť. Verím, že keď sa budem udržiavať na podobnej úrovni, tak by to mohlo vyjsť o rok a snáď už bude aj priestor na oslavu," doplnil Michalovič, ktorý v minulosti pôsobil aj v Česku, Taliansku a Rusku.

Grafika: SVF

Tréneri roka Fenoglio a R. Nemec priviedli k úspechom víťazné kolektívy

Talian Marco Fenoglio dosiahol v druhom roku pôsobenia na lavičke ženskej reprezentácie SR historický úspech postupom do osemfinále na domácom šampionáte EuroVolley v Bratislave. K dvom oceneniam pre najlepšieho trénera v rodnej krajine (2006, 2017) pridal premiérové na Slovensku. "Toto ocenenie má pre mňa obrovský význam, nie je jednoduché stať sa trénerom roka ako cudzinec. Teší ma, že som si získal dôveru volejbalovej komunity na Slovensku," odkázal rodák z Cunea a na margo výnimočných majstrovstiev Európy dodal: "Na šampionát mám len tie najlepšie spomienky. Podarilo sa nám niečo špeciálne; myslím si, že ľudia na to len tak nezabudnú."

Grafika: SVF

Ženská reprezentácia triumfovala v ankete prvýkrát od rozdelenia na mužskú a ženskú zložku (2016), predtým naposledy v roku 2003. Na domácich ME si Slovenky získali srdcia fanúšikov a na Zimný štadión Ondreja Nepelu prilákali rekordné počty divákov. "Každý deň sme tvrdo pracovali, utvorili sme výborný kolektív a fungovali ako jeden tím," povedala kapitánka SR Barbora Koseková, ktorá sa v myšlienkach často vracia k úspešnému šampionátu: "Takúto akciu sme predtým nikdy nezažili, bolo to výnimočné. Fanúšikovia boli neuveriteľní, atmosféra vynikajúca. Verím, že si ešte niečo také v kariére zopakujeme. Sme veľmi vďačné za to, že federácia sa podujala zorganizovať pre nás takúto akciu a že sme mohli byť jej súčasťou."

Grafika: SVF

Richard Nemec, ktorý priviedol "kohútov" z Prievidze k obhajobe majstrovského titulu, je po Andrejovi Kravárikovi druhý v poradí s triumfom v ankete ako hráč aj tréner. "Je to pre mňa radostná správa. Vždy som tvrdil, že som starý hráč a mladý tréner. Vnímam ako obrovský úspech, že som za krátky čas mojej trénerskej kariéry získal toto ocenenie. Ďakujem za všetky hlasy, ktoré som dostal. Myslím si, že ľudia ocenili to, že sme v Prievidzi pracovali koncepčne a vypracovali sme sa na jeden z najlepších slovenských klubov," skonštatoval R. Nemec, ktorý ako hráč získal v ankete rekordných šesť prvenstiev.

Grafika: SVF

Neoddeliteľnou súčasťou zlatého tímu bol kapitán Prievidžanov Milan Javorčík, jeden z najdekorovanejších hráčov extraligovej histórie. "Pre celý náš tím je to veľká česť a pocta a zároveň dobrá reklama pre prievizdský volejbal a ľudí, ktorí okolo klubu pracujú. Je to odmena za čas, ktorý volejbalu venujeme a prácu, ktorú sa snažíme poctivo robiť. Ďakujeme hlavne našim fanúšikom, ktorí nás chodia v hojnom počte povzbudzovať. Je to určite cena aj pre nich, pretože sú vytrvalí, veria nám a vďaka nim máme stále skvelú domácu atmosféru," odkázal skúsený 34-ročný smečiar, ktorý má na konte päť extraligových titulov a päť triumfov v Slovenskom pohári.

Grafika: SVF

Plážoví volejbalisti obhájili prvenstvá z vlaňajška

Medzi beachvolejbalistkami do tretice suverénne triumfovali v ankete Natália Přidalová (Dubovcová) a Andrea Štrbová. V roku 2019 sa predstavili na MS v Hamburgu aj ME v Moskve, v rámci World Tour získali viacero cenných skalpov olympijských aj svetových šampióniek a priblížili sa k účasti na OH v Tokiu. Přidalová získala prvenstvo v tejto kategórii aj v jej šiestom ročníku. "Verím, že o beachvolejbal bude na Slovensku stále záujem a budem rada, ak by niekto tento môj rekord aj prekonal," povedala 29-ročná blokárka.

Najcennejším vlaňajším výsledkom dvojice bolo 5. miesto z turnaja Major vo švajčiarskom Gstaade, v osemfinále Slovenky zvíťazili nad šampiónkami World Tour Ágathou a Dudou z Brazílie. "Bol to výborný zápas, zdolali sme pár z absolútnej špičky. Bolo tam veľa Slovákov, aj moja malá sestra, bolo to veľmi emotívne, navyše, na jednom z najkrajších turnajov na svete," zaspomínala si Přidalová. Štrbová ju doplnila: "Gstaad bol pre nás rozhodne highlightom roka, aj preto, že vo štvrťfinále sme mali možnosť hrať proti domácej dvojici pred tisíckami fanúšikov. Takúto elektrizujúcu atmosféru sme ešte zažili aj na ďalšom turnaji Major vo Viedni, to sú tie najkrajšie spomienky."

Grafika: SVF

Medzi mužmi na piesku obhájili prvenstvo z minulého roka Ľuboš Nemec a Patrik Pokopec, ktorý v halovom volejbale hrávajú za Prievidzu, resp. Myjavu. V lete pomohli k postupu SR v Kontinentálnom pohári v Gruzínsku, predstavili sa na podujatiach World Tour v Ostrave a Ľubľane a viackrát prenikli do semifinále na ďalších turnajoch. Pokopec pre zranenie nemohol štartovať na národnom šampionáte, Nemec obhájil domáci titul po boku Michala Kollára.

"Na zahraničných turnajoch sa nám takmer vždy podarilo prebojovať do prvej štvorky. Vyzdvihol by som postup v Kontinentálnom pohári, striebro na SuperCupe v Česku a semifinále na turnaji MEVZA v Slovinsku. Taktiež som veľmi rád, že sa mi tretíkrát po sebe podarilo získať titul majstra Slovenska," povedal Ľ. Nemec. Mladší z dvojice Pokopec hodnotí uplynulý rok na piesku ako veľmi úspešný: "Toto prvenstvo si veľmi cením, o to viac, že sa nám ho podarilo obhájiť. Bola to pre nás jedna z najúspešnejších sezón, mrzí ma len to, že som sa nemohol zúčastniť na domácom šampionáte, ale gratulujem Ľubovi, že obhájil titul. Uvidíme, či budeme môcť ďalej spolu pokračovať; pre mňa zostáva prioritou reprezentácia v hale."

Grafika: SVF

Mokrý neuvoľnil rozhodcovskú stoličku

Arbiter svetového formátu Juraj Mokrý triumfoval v ankete o najlepšieho rozhodcu aj v jej ôsmom ročníku. V roku 2019 viedol mužské Superfinále Ligy majstrov v Berlíne, predstavil sa aj na majstrovstvách Európy žien, Svetovom pohári mužov v Japonsku či turnajoch prestížnej svetovej Ligy národov (VNL). "Je to veľká pocta, vnímam to ako poďakovanie od volejbalovej obce na Slovensku. Rozhodcov, ktorí by si toto ocenenie zaslúžili, je na Slovensku viac, ale na tomto výsledku sa odráža asi aj fakt, že sa mi darí na medzinárodnej scéne. Bez pôsobenia u nás by to však nebolo možné. Chcel by som poďakovať aj zázemiu, ktoré mám doma, pretože rozhodovanie je časovo náročné a bez podpory rodiny by to nešlo," povedal Mokrý.

Grafika: SVF

Medzi juniormi dominovali blokári

Ocenenia pre najlepších juniorov získali mládežnícki reprezentanti Tereza Hrušecká (Strabag VC Bilíkova Pezinok) a Michal Zeman (TJ Spartak Myjava). Sedemnásťročná Hrušecká pomohla Pezinku k zisku extraligového bronzu a v novej sezóne patrila k najlepším blokárkam extraligy, v drese ŠŠK Bilíkova Bratislava získala kadetský titul a juniorské striebro. "Vlani som začala hrávať najvyššiu súťaž, musela som si na to zvyknúť, no v tejto sezóne to už išlo ľahšie. Škoda, že sme ročník museli predčasne ukončiť, po zisku Slovenského pohára sme sa chceli pobiť o úspech aj v extralige," skonštatovala 197 cm vysoká volejbalistka.

Grafika: SVF

Cena pre juniora roka putuje zásluhou Michala Zemana do Myjavy. "Som hrdý a šťastný. Nečakal som, že môžem toto ocecenie získať, je to príjemné prekvapenie a určite ma to motivuje do ďalšej práce. Viem, že predo mnou získali toto ocenenie Július Firkaľ a Filip Mačuha a som rád, že som sa zaradil k týmto menám," povedal talentovaný 19-ročný blokár.

Grafika: SVF

Cena fanúšika s rekordným počtom hlasov

V druhom ročníku online hlasovania o Cenu fanúšika sa z triumfu tešili reprezentanti - libero Michaela Španková z Volley project UKF Nitra a univerzál Filip Gavenda zo španielskeho Teruelu. Fanúšikovia v oboch kategóriách celkovo podporili svojich favoritov viac než 6000 hlasmi, čím sa počet hlasov v porovnaní s premiérovou edíciou takmer zdvojnásobil.

Grafika: SVF

Grafika: SVF

ANKETA SVF VOLEJBALISTA ROKA 2019 (kompletné výsledky TU)

VOLEJBALISTA ROKA 2019
1. Peter Michalovič (Nantes/Fr.) 205 bodov
2. Juraj Zaťko (Nitra, Komárno) 143
3. Tomáš Kriško (UNTreF Buenos Aires/Arg., Friedrichshafen/Nem.) 140
4. Matej Paták (Chaumont/Fr.) 102
5. Šimon Krajčovič (Lvi Praha/ČR) 42
6. Filip Gavenda (Latina/Tal., Teruel/Šp.) 31
7. Peter Ondrovič (České Budějovice/ČR) 28
8. Emanuel Kohút (Katovice/Poľ.) 22
8. Marcel Lux (Olsztyn/Poľ., Karlovarsko/ČR) 22
10. Martin Sopko st. (Prešov) 20

VOLEJBALISTKA ROKA 2019
1. Mária Kostelanská (Vasas Budapešť/Maď.) 165 bodov
2. Nikola Radosová (Drážďany/Nem.) 130
3. Nina Herelová (Bielsko-Biala/Poľ., Nancy/Fr.) 122
4. Barbora Koseková (Pezinok, Níreďháza/Maď.) 105
5. Michaela Španková (Strabag Bratislava, UKF Nitra) 81
6. Jaroslava Pencová (Budowlani Lodž/Poľ.) 71
7. Karin Palgutová (Quimper/Fr., Nancy/Fr.) 44
8. Zuzana Šepeľová (Slávia EU Bratislava) 24
9. Karolína Fričová (Slávia EU Bratislava, Prostějov/ČR) 16
10. Romana Hudecová (Strabag Bratislava, Partizani Tirana/Alb., PVI Ankara/Tur.) 10

TRÉNER ROKA - MUŽSKÁ ZLOŽKA
1. Richard Nemec 62 bodov
2. Andrej Kravárik 49
3. Richard Vlkolinský 38

TRÉNER ROKA - ŽENSKÁ ZLOŽKA
1. Marco Fenoglio 89 bodov
2. Michal Matušov 46
3. Michal Mašek 29

TÍM ROKA - MUŽI
1. VK OSMOS Prievidza 127 bodov
2. reprezentácia mužov SR 99
3. VK KDS-Šport Košice 55  

TÍM ROKA - ŽENY
1. reprezentácia žien SR 146 bodov
2. Slávia EU Bratislava 94
3. Strabag VC FTVŠ UK Bratislava 20

BEACHVOLEJBALOVÉ DVOJICE ROKA
MUŽI: Ľuboš Nemec, Patrik Pokopec
ŽENY: Natália Přidalová (Dubovcová), Andrea Štrbová

ROZHODCA ROKA
1. Juraj Mokrý 68 bodov
2. Igor Porvazník 18
3. Miroslav Sarka 11

JUNIOR ROKA: Michal Zeman (Myjava)
JUNIORKA ROKA: Tereza Hrušecká (Pezinok)

CENA FANÚŠIKA
MUŽI: Filip Gavenda (Latina/Tal., Teruel/Šp.)
ŽENY: Michaela Španková (Strabag Bratislava, UKF Nitra)

NAJLEPŠÍ HRÁČI NA JEDNOTLIVÝCH POSTOCH

MUŽI – nahrávač: Juraj Zaťko, smečiar: Tomáš Kriško, blokár: Šimon Krajčovič, univerzál: Peter Michalovič, libero: Ľuboš Nemec

ŽENY – nahrávačka: Barbora Koseková, smečiarka: Mária Kostelanská, blokárka: Nina Herelová, univerzálka: Karin Palgutová, libero: Michaela Španková

ZOSTAVY ROKA

MUŽI
nahrávač: Juraj Zaťko
smečiari: Tomáš Kriško, Matej Paták
blokári: Šimon Krajčovič, Peter Ondrovič
univerzál: Peter Michalovič
libero: Ľuboš Nemec

Grafika: SVF

ŽENY
nahrávačka: Barbora Koseková
smečiarky: Mária Kostelanská, Nikola Radosová
blokárky: Nina Herelová, Jaroslava Pencová
univerzálka: Karin Palgutová
libero: Michaela Španková

Grafika: SVF

PREHĽAD VÍŤAZOV ANKETY SVF VOLEJBALISTA ROKA
2019 Peter Michalovič - Mária Kostelanská
2018 Emanuel Kohút - Nikola Radosová
2017 Emanuel Kohút - Jaroslava Pencová
2016 Emanuel Kohút - Jaroslava Pencová
2015 Martin Sopko starší - Jaroslava Pencová
2014 Michal Masný - Jaroslava Pencová
2013 Emanuel Kohút - Jaroslava Pencová
2012 Lukáš Diviš starší - Dominika Valachová
2011 Tomáš Kmeť - Monika Smák
2010 Martin Nemec - Monika Smák
2009 Michal Masný - Monika Smák
2008 Michal Masný - Petronela Biksadská
2007 František Ogurčák - Petronela Biksadská
2006 František Ogurčák - Alica Székelyová
2005 Tomáš Kmeť - Monika Smák
2004 Jakub Joščák - Alica Székelyová
2003 Richard Nemec - Alica Székelyová
2002 Peter Diviš - Adriana Marčeková
2001 Andrej Kravárik - Adriana Marčeková
2000 Andrej Kravárik - Adriana Marčeková
1999 Richard Nemec - Adriana Marčeková
1998 Richard Nemec - Slávka Homzová
1997 Richard Nemec - Adriana Farkašová (Marčeková)
1996 Richard Nemec - Adriana Farkašová (Marčeková)
1995 Richard Nemec - Katarína Rimovská
1994 Andrej Kravárik - Monika Kulová (Smák)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • reklamní partneri KERKOSAND
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #