Volejbalista roka 2015: Sopkova premiéra, Pencovej hetrik

16. 02. 2016 - SVF

Víťazmi 22. ročníka tradičnej ankety Slovenskej volejbalovej federácie Volejbalista roka 2015 sa v hlavných kategóriách stali Martin Sopko st. a Jaroslava Pencová. Skúsený smečiar Prešova, ktorý bol kapitánom slovenskej reprezentácie na majstrovstvách Európy 2015, triumfoval v ankete volejbalových trénerov, funkcionárov a novinárov prvýkrát v kariére. Blokárka Lokomotivu Baku a slovenskej reprezentácie v posledných rokoch v ankete dominuje a vyhrala ju tretíkrát za sebou.

V kategórii kolektív roka zvíťazili úradujúci majstri extraligy mužov, volejbalisti VK MIRAD PU Prešov, medzi trénermi dominovali tentokrát kluboví kormidelníci. Trénerom roka v mužskej zložke sa stal prvýkrát v kariére kouč Prešovčanov Ľuboslav Šalata, v ženskej zložke dostal premiérovo najviac hlasov šéf lavičky Slávie EU Bratislava Martin Hančík. V ankete o najlepšieho rozhodcu roka vyhral aj v jej štvrtom ročníku Juraj Mokrý.

Druhýkrát sa dekorovali aj najlepšie beachvolejbalové dvojice roka. Na základe dosiahnutých bodov v roku 2015 sa víťazkami stali rovnako ako pred rokom Natália Dubovcová s Dominikou Nestarcovou a v mužskej kategórii triumfovali opäť Igor Horváth s Matejom Hukelom.

Sopko doviedol Prešov na trón, bol kapitánom reprezentácie

Martin Sopko sa triumfu v ankete dočkal prvýkrát v kariére. Tridsaťštyriročný smečiar sa pred začiatkom minulej sezóny vrátil po siedmich legionárskych rokoch do rodného Prešova, ktorý doviedol do finále Slovenského pohára a po 10-tich rokoch k extraligovému titulu. Sopko bol kapitánom a ústrednou postavou úspešného tímu. S priemerom 0,65 es na set ovládol štatistiky celej extraligy. V lete sa predstavil aj v drese slovenskej reprezentácie, s ktorou absolvoval kompletný program. Nastúpil v Svetovej lige, ako aj na majstrovstvách Európy v Taliansku, kde tím dokonca viedol ako kapitán. Celkovo má na konte 182 reprezentačných zápasov a svoju budúcnosť spojil aj na túto sezónu s Prešovom.

Pencová na tróne tretíkrát za sebou

Jaroslava Pencová vládne ankete od roku 2013 a ako tretia hráčka v histórii získala tri prvenstvá za sebou. Predtým sa to dokonca štyrikrát v rade podarilo v rokoch 1999 - 2002 Adriane Marčekovej, v rokoch 2009 - 2011 vyhrala anketu trikrát za sebou Monika Smák. Pencová v prvej polovici roku 2015 pôsobila v nemeckých Drážďanách, kde získala svoj druhý bundesligový titul a zahrala si v play off Ligy majsteriek. Potom sa predstavila aj v drese slovenskej reprezentácie, s ktorou v baráži bojovala o postup na majstrovstvá Európy. Slovenky po veľkom boji cez favorizovaný Azerbajdžan na európsky šampionát nepostúpili, keď v odvetnom zápase v Leviciach prehrali až v Zlatom sete. Po sezóne prestúpila do popredného azerbajdžanského klubu Lokomotiv Baku, kde sa jej darí a aktuálne bojuje v play off Ligy majsteriek.

Ocenenie za titul po 10 rokoch

Najlepším kolektívom roka sa stali volejbalisti VK MIRAD PU Prešov, ktorí sa dostali do finále Slovenského pohára a získali titul. Majstrovský pohár doniesli zverenci Ľuboslava Šalatu domov po 10 rokoch. Tímu pomohli návraty skúseného tria Martin Sopko, Michal Červeň a Kamil Feňo. Prešov v minulej sezóne začal raketovo a prvýkrát prehral až po 21 zápasoch. Popredné priečky okupuje tím z východu Slovenska aj v aktuálnej sezóne a krátko pred začiatkom play off je na prvom mieste. V aktuálnej sezóne sa prešovskí volejbalisti predstavili aj v európskom pohára. V Challenge Cupe prešli cez silný ukrajinský tím Lokomotiv Charkov, v ďalšom kole vypadli s popredným talianskym klubom Sir Safery Perugia.

Šalata vrátil Prešov na vrchol, debutoval aj v reprezentácii

Prvýkrát v kariére získal ocenenie tréner roka mužskej zložky kormidelník Prešova Ľuboslav Šalata. Štyridsaťtriročný rodák z Humenného doviedol svoj tím do finále Slovenského pohára a k prvímu majstrovskému titulu od roku 2005. V lete "pričuchol" aj k reprezentácii, keď bol asistentom Miroslava Palguta na premiérových Európskych hrách v Baku, kde Slováci obsadili výborné 5. miesto. Šalata vedie Prešov aj v aktuálnej sezóne a jeho tím je krátko pred play off na vedúcej pozícii.

Hančíkova Slávia vládne extralige

Premiérovo sa víťazom ankety stal aj Martin Hančík, ktorý dostal najviac hlasov ako tréner ženskej zložky. Kormidelník Slávie EU Bratislava v roku 2015 vyhral na Slovensku so svojim tímom všetko, čo sa dalo. Slávistky získali Slovenský pohár a v apríli dvíhali nad hlavu 15. krát v histórii slovenskej extraligy majstrovský pohár. Je zaujímavé, že obe trofeje oslavovala Slávia v Spišskej Novej Vsi. Výbornú formu si Slávia preniesla aj do novej sezóny, aj keď s výrazne omladeným kádrom. Bratislavčanky v aktuálnom ročníku ešte neprehrali a ťahajú 21 zápasovú víťaznú sériu.

Dostal aj pozvánku do Ria

Pozíciu najlepšieho slovenského volejbalového rozhodcu obhájil štvrtý rok za sebou Juraj Mokrý, ktorý v súčasnosti patrí k najlepším medzinárodným arbitrom na svete. V roku 2015 rozhodoval v Svetovej lige, na Svetovom pohári mužov, pozvánku dostal aj na majstrovstvá sveta klubov a dokonca si ho vyžiadali aj na majstrovstvá Afriky. V úvode roka 2016 rozhodoval na olympijskej kvalifikácii mužov v Berlíne, kde mu dokonca zverili finálový zápas Francúzsko - Rusko. Krátko po berlínskom turnaji dostal pozvánku na svoje prvé olympijské hry do Ria 2016.

Natália s Dominikou opäť kráľovnami piesku

Slovenské beachvolejbalové olympijské želiezka Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová sa stali jasnými víťazkami ankety aj v jej druhom ročníku. V Svetovej sérii sa im síce nedarilo tak ako v roku 2014, ale veľký úspech dosiahli na majstrovstvách Európy v rakúskom Klagenfurte, kde sa prebojovali do semifinále. V Senci suverénne získali svoj šiesty titul majsteriek Slovenska. V roku 2016 čaká na slovenské jednotky boj o postup na OH do Ria. Úvodný Grand Slam Svetovej série sa uskutoční už od 8. marca práve v dejisku hier. Na olympijské hry sa Slovenky môžu prebojovať buď zo svetového rebríčka, ktorý sa uzavrie 12. júna, alebo cez Kontinentálny pohár, kde sa dostali na finálový turnaj. Ten sa uskutoční 23.-26. júna v nórskom Stavangeri.

Horváth s Hukelom si vyskúšali aj Svetovú sériu

Tak ako pred rokom získali ocenenie pre najlepší mužský beachvolejbalový pár Igor Horváth a Matej Hukel. V ankete rozhoduje svetový rebríček, v ktorom sa zo slovenských dvojíc umiestnili najvyššie práve Igor s Matejom, aj keď im slovenský titul v Senci "vyfúkli" v roku 2015 Jakub Ihnát s Michalom Kollárom. Horváth s Hukelom reprezentovali Slovensko aj na Kontinentálnom pohári a spoločne s Ihnátom a Kollárom skončili tesne pred bránami finále. Okrem toho si prvýkrát zahrali aj v Svetovej sérii a na turnaji kategórie Open v Soči postúpili z kvalifikácie a potom aj zo skupiny do play off. Napokon obsadili výborné 9. miesto.

OFICIÁLNE VÝSLEDKY ANKETY VOLEJBALISTA ROKA 2015

VOLEJBALISTA ROKA:

1. Martin Sopko (VK MIRAD PU Prešov) 123
2. František Ogurčák (Olympiakos Pireus, Gréc.) 116
3. Emanuel Kohút (LPR Piacenia, Tal.) 108
4. Matej Paták (AZS Czestochowa, Poľ.) 82
5. Tomáš Kriško (Dukla Liberec, ČR) 62
6. Peter Michalovič (Tonno Callipo Vibo Valentia, Tal.) 51
7. Michal Masný (Jastrzebski Wegiel) 40
8. Andrej Patúc (Nantes Rezé Volley, Fr.) 38
9. Miloš Horník (Spartak UJS VKP Komárno) 32
10. Martin Nemec (KB Stars, Juž. Kór.) 31
11. Tomáš Hollý (Spartak UJS VKP Komárno) 28
12. Matej Kubš (VK Bystrina SPU Nitra) 21
13. Peter Kašper VK Bystrina SPU Nitra) 17
14. Tomáš Kmeť (Berlín Recycling Volleys, Nem.) 15
14. Juraj Zaťko VK Bystrina SPU Nitra 15
16. Peter Ondrovič (TSV Herrsching, Nem.) 10
17. Vladimír Katona (TJ Spartak Myjava) 9
18. Peter Mlynarčík (SK Posojilnica Aich/Dob, Rak.) 8
19. Branislav Skladaný (Nantes Rezé Volley, Fr.) 6
19. Michal Červeň (VK MIRAD PU Prešov) 6
21. Milan Bencz (VK Bystrina SPU Nitra) 5
22. Juraj Drobňák (VK MIRAD PU Prešov) 4
23. Ľuboš Nemec (Spartak UJS VKP Komárno) 3
23. Radoslav Prešinský (AERO Odolena Voda, ČR) 3
25. Miroslav Jakubov (VK KDS Šport Košice) 2
25. Marcel Lux (VK MIRAD PU Prešov) 2
25. Marek Ludha (VK Bystrina SPU Nitra) 2
25. Ľuboš Kostoláni (VSG Coburg/Grub, Nem.) 2
29. Filip Palgut (SK Posojilnica Aich/Dob, Rak.) 1
29. Tomáš Lampart (VK MIRAD PU Prešov) 1
29. Roman Ondrušek (Cambrai Volley, Fr.) 1

VOLEJBALISTKA ROKA

1. Jaroslava Pencová (Lokomotiv Baku, Azer.) 155
2. Dominika Valachová (Ladies in Black Aachen, Nem.) 105
3. Nikola Radosová (BKS Aluprof Bielsko-Biala, Poľ.) 65
4. Veronika Hrončeková (Schweriner SC, Nem.) 64
5. Tatiana Crkoňová (Ladies in Black Aachen, Nem.) 56
6. Miroslava Kuciaková (Ladies in Black Aachen, Nem.) 48
7. Lucia Mikšíková (VK Slávia EU Bratislava) 43
8. Barbora Koseková (VK Slávia EU Bratislava) 33
9. Martina Noseková (Nawaro Straubing, Nem.) 29
10. Monika Rákošová (Stella Calais, Fr.) 22
11. Erika Salanciová (Volleystars Thüringen, Nem.) 18
11. Miroslava Kijaková (A.O. Thiras, Gréc.) 18
13. Simona Kóšová (Ladies in Black Aachen, Nem.) 16
14. Dominika Drobňáková (Volleystars Thüringen, Nem.) 15
15. Monika Smák (KV MŠK Oktan Kežmarok) 14
16. Monika Stankovianska (Quimper Volley, Fr.) 8
17. Michaela Abrhámová (St. Raphael Volley-Ball, Fr.) 5
18. Ivana Mifková-Bramborová (Olympiakos Pireus, Gr.) 4
18. Martina Viestová (bez klubu) 4
20. Katarína Dudová (VK UP Olomouc, ČR) 3
20. Veronika Richweissová (Volley project UKF Nitra) 3
20. Daniela Rojková (bez klubu) 3
23. Lucia Poláčiková (1. Bratislavský volejbalový klub) 2
23. Daniela Hradecká (Volley project UKF Nitra) 2
23. Jana Tužinská (TJ Slávia TU Zvolen) 2

VOLEJBALOVÝ KOLEKTÍV ROKA:

1. VK MIRAD PU Prešov 90
2. Reprezentácia mužov 53
3. VK Slávia EU Bratislava 50
4. Reprezentácia mužov Tím Baku 42
5. Spartak UJS VKP Komárno 31
6. Reprezentácia žien 24
7. VK Bystrina SPU Nitra 8
8. VK Prievidza 7
9. VK KDS Šport Košice 6
10. ŠK Chemes Spišská Nová Ves 5
11. Spartak Myjava 2
12. VK Spišská Nová Ves 1
12. VTC Pezinok 1

TRÉNER ROKA MUŽSKÁ ZLOŽKA:

1. Ľuboslav Šalata (muži tím Baku/VK MIRAD PU Prešov) 79
2. Miroslav Palgut (muži tím Baku/COP Trenčín) 30
3. Daniel Oravec (Spartak UJS VKP Komárno) 22
4. Alberto Giuliani (mužská reprezentácia SR) 15
5. Marek Kardoš (mužská reprezentácia SR/Nitra) 13
6. Richard Vlkolinský (Sp. Nová Ves/Košice) 6
6. Roman Kašša (VK Prievidza) 6
8. Martin Pipa (Spartak Myjava) 2
9. Andrej Kravárik (mužská reprezentácia SR) 1
9. Ivan Hiadlovský (kadetská repre SR/COP Trenčín) 1

TRÉNER ROKA ŽENSKÁ ZLOŽKA:

1. Martin Hančík (VK Slávia EU Bratislava) 65
2. Marek Rojko (ženská reprezentácia SR/Aachen) 55
3. Ondrej Spišák (VK Spišská Nová Ves) 15
4. Ľuboš Červeň (Volley project UKF Nitra) 5
5. Eva Koseková (juniorky SR/ŠŠK Bilíkova) 3
5. Pavel Bernáth (VTC Pezinok) 3
5. Tomáš Varga (1. Bratislavský volejbalový klub) 3
8. Ladislav Popeláš (kadetky SR/UKF Nitra) 2
9. Michal Matušov (kadetky SR/Slávia EU) 1
9. Ľuboš Petráš (ženská reprezentácia SR/Prostějov) 1
9. Marián Uvaček (Slávia TU Zvolen) 1

VOLEJBALOVÝ ROZHODCA ROKA:

1. Juraj Mokrý 55
2. Igor Porvazník 12
3. Dušan Hodoň 10
4. Igor Schimpl 9
5. Miroslav Juráček 5
6. Pavol Andrejčák 3
6. Peter Höger 3
6. Alexander Sluk 3
9. Miroslav Smolko 1
9. Peter Malík 1

NAJLEPŠÍ HRÁČI NA JEDNOTLIVÝCH POSTOCH:

MUŽI:

nahrávač Michal Masný
smečiar Martin Sopko st.
blokár Emanuel Kohút
univerzál Peter Michalovič
libero Matej Kubš

ŽENY:

nahrávačka Barbora Koseková
smečiarka Nikola Radosová
blokárka Jaroslava Pencová
univerzálka Tatiana Crkoňová
libero Dominika Valachová

ZOSTAVY ROKA:

MUŽI:

nahrávač Michal Masný
smečiari Martin Sopko st. a František Ogurčák
blokári Emanuel Kohút a Peter Kašper
univerzál Peter Michalovič
libero Matej Kubš

ŽENY:

nahrávačka Barbora Koseková
smečiarky Nikola Radosová a Miroslava Kuciaková
blokárky Jaroslava Pencová a Veronika Hrončeková
univerzálka Tatiana Crkoňová
libero Dominika Valachová

PREHĽAD VÍŤAZOV ANKETY SVF VOLEJBALISTA ROKA:

1994 Andrej Kravárik Monika Kulová (Smák)
1995 Richard Nemec Katarína Rimovská
1996 Richard Nemec Adriana Farkašová (Marčeková)
1997 Richard Nemec Adriana Farkašová (Marčeková)
1998 Richard Nemec Slávka Homzová
1999 Richard Nemec Adriana Marčeková
2000 Andrej Kravárik Adriana Marčeková
2001 Andrej Kravárik Adriana Marčeková
2002 Peter Diviš Adriana Marčeková
2003 Richard Nemec Alica Székelyová
2004 Jakub Joščák Alica Székelyová
2005 Tomáš Kmeť Monika Smák
2006 František Ogurčák Alica Székelyová
2007 František Ogurčák Petronela Biksadská
2008 Michal Masný Petronela Biksadská
2009 Michal Masný Monika Smák
2010 Martin Nemec Monika Smák
2011 Tomáš Kmeť Monika Smák
2012 Lukáš Diviš st. Dominika Valachová
2013 Emanuel Kohút Jaroslava Pencová
2014 Michal Masný Jaroslava Pencová
2015 Martin Sopko st. Jaroslava Pencová


Vyhlásenie najlepších beachvolejbalových tímov roka 2015:

Ženy:
Natália Dubovcová – Dominika Nestarcová

Muži:
Igor Horváth – Matej Hukel


Prehľad víťazov ankety SVF Beachvolejbalista roka:

2014 - Igor Horváth, Matej Hukel a Natália Dubovcová, Dominika Nestarcová
2015 - Igor Horváth, Matej Hukel a Natália Dubovcová, Dominika Nestarcová

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAG
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSC

komunikačný partner

 • #