Volejbal vo Svidníku bude mať nové vedenie

05. 06. 2016 - SVF

Po ôsmich rokoch odchádzajú z čela vedenia svidníckeho volejbalu bratia Ján a Marián Hirčkovci. Podľa už bývalého predsedu predstavenstva klubu J. Hirčka momentálne prebiehajú rokovania, ktorých výsledkom bude pravdepodobne nový subjekt, ako nástupnícka organizácia VK Slávia Svidník. Žiadna katastrofa však v klube nehrozí a vo Svidníku sa pripravuje nová sezóna. "Z mojej strany môžem s určitosťou povedať, že urobím všetko pre zotrvanie Svidníka na volejbalovej mape Slovenska," povedal J. Hirčko v rozhovore pre SVF.

Rozhovor s bývalým predsedom predstavenstva VK Slávia Svidník Jánom Hirčkom

S mladým kádrom ste v uplynulej seniorskej sezóne obstáli. Prebojovali ste sa na finálový turnaj Slovenského pohára a v extralige ste obsadili 7. miesto. Ako by ste zhodnotili sezónu?
"Kedže sme v minulosti boli zvyknutí na medailové umiestnenia, tieto výsledky sa zdanlivo môžu javiť ako neúspech. Postupili sme ale medzi 4 najlepšie družstvá v pohári a na dosah sme mali aj postup do semifinále extraligy cez nakoniec bronzové Košice. Ak si uvedomíme, že za výsledkom boli ale veľmi mladí hráči ako Ščerba, Goban, Lamanec, Smolej Majcher, niektorí vekom ešte len kadeti, je preto výsledok u mužov priam výborný a do budúcna veľmi povzbudivý. A keď k tomu pridáme mládežnícke tituly majstrov SR v kategórii juniori, kadeti, starší žiaci a mladší žiaci štvorkový volejbal, nemôžeme túto sezónu nazvať inač, ako veľmi úspešnou."

Unikátny kúsok sa vám podaril v mládežníckych kategóriách, keď ste vyhrali všetky finálové turnaje M-SR. Svedčí to o výbornej práci s mládežou. Čo to znamená pre klub?
"Keď sme pred ôsmimi rokmi prebrali s bratom svidnícke volejbalové kormidlo, pri prezentácii projektu koncepčnej práce som pred predstaviteľmi mesta povedal vetu: ´Svidník nie je tak ekonomicky silné mesto, aby sme mohli cez nákupy hrať dlhodobo o tie najvyššie priečky.´ Určili sme si preto krátkodobé, strednodobé a dlhodobé ciele s víziou na 7 až 10 rokov. Krátkodobým mal byť rýchly úspech u mužov, aby dobrý marketing pritiahol čo najviac detí a sponzorov. Podarilo sa. Strednodobým cieľom bola systémová práca s mládežou, ktorá mala priniesť mládežnícke úspechy, ako motiváciu pre detí, že to čo robíte má svoju logiku. Podarilo sa. Dlhodobým cieľom, z ktorého môžete ťažiť najviac, je zapracovanie mladých hráčov do A družstva a tým prirodzene zníženie nákladov a tlak na rozpočet klubu. Dnes sme okrem Prešova a Nitry hrali vyrovnanú partiu v extralige s každým a dokázali ich aj poraziť.  Ak si uvedomíme, že základnú zostavu tvorili skoro všetci vlastní odchovanci, je to určite výborná vizitka práce celého klubu."

Šancu dostávali mladí hráči Goban, Ščerba, Lamanec atď. Sú títo hráči budúcnosťou svidníckeho volejbalu?
"I keď je vo Svidníku teraz komplikovaná situácia, títo hráči a nielen oni, sú samozrejme budúcnosťou nielen svidníckeho, ale verím, že aj slovenského volejbalu. V prvom rade však budú musieť chcieť na sebe pracovať hlavne oni. Patrik Lamanec odchádza na vysokú školu do Prešova, alebo Košíc a prirodzene sa rozhodol, že každodenné cestovanie do Svidníka by mu určite ani v štúdiu, ani ďalšom volejbalovom napredovaní nepomohlo. Preto sa rozhodol, že bude pokračovať v kariére v Košiciach."

Ján Hirčko

Naznačili ste, že je vo Svidníku komplikovaná situácia. Môžete ju trochu objasniť? Čo to znamená pre volejbal vo Svidníku vôbec?
"Nechcel by som ju medializovať viac, ako už je, ale pravdou je, že po ôsmich rokoch odchádzam aj s bratom z čela svidníckeho volejbalu. Som poslancom mestského zastupiteľstva a musím so zármutkom povedať, že šport číslo jedna v meste, sa stal politickou témou, čo je veľmi nešťastné. Náš odchod by mal pomôcť k upokojeniu situácii. Som však pripravený svidníckemu volejbalu vždy pomôcť, lebo to bola nádherná etapa môjho života a ľudí okolo neho považujem za moju druhú rodinu. Aj to, že som dnes u vás na centrále SVF je znak toho, že chcem, aby to čo sme budovali tak ťažko, sa tak rýchlo nerozbilo. Chcem sa aj touto cestou vedeniu SVF poďakovať, že štatút CTM bude naďalej vo Svidníku."

Pod akou hlavičkou bude vystupovať Svidník v budúcej sezóne?
"Práve prebiehajú určité rokovania, čoho výsledkom bude pravdepodobne nový subjekt, ako nástupnícka organizácia VK Slávia Svidník. Z mojej strany môžem s určitosťou povedať, že urobím všetko pre zotrvanie Svidníka na volejbalovej mape Slovenska."

Poďme naspäť k sezóne. Ako ste boli spokojní s prácou trénera Petra Tholta? Ostáva aj ďalej?
"Tréner Tholt sa ukazuje ako jeden z výborných trénerov novej generácie. Je cieľavedomý, poctivý a neunikajú mu detaily, ktoré sa neskôr ukazujú ako kľúčové. Som veľmi rád, že som ho v minulosti presvedčil stať sa Svidníčanom. Ide si stavať vo Svidníku dom, čo je pre volejbal u nás veľmi dobré. Musím ale povedať, že vo Svidníku máme skutočne veľmi dobrých trénerov a výsledky sú toho najlepším dôkazom. Tréneri ako Franko, Vitko, Paňko či Cahajla dali rukopis nie jednému výbornému volejbalistovi."  

Máte informácie aká je ďalšia budúcnosť klubu? Budete hrať opäť s mladým tímom? Aké budete mať ambície?
"Mládež bude pokračovať bez zmeny. U mužov to bude, tak ako každý rok. Nové vedenie musí osloviť a vzhľadom na situáciu presvedčiť hráčov, aby ostali, prípadne vhodne doplnili.  Niektorým, ako Labikovi, Kucharikovi, Sotákovi skončili zmluvy, niektorí ako Lamanec, Majcher, Margicin idú na vysokú školu, Vitko skončil bakalára. Hriňák dokonca do civilného zamestnania. Nové vedenie sa musí popasovať, tak ako sme sa pasovali my pred každou sezónou. Toto bol vždy akýsi živý mechanizmus."

Ste spokojní s podporou mesta? Bude vás mesto podporovať v budúcej sezóne?
"Vzhľadom na možnosti a rozpočet mesta nás mesto do minulého roka podporovalo najviac ako mohlo, za čo sme mu boli vďační. Išlo o podporu každoročne vo výške približne 35-tisíc eur a tiež sa pracovným pomerom čiastočne pokrývali náklady trénera. Tento rok nám paradoxne po najlepšej sezóne bez vecných argumentov schválili príspevok vo výške 10-tisíc eur a tréner už od nového roka nie je zamestnancom mesta. A či bude mesto podporovať volejbal  aj naďalej? Určite áno. Cieľ je splnený, staré vedenie odstúpilo. Nič im nebude brániť navýšiť príspevok pre volejbal a naspäť schváliť príspevok na trénera."

Záujem o volejbal je vo Svidníku veľký, máte skvelú fanúšikovskú základňu. Vnímate to ako záväzok, aby sa vo Svidníku hral kvalitný volejbal?
"Vždy môžem hovoriť iba za seba. Mojim odchodom z vedenia sa predsa môj vzťah k volejbalu nemôže zmeniť. Vždy budem mať eminentný záujem, aby šport číslo jedna v meste Svidník naďalej vychovával mladé talenty a ponúkal ľudom kvalitnú zábavu. Akokoľvek budem vedieť volejbalu pomôcť, rad to urobím. Volejbal by mal v prvom rade spájať."

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • generálny reklamný partner ME žien na SlovenskuSTRABAG
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAG
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #