Vartovníkovi dala stopku vrodená vada srdca

20. 11. 2020 - Časopis Volejbal

So slovenskými reprezentantkami ako asistent trénera na ME 2009 v Katoviciach. FOTO: archív S.V.

ČASOPIS VOLEJBAL - rubrika VYRÁSTLI POD SIEŤOU

Na európskom šampionáte štartoval ako hráč i tréner. K volejbalu sa bývalý 49-násobný reprezentačný smečiar Stanislav Vartovník dostal pomerne neskoro a pomerne rýchlo sa z neho aj vytratil. Svet športu vymenil za svet financií, ale ponuku zaspomínať si na život pod vysokou sieťou prijal rád.

ŠTUDOVAL BASKETBALOVÉ TRÉNERSTVO

Chcel študovať telesnú výchovu, ale keď sa dostal na vysokú školu do Banskej Bystrice, na UMB volejbalový odbor nebol otvorený. Tak začal pôvodne študovať basketbalové trénerstvo. Až tak ho to však nenapĺňalo, popri tom trénoval s banskobystrickými volejbalistami u trénera Zdena Haringa. Prvú ligu však hrával za Spišskú Novú Ves a keďže oba tímy v nej boli súpermi, Stredoslováci po čase chceli, aby ku nim prestúpil. Spišiakom to však nevoňalo a tak ho "posunuli"  vyššie.

V PREŠOVE "MENIL" NOHU

Po roku a pol prestúpil do Prešova, kde sa hlásil trénerovi Michalovi Kudlovi. Pol roka s Prešovčanmi iba trénoval a keď nastúpil odznova do druhého ročníka na zimný semester na v tom čase ešte Fakultu humanitných vied PU (učiteľské štúdium telesnej výchovy), jeho kariéra rýchlo napredovala. Volejbal začal hrať ako 16-ročný v Spišskej Novej Vsi, kde ho otec zobral do partie volejbalistov.

Počas prvých mesiacov u "koňarov" si však v dvadsiatich rokoch musel "meniť" nohy. Vpredu mal totiž pravú, čo pri smeči a podaní nebolo ideálne a znamenalo to i slabšiu variabilitu pri útoku. Zmena na ľavú mu trvala pár mesiacov, ale podarilo sa. V mužstve, v ktorom v tom čase pôsobili hráči ako Paľa, Výrostko, Nebenführ, Gešperík a ďalší, hrajúcim trénerom bol Vlkolinský a z juniorky prišiel s nimi trénovať Sopko st., začal pravidelne hrávať.

V tom čase bola extraliga rozdelená na A1 a A2, s tímom začínal v tej druhej. V ďalšej sezóne mužstvo prevzal tréner Daniel Oravec. Pod jeho vedením zažil i Pohár CEV vo francúzskom Poitiers. S Prešovom síce počas štvorročného pôsobenia  extraligovú medailu nezískal, dvakrát však štartoval na svetových letných univerziádach na Malorke a v Pekingu, dokončil si vysokú školu a dvere sa mu otvorili aj do seniorskej reprezentácie.

Z ČESKA DO POĽSKA

Z Prešova "vyletel" i do sveta profesionálneho volejbalu. Dva roky odohral v Odolenej Vode. "Bolo to super obdobie. Chance bola vtedy na vrchole v Česku, prvý rok sme vyhrali Český pohár a v druhej majstrovský titul," spomína Stano. Jeho spoluhráčmi v zlatom tíme boli i nahrávači Michal Masný a Branislav Skladaný.

Po titule sa mužstvo rozpadlo, niektorí hráči prešli do Kladna. Tak, ako mu Rostislav Chudík vybavil "odolku", následne si ho z nej stiahol k sebe do poľského Kedzieržynu, ktorý šiel trénovať. Klub s úspešnou históriu mal finančne horšie obdobie a v skromnejších podmienkach ho zachraňovali Slováci. Okrem Stana sa v tíme počas jeho kedzieržynskej éry zišli Tomáš Kmeť, Dušan Kubica, Karol Šrámek a v roku 2005 v ňom odštartoval svoju legionársku púť aj Martin Sopko st.

"Sezóna 2004/05 bola moja najvydarenejšia klubová, v štatistikách som bol druhý najlepší prihrávač ligy za poľským reprezentačným liberom Ignaczakom. Zároveň bola ťažká, pretože v januári som musel ísť na operáciu členku a polroka som zostal mimo volejbalu. Dobre som sa však upísal a tak si ma klub nechal," dodáva. Na lavičku si však sadol tréner Wojciech Drzyzga. Komunikácia medzi hráčmi a trénerom neklapala, to sa prejavilo i na výsledkoch a Mostostal skončil v súťaži až ôsmy, čo bol jeho najhorší výsledok.

Po dvoch rokoch v Kedzieržyne sa sťahoval do Bydgoszczi. Nováčik najvyššej súťaže hľadal nových hráčov, ale nedokázal vytvoriť také podmienky ako iné kluby. Pozliepanému tímu pod vedením trénera Wieslava Popika, ktorý ako hráč svojho času pôsobil i v Myjave, sa nedarilo. Nefungovalo to. Vartovník bol v tom čase v tíme jediný Slovák.

Stanislav Vartovník (vľavo) s legendárnym Brazílčanom Gibom. FOTO: archív S.V.

Stanislav Vartovník (vľavo) s legendárnym Brazílčanom Gibom. FOTO: archív S.V.

S KARDOŠOM DO RENNES

Po sezóne v Bydgoszczi sa mu ozval nahrávač Marek Kardoš, že jeho klub z Rennes hľadá smečiara. Do Francúzska odcestovali spolu. Stano na tomto poste vymenil iného Slováka Martina Nemca, ktorý prestúpil do Turecka.

V krajine galského kohúta však do jeho hráčskej kariéry zasiahla osudová vec. Po tom, ako na tréningu dostal srdcový záchvat a počas prevozu do nemocnice zomrel 26-ročný hráč Chaumontu Cédric Schlienger, hráčom sprísnili lekárske kontroly. Stanovi tak našli vrodenú vadu srdca.

Diagnózu francúzskych lekárov potvrdili aj slovenskí odborníci. Paradoxne celé leto predtým hrával beach v štyridsaťstupňových horúčavách a srdce mu nesignalizovalo žiadny problém. Odvtedy s ním každý rok chodí na kontrolu.

Vo februári 2008 sa vrátil domov a zvažoval, čo ďalej. Rozhodoval sa, či ešte skúsi hrať alebo bude trénovať. Spišiaci prišli za ním s výzvou, že chcú postúpiť do ženskej extraligy. "Bol som doma dva dni a dostal som takúto ponuku. Už sa mi nechcelo preč zo Spišskej Novej Vsi a tak som začal trénovať. Vyhrali sme baráž s Košicami a postúpili," opisuje moment, keď sa ako čerstvý tridsiatnik - obrazne povedané - z noci do rána stal z hráča trénerom.

TRÉNOVAL ŽENY I MUŽOV

Po necelých štyroch rokoch si v sezóne 2012/13 vyskúšal aj prácu s mužským tímom, ale na lavičke Chemesu Humenné nevydržal dlho, aj keď mal s v tom čase úradujúcim majstrom dvojročnú zmluvu. Humenčania pod jeho vedením síce začali sezónu víťazstvom nad bratislavským Volley Teamom vedeným Talianom Zaninim, neskôr však po prehratom zlatom sete v Grécku nepostúpili v Pohári CEV cez Vrahati a už sa to zbieralo.

Odvety sa vo volejbale po ňom zľahla zem. Sledoval ho z diaľky, mal aj ďalšie ponuky, ale zistil, že to nebude to pravé orechové, čím sa chce živiť. Ako neskoro prišiel pod vysoké siete, tak skoro sa spod nich vytratil. Ako 34-ročný. "Neľutujem, boli to pekné časy od vysokej školy až trénerstvo," zdôrazňuje.

Ešte na sklonku volejbalovej kariéry "zabrdol" do sveta financií, ktorým sa neskôr začal venovať naplno. Ako finančný poradca sa venuje osobným financiám, pendluje medzi Spišskou Novou Vsou a Michalovcami. Jeho desaťročný syn Miško sa v Spišskej Novej Vsi venuje futbalu.

REPREZENTÁCIA AJ Z OPAČNEJ STRANY

Pri slove reprezentácia sa mu rozžiaria oči. Ocitol sa v nej ako hráč i tréner. "Bol som rád, že som sa do nej dostal, vytiahol ma do nej tréner Třešňák. Bolo to obdobie štrajkov i generačnej výmeny hráčov, na európskom šampionáte v Nemecku sme v skupine s domácimi, Francúzmi, Čechmi, Talianmi a Španielmi nevyhrali ani jeden zápas. Napriek tomu reprezentáciu považujem za vrchol mojej športovej kariéry," hovorí. V nej ho pribrzdilo aj zranenie členku v roku 2005 z Kedzieržynu.

Od februára 2009 bol Vartovník asistentom českého trénera Miroslava Čadu pri slovenskej reprezentácii. "Bolo to pekné obdobie, znova som sa vrátil do reprezentačného tímu. Jeho fungovanie som videl aj z opačnej strany," dodáva.

Atmosféru európskeho šampionátu si tak vychutnal ako hráč i tréner. Slovenky na ME 2009 v Katoviciach zdolali v skupine Češky 3:2, prehrali s Azerbajdžanom 2:3 a 0:3 so Srbskom. Zo skupiny - i s pocitom veľkej krivdy - nakoniec nepostúpili. Lepšie skóre posunulo ďalej Češky a Azerbajdžanky. Reprezentáciu v súčasnosti vníma najmä cez trénerskú kariéru svojho niekdajšieho spoluhráča Mareka Kardoša, ktorý vedie aj Prešov, a fandí mu.

KTO JE STANISLAV VARTOVNÍK
Narodený: 23. februára 1978 v Poprade.
Kluby: ako hráč Spišská Nová Ves, 1998-2002 Prešov, 2002-04 Odolena Voda, 2004-06 Kedzieržyn-Kožle, 2006/07 Bydgoszcz, 2007/08 Rennes, ako tréner 2008-2012 ženy Spišská Nová Ves, 2012 muži Chemes Humenné, asistent Miroslava Čadu pri ženskej reprezentácii.
Reprezentácia: v seniorskej v rokoch 2002 až 2005 odohral 49 zápasov, štartoval na ME 2003 i dvoch svetových letných univerziádach 1999 v Palme de Mallorca a 2001 v Pekingu. Ako asistent Miroslava Čadu pri ženskej reprezentácii bol aj na ME 2009.
Úspechy: majster Česka 2004 a víťaz Českého pohára 2003.

Viac zaujímavých príbehov aj noviniek spod vysokej siete nájdete v mesačníku Volejbal.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri FOURTEENHUDOSKV REZACRona
  • reklamní partneri KERKOSANDATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #