V Nitre ukončila set ČK, Košice a Komárno potvrdili rolu favoritov

05. 10. 2019 - SVF + kluby

Nitra v tesnom zápase zdolali doma Prešov 3:1. FOTO: Martin Kilian

V Edymax extralige mužov sa v sobotu hrali tri zápasy 2. kola, v ktorých sa zrodili zaujímavé výsledky. Najväčší boj sa odohral v Nitre, kde domáci volejbalisti zdolali Prešov v zápase plnom tesných koncoviek 3:1. Tretí set ukončila netradične červená karta, ktorú za protesty videl blokár hostí Ivo Mikovčík. Premiéru v novej sezóne absolvoval Zvolen, ktorý aj s novými posilami prehrali s vicemajstrom z Košíc 0:3. Rolu favorita potvrdilo aj Komárno, ktoré si doma poradilo s Trenčínom 3:0. V nedeľu uzavrie kolo duel Myjavy s majstrovskou Prievidzou.

Nitra vo svojom prvom domácom zápase sezóny privítala Prešov. S výnimkou prvého setu, ktorý mala Nitra v rukách, videli diváci tesné koncovky. Dôležitý moment sa udial v koncovke tretieho setu za stavu 1:1 a 27:27. Útok Iva Mikovčíka sa skončil v aute, ale prešovský blokár reklamoval teč nitrianskych hráčov tak vehementne, že mu rozhodca Pavol Vaško ukázal červenú kartu a ukončil tým set. Nitra získala 28. a po červenej karte aj 29. bod a dostala sa do vedenia 2:1. V štvrtom dejstve vyrovnal Prešov z 18:23 na 23:23, ale koncovku napokon zvládli lepšie domáci, ktorých v tomto stretnutí neviedol Ľuboslav Šalata, ale dvojica Daniel Mikulošovič a Ľubomír Paška. O tom, že bude Mikušovič viesť družstvo, sa dozvedel až pred zápasom, keďže hlavný tréner Šalata absentoval zo zdravotných dôvodov. Mikušovič už raz tak viedol extraligový zápas vonku. Doma to bola jeho premiéra. Pre zaujímavosť. Mikušovič v sobotu cez deň odohral dva zápasy v prvej lige mužov za rezervu Nitry ako hrajúci tréner. Najviac bodujúcimi hráčmi boli domáci univerzál Ľuboš Kostoláni a hosťujúci kapitán Martin Sopko st., obaja nazbierali zhodne po 22 bodov. Prešov je po dvoch kolách bez bodu.

Inkriminovaný moment koncovky 3. setu. Pavol Vaško ukazuje Ivovi Mikovčíkovi červenú kartu, čím ukončil set. FOTO: Martin Kilian.

Komárno nastúpilo proti mladíkom z Trenčína bez Juraja Zaťka, Petra Kašpera, Martina Turisa a Juraja Raka, tréner Robin Pělucha dal šancu aj hráčom z lavičky. Prvé dejstvo vyznelo jasne pre domácich (25:10), ďalšie dva sety boli veľmi vyrovnané, ale napokon rozhodli skúsenosti. Mužom duelu bol blokár Ján Tarabus, bývalý hráč COP Trenčín si pripísal 18 bodov, z toho 5 es a 5 blokov.

Druhé víťazstvo v novom ročníku zaznamenali volejbalisti Košíc, keď vyhrali vo Zvolene 3:0. Vicemajster mal prvé dva sety pod kontrolou a nepustil domácich ani na 20 bodov. Hráči spod Pustého hradu sa však potom osmelili a boli blízko k zisku aspoň jedného setu. V treťom viedli takmer celý čas, v závere ešte 22:20 a potom 24:23, ale napokon dobre podávajúci hráči Košíc koncovku otočili. Za Zvolen nastúpili všetky tri zahraničné posily. Výborný duel odohral skúsený smečiar Miroslav Jakubov, ktorý si pripísal 18 bodov, z toho dal 5 es a 2 bloky. Ešte o bod viac získal univerzál Patrik Lamanec.

Edymax extraliga mužov - základná časť - 2. kolo - sobota:

VKP BYSTRINA SPU NITRA - VK MIRAD PU PREŠOV 3:1 (19, -24, 27, 26)
Rozhodovali: Vaško a Sarka, 100 divákov.

Nitra: Kyjanica 15, Porubský 3, Malina 11, Jendrejčák 12, Kostoláni 22, Marinič 5, libero Krajčo (Loži 0, Galandák 2). Družstvo viedol: D. Mikušovič.
Prešov: Hudák 5, Faron 5, Jurko 1, M. Sopko st. 22, Mikovčík 12, Šniežek 16, libero T. Lampart (Ščerba 2, Oleárnik 2). Tréner: E. Digaňa.

MVP: Ľuboš Kostoláni (Nitra)

Daniel Mikušovič, asistent trénera Nitry: "Vyhrali sme, takže sme spokojní. Získali sme tri body, cieľ sme splnili. Takmer všetky sety sa rozhodovali v koncovke, takže bol to veľmi vyrovnaný zápas. Niektoré pasáže boli veľmi pekné, boli aj pekné výmeny. Ale prišli aj úseky, kedy sme kopili chyby. Ale celkovo chalani hrali dobre, páčilo sa mi to. Ku koncu už boli takí uvoľnení, dobre sme servovali, aj prihrávali. Keďže aj súper hral v závere dobre, tak to bol celkom dobrý zápas aj pre divákov. Nechcem vyzdvihnúť jednotlivcov, hrali sme ako tím. V poslednom sete bol rozhodujúci servis Kyjanicu, ale predtým potiahli aj iní."

Erik Digaňa, tréner Prešova: "Dnes to malo náboj. Rozhodla naša nedisciplinovanosť. Trošku sme poľavili v taktických veciach. Mám si čo s chlapcami vyrozprávať, niektoré veci. Sme na začiatku sezóny, ale niektoré veci musíme striktne dodržiavať. Nitra ma nejako neprekvapila. Žiaľ, my sme trošku zlyhali, neudržali sme si nervy a už to išlo tak, ako to išlo. Blahoželám súperovi, dnes vyhral, pevne verím, že mu to vrátime."

VK SPARTAK UJS KOMÁRNO - ŠŠ VOLEJBAL TRENČÍN 3:0 (10, 24, 23)
Rozhodovali: Moravčík a Kováč, 106 divákov.

Komárno: Ogurčák 9, Tarabus 18, Százvai 16, Slezák 10, Forró 4, Jalovecký 1, libero Pati-Nagy (Sánta 1). Tréner: R. Pělucha.
Trenčín: Krišák 2, Š. Rzyman 11, Billich 4, V. Rzyman 6, Gergely 5, Fejt 4, liberá Volčko a Nebus (Vančo 1, Urbán 1, Capalaj 0). Tréner: P. Kalný.

MVP: Ján Tarabus (Komárno)

V prvom sete nebolo o jeho víťazovi pochýb, keď si hosťujúci tréner musel brať druhý oddychový čas už v prvej tretine setu. Domáci zatlačili svojho súpera, nič mu nedarovali, čoho výsledkom bol úplne suverénne zvládnutý prvý set. Za všetko hovorí fakt, že prvé dejstvo trvalo necelých dvadsať minút, takže bola to jednoznačná záležitosť.

Ďalší priebeh však už taký hladký nebol. V druhom sete sa Trenčania vzchopili a prakticky od úvodu setu boli v miernom vedení, dokonca aj 16:13. Komárno sa však včas spamätalo a v koncovke zabralo, keď vyrovnalo na 19:19 a potom sa mužstvá drali cez prsty o každý bod. Mierne navrch mali už v tejto fáze domáci, no premenili až svoj druhý setbal, keďže zverenci Petra Kalného hrýzli až do konca.

Domáci začali aj tretí set podobne ako prvý, rýchlo sa dostali do vedenia 6:1, no hostia zbrane nezložili. Komárno, ktoré nechalo niektoré opory oddychovať, vyhrávalo 13:19, ale hostia vyrovnali na 13:13. Až komárňanský Százvai upokojil domácich fanúšikov, keď natiahol pri svojom podaní domáci náskok na 17:13, ale aj ten dokázali hostia zmazať. Komárno získalo dôležité vedenie za stavu 22 :19, ktoré ešte Trenčania stiahli na jediný bod, ale posledné slovo po oddychovom čase mali domáci, ktorí tak najkratším možným spôsobom na sety zvíťazili v troch setoch.

Robin Pělucha, tréner Komárna: "Spokojný som s prvým setom, kde to vyzeralo tak, ako som si predstavoval. Tie ďalšie dva sety sme poľavili na servise a na príjme, vo všetkých činnostiach to nebolo ono, išli sme trošku výkonnosťou v týchto setoch dole, čo som nechcel, ale stalo sa. Samozrejme, nehrali sme v najsilnejšom zložení, potrebujeme však, aby hrali aj ostatní hráči. S výhrou 3:0 som spokojný, ale s hrou nie celkom, lebo viem, že sa to dalo zvládnuť aj lepšie."

Peter Kalný, tréner Trenčína: "To, že budeme prehrávať koncovky setov, ak sa nejakým spôsobom dotiahneme, to je normálne. Ale mám výhrady voči tomu, ako vyzeral náš druhý set, kde to nesmie tak vyzerať. Samozrejme, je to už iná parketa, keď domáce opory sedia na lavičke, takto to bolo trošku vyrovnanejšie. Ale druhý a tretí set sme hrali asi to, čo momentálne vieme. Nemali sme tu naše prvé libero, hral vekom ešte žiak, miestami sme na to trpeli, ale musia si cez to chlapci prejsť, takto to máme nastavené a takto to bude fungovať."

MVK ZVOLEN - VK KDS ŠPORT KOŠICE 0:3 (-18, -19, -25)
Rozhodovali: Malík a Andrejčák, 100 divákov.

Zvolen: Vrtielka 10, Orolín 1, Kenny 1, Smith 1, Michalec 5, Kamenský 14, libero Hraňo (Kučera 12, Šimko 2, Borski 1). Tréner: M. Vaško.
Košice: Kasperkevič 0, Jakubov 18, Kríž 3, Lamanec 19, M. Sopko ml. 10, Pizur 7, libero Kurej (Smolej 2, Ondruš 1, Goč 0). Tréner: R. Vlkolinský.

MVP: Miroslav Jakubov (Košice)

Martin Vaško, tréner Zvolena: "Bola to pre nás prvá vážna previerka. S niektorými vecami môžeme byť spokojní, ale niektoré boli zlé. Veľká škoda, že sme nedotiahli tretí set do víťazného konca. Vieme, na čom musíme pracovať."

Richard Vlkolinský, tréner Košíc: "Myslím si, že prvé dva sety sme mali zápas vo svojej moci. Dobrý servis aj obrana. No potom sme prestali dobre podávať aj brániť. V treťom sete ale nefungovalo nič, takže sme len počkali na chyby súpera."

Štatistiky, rozpis zápasov a tabuľku nájdete TU.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • reklamní partneri KERKOSAND
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #