Tréner Kardoš: Postup nám unikol skôr než na konci. Čaká nás veľa práce

11. 09. 2021 - SVF

Reprezentačný tréner Marek Kardoš počas zápasu v skupine v Tallinne. FOTO: CEV

Slovenskí volejbalisti boli až do záveru skupinovej fázy v hre o postup, osemfinále šampionátu EuroVolley im však napokon o jeden bod uniklo. V skupine v estónskom Tallinne obsadili zverenci Mareka Kardoša s jedinou výhrou nad Lotyšskom (3:2), dvoma prehrami v tajbrejku s Estónskom a Nemeckom a prehrami s Francúzskom (0:3) a Chorvátskom (1:3) so štyrmi bodmi 5. miesto a v konečnom poradí 19. priečku.

"Veľmi to mrzí. Za posledné tri týždne sme išli výkonnostne hore, napriek tomu sa to nepodarilo. Verím, že to nebol náš vrchol. Napriek všetkým problémom, ktoré máme a mali sme počas prípravy, sa chcem chlapcom poďakovať, odviedli obrovský kus práce," začal Kardoš hodnotenie po návrate domov.

"Chýbalo nám veľa dôležitých hráčov - Zaťko, Lux, Ihnát a Porubský, Ondrovič a Gavenda boli po zdravotných problémoch, svoje ťažkosti mal aj Michalovič a prvýkrát sme hrali na šampionáte s nahrávačom Palgutom. Bol by som rád, keby sa nám podarilo ísť na takéto vrcholné podujatie v najsilnejšom zložení. V kvalifikácii nám chýbal len Lux a vyzeralo to celkom inak," pokračoval Kardoš.

Vo štvrtkovom záverečnom zápase proti Nemecku sa ešte Slováci mohli víťazstvom predrať do najlepšej šestnástky, z 0:2 vyrovnali na 2:2, ale tajbrejk jasne ovládol favorit. Podľa Kardoša prišiel slovenský tím o kľúčové body už skôr.

"Nie je to o zápase s Nemeckom, ale o zápase s Estónskom, v ktorom sme viedli 2:0, respektíve 9:6 v tajbrejku a zápase s Lotyšmi, ktorý sme mali rozohratý na tri body. Niekedy rozhodujú jedna či dve lopty, jedno zlé rozhodnutie na ihrisku. To sú detaily, ktoré tí najlepší zvládajú lepšie," podotkol kormidelník SR a dodal: "Nevyšiel nám súboj s Chorvátmi, to je fakt, ale v ostatných zápasoch to nebolo zlé. Ak by nám niekto pred 'Európou' povedal, že budeme hrať tajbrejk s Nemcami, brali by sme to všetkými desiatimi. Veľkou školou pre mladších hráčov bol tiež solídny zápas proti Francúzom."

FOTO: CEV

Slovenský tím v Tallinne vo viacerých momentoch zrádzalo podanie - vyprodukoval veľa chýb a súpera nedokázal zatlačiť, naopak, hráči čelili na prihrávke veľkému tlaku. "Servisu aj príjmu sme venovali veľmi veľa času, počas niekoľkých týždňov v reprezentácii sa však nedajú spraviť zázraky. Túto individuálnu hernú činnosť musí mať každý hráč celý rok v hlave a zlepšovať sa. Kým chlapci nebudú hrávať v ligách, kde sa takto kvalitne podáva, budeme sa s tým stretávať len na šampionátoch, čo je málo. Želal by som si, aby aj naše kluby v tréningovom procese viac na túto činnosť dbali. Od čias, keď v reprezentácii skončili Maťo Nemec či Maťo Sopko, nemáme taký kvalitný servis a bojujeme s tým; musíme si vychovať nových hráčov," skonštatoval Kardoš.

Podľa reprezentačného kouča je veľmi dôležité, aby sa hráči nastupujúcej generácie uchytili v kvalitných zahraničných súťažiach: "Mladších hráčov, ktorí spĺňajú určitú kvalitu, treba posunúť ďalej čo najskôr, aby sa stretávali s takýmto levelom volejbalu. Teraz sa niektorí chlapci predali do Belgicka či Francúzska, treba však povedať, že ani to nie je Rusko, Taliansko, Poľsko či Turecko, tie najlepšie súťaže."

Slovensko čaká na postup zo skupiny na ME od roku 2013, nedosiahlo naň po štvrtý raz za sebou. "Pokiaľ ide o mládežnícky volejbal, musíme si priznať, že sme 'zaspali'. Po generácii Krajčoviča s Ondrovičom máme ešte Firkaľa, Pokopca, Goča či Zemana, ale nastala veľká diera. Kedysi sa robil výber, dnes robíme nábor, berieme všetko, čo má ruky a nohy a s tým sa pracuje. Chýba nám školský šport, celovo sa na šport v spoločnosti zabudlo, trvá to už veľmi dlho, nie je taký podporovaný," myslí si Kardoš.

Tréner národného tímu tiež vyzdvihol prístup skúsených matadorov k najcennejšiemu dresu. "Starším hráčom ako Paták či Kriško musíme byť veľmi vďační. Keď táto generácia odíde, ďalšia adekvátna generácia zatiaľ neexistuje. 'Výroba' dobrého mladého hráča trvá osem rokov, ak je veľký talent, minimálne päť," naznačil Kardoš a uzavrel: "Treba si vyhrnúť rukávy a pracovať, aj preto som podpísal zmluvu do Trenčína, aby sme hľadali nahrávačov, prihrávajúcich smečiarov, ktorých máme nedostatok. Je pred nami veľa práce."

FOTO: CEV

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri FOURTEENHUDOSKV REZACRona
  • reklamní partneri KERKOSANDATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #