Strabag po výhre v Novom Meste opäť lídrom, Kežmarok uspel v Prešove, prvý bod Trnavy

02. 02. 2019 - SVF + kluby

Strabag zvládol súboj v Novom Meste za tri body. FOTO: TASR/Radovan Stoklasa

Úvodnú polovicu nadstavbovej časti parfems.sk extraligy žien uzavreli sobotňajšie stretnutia 3. kola v skupinách o 1. - 4. a o 5. - 8. miesto. Na líderskú pozíciu v súťaži sa opäť dostal majstrovský Strabag Bratislava, triumfoval na palubovke Nového Mesta nad Váhom. V skupine 5. - 8. sa z výhier tešili Kežmarok a UKF Nitra, Trnava zas z prvého bodového zisku v sezóne, naprázdno tentoraz obišiel Prešov.

Piatkové víťazstvo Slávie EU Bratislava v Pezinku (3:2) odsunulo obhajcu titulu Strabag na 2. priečku, no len na jeden deň - zverenky Tomáša Vargu zvládli súboj v Novom Meste, zvíťazili 3:1 (22, 13, -20, 23) a vrátili sa na čelo s jednobodovým náskokom pred mestským rivalom. Novomešťanky v domácom prostredí tradične zdobila bojovnosť, vyústila do zisku tretieho setu, proti súperovi s väčšími skúsenosťami aj vyššou úrovňou kádra to však na body nestačilo.

Cenu MVP získala blokárka Strabagu Nikola Stümpelová, autorka 19 bodov a 6 úspešných blokov. Na palubovku sa v priebehu stretnutia dostala aj nahrávačka Bratislavčaniek Lenka Ovečková, ktorá v januári v zostave chýbala. Nové Mesto zostalo na 4. priečke, na Pezinok má pri identickej zápasovej bilancii (8-9) štvorbodové manko.

Útočí MVP stretnutia Nikola Stümpelová. FOTO: VK Nové Mesto nad Váhom

Líderskú pozíciu v skupine o 5. - 8. miesto si výhrou 3:1 (-23, 18, 20, 16) v Prešove upevnil Kežmarok. Hostky po prehre v prvom sete otočili nepriaznivý vývoj, 25 bodmi k tomu prispela Veronika Jakábová. Najužitočnejšou hráčkou stretnutia sa stala mladá smečiarka Barbora Kupčiová (12 b.), ktorá v Prešove hosťuje z COP Nitra. Kežmarok v nadstavbe dosiaľ neprehral, pred UKF Nitra má náskok jednej výhry a štyroch bodov.

UKF Nitra v sobotu získala dva body, keď v domácom prostredí otočila z 0:2 na 3:2 (-13, -16, 18, 16, 13) proti poslednej Trnave, pre ktorú to je prvý bodový zisk v ročníku. Nitranky v úvodných dvoch setoch herne vybuchli, v tretej a štvrtej časti sa karta obrátila a v tajbrejku sa zrodil najtesnejší triumf UKF.

Nitranky sa doma natrápili s Trnavou. FOTO: Miroslav Slávik

Parfems.sk extraliga žien - nadstavbová časť - 3. kolo - sobota:

SKUPINA O 1. - 4. MIESTO

VK NOVÉ MESTO NAD VÁHOM - STRABAG VC BRATISLAVA 1:3 (-22, -13, 20, -23)
Rozhodovali: Jurlov a Ľ. Kohút, 200 divákov

Nové Mesto: Rešutíková 7, Martáková 17, Balberčáková 6, Melicherová 10, Richweissová 8, Ráchelová 3, libero Vojtechová (Hradecká 1, Blizmanová 3). Trénerka: L. Šujanová.
Strabag: Hudecová 15, Hronská Kručovská 11, Ramajová 6, Denysovová 13, Stümpelová 19, Kmezičová 5, libero Jančová (Ovečková 0, Trebichavská 2). Tréner: T. Varga.

MVP: Nikola Stümpelová (Strabag)

Novomestské extraligistky nastúpili druhýkrát po sebe na domácej palubovke v nadstavbovej skupine o 1. - 4. miesto. Do novomestskej športovej haly zavítali hráčky STRABAGU Bratislava. V prvom dejstve sa odohrával vyrovnaný súboj a o víťazovi rozhodovala až koncovka, ktorú lepšie zvládli hosťujúce volejbalistky a tešili sa z víťazstva 25:22. Druhý set bol v jasnej réžii Strabagu, viedli 8:0 a neskôr 22:8. Napokon sa domácim hráčkam podarilo získať v druhom dejstve iba 13 bodov a Bratislavčanky sa tešili z vedenia 2:0 na sety. Tretie dejstvo prinieslo veľké množstvo nevynútených chýb hosťujúcich hráčok a Novomešťanky sa tešili z pohodlného víťazstva 25:20. Štvrtý set bol zároveň aj posledným, aj keď bola koncovka vyrovnaná 20:20. V závere však boli trpezlivejšie hostky a napokon sa tešili po dramatickom priebehu z víťazstva 3:1.

(text: David Svitač)

Lucia Šujanová, trénerka Nového Mesta: "V prvom sete sme opäť nevyužili tie možnosti na úspech, ktoré sme si dobrou obranou vybojovali. So súperom ako Strabag detaily rozhodujú. Mali sme šance prvý set uhrať lepšie a súper by bol určite pod väčším tlakom, keby sme to využili. V druhom sete sa podarilo Bratislavčankám zatlačiť nás podaním hneď v úvode. Séria našich chýb rozhodla o jednoznačnom víťazstve Strabagu v 2. sete. Som rada, že sme bojovali a kolektívnym výkonom sme sa vrátili do hry. Začali sme si veriť a od polovice 3. setu sa hral z našej strany kvalitný volejbal, 2:1 pre Strabag. Naše vedenie 8:4 sme zbytočne rýchlo stratili, Strabag otočil na 10:11. Dokázali sme držať side-out. V koncovke uspeli hosťujúce hráčky. Na naše hráčky som napriek tomu hrdá. Dobrý zápas, v ktorom sme sa posunuli mierne vpred. Musím vyzdvihnúť veľmi slušný výkon Martákovej. Samozrejme, všetkým fanúšikom ďakujeme za podporu a súperovi gratulujeme k víťazstvu."

Juraj Šujan, asistent trénerky Nového Mesta: "Som rád, že atmosféra gradovala. Súpera sme dokázali dostať pod tlak a spozornieť. Každý víťazný set nad Strabagom a Sláviou nám ukazuje správny smer. Baby slušný výkon, ale stále je to málo na víťazstvo (úsmev). Ľudia sa bavili, a to je dôležité. Ďakujeme!"

Tomáš Varga, tréner Strabagu: "Vezieme dôležité tri body z ťažkého prostredia."

Novomešťanky uchmatli majstrovi jeden set. FOTO: VK Nové Mesto nad Váhom

SKUPINA O 5. - 8. MIESTO

VK PREŠOV - KV MŠK OKTAN KEŽMAROK 1:3 (23, -18, -20, -16)
Zápas trval 114 minút, rozhodovali: Martin Smolko a Porvazník, 153 divákov

Prešov: Kupčiová 12, Schniererová 7, Markarašviliová 2, Bodnárová 16, Babjaková 6, Povrazníková 13, libero Nehilová (Jurkovičová 0, Vikartovská 1, Karabinovičová 0, Štieberová 0). Tréner: R. Németh.
Kežmarok: Becková 10, V. Nováková 4, Jakábová 25, K. Zaťková 3, Morihladková 6, P. Kubová 12, liberá Jagodziňská a Šromovská (Harčárová 3, Smák 1, Pisarčíková 0). Tréner: O. Spišák.

MVP: Barbora Kupčiová (Prešov)

Roman Németh, tréner Prešova: "Dnes dobrý bojovný výkon dva a pol setu. Po zlom začiatku sme sa vrátili do zápasu. Začali sme dodržiavať taktické pokyny, mladá nahrávačka priniesla pokoj. V polovici tretieho setu, keď malo byť 20:15 namiesto 19:16 sme začali kopiť hlúposti, zbytočne sme znervózneli a súper len čakal na naše chyby. Štvrtý set sme úplne odišli."

Ondrej Spišák, tréner Kežmarku: "Zápas, v ktorom aj keď sme viedli vysoko v I. sete, tak sme ho dokázali prehrať a keď sme prehrávali 13:19 v III. sete, tak sme ho dokázali vyhrať. Rozdávali sa rany na útoku a na servise, ale nám ostalo viac síl a fyzicky sme tento zápas zvládli lepšie."

VOLLEY PROJECT UKF NITRA - HIT UCM TRNAVA 3:2 (-13, -16, 18, 16, 13)
Zápas trval 104 minút, rozhodovali: Vaško a Holčík, 50 divákov

UKF Nitra: Töröková, Mišonovová, Peťková, Poláčková, Konečná, Halušková, libero Žúdelová (Balcová, Kočišová). Tréner: T. Sarna.
Trnava: N. Kubová, Behúnová, Režná, Vasková, Doludová, Límová, libero Gondeková (Rihová, Grófová). Tréner (asistent): P. Václavek.

MVP: Irena Mišonovová (UKF Nitra)

Teemu Sarna, tréner UKF: "Trnava v prvých dvoch setoch dobre podávala a my sme veľmi zle prihrávali. Od tretieho setu sme začali hrať, zlepšili sme príjem a zápas sme otočili. V celom zápase sme mali problém zložiť loptu."

Peter Václavek, asistent trénera Trnavy: "Z našej strany to bolo dnes dobré, prvý a druhý set takmer bez chyby. V treťom a štvrtom sme si neprihrali a začalo sa trápenie, ktoré sa odzrkadlilo hneď na začiatku piateho setu - 1:4 po troch chybách na prihrávke a už sme len doťahovali. Nakoniec sme to dobojovali so cťou."

Štatistiky, rozpis zápasov a tabuľku nájdete TU.