Strabag aj Slávia EU za tri body, obrat UKF Nitra v Prešove, víťazne aj Kežmarok

09. 02. 2019 - SVF + kluby

Strabag zdolal Pezinok druhýkrát v priebehu štyroch dní. FOTO: FB, 1. Bratislavský volejbalový klub

Nadstavbová časť parfems.sk extraligy žien pokračovala v sobotu kompletnou porciou štyroch zápasov 4. kola, z výhier sa tentoraz tešili len hosťujúce družstvá. V skupine o 1. - 4. miesto obhajca titulu Strabag Bratislava zvíťazil 3:1 v Pezinku a Slávia EU Bratislava rovnako za tri body v Novom Meste nad Váhom (3:0), v nižšej skupine 5. - 8. Kežmarok zdolal Trnavu 3:0 a UKF Nitra po obrate triumfoval tesne 3:2 v Prešove. V tabuľkách si tímy udržali svoje pozície - Strabag vedie o bod pred Sláviou, Pezinok je tretí pred Novým Mestom. V poradí nasledujú Kežmarok, UKF Nitra, Prešov a Trnava.

Úradujúci šampión Strabag v stredu doma zvíťazil nad Pezinkom 3:1 v odvete semifinále Slovenského pohára a na tento triumf nadviazal v sobotu na palubovke súpera. Pred stretnutím si ocenenie Hráčka mesiaca január z rúk súťažného riaditeľa SVF Ľuba Stražaya prevzala ukrajinská smečiarka Strabagu Karyna Denysovová. Prvý set patril domácemu družstvu, nasledujúce tri však lepšie zvládli hostky. Bodovými líderkami svojich tímov boli Simona Jelínková (27 b.) a Denysovová (24 b.).

Ukrajinka Denysovová v službách Strabagu s cenou pre Hráčku mesiaca január. FOTO: FB, 1. BVK

Slávia EU nenechala svojho rivala vzdialiť sa v tabuľke a v Novom Meste triumfovala v troch setoch. Úvodné dve dejstvá boli vyrovnanejšie, v treťom "slávistky" dominovali výrazne (25:10). Dvojciferný počet bodov dosiahlo kvarteto O'Neillová, Kvasnová, Šepeľová, Fričová. Počas nasledujúceho víkendu Sláviu a Strabag čaká v Humennom finále Slovenského pohára a o týždeň neskôr (23. 2.) v Dome športu derby, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou určí víťaza nadstavbovej časti.

Slávistky si z Nového Mesta odviezli tri body. FOTO: VK Nové Mesto nad Váhom

Lídrom skupiny 5. - 8. je Kežmarok, ktorý v Trnave zvládol úvodné dva sety hladko, v dramatickej koncovke tretieho zvíťazil 30:28, keď mu pomohla aj skúsená nahrávačka Monika Smák. Trnavčanky naďalej čakajú na výhru, pokúsiť sa o ňu ešte môžu v Prešove (23. 2) a doma proti UKF Nitra (2. 3.). Nitranky v sobotu v Prešove prehrávali 1:2 na sety, vynútili si však tajbrejk a v ňom uspeli 15:9, čo posilnilo ich nádej na konečnú 5. priečku; na Kežmarok však dve kolá pred koncom majú manko 1 výhry a 5 bodov. Prešov vstúpi do play-off zo 7. pozície a čaká ho cesta do Bratislavy.

Parfems.sk extraliga žien - nadstavbová časť - 4. kolo - sobota:

SKUPINA O 1. - 4. MIESTO

VTC PEZINOK BILÍKOVA - STRABAG VC BRATISLAVA 1:3 (23, -17, -18, -21)
Zápas trval 106 minút, rozhodovali: Schimpl a Szász, 200 divákov

Pezinok: Tereza Hrušecká 7, B. Koseková 2, Jelínková 27, Frindtová 5, Písečná 6, Fartelová 4, liberá Nikmonová a Kačerjaková (Beneková 0, Šipošová 3, Sedláčková 0, Maštalírová 4). Trénerka: E. Koseková.
Strabag: Ovečková 0, Denysovová 24, Hrončeková 10, Kmezičová 15, Hudecová 12, Hronská Kručovská 3, libero Španková (Trebichavská 0, N. Stümpelová 7). Tréner: T. Varga.

MVP: Simona Jelínková (Pezinok)

Eva Koseková, trénerka Pezinka: "Dnes sme nemali svoj deň, hrali sme nekoncentrovane, slabo na príjme a v útoku. Aj Strabag hral slabo, ale na výhru to stačilo. Jedine Jelínková podala výborný výkon v útoku - 27 bodov a 50 % v útoku. Škoda, že sa k nej nepridala žiadna smečiarka. Dnes som sklamaná aj z prístupu niektorých hráčok k zápasu."

Tomáš Varga, tréner Strabagu: "Dnes sme nastúpili s inou základnou zostavou ako v stredu. Zostali sme pokojní v koncovkách a darilo sa nám dodržať taktické pokyny, čo dnes rozhodlo."

Útočí smečiarka Pezinka Jelínková. FOTO: FB, 1. BVK

VK NOVÉ MESTO NAD VÁHOM - SLÁVIA EU BRATISLAVA 0:3 (-21, -22, -10)
Zápas trval 73 minút, rozhodovali: Jurlov a Ľ. Kohút, 200 divákov

Nové Mesto: Hradecká 0, Martáková 9, Balberčáková 2, Melicherová 8, Richweissová 6, Ráchelová 6, libero M. Vojtechová (Rešutíková 2, Blizmanová 1, Magyarová 0). Tréner (asistent): J. Šujan.
Slávia EU: K. Fričová 10, O'Neillová 14, Nelsonová 2, Šepeľová 12, Körmendyová 4, Kvasnová 13, libero Magdinová (Slezáková 0, Marečková 0, Herdová 1). Tréner: M. Matušov.

MVP: Kelsey O'Neillová (Slávia EU)

Novomestské extraligistky odohrali posledný domáci zápas v nadstavbovej skupine o 1. - 4. miesto. Do novomestskej športovej haly zavítali hráčky Slávie Bratislava, ktoré sa nachádzali na druhom mieste v tabuľke. Do prvého sety lepšie vstúpili Novomešťanky, viedli 11:7. Od tohto momentu však prevzali iniciatívu hostky, ktoré sa dostali do vedenia 22:17 a napokon uchmatli prvý set vo svoj prospech. Druhé dejstvo prinieslo vedenie Slávie 14:8. Domáce hráčky postupne stiahli náskok Slávistiek a v koncovke bol stav 18:19. Bratislavčanky v tomto momente zatlačili na servise a nenechali si vziať koncovku a zvíťazili 25:22. Tretí set bol v jasnej réžii Slávie, ktorá dominovala na útoku a napokon hosťujúce hráčky dovolili uhrať Novomešťankám iba desať bodov, tešili sa z víťazstva 25:10, celkového triumfu 3:0 na sety a pozitívne sa tak namotivovali na finále Slovenského pohára, ktoré sa odohrá o týždeň v Humennom.

(text: David Svitač)

Juraj Šujan, asistent trénerky Nového Mesta (viedol družstvo): "Výborný úvod. Vedieme 11:7. V jednom postavení sme si nedokázali prihrať , aby sme sa vôbec dostali do útoku. Pomerne rýchlo prichádzame o vedenie, 14:13 pre Sláviu. V ďalšom priebehu už slávistky kontrolovali priebeh setu. V 2. sete sme veľmi kazili podanie, napriek tomu sme sa vrátili do hry zo 16:10, prehrávame 19:18. Záver patril opäť Sláviu a my sme nevyužili možnosti na drámu. Tretí set celý v réžii hosťujúcich hráčok. Nemôžem byť dnes spokojný s naším herným prejavom. Necítil som, že sme na jednej vlne a som presvedčený, že sme neodovzdali na ihrisku všetko, čo vieme a čo bolo aj v našich schopnostiach. Pokiaľ sa z toho poučíme, budem to brať pozitívne. Gratulujem súperkám k víťazstvu."

Michal Matušov, tréner Slávie EU: "Dnes sme dobrým blokom nedávali súperovi šancu, aby sa chytil v útočnej fáze, a to bolo veľmi dôležité pre priebeh zápasu. Za tretí set môžem dievčatá pochváliť, lebo bol o nás."

V útoku Lenka Kvasnová, autorka 13 bodov. FOTO: VK Nové Mesto nad Váhom

SKUPINA O 5. - 8. MIESTO

VK PREŠOV - VOLLEY PROJECT UKF NITRA 2:3 (-25, 23, 17, -18, -9)
Zápas trval 124 minút, rozhodovali: Niklová a Miloslav Smolko, 130 divákov

Prešov: Schniererová, Jurkovičová, Bodnárová, Babjaková, Povrazníková, Kupčiová, libero Nehilová (Karabinovičová, Vikartovská, Štieberová, Markarašviliová). Tréner: R. Németh.
UKF Nitra: Peťková, Poláčková, Konečná, Halušková, Töröková, Mišonovová, liberá Žúdelová a Budáčová (Kočišová, Balcová). Tréner: T. Sarna.

MVP: Anna Jurkovičová (Prešov)

Roman Németh, tréner Prešova: "V dnešnom zápase sme ukázali, že volejbal hrať vieme. Žiaľ, opäť sme sa zľakli víťazstva, o ktoré sme sa pripravili vlastnou nedôslednosťou a radovať sa tak mohol šťastnejší súper. Od úvodu zápasu sme zatlačili servisom a dobre sme blokovali, na ihrisku sme dominovali. V úvode štvrtého setu sme začali zbrklo riešiť situácie a sami sme sa postupne dostali do kŕču, v ktorom sme ostali do konca."

Teemu Sarna, tréner UKF Nitra: "Po náročnom týždni s mnohými chorými hráčkami je víťazstvo dobré. Som spokojný s prvým, štvrtým a piatym setom, v druhej a tretej časti sme stratili koncentráciu a nerobili sme to, čo sme si povedali pred zápasom."

HIT UCM TRNAVA - KV MŠK OKTAN KEŽMAROK 0:3 (-14, -15, -28)
Zápas trval 73 minút, rozhodovali: Sarka a Viktoríni-Lisá, 80 divákov

Trnava: N. Kubová, Behúnová, Režná, Vasková, Doludová, Límová, libero Gondeková (R. Vojtechová, Grófová, Rihová, Homolová). Tréner (asistent): P. Václavek.
Kežmarok: Becková, Nováková, Jakábová, K. Zaťková, P. Kubová, Morihladková, libero Jagodziňská (Jakušová, Harčárová, Smák). Tréner: O. Spišák.

MVP: Darja Doludová (Trnava)

Peter Václavek, asistent trénera Trnavy (viedol družstvo): "Prvý a druhý set sme nepohrozili takmer ničím, k tomu sme zle prihrávali. V treťom sme urobili nejaké zmeny a išlo to, žiaľ, opäť ten istý scenár v koncovke - prišla, čo to nahrala, uliala, rozhodla."

Ondrej Spišák, tréner Kežmarku: "Dva sety sme pracovali maximálne koncentrovane, dobre sme prihrávali, obrana fungovala na 100 % a útočili sme vždy minimálne s tromi hračkami v postavení. V treťom sete súper pozmenil zostavu, dva - trikrát nás zablokovali, zariskovali na útoku a po celý čas v sete viedli. Mali sme viac šťastia v koncovke."

Štatistiky, rozpis zápasov a tabuľku nájdete TU.