Spadlo z nich bremeno. Kozák pomohol k prvej výhre Svidníka rekordnými 29 bodmi

29. 10. 2020 - Pavol Kubiš, denník Šport

Šimon Kozák v novej sezóne po návrate z Česka háji farby Svidníka. FOTO: Refoto Zeliznak

Po Košiciach, Myjave, Prešove a Komárne sa v tejto sezóne premiérového víťazstva v extralige dočkali aj volejbalisti TJ Slávia Svidník. Tí v Prievidzi na palubovke dvojnásobného majstra vyhrali po vyše štyri a polroku a preťali tak sériu desiatich prehier u neho.

Svidníčania navyše zápas dohrávali bez Michala Petráša, ktorý odstúpil pre zranenie. "Kým sme sa pozviechali, prehrávali sme 1:2. Našťastie, dokázali sme otočiť na 3:2. Po domácej prehre 0:3 v našom prvom stretnutí s Prešovom sme boli veľmi sklamaní aj naším výkonom. Spadlo z nás bremeno, aj keď výsledok môže byť vždy lepší, je to pre nás povzbudenie. Sme radi za dva body, víťazstvo sa ráta," hovorí 22-ročný smečiar Šimon Kozák. Spolu s 26-bodovým poľským univerzálom Lukaszom Pietrzakom boli najviac bodujúcim hráčmi duelu, Kozák 29 bodmi dokonca stanovil nový zápasový rekord prebiehajúcej sezóny.

Do našej extraligy sa rodák z Prešova, ktorý ako štrnásťročný prestúpil do Svidníka a v mládežníckych kategóriach s ním od žiakov po juniorov získal päť majstrovských titulov, vrátil po dvoch rokoch. Doteraz v nej účinkoval iba počas strednej školy v COP Trenčín. "Ako prvák som iba tlieskal na lavičke, od druhého ročníka som však hrával. Do extraligy ma vytiahol tréner Ivan Hiadlovský," spomína na svoje začiatky niekdajší kadetský a juniorský reprezentant. Z jeho vrstovníkov sa na vlaňajších ME mužov objavili smečiar Július Firkaľ a Jakub Kováč, v seniorskej reprezentácii si zahrali aj nahrávači Martin Jančura a Samuel Goč.

V sezóne 2017/18 bol Šimon ešte v trenčianskom drese s 247 bodmi najproduktívnejším hráčom základnej časti súťaže, zhodou okolností o jediný bod preskočil svojho súčasného spoluhráča Pietrzaka. V decembri 2017 vyhral anketu SVF o extraligového hráča mesiaca, keď v štyroch zápasoch dosiahol minimálne 20-bodovú hranicu. Jeho "osobákom" bolo 28 bodov proti Zvolenu. V sobotu v Prievidzi tak svoje maximum ešte vyšperkoval na 29. "Od nahrávača som dostal viac nahrávok aj za Michala Petráša, ktorý sa zranil a za ktorého dobre zaskočil Šimon Gula. Štatisticky však pre mňa osobne bola dôležitejšia 57-percentná úspešnosť v útoku, to je na začiatok sezóny dobré číslo," dodáva.

Spomínaná úspešná sezóna 2017/18 Kozáka katapultovala do českej extraligy, v ktorej vydržal dve sezóny. "S klubom Lvi Praha som podpísal zmluvu na tri roky. V tom prvom som odohral pol sezóny, potom klub angažoval Austrálčana, pri ktorom som si nezahral. V polovici druhej sezóny som sa vypýtal do tímu Frýdku-Místku, s tímom Black Volley Beskydy sme zachránili extraligu. Mal som tam dvojročný kontrakt, ale zranil som sa. Zmenilo sa aj vedenie, neverili môjmu kolenu a po predčasnom ukončení zmluvy som sa vrátil na Slovensko," vysvetľuje. Rokoval i s Prešovom, s ktorým sa na zmluve nedohodol. V rodnom meste aspoň začal študovať na vysokej škole.

Do Svidníka si prišiel zaspomínať na úspešné mládežnícke časy. Mužstvo okrem neho posilnili i ďalší navrátilci zo zahraničia. Pravda, aj novú sezónu znova nahlodáva korona. Od konca v Česku bol za posledných sedem mesiacov v karanténe desať týždňov. O karanténe vedia svoje aj Svidníčania. "Takáto sezóna je náročnejšia najmä na hlavu a na organizáciu. Nám hráčom je v podstate jedno, či hráme alebo trénujeme, nás to baví. Horšie je, že neviete, kedy kto vypadne a kedy sa kto a kde môže nakaziť. Disciplína je oveľa dôležitejšia. Svidník najviac trpí na divákov, tí sú v tamojšej špecifickej hale naozaj siedmym hráčom," dodáva.

NAJVIAC BODUJÚCI HRÁČI ZÁPASU V SEZÓNE 2020/21
29 ŠIMON KOZÁK SVIDNÍK (5. KOLO 3:2 V PRIEVIDZI)
26 PATRIK LAMANEC KOŠICE (1. KOLO 3:1 S VKP BRATISLAVA)
26 LUKASZ PIETRZAK SVIDNÍK (5. KOLO 3:2 V PRIEVIDZI)
25 MILAN JAVORČÍK PRIEVIDZA (1. KOLO 0:3 S PREŠOVOM)
25 ADRIÁN VANČO TRENČÍN (4. KOLO 1:3 S KOŠICAMI)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • reklamní partneri KERKOSAND
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #