SP: Prešov vyradil obhajcu, Nitra sa natrápila v Myjave, do semifinále aj Košice a Svidník

16. 01. 2019 - SVF + kluby

Prešov sa predstaví na záverečnom turnaji SP v Humennom. FOTO: TASR

Volejbalisti VK MIRAD PU Prešov postúpili do semifinále Slovenského pohára a predstavia sa na záverečnom turnaji Final Four v Humennom (16.-17. februára). Šarišania v stredajšom štvrťfinále vyhrali nad obhajcom trofeje VK Prievidza 3:2 a v humenskom semifinále sa stretnú s minuloročným finalistom TJ Slávia Svidník. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria VKP Bystrina SPU Nitra a VK KDS-Šport Košice.

Prešov zdolal Prievidzu na domácej pôde druhýkrát v sezóne, predtým v základnej časti Edymax extraligy a ako jediný zatiaľ "Kohútov" pokoriť. Líder najvyššej súťaže vyrovnal na 2:2 na sety, ale nezachytil úvod tajbrejku a tak sa z postupu medzi štyri najlepšie tímy tešil víťaz Slovenského pohára z rokov 2005, 2016 a 2017. Druhý rok za sebou sa stalo, že obhajca nepostúpil do semifinále, pred rokom sa to stalo práve Prešovu. Lídrom Šarišanov bol kapitán Martin Sopko st., autor 21 bodov, smečiar Michal Hudák si pripísal 6 blokov.

Nitra si postup na záverečný turnaj vybojovala po veľkom boji a víťazstve 3:2 na palubovke TJ Spartak Myjava. Kopaničiari viedli 2:1 na sety a 7:4 v tajbrejku, ale favorizovaná Nitra napokon vyhrala rozhodujúci set 15:13 a postúpila do semifinále. Najviac bodujúcim hráčom duelu bol nitriansky univerzál Ľuboš Kostoláni (25 b.), na domácej strane si 24 bodov pripísal Jakub Petráš. Nitra zaznamenala až 20 blokov, z toho Marek Malina 7.

Finalista z minulej sezóny Svidník zvíťazil podľa očakávania na palubovke mladíkov z COP Trenčín 3:0. Poľský univerzál Jakub Pietrzak si pripísal 14 bodov (3 esá, 4 bloky).

Blokár Svidníka Tibor Matušovský (uprostred vzadu) a hráč Trenčína Lukáš Kyjanica v zápase štvrťfinále Slovenského pohára vo volejbale mužov COP VOLLEY Trenčín - TJ Slávia Svidník 16. januára 2019 v Trenčíne. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

Po roku sa medzi kvarteto najlepších opäť prebojovali Košičania, ktorí zvládli roku favorita a vyhrali v Komárne 3:1. Za domácich bodoval najviac slovenský reprezentant Matej Kubš (19 b.), na 20-bodovú hranicu sa na košickej strane dostali Patrik Lamanec (26) a Miroslav Jakubov (20).

Štvrťfinále Slovenského pohára mužov 2018-19 (hralo sa jedno stretnutie):

COP TRENČÍN - TJ SLÁVIA SVIDNÍK 0:3 (-18, 23, -18)
Rozhodovali: Čuntala a Yurlov, 40 divákov.

Trenčín: Kyjanica 7, Goč 0, Hrtus 4, Jendrejčák 8, Vančo 2, Ondruš 15, libero Kurej (V. Rzyman 5, Fejt 0, Krišák 0, Š. Rzyman 0). Tréner: P. Kalný.
Svidník: J. Hriňák 4, Ščerba 10, Majcher 10, Pietrzak 14, Ciupa 8, Matušovský 5, libero S. Paňko a Kalužný (Oleárnik 0, Markovič 0, Suchanič 4, R. Vitko 0, Marjov 0). Tréner: P. Tholt.

MVP: Lukasz Pietrzak (Svidník)

Peter Kalný, tréner Trenčína: "Svidník zaslúžene zvíťazil. Najväčší rozdiel bol v servise a množstve lôpt, ktoré sme nedokázali zložiť. Bohužiaľ sme ukázali dve tváre - veľmi zlý úvod a zlý záver zápasu. Dôležitá bola neuhratá koncovka v druhom sete, kedy sme vyhrávali 23:21."

Peter Tholt, tréner Svidníka: "Som rád, že sme vyhrali tento zápas. Mám pocit, že súper hral veľmi dobre, takže nás veľmi dobre preveril. Išiel nám začiatok druhého a tretieho setu, no ďakujem chalanom, že to nakoniec zvládli a tešíme sa do Humenného na Final Four."

VK SPARTAK UJS KOMÁRNO - VK KDS ŠPORT KOŠICE 1:3 (-20, -20, 20, -18)
Rozhodovali: Viktoríni-Lisá a Schimpl, 100 divákov.

Komárno: Forró 2, Sládeček 6, Kubš 19, Hinduliak 11, Rehák 15, Rak 8, liberá Habán a Pati-Nagy (Sánta 0). Tréner: R. Pělucha.
Košice: Rossard 2, Jakubov 20, Kríž 4, Lamanec 26, M. Sopko ml. 5, Bališin 8, libero Kryš (Kasperkevič 2, Labik 1, Smolej 3, Pizur 0, Marčok 0). Tréner: R. Vlkolinský.

MVP: Miroslav Jakubov (Košice)

Komárno začalo proti aktuálne druhému tímu najvyššej súťaže nebojácne a vyhrávalo 5:2. Postupne sa však hostia rozohrali a zakrátko nielen vyrovnali na 6:6, ale dostali sa aj do vedenia 8:6. Od tohto momentu začali ovládať prvý set a keď vyhrávali už 15:8, pre domácich to bol ťažký oriešok. Košice viedli aj 18:11 a vo finiši 22:17, Komárno sa však nadýchlo k veľkému výkonu a nechýbalo veľa a mohli to byť ešte dramatickejšie. Zápletka sa však zastavila na stave 20:22, posledné body prvého setu už patrili Košiciam.

Aj v druhom sete to boli domáci, ktorí sa ako prví ujali vedenia a viedli 5:3, no opäť súper rýchlo vyrovnal na 6:6. Komárno držalo krok s hosťami do stavu 9:9, troma bodmi v sérii východniari ušli na 12:9 a kontrolovali si mierny náskok. Po úspešnom komárňanskom útoku síce Komárno znížilo na 15:16, Košice včas zabrali a kvalitným útokom zvýšili na 20:16. Tento náskok už stačil zverencom Richarda Vlkolinského, aby si ustrážili aj koncovku druhého setu.

Komárno v treťom sete využilo slabší nástup Košíc a dostalo sa do vedenia 7:1, čo bol dobrý základ pre domácich, aby sa príležitosti chytili. Domáci diktovali tempo tohto setu, viedli 12:5 a aj 17:8, potom spresnili hru aj hostia, no len upravili na 21:15. Ostatné už mal v rukách domáci hráči, ktorí zaslúžene získali vo svoj prospech tretí set.

Prvýkrát v zápase sa stalo, že Košice zachytili úvod setu. Vyhrávali 4:2, Komárno znížilo na 4:5, ale Košice zase odskočili na 9:5. Hostia sa rozbehli, vyhrávali neskôr aj 13:8 a mali hru v rukách. Pri stave 11:13 im však nebolo všetko jedno, keďže Komárno neskladalo zbrane a príkladne proti silnému súperovi bojovalo. Napokon sa po oddychovom čase predsa len hostia dostali do trháku 18:13, odkiaľ už pre domácich bolo len veľmi ťažké vrátiť sa do stretnutia. Košice záver zápas úplne ovládli, no aj Komárno si zaslúžilo za bojovný výkon potlesk od komárňanských tribún, pretože proti súperovi zvučného mena hanbu určite nespravili. Košičania tak postúpili na záverečný turnaj Final Four Slovenského pohára.

/text: Róbert Mihalička/

Robin Pělucha, tréner Komárna: "Bol to vlastne zápas navyše, čo sa nám samozrejme ráta. Z našej strany to nebolo zlé, v istých momentoch bol však súper lepší. Rozhodlo, že Košice lepšie bránili a boli lepší v poli. My sme si na druhej strane niekedy nevedeli otočiť a zložiť loptu. Súper bol však lepší a zohratejší, napriek prehre však musím povedať, že oproti predošlým zápasom si myslím, že naš a forma mierne stúpa. Boli tam momenty, s ktorými som bol úplne spokojný, ale zároveň aj veľa vecí, na ktorých musíme popracovať. Nehodnotím preto tento výkon za vyslovene zlý, ale mohli sme ešte jeden set uhrať. Mrzí ma to, škoda."

Richard Vlkolinský, tréner Košíc: "Zápas to bol veľmi ťažký. Komárno je dôstojné silné družstvo, ktoré je rozohraté a aj posledný zápas s Myjavou hrali výborne. Na zdolanie Komárna sme museli podstúpiť nejakú prípravu a som rád, že sme to zvládli. Z našej strany mi vadilo hlavne to, že implementácia niektorých vecí, ktoré na tréningu robíme, sa vypláca len čiastočne. Jasne sme však boli lepší na dohrávke a v rozhodujúcich pasážach setov sme boli lepší, s čím som spokojný. Avšak v ostatných číslach si nie som až taký istý. V obrane a útoku, kde sme si príležitosti sami vytvorili, to bolo v poriadku, len ma mrzí nedodržiavanie niektorých vecí a trpezlivosti počas celého zápasu. Stále máme herné výpadky, ktoré podľa mňa nesúvisí s natrénovanou prácou na tréningoch, ale skôr s koncentráciou, sústredením a pripomínaním si základných vecí a taktických úloh, ktoré v danej situácií daný hráč má. V každom prípade však gratulujem mojim hráčom za toto víťazstvo."

TJ SPARTAK MYJAVA - VKP BYSTRINA SPU NITRA 2:3 (-23, 18, 23, -17, -13)
Rozhodovali: Kováč a Moravčík, 130 divákov.

Myjava: Mich. Zeman 11, Valo 4, Watzka 10, Pollák 5, J. Petráš 24, Pokopec 19, libero M. Vitko (Jalovecký 0, Viskup 0, Konc 4). Tréner: M. Pipa.
Nitra: Porubský 5, Malina 20, Gergely 3, Kostoláni 25, Marinič 13, Kašper 9, libero Ochodnický (Százvai 0, Holinga 5, Gera 1). Tréner: Ľ. Šalata.

MVP: Marek Malina (Nitra)

Stretnutie, v ktorom bol jasný favorit družstvo Nitry, bolo veľmi dramatické a napínavé. Pomer lôpt bol celkovo 103:106 čo svedčí o veľkej vyrovnanosti. Domáci bojovali a hrali obetavo s veľkým nasadením, naopak družstvo Nitry ťažilo zo skúseností kľúčových hráčov. O víťazstve v zápase musel rozhodnúť až piaty set. V ňom mali od začiatku prevahu domáci, keď vyhrávali 7:4. Za tohto stavu sa Nitre podarilo ubrániť útoky domácich kvalitným blokom a ujali sa vedenia. V koncovke sa Myjave ešte naskytla možnosť na zvrat, ale dve pokazené podania im to neumožnili a tak do semifinále SP postúpili hráči Nitry.

Martin Pipa, tréner Myjavy: "Dnes sme bojovali, ale nestačilo to. Aj napriek celkom kvalitnému výkonu sme sa nevyhli nevynúteným chybám, ktoré pramenia aj z menších herných skúseností a mladíckej nerozvážnosti. Škoda, boli sme blízko."

Ľuboslav Šalata, tréner Nitry: "Čakali sme ťažký zápas a to sa aj potvrdilo. Bol to vyrovnaný volejbal, keď v koncovke rozhodli skúsenosti a mali sme aj trošku šťastia. V štvrtom sete nám pomohol kvalitným servisom Marek Malina. V priebehu zápasu sme boli lepší na bloku. Teším sa z postupu do semifinále."

VK MIRAD PU PREŠOV - VK PRIEVIDZA 3:2 (23, -21, 22, -19, 10)
Rozhodovali: Sluk a Porvazník, 249 divákov.

Prešov: Červeň 8, Jurko 3, Hudák 18, Mikovčík 6, Bogdanovič 16, M. Sopko st. 21, libero T. Lampart (Rajduga 1, Faron 0, Velička 0). Tréner: E. Digaňa.
Prievidza: Ludha 8, Jančura 5, Ihnát 23, Mačuha 7, Mlynarčík 20, Javorčík 6, libero Ľ. Nemec (Prešinský 0, Štepánek 0). Tréner: R. Nemec.

MVP: Martin Sopko st. (Prešov)

Erik Digaňa, tréner Prešova: "Blahoželám chalanom k odretému víťazstvu. Toto je hra, ktorá nás zdobí, so žilou na krku. Páči sa mi, že sme hrali, ako jeden celok. Dobre sme vykrývali ľahké lopty, ktoré nám Prievidza odovzdala a patrične sme ich dohrali. Na Prievidzu bol vyvinutý väčší tlak, oni museli, ale my sme chceli. Tento zápas si určite zapamätám do konca života, nie kvôli výhre, ale preto, ako dokáže pracovať psychika športovca. Chcem sa poďakovať divákom, že si v strede pracovného týždňa našli cestu do športovej haly a dokázali urobiť fantastickú atmosféru. Verím, že sme ich potešili, nielen víťazstvom, ale aj hrou."

Gabriel Chochoľak, asistent trénera Prievidze: "Prehrali sme s Prešovom, dobrým družstvom, s ktorým sme už raz na ich pôde prehrali. Nedokázali sme využiť šance, ktoré sme v zápase mali. Prešov ich premenil a mal navrch. Prešovčania vyhrali zaslúžene. My sme si šance prepásli. Gratulujeme im k úspechu a držíme palce v ďalšom vývoji Slovenského pohára."