Slovenky zdolali Chorvátsko 3:0 a postúpili do baráže o ME!

29. 04. 2018 - SVF

Slovenky postúpili do baráže o ME. FOTO: Lukáš Jaseňák

Slovenské volejbalové reprezentantky do 19 rokov postúpili do baráže o postup na tohtoročné majstrovstvá Európy v Albánsku. Po nedeľňajšom víťazstve nad Chorvátskom 3:0 obsadili zverenkyne trénera Michala Matušova na turnaji 2. kola kvalifikácie v Humennom 2. miesto v E-skupine a o účasť na ME zabojujú na prelome júna a júla.

Z prvého miesta humenskej skupiny postúpili na šampionát Turkyne, druhé Slovenky idú do baráže a tretie Chorvátky a štvrté Španielky stratili nádej na postup.

Na ME do Albánska postúpili siedmi víťazi skupín: Srbsko, Rusko, Taliansko, Bulharsko, Turecko, Francúzsko, Poľsko.

V 3. kole kvalifikácie budú o účasť na ME bojovať: SLOVENSKO, Holandsko, Slovinsko, Nórsko, Grécko, Bielorusko, Nemecko, Rumunsko. Z každej z dvoch štvorčlenných skupín postúpia na ME dba tímy.

Kvalifikácie ME žien do 19 rokov, 2. kolo, E-skupina (Humenné):
Slovensko - Chorvátsko 3:0 (21, 20, 20) - štatistika
Zápas trval: 76 minút, rozhodovali: Skibickij (Ukr.) a Kolos (Bos. a Herc.), 300 divákov.
SR: Erteltová 3, Fričová 14, Beneková 7, Jelínková 14, Bodnárová 7, Herdová 11, libero Bojňanská. Tréner: M. Matušov.

Slovenky viedli na začiatku 6:2, ale súper rýchlo vyrovnal a prvý set bol veľmi tesný. Pred koncovkou sa domáce volejbalistky dostali do mierneho vedenia 19:17. Potom dala eso nahrávačka Erteltová a Slovenky vyhrávali 21:18. Záver slovenské volejbalistky zvládli a prvý set vyhrali 25:21.

V druhom dejstve mali Slovenky neustále navrch a niekoľkokrát si vypracovali viacbodový náskok. Chorvátky sa síce párkrát dotiahli, ale nedostali sa k obratu. V druhej polovici setu vyhrávali Slovenky 18:15, keď sa presadila Herdová. Potom sa z ťažkej pozície presadila kapitánka Fričová, eso dala Herdová a bolo 21:17. Slovenky vyhrali 25:20 a priblížili sa k baráži.

Nástup do tretieho setu bol ako z rozprávky, pri podaní Benekovej sa slovenské volejbalistky dostali do vedenia 7:1. Slovenky neskôr viedli 13:4 a mali navrch. Chorvátky potom ešte znížili na 13:15, keď ťažili najmä z chýb Sloveniek. Situáciu potom upokojila Jelínková a získala dôležitý 16. bod. Po troch esách Fričovej za sebou bolo už 20:13 a slovenské volejbalistky sa nezadržateľne blížili za víťazstvom. Tretí set vyhrali Slovenky 25:20 a tešili sa z postupu do baráže. Zároveň tým dali skvelý darček kapitánke Karolíne Fričovej, ktorá oslávila práve dnes 18. narodeniny.

Michal Matušov, tréner SR: "Postup do 3. kola kvalifikácie je splnený cieľ, ktorý sme si dali pred týmto turnajom. Baráž nebude jednoduchá, stretneme sa s dobrými súpermi, ale už teraz sa teším na prácu v príprave, pretože potrebujeme čo najviac dní spolu. Verím, že sa do baráže nepôjdeme len zúčastniť, môžeme postúpiť na majstrovstvá Európy, ale máme čo zlepšovať. Naše hráčky dnes plnili do bodky všetky taktické veci, aj keď urobili pár chýb. Z postupu sa veľmi tešíme, bol to pekný darček našej kapitánke Karolíne Fričovej k osemnástym narodeninám."

Karolína Fričová, kapitánka SR: "Z víťazstva a postupu sa vešmi teším, o to viac, že mám dnes narodeniny. Bol to pekný darček. Pred turnajom sme vedeli, že Turkyne budú silný súper, ale že na Španielky a Chorvátky. Náš cieľ bol minimálne postup do baráže a to sme splnili. Zápasy so Španielskom a Chorvátskom sme odohrali výborne, vyhrali sme 3:0 a som šťastná. Zo začiatku som dnes pociťovala trochu stres, bolo tu strašne dusno, veľa ľudí, začínali sme neskoro a necítila som sa komfortne, ale spravili sme si hneď v úvode náskok a som rada. Uvidíme akých súperov dostaneme v baráži. Bude to náročné, ale keď podáme taký výkon ako dnes, tak určite máme šancu."

Ella Erteltová, nahrávačka SR: "Oproti prvému zápasu s Tureckom sme podstatne zlepšili našu hru. Robili sme menej chýb, najmä na servise. Dobre sme sa naladili hneď od úvodu a už to potom išlo. Tešíme sa, že sme postúpili do baráže a ideme zabojovať o Európu. Mrzí nás zápas s Tureckom, ktoré nehralo svoj štandard a dalo sa pozerať. Čakali sme, že zápas s Chorvátskom bude ťažký, pretože včera hrali s Tureckom dobre, ale dokázali sme ich zatlačiť a boli sme lepšie. V treťom sete sme chceli veľmi rýchlo vyhrať, ale našťastie sme to zvládli. Začali sme veľmi neskoro, ale nerobilo nám to problém a zvládli sme to. Kaji sme ráno zablahoželali a teraz to ideme osláviť."