Slováci v Humennom podľahli Lotyšom, ale zostávajú medzi elitou. Turci do Final Four

12. 06. 2019 - SVF

Lotyši v Humennom triumfovali v štyroch setoch. FOTO: SVF/Lukáš Jaseňák

Slovenskí volejbaloví reprezentanti vo svojom predposlednom piatom vystúpení v A-skupine Zlatej európskej ligy prehrali v stredu v Humennom 1:3 (-22, -15, 16, -21) s Lotyšmi. Hostia zvládli vyrovnaný prvý set, v druhom mali výrazne navrch. V treťom dominovali Slováci a vrátili sa do hry, ale v úvode štvrtého Lotyši získali náskok a z rúk ho nepustili.

Slováci sa so Zlatou európskou ligou rozlúčia v sobotu 15. júna v Poprade stretnutím s Belgičanmi (18.00), ktoré bude priamym súbojom o konečné 3. miesto v skupine. Slováci napokon od stredy večera majú istotu zotrvania medzi elitou - rozhodla o tom domáca prehra Fínov s Bielorusmi (0:3) v C-skupine. Poslednú priečku v konečnom účtovaní obsadia Fíni alebo Belgičania, jeden z týchto tímov klesne do Striebornej európskej ligy.

Postup do Final Four v stredu piatym triumfom v "áčku" spečatili Turci, doma v Trabzone zdolali Belgičanov 3:1.

Zlatá európska liga mužov 2019 - A-skupina - 5. kolo - streda:

HUMENNÉ
Slovensko - Lotyšsko 1:3 (-22, -15, 16, -21)
Zápas trval 113 minút, rozhodovali: Lopes Pinto (Portug.) a B. Kováč (SR), 810 divákov

SR: Lux 8, Kyjanica 1, Gavenda 13, Kriško 11, Ondrovič 5, Zaťko 1, liberá M. Vitko a Kurej (J. Kováč 2, Firkaľ 1, Lamanec 2, F. Palgut 2, Pavelka 3, Jendrejčák 2). Tréner: A. Kravárik.
Lotyšsko: Abolins 9, Švans 10, Petrovs 5, Ozoliňš 16, Adamovičs 10, Platačs 11, libero Ivanovs (J. Jansons 0, Vanags 1, Šimanskis 0, Blumbergs 1, R.-P. Jansons 0). Tréner: A. Keel.

V slovenskej zostave nechýbal navrátilec Zaťko, po troch bodov v sérii Slováci viedli 5:4. Lotyši si pomáhali kvalitným servisom, aj vďaka trom esám o chvíľu boli na koni (11:9). Na strane domácich bodovali najmä kapitán Kriško a univerzál Gavenda, nahrávač Zaťko smečom vyrovnal na 13:13, ale Lotyši vytiahli blok a po chybe domácich získali trojbodový náskok (16:13). Po ďalšom bloku Lotyši viedli 18:15, ale Slováci sa dotiahli bodmi Luxa vrátane esa (18:18). Ďalší brejk na stranu hostí pridal Ozoliňš (20:18). Slováci v koncovke viackrát mali na ruke vyrovnanie, ale Lotyšom sa podarilo dvojbodový odstup udržať a blokom využili prvý setbal - 25:22.

V útoku univerzál SR Filip Gavenda. FOTO: SVF/Lukáš Jaseňák

Lotyšom vyšiel aj vstup do druhého setu, náskok si vypracovali hneď v úvode (7:3). Gavenda párkrát zakontroval, ale Slováci manko nesťahovali, práve naopak - Lotyši pridávali bod k bodu aj pri svojom podaní a o chvíľu prišli na ihrisko Firkaľ aj Kováč (6:12). Keď Lotyši získali ďalšie tri body po sebe (16:7), na palubovku išli aj Lamanec a Palgut. Lotyši si v závere náskok bez problémov udržali, setbal premenil blokár Švans (25:15).

Slováci sa chytili pri vstupe do tretej časti, viedli 5:0 aj zásluhou bodov Gavendu a Luxa. Lotyši sa ešte dotiahli na jeden bod (6:5) a Luxa nahradil Pavelka, ale o chvíľu prišla štvorbodová séria domácich s bodmi Kriška a Slováci boli opäť na koni (12:6). Tento náskok už Kravárikovi zverenci nepustili, Lotyši kopili aj vlastné chyby (17:12). Slovenskí volejbalisti dostali na ihrisko aj do hľadiska potrebné emócie, Kováč pred koncovkou zvýšil na 22:15. Set napokon blokom ukončil Ondrovič - 25:16.

Tretí set patril domácemu tímu. FOTO: SVF/Lukáš Jaseňák

Domáci volejbalisti, žiaľ, dobrý výkon do štvrtého setu neudržali. Pri servise Abolinsa Lotyši už v úvode odskočili na 4:0, Slováci sa nevedeli presadiť v útoku a o chvíľu prehrávali o sedem bodov (3:10). Lotyši si výrazný náskok udržiavali, od stavu 15:9 pridali štyri body a istým krokom išli za víťazstvom (19:9). Slováci ešte znížili stratu, parádny blok vytiahol aj Palgut (17:22), ale na obrat to nestačilo. Lotyši sa dostali k siedmim mečbalom (24:17) a aj keď štyrmi pohrdli, piatu príležitosť využili - 25:21. Za najlepších hráčov vyhlásili domáceho kapitána Kriška a hosťujúceho nahrávača Petrovsa.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Nevstúpili sme do zápasu dobre, v každej jednej činnosti sme zaostávali. Boli sme pomalší, boli sme slabší na bloku aj v obrane v poli a nedokázali sme súpera zatlačiť na podaní. Mali sme obrovský rešpekt voči súperovi a nedokázali sme hrať našu hru, ktorú nacvičujeme a cibríme. Absolútne nič nám nefungovalo, čo si nedokážem vysvetliť. V treťom sme sme nastúpili ako vymenení, fungoval nám servis aj distrubúcia, tak sme mali hrať od začiatku zápasu. Hlava nebola v poriadku, to je naväčší dôvod, prečo sme prehrali. V sobotu nás čaká Belgicko, do zápasu musíme vstúpiť úplne inak, veriť si v každej hernej činnosti a preniesť natrénované veci do zápasu."

Tomáš Kriško, smečiar a kapitán SR: "Začali sme s prílišným rešpektom, hrali sme nedôrazne. Keď už tieklo do topánok, tak sme začali tlačiť, ale už bolo neskoro. Pri tlaku prichádzali chyby, a to nás stálo víťazstvo. Prvý set sme sa ešte ťahali, ale prišiel začiatok druhého setu, nedokázali sme zložiť loptu, dostali sme sa pod tlak a veľké manko sa ťažko dobiehalo. Po druhom sete sme sa ešte skúsili vrátiť do zápasu, hrali sme agresívnejšie, ale vo štvrtom sete nám to už nevydržalo. Do Popradu ideme s tým, že zápas chceme vyhrať a nebudeme sa pozerať na iné výsledky. Po tomto zápase si musíme povedať, čo nefunguje, pretože kominukácia je dôležitá. Máme veľa mladých hráčov, ktorých nechcem dostať pod tlak, ale musíme si povedať svoje. Sme reprezentanti a musíme sa s tým vysporiadať."

Juraj Zaťko, nahrávač SR: "Lotyši boli lepší, my sme sa nevedeli vysporiadať s tlakom, aj keď nebol príliš veľký. Každopádne sme chceli dnes vyhrať a uspokojiť divákov, ale čím sa ten zápas viezol ďalej, tým to s nami išlo k horšiemu. Lotyši hrali veľmi dobre aj v Rige, ale my sme tam hrali uvoľnenejšie a sebavedomejšie ako dnes. V sobotu nás čaká v Poprade zápas s Belgickom, ktorý bude dôležitý vzhľadom na postavenie v tabuľke. Vieme, o čo hráme a pobijeme sa o víťazstvo. Uvidíme, v akom zložení prídu Belgičania, pretože v porovnaní so začiatkom súťaže sa posilnili. Ani štvrté miesto nemusí znamenať vypadnutie do Striebornej ligy, ale na to sa spoliehať nechceme."

Toms Švans, blokár a kapitán Lotyšska: "Bojovali sme a výsledok sa dostavil. V prvom vzájomnom súboji v Rige sme spravili veľa chýb, dnes to bolo oveľa lepšie. Máme mladé mužstvo a 2. miesto v skupine je pre nás dobrý výsledok."