Slováci bojovali s Nemcami, ale obrat im nevyšiel a s turnajom ME sa lúčia

09. 09. 2021 - SVF

Slováci vyrovnali z 0:2 na 2:2, ale obrat nedokonali. FOTO: CEV.

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom poslednom zápase D-skupiny majstrovstiev Európy v estónskom Tallinne s favorizovanými Nemcami 2:3 a nepostúpili do osemfinále.

Zverenci Mareka Kardoša sa po dvoch nevydarených setoch zdvihli, vyrovnali na 2:2, ale tajbrejk im vôbec nevyšiel a turnaj ukončili s bilanciou 1-4 a štyrmi bodmi. Zápas s Nemcami sa niesol v štýle pokazených podaní, celkovo ich bolo až 58 (Nemci 33, Slováci 25).

Do osemfinále postúpili Francúzi, Nemci a Chorváti, štvrtú miestenku majú v rukách zatiaľ Lotyši, ktorých o ňu môžu obrať domáci Estónci, keby senzačne zdolali večer olympijských víťazov Francúzov.

Jubilejný 100. zápas v slovenskej reprezentácii odohral blokár Peter Ondrovič a v historických tabuľkách sa vyrovnal bývalému nahrávačovi Branislavovi Skladanému. Stal sa 26. "stovkárom" v slovenskej histórii, rekordérom je Juraj Zaťko (251). Do stovky chýba jeden duel Petrovi Michalovičovi, ten nastúpil na svoj 99. duel v najcennejšom drese.

EuroVolley mužov 2021 - D-skupina (Tallinn/Est.) - štvrtok:

Nemecko - Slovensko 3:2 (20, 17, -25, -25, 9)
Rozhodovali: Asipčik (Biel.) a Varbanov (Bul.), 550 divákov.

Nemecko: Kaliberda 4, Brehme 10, Grozer 24, Karlitzek 7, Krick 8, Zimmermann 2, libero Zenger (Tille 0, Schott 11, Reichert 11, Weber 0, Krage 1). Tréner: A. Giani.
Slovensko: Kriško 16, Ondrovič 6, Michalovič 11, Paták 11, Krajčovič 5, F. Palgut 1, liberá Ľ. Nemec a Turis (Gavenda 8, Pokopec 0, Goč 1, Mačuha 0). Tréner: M. Kardoš.

Nemci začali zápas tromi pokazenými podaniami, prvý bod Slovákov v útoku získal Kriško a vyrovnal na 4:4. Oba tímy zbierali v úvode bod po bode až po stav 10:10, prvé brejky získali Nemci a po Kaliberovom bloku vyhrávali 13:10. Tréner Kardoš si vyžiadal timeout. Nemci pritlačili na podaní a vypracovali si až päťbodové vedenie 15:10. Na ihrisko prišiel Gavenda namiesto Michaloviča, ale toho na ihrisku privítal esom Zimmermann (16:10). Slováci po dvoch blokoch Ondroviča, ktorý nastúpil na svoj 100. reprezentačný duel, znížili na 13:16. Pred koncovkou viedli Nemci 19:14 a mierili za ziskom prvého setu. Za stavu 15:19 prišiel na servis Pokopec a Slováci napokon po dlhšej výmene získali zásluhou Patáka bod a upravili na 16:19. Slováci už z náskoku napriek snahe neukrojili a prvý set prehrali 20:25. Oba tímy mali po prvom sete v útoku úspešnosť nad 70%.

V úvode druhého setu vyhrávali nemeckí volejbalisti 3:0, ale Slováci znížili na rozdiel bodu a po boku Gavendu bolo 3:4. Nemcov dostal do trojbodového vedenia delovým esom Grozer - 7:4. Slováci sa dostávali pod čoraz väčší tlak, z čoho pramenili chyby a Nemci si vypracovali veľký náskok 11:5. Slováci nevedeli zastaviť skvele hrajúceho Grozera, ktorý bol nezastaviteľný a upravil na 15:8. Nemci si vybudovali veľký náskok 20:11, ten sa Slovákom podarilo trochu zmierniť po ese nového nahrávača Goča - 14:20. Nemci drámu nedopustili a druhé dejstvo vyhrali 25:17.

Tretí set začal esom Kriško a hoci Nemci otočili na 2:1, potom prišiel blok Krajčoviča, útok Patáka a Slováci prvýkrát v zápase viedli o dva body - 4:2. Po dobrej obrane prišiel Gavendov útok a zvýšenie náskoku na 6:3. Slováci si držali náskok, Nemec prihral tvrdé podanie Grozera a Kriško upravil na 8:5. Po dlhej výmene uspel útokom do diagonály Kriško a získal desiaty slovenský bod - 10:8. Vďaka esu Ondroviča sa Slováci opäť dostali do trojbodového vedenia (12:9). Nemci však bleskovo vyrovnali pri kvalitnom podaní Schotta na 12:12. Za stavu 13:13 prišli na ihrisko Michalovič a Goč. Nemci potom viedli 16:14, ale naši získali tri body za sebou a po bloku Ondroviča otočili na 17:16. Po oddychovom čase spravil chybu Grozer, Slováci vyhrávali 18:16, ale súper bleskovo vyrovnal na 18:18. Po dobrej obrane sa dostal k útoku Kriško a opäť vrátil Slovákom dvojbodový náskok (20:18). Potom opäť zatlačil podaním Kriško a Michalovič z kontry zvýšil na 22:19. Nemci získali dva body za sebou a Grozer znížil na 21:22. Slovákov priblížil k zisku setu esom Ondrovič a zvýšil na 24:21. Nemci však odvrátili tri setbaly, keď dal dve esá za sebou Schott - 24:24. Ďalší servis Schott pokazil a Slováci mali ďalší setbal za stavu 25:24, Goč však pokazil servis - 25:25. Za tohto stavu útočil Grozer do autu, čo potvrdil aj challenge a Slováci mali piaty setbal, ktorý aj využili, pretože Reichert zaútočil do útoku. Slováci vyhrali 27:25 a udržali sa v hre o postup.

V štvrtom sete vyhrávali Nemci 2:0 a 3:1, ale Kriško vyrovnal na 3:3. Nemci získali dvojbodový náskok po ese Brehmeho, ale onedhlo Slováci opäť vyrovnali, keď dal eso Palgut a vyrovnal na 7:7. A o chvíľu slovenskí volejbalisti viedli, keď dal parádny servis Kriško a Michalovič zvýšil na 9:8. Za stavu 11:10 mohli ísť Slováci do dvojbodového náskoku, ale Krajčovič nesklepol loptu na zem a následne nám dal eso Brehme - 11:12. Potom Kriška prihral Grozera, následne úspešne zaútočil a vyrovnal na 13:13. Po chybe Grozera Slováci viedli 14:13, ale potom prišla chyba na podaní a bolo vyrovnané. Set sa blížil do vyrovnanej koncovky, po pokazenom podaní Kricka bol stav 16:16. Po Krajčovičovom bloku mali mierne navrch Kardošovi zverenci a viedli 18:17. Slováci si držali náskok, keď vyhrávali 20:19. Nemcom však pomohol podaním Grozer a Schott z "pipu" dostal svoj tím do vedenia 21:20. Potom z ťažkej pozície vyrovnal Michalovič na 21:21 a získal veľmi dôležitý bod. Dráma vrcholila, Kriško vyrovnal na 22:22, potom Paták na 23:23. Pred podaním Kriška si nemecký kouč Giani zobral timeout a po ňom Grozer vybojoval pre svoj tím prvý mečbal za stavu 24:23. Ten prvý Slováci odvrátili, pretože Zimmermann pokazil podanie - 24:24. Nemcom vyšla úspešná kombinácia so Schottom a ten opäť zo zadnej zóny upravil na 25:24 pre Nemecko. Time Slovákov pred servisom Schotta. Slováci prihrali a Michalovič mečbal odvrátil - 25:25. Po bloku Krajčoviča mali Slováci setbal za stavu 26:25! Slováci ho napokon po dlhej výmene zásluhou Patáka aj využili a vyrovnali na 2:2!

V úvode piateho setu viedli Nemci 3:1 a hoci mali Slováci šancu na vyrovnanie, nepodarilo sa a Reichert upravil na 4:2. Nemci potom viedli 6:3, ale Slováci obetavo vydreli štvrtý bod a dostali Grozera zo servisu - 4:6. Strany sa točili za stavu 8:5 pre nemecký tím. Nemci po zmene strán pridali dva body a Karlitzek upravil na 10:5. Nádej oživil Paták, keď zablokoval Grozera a znížil na 7:10. Záver patril Nemcom, ktorí už nepustili Slovákov k ničomu, piaty set vyhrali 15:9 a celý duel 3:2.

Marek Kardoš, tréner SR: "Nemci boli dnes hrateľní, o to viac prehra mrzí. Najväčší rozdiel bol v tom, že po našej horšej prihrávke sme si nedokázali nahrať tak, aby sme smečovať. Chalani zahrali vyrovnanú partiu, nemám im čo vyčítať. Nebol to pekný volejbal a navyše aj so smutným koncom. Za posledné tri týždne sme išli hore, ale bohužiaľ sa to nepodarilo. Po všetkých problémoch, ktoré sme mali odohrali chalani dobrý turnaj, aj keď sme nepostúpili. Nebolo to dnes o Nemcoch, tri body sme mali získať s Estóncami a Lotyšmi. Naša boľačka podanie sa nám nepodarilo eliminovať, venovali sme tomu veľa času, ale nestačilo to. Každý jeden hráč sa musí v tejto hernej činnosti celý rok zlepšovať. Na druhej strane súperi podávali kvalitne a kým nebudú naši hráči hrať v takých ligách, kde je takýto servis bežný, tak budeme mať problémy."

Tomáš Kriško, kapitán a smečiar SR: "Som smutný, pretože po dvoch prehratých setoch sme zabojovali a dostali zápas do tajbrejku. Úvodná pasáž piateho setu nám nevyšla, nepoložili sme lopty a súper sa dostal do náskoku, ktorý si ustrážil. Celkovo sme predviedli lepší výkon ako s Chorvátmi, čo ma mrzí, pretože keby sme hrali takto včera, tak by postupové šance boli iné. Na tomto šampionáte sme hrali na to, na čo sme mali. Hrali sme proti tímom, ktoré nie sú v rebríčku ďaleko od nás, boli to vyrovnané partie ale chýbalo tomu viac presnosti a drzosti v koncovkách. Tímy, ktoré ašpirujú na vyššie pozície nás bohužiaľ v tomto predčili."

Peter Michalovič, univerzál SR: "So šampionátom nemôžeme byť spokojní, pretože sme mali šance na postup. Mrzí nás dobre rozbehnutý zápas s Estónskom, takisto aj s Lotyšskom, keď sme viedli 1:0 a 19:13 a lepšie sme mohli odohrať aj zápas s Chorvátmi. Na Nemcov sme skúsili uspávaciu taktiku, skoro nám to vyšlo, ale v tajbrejku ukázali, že sú lepší tím a zaslúžene vyhrali. V prvom sete to bolo oťukávanie, nebol to pekný volejbal, Nemci nás v druhom sete rozstrieľali. Potom sme ustáli ich podanie, dostal sme to do tajbrejku, ale nestačilo to. Mali sme priaznivú skupinu s tromi hrateľnými tímami, o to viac mrzí, že sme nepostúpili."