Slávia EU opäť na tróne! V piatom finále zdolala Strabag 3:1 a má double

24. 04. 2019 - SVF, SITA, TASR

Slávia EU sa teší z ďalšieho titulu. FOTO: TASR/Martin Baumann

Volejbalistky Slávie EU Bratislava získali rekordný 18. titul slovenských šampiónok. Vo finále play-off parfems.sk extraligy 2018/2019 "slávistky" triumfovali tesne 3:2 na zápasy nad tímom obhajcu prvenstva Strabag VC Bratislava, v stredajšom rozhodujúcom piatom stretnutí na domácej palubovke v hale Mladosť zvíťazili 3:1 (11, 20, -30, 17). Slávia EU, ktorá vo februárovom finále Slovenského pohára v Humennom zdolala mestského rivala 3:2, sa teší z double. Strabag vo finále play-off viedol 2:1 na zápasy, ale nezvládol posledný krok a vlaňajší extraligový titul pre neho zostáva dosiaľ jediným.

Slávia EU a Strabag stáli proti sebe vo finále aj v ostatných dvoch ročníkoch - vlani Strabag triumfoval 3:1 na zápasy, v roku 2017 sa z titulu tešili "slávistky" (3:0). Slávia EU v 27-ročnej histórii extraligy nechýbala vo finále ani raz. Pred vstupom do finálovej série viedli "slávistky" v tohtosezónnej bilancii bratislavských derby 4:2 na zápasy, vo finále napokon dokázali otočiť nepriaznivý vývoj a pridať výhry potrebné k návratu na trón.

Grafika: SVF

Parfems.sk extraliga žien - finále play-off (na 3 víťazstvá) - piaty zápas - streda:

SLÁVIA EU BRATISLAVA - STRABAG VC FTVŠ UK BRATISLAVA 3:1 (11, 20, -30, 17) - výsledok série 3:2, Slávia získala titul
Zápas trval 108 minút, rozhodovali: Sarka a Juráček, 850 divákov

Slávia EU: Nelsonová 4, Šepeľová 9, Körmendyová 8, Reháková 15, K. Fričová 14, O'Neillová 18, liberá Magdinová a Bojňanská (Marečková 0). Tréner: M. Matušov.
Strabag: Denysovová 9, Hrončeková 9, Kmezičová 0, Hudecová 18, Stümpelová 11, Ovečková 1, libero Španková (Hronská Kručovská 0, Ramajová 0, Trebichavská 6). Tréner: T. Varga.

Vstup do rozhodujúcej bitky vyšiel domácim "slávistkám" viac než podľa predstáv. Po ese Körmendyovej viedli 6:2, o chvíľu 8:4 a vzápätí pri podaní Fričovej predviedli unikátnu desaťbodovú šnúru - Fričová prispela esom, Američanky O'Neillová a Nelsonová blokmi a domáce viedli komfortne o 14 bodov (18:4). Strabag mal v tejto fáze veľké problémy s prihrávkou, na ihrisko prišli Ramajová aj Hronská Kručovská. Strabagu sa pred záverom setu podarilo znížiť hrozivý rozdiel v skóre (20:11) aj zásluhou esa kapitánky Hrončekovej. Koncovka však patrila Slávii, päťbodovou šnúrou a smečom Rehákovej uzavrela set - 25:11.

V úvode druhej časti mala Slávia trojbodový náskok (6:3), ale o chvíľu po dvoch esách Stümpelovej a bloku Hrončekovej po prvý raz v zápase viedol Strabag (7:6). Po ese Hudecovej viedol Strabag o dva body (11:9), ale Slávia otočila štyrmi bodmi v sérii na 13:11 vo svoj prospech. Rozhodujúca pasáž prišla v druhej časti setu, keď od stavu 15:14 opäť pri servise smečiarky Fričovej "slávistky" odskočili na 21:14. Hostky ešte znížili na 19:22, ale záver opäť patril domácim, set ukončila Reháková - 25:20.

Smečiarka Zuzana Šepeľová sa po zranení členka vrátila do hry a pomohla Slávii k titulu. FOTO: TASR/Martin Baumann

Strabag za nepriaznivého stavu neskladal zbrane, na začiatku tretieho setu sa dostal do vedenia 6:3 po útoku Denysovovej. Hostky si mierny náskok udržiavali do polovice setu (12:9), neskôr Slávia úspešným blokom vyrovnala na 13:13 a odvtedy sa tímy doťahovali po jednom bode až do záveru (20:20). Následne Stümpelová zaútočila do autu a Slávia viedla 22:20. Strabag po aute domácich vyrovnal (22:22), ale "slávistkám" ponúkla mečbal O'Neillová úspešným blokom - 24:23. Hudecová odčinila predchádzajúce zaváhanie - 24:24. Ďalší mečbal odvrátila Hrončeková blokom (25:25), tretí v poradí Hudecová smečom a tá istá hráčka vzápätí dostala Strabag do výhody (27:26). Šepeľová v dramatickej koncovke vyrovnala na 27:27, druhý setbal mal Strabag po útoku Hudecovej (28:27), no odvrátila ho Fričová - 28:28. Slávia odvrátila aj tretí a štvrtý setbal hostiek (30:30), o piaty sa postarala Hudecová a Strabag ho zužitkoval po nepresnom smeči domácich - 32:30.

Povzbudené hráčky Strabagu dobre vstúpili do štvrtého setu (5:1), ale Slávia pri podaní Körmendyovej otočila na 6:5 a Šepeľová zvýšila na 10:8. Strabag, ktorý sa v útoku spoliehal predovšetkým na Hudecovú, manko zmazal (11:11), ale o chvíľu opäť zaostával o dva body (13:15) a po trojbodovej šnúre domácich už o štyri (15:19). Keď blokárka O'Neillová esom zvýšila na 23:16, boli domáce veľmi blízko a tentoraz finiš zvládli. Dostali sa k siedmim setbalom (24:17) a Reháková premenila prvý - 25:17.

Radosť slávistiek po premenení mečbalu. FOTO: TASR/Martin Baumann

Michal Matušov, tréner Slávie EU: "Vo štvrtom zápase sme sa naštartovali a viezli sa na emocionálnej vlne. Boli tam emócie, ale tiež veľká koncentrácia. Nevyšla nám koncovka tretieho setu, ale dievčatá sa vzchopili a ukázali, že vedia hrať aj proti skúsenejším hráčkam."

Zuzana Šepeľová, smečiarka Slávie EU: "Emócie sú neskutočné. Asi žiadna z nás si ešte neuvedomuje, že sme na Slovensku dosiahli najviac, čo sa dá - vyhrali sme double a vrátili sme titul domov, čo je skvelé. Finálový obrat z 1:2 sa nám podaril vďaka kolektívu. Začali sme hrať viac spolu, bol tam tímový duch a veľká túžba po titule."

Karolína Fričová, smečiarka Slávie EU: "Pred štvrtým setom sme si povedali, že vedieme a súperky musia vyhrať set. Spoluhráčke sa snívalo, že vyhráme 3:1, a to sa aj stalo (úsmev). Po sezóne vypneme od volejbalu, aby sme nabrali sily a chuť opäť hrať."

Tomáš Varga, tréner Strabagu: "Do zápasu sme vôbec nevstúpili dobre, akoby sme boli hlavami inde. Prišli sme sem bojovať; žiaľ, v úvodných dvoch setoch to nebolo vidieť. Dnes sme si nezaslúžili vyhrať titul, gratulujeme Slávii. Žiaľ, spravila sa tu počas stretnutia jedna chyba v rátaní skóre, ktorá sa nevyriešila; povedalo sa, že nikto nespravil chybu, ale malo sa to vtedy vyriešiť. A teraz máme podávať podnet..."

Romana Hudecová, smečiarka Strabagu: "Je to sklamanie; verila som, že titul vyhráme. Myslím si, že doma vo štvrtom zápase sme premrhali šancu. Škoda, že sme to dnes nedotiahli do tajbrejku. Snažili sme sa aj vo štvrtom sete, ale spravili sme pár chýb, súperky nám odskočili a proti Slávii sa to ťažko doťahuje."