Rojkovou asistentkou bude Solange Soares

01. 03. 2017 - Filip Hudec, SVF

Marek Rojko a Solange Soares

Tréner ženskej volejbalovej reprezentácie Marek Rojko skompletizoval realizačný tím na blížiacu sa sezónu. Jeho novou asistentkou sa stala 36-ročná bývalá slovenská reprezentantka Solange Paula Perreira Soares. Brazílska rodáčka so slovenským pasom pôsobí ako trénerka mládeže a druhá asistentka v momentálne najlepšom českom klube VK AGEL Prostějov.

Rojko vedie slovenskú reprezentáciu od októbra 2013. Od jeho nástupu pôsobili vo funkcii asistenta Monika Smák, Ľubomír Petráš a naposledy Ondrej Spišák. "Časté zmeny sú ovplyvnené trénerským stavom profesionálnej práce na Slovensku. Je málo trénerov, ktorí sú schopní venovať sa reprezentácii na plný úväzok. So všetkými sa mi spolupracovalo veľmi dobre, sú to výborní ľudia, ale nemohli žiaľ pokračovať," povedal Rojko, ktorý v januári predĺžil zmluvu so Slovenskou volejbalovou federáciou (SVF) o dva roky. "Po podpise zmluvy som sa podrobne zaoberal otázkou asistenta trénera. Uvažoval som nad dvomi-tromi menami," pokračoval Rojko.
 
Napokon sa rozhodol pre Soaresovú. "So Solange som mal stretnutie, ktoré jasne nastavilo jej záujem ísť k reprezentácii. V Prostějove pracuje na profesionálnej úrovni, pristupuje k tomu veľmi seriózne a má trénerský motív. Vzdeláva sa a trénerstvo je pre ňu uplatnenie v živote. Svojim spôsobom je cudzinka, ale má dlhú slovensko-českú históriu. Pozná naše prostredie a navyše je zvyknutá aj na iný štýl volejbalu z Brazílie. Je to zaujímavá kombinácia," dodal kouč Sloveniek.
 
S uvoľnením pre potreby slovenskej reprezentácie súhlasil aj Prostějov. "Absolvoval som niekoľko stretnutí so šéfom Prostějova Petrom Gogom. Vycítil som, že je snaha sa dohodnúť a umožniť Soli túto robotu, čo sa napokon aj stalo. Mal som podmienku aby to nebolo na jednu sezónu," dodal Rojko, ktorý verí v úspešnú spoluprácu so Soaresovou. "Poznám ju od jej príchodu do Slávie. Tým, že hrávala s mojou sestrou, tak tie kontakty boli veľmi blízke a vzájomne sa veľmi dobre ľudsky poznáme. O to viac som tejto spolupráci veril," dodal.
 
Soaresová prišla na Slovensko v decembri 2001 a šesť sezón pôsobila v Slávii UK, v drese ktorej získala tri tituly. Od roku 2007 pôsobila v Prostějove, kde pridala osem majstrovských titulov v českej extralige. Uplynulé leto ukončila aktívnu kariéru a dala sa na trénerskú dráhu. V Prostějove vedie žiačky, zároveň je druhou asistentkou a kondičnou trénerkou seniorského tímu. "Je pre mňa veľká česť pracovať pri reprezentácii. Teším sa na novú skúsenosť a obohatenie kariéry. Marek ma oslovil pred pár mesiacmi a museli sme nájsť cestu s klubom, ktorý ma nakoniec uvoľnil. Som rada, že to takto dopadlo," povedala Soaresová, ktorá v rokoch 2009 - 2014 odohrala 57 zápasov v drese slovenskej reprezentácie. "Na Slovensku som prežila veľkú časť mojej kariéry a mám na to krásne spomienky. Spoznala som úplne odlišnú krajinu ako je moja rodná Brazília. Slovensko považujem za svoj druhý domov, mám ho veľmi rada a našla som si tu veľa kamarátov aj mimo volejbalu. Dúfam, že odvediem dobrú prácu a vrátim Slovensku všetko to, čo mi dalo," dodala rodáčka z Belo Horizonte.
 
Posledný zápas za Slovensko odohrala 1. mája 2014 v kvalifikácii majstrovstiev Európy v rumunskom meste Piatra-Neamt proti Bosne a Hercegovine. Odvtedy sa slovenský tím omladil. "Neviem aká bude nominácia, ale určite sa stretnem s dievčatami, s ktorými som hrala. Teším sa aj na prácu s mladými hráčkami," dodala. Prechod od hráčskej kariéry k trénerskej zvládla bez problémov. "Myslela som, že mi bude hranie chýbať viac. Posledné tri roky som sa však na prechod pripravovala a nebolo to rozhodnutie zo dňa na deň. Ostala som pri volejbale, ktorý milujem. Ako hráčka som sa musela starať len o seba, teraz je to oveľa náročnejšie. Práca s mládežou v Prostějove ma však veľmi baví, mám šikovné hráčky a je radosť sledovať ako napredujú," dodala Soaresová.

Solange Soares v drese slovenskej reprezentácie. FOTO: Pavol Uhrin, fotosport.sk
 
Slovenky čaká v roku 2017 náročný program. Od 24. do 28. mája budú bojovať v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta 2018, ktoré sa uskutočnia v Japonsku. Slovenky sa predstavia v mimoriadne silnej skupine vo Varšave, kde budú okrem domáceho Poľska štartovať aj finalistky z OH 2016 Srbky, Češky a ďalej Island a Cyprus. Na MS postúpi víťaz skupiny a družstvo umiestnené na druhom mieste ešte bude o účasť na šampionáte bojovať v 3. kole kvalifikácie (22.-27. august 2017). Od 9. júna do 2. júla budú Slovenky obhajovať striebro v Európskej lige. Predstavia sa v B-skupine v konkurencii Španielska, Portugalska a Švédska. Turnaje sa uskutočnia v Španielsku a v Portugalsku. V tretej časti sezóny sa slovenský tím predstaví od 19. do 30. augusta na Svetovej univerziáde v Taipei.
 
Kondičným trénerom a druhým asistentom reprezentácie bude naďalej Richard Nemec, manažérom tímu ostáva Slavomír Huba, fyzioterapeuti budú Daniela Chymičová a Dušan Bukovác, štatistici Tomáš Samsely, Vladimír Bradáč a Martin Szabó a lekár Igor Prekop

KTO JE SOLANGE PAULA PEREIROVÁ SOARESOVÁ

 • NARODENÁ: 1. júla 1980 v Belo Horizonte.
 • KLUBOVÁ KARIÉRA: 1997/98 Olympik Club Belo Horizonte, 1998/99 Minas Tenis Club Belo Horizonte, 1999/00 Macae Tenis Club Rio de Janeiro, 2001-07 Slávia UK Bratislava, 2007-16 VK AGEL Prostějov.
 • ÚSPECHY: trojnásobná majsterka Slovenska (2002 až 2004), osemnásobná majsterka Česka (2009 až 2016).
 • REPREZENTÁCIA: s Brazíliou kadetská majsterka sveta 1997, za seniorskú reprezentáciu Slovenska odohrala v rokoch 2009 až 2014 56 zápasov, štartovala na ME 2009 v Poľsku.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGTERRA ANTIQUA
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSO
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVELATAK
 • reklamní partneriKV REZAC RonaNope
 • mediálni partneriRTVS Arena Sport SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSC

komunikačný partner

 • #