Prievidza v nadstavbe bez prehry, Nitra bodovala v Prešove, Myjava a Zvolen vyhrali vonku

17. 02. 2018 - SVF + kluby

Kohúti nezaváhali ani doma so Svidníkom. FOTO: Ivan Valko

Volejbalisti VK Prievidza vyhrali v sobotňajšom zápase posledného 6. kola nadstavbovej skupiny 1.-4. nad TJ Slávia Svidník 3:0 a druhú časť extraligy tak zvládli bez jedinej prehry.

Tréner Richard Nemec doprial niektorým oporám voľno, ale "Kohúti" mali aj tak duel pevne v rukách a zaznamenali v repríze nedávneho finále Slovenského pohára hladký triumf za tri body. Tím z Hornej Nitry vyhral deviaty extraligový triumf za sebou, naposledy ťahal za kratší koniec 6. decembra v Prešove. Vo štvrťfinále play off sa Prievidza stretne s Trenčínom, prvý duel je na programe 24. 2. o 18:00. Svidník v nadstavbe ani raz nevyhral, do play off ide zo štvrtého miesta a vo štvrťfinále narazí na Košice. Sériu na dve víťazstvá začne doma už vo štvrtok 22. februára.

Po sérii zlých výsledkov sa na vyraďovacie boje dobre naladili volejbalisti VKP Bystrina SPU Nitra. Obhajcovia titulu vyhrali na palubovke VK MIRAD PU Prešov 3:1. Do play off ide úradujúci majster z druhej priečky a vo štvrťfinále narazí na Zvolen. Prvý duel je na programe v sobotu 24. februára pod Zoborom. Prešov vstupuje do play off z tretej pozície a vo štrťfinále si zmeria sily so šiestou Myjavou. Séria sa začína v piatok 23. 2. v Prešove.

V poslednom 10. kole skupiny o 5.-9. miesto vyhrali hráči TJ Spartak Myjava na palubovke poslednej Starej Ľubovne 3:0. Kopaničiari potvrdili úlohu favorita, Ľubovňa vyhrala v tejto sezóne len dva zápasy a o účasť v extralige bude opäť bojovať v prelínacej súťaži. V ďalšom zápase vyhral nováčik MVK Zvolen na palubovke COP Trenčín 3:1.

Extraliga mužov - nadstavbová časť:

skupina o 1.-4. miesto - záverečné 6. kolo:
VK Prievidza - TJ Slávia Svidník 3:0 (17, 18, 19)
Rozhodovali: Malík a Vaško, 420 divákov.
Prievidza: Šimko 2, Jančura 2, Kubš 13, Roosewelt 9, Braga Da Silva 4, Javorčík 12, libero Ľ. Nemec (Kudra 4, F. Štepánek 1, Laane 0). Tréner: R. Nemec.
Svidník: J. Hriňák 2, Ščerba 4, Majcher 4, Pietrzak 11, Lux 8, Matušovský 6, liberá S. Paňko a Kalužný (Suchanič 0, Oleárnik 0, Markovič 1, R. Vitko 0). Tréner: P. Tholt.

Najlepší hráč zápasu (MVP): Martin Jančura (Prievidza)

Posledný zápas nič pre oba tímy nemohol zmeniť a bolo poznať, že sa už viac myslí na play off. Domáci tréner Nemec nechal odpočívať Ludhu, Toobala aj Laaneho, ale Kohúti aj tak vyhrali prvý set po jednoznačnom priebehu na 17 bodov. Podobný priebeh mal aj druhý set, až v treťom sa Svidničania prebrali a do stavu 13:13 vyhrávali. Domáci pridali a set a zápas doviedli do víťazného konca.

Richard Nemec, tréner Prievidze: "Tento zápas mne slúžil na to, aby som vyskúšal viacerých hráčov, niektorým dal oddych. Mne to účel splnilo, výhra 3:0, zahrali si Prievidžania, čo je dôležité a ideme sa koncentrovať na play off."

Peter Tholt, tréner Svidníka: "My sme ešte včera mali ťažkú posilňovňu a neočakával som preto veľký výkon. Mrzelo ma však, že sme robili príliš veľa chýb, ktoré by sme nemali robiť. Na play off to musí byť o mnoho lepší výkon. Celkovo slabší dnešný výkon ale beriem na seba."

/text a hlasy: Igor Mackovič/

VK MIRAD PU Prešov - VKP Bystrina SPU Nitra 1:3 (-26, 22, -15, -14)
Rozhodovali: Mokrý a Porvazník, 267 divákov.
Prešov: Červeň 8, Feňo 2, Gula 8, Mikovčík 11, Katona 15, Hudák 16, libero T. Lampart (M. Sopko st. 3, Rajduga 0, Jurko 1). Tréner: J. Vlk.
Nitra: Wawrzynczyk 13, Kašper 10, Rehák 12, Guzmán 15, Mačuha 10, Zaťko 0, libero Ochodnický (Porubský 1, Horník 7, Malina 0, Menner 3). Tréner: M. Kardoš.

Najlepší hráč zápasu (MVP): Filip Mačuha (Nitra)

Na palubovke športovej haly Spojenej školy sa v sobotu dohrávalo posledného kolo nadstavbovej časti volejbalovej extraligy mužov. VK MIRAD PU Prešov hostil obhajcu titulu, družstvo VKP Bystrina SPU Nitra. Zápas už nemohol ovplyvniť priečku v tabuľke, ani súpera do play-off a tak dovoľoval trénerom preskúšať svojich zverencov pred rozhodujúcimi zápasmi sezóny. Tri body a víťazstvo 1:3 si vybojovali hostia zo západu Slovenska výsledkom 1:3 (-26, 22, -15, -14).

Hneď úvod zápasu potvrdil, že meranie síl týchto dvoch súperov má stále svoj náboj. V prvom dejstve to bolo napínavé a hostia potrebovali až štyri setbaly nato, aby napokon po nedorozumení domácich v nahrávke vyhrávali 0:1. Hralo sa do rozdielu 26:28.

Druhý set bol výrazne v réžií Prešovčanov. Za stavu 23:14 sa dostal na podanie hostí Miloš Horník a šnúrou 7 bodov dával svojím spoluhráčom šancu na zdramatizovanie. To sa však nakoniec nekonalo a domáci si vyrovnanie a zisk setu ustrážili prudkým útokom kapitána Martina Sopka.

Priebeh tretieho a štvrtého setu mal veľmi podobný priebeh. Nitrania riskantnou hrou na podaní zbierali náskok a domáci sa len veľmi ťažko presadzovali v útoku. Sety získali vo svoj prospech hostia pomerom 15:25 a 14:25 a celkovým víťazstvom 1:3. Na ihrisku sme v priebehu celého zápasu videli niekoľko desiatok striedaní. Hru si vyskúšali aj hráči z lavičky a či svojimi výkonmi presvedčili koučov uvidíme v zápasoch play-off.

Jaroslav Vlk, tréner Prešova: "Na posledný zápas nadstavby sme nastúpili s menšími zmenami v zostave. Pred play off sme skúšali rôzne
kombinácie. Prvý set sme prehrali vlastnými chybami, v druhom sme napriek záverečnej dramatizácii jasne dominovali. Od tretieho setu Nitra začala tlačiť servisom, nevedeli sme si poradiť v útoku a koncovke. Nakoniec sa to prejavilo aj na celkovom výsledku zápasu."

Marek Kardoš, tréner Nitry: "Dôležitosť zápasu, bola priamo úmerná úrovni."

/text a hlasy: Jana Palenčarová/

skupina o 5.-9. miesto - záverečné 10. kolo:
VKM Stará Ľubovňa - TJ Spartak Myjava 0:3 (-22, -21, -13)
Rozhodovali: Mil. Smolko a Niklová, 85 divákov.
S. Ľubovňa: Vislocký 0, Maroš Sopko 2, Faron 12, Folvarčík 5, Kandráč 6, Buvalič 7, libero Greizinger (Bittner 1). Tréner: J. Senko.
Myjava: Valo 1, Ihnát 9, Zeman 7, J. Petráš 12, Pokopec 10, Tarabus 9, libero T. Patúc (Jalovecký 1, Konc 8, Holinga 2). Tréner: Ľ. Šalata.

Najlepší hráč zápasu (MVP): Jakub Petráš (Myjava)

Ľubovňania potrápili favorita, v prvých dvoch setoch hrali so súperom vyrovnanú partiu a Myjava rozhodovala až v závere setov. V treťom už hostia zabrali podľa predstav svojho trénera, domácim odišla prihrávka a trápili sa aj na útoku a tak žiadne prekvapenie sa nekonalo. Favorit podľa očakávania zvíťazil a odnáša si tri body.

Ján Senko, tréner Starej Ľubovne: "My sme si na nich trúfali, že uhráme aspoň 1-2 sety, ale vedeli sme, že výkonnostne na nich nemáme. Prvé dva sety sme s nimi držali krok do polovičky setov, ale oni majú dobrých hráčov, ktorí majú nepríjemný servis a stále si urobili náskok tých 2-3 bodov a my sme to už nedokázali dotiahnuť. V treťom sete už odišla aj prihrávka a trápili sme sa aj na útoku."

Ľuboslav Šalata, tréner Myjavy: "Relatívne hladké víťazstvo, pretože prvé dva sety boli vyrovnané, domáci hrali asi na hranici možností a my sme k tomu pristúpili až príliš profesorsky a trápili sme sa, jednoducho nevynútenými chybami sme pomohli domácim sa držať v hre o dobrý výsledok a v podstate až v treťom sete sme sa presadili blokársky."

/text a hlasy: Ján Petrus/

COP Trenčín - MVK Zvolen 1:3 (-12, 22, -21, -19)
Rozhodovali: Moravčík a Čuntala.
COP: Goč 5, Ondruš 14, Jendrejčák 9, Marinič 10, Remenár 3, Pollák 4, libero Kurej (Bjelko 0, Kozák 14). Tréner: P. Kalný.
Zvolen: Michalec 11, Podstupka 5, Kučera 6, Kováčik 10, Kamenský 21, Vrtielka 18, libero Hraňo (Herich 6). Tréner: M. Vaško.

Najlepší hráč zápasu (MVP): Miroslav Vrtielka (Zvolen)

Peter Kalný, tréner Trenčína: "Dnes zaslúžené víťazstvo Zvolena. Súper bol lepší na útoku a zároveň výborne bránil v poli aj na sieti."

Martin Vaško, tréner Zvolena: "Kvalita stretnutia zodpovedala jeho dôležitosti. My sme sa snažili robiť minimum chýb, čo sa nám relatívne darilo. Až na pár nedorozumení a nepresností, jeden z tých našich lepších výkonov."