Príbeh Andreja Barbierika: Vždy som mal šťastie na dobrú partiu

21. 02. 2021 - Časopis Volejbal

Barbierik by si ešte aj teraz trúfol na prvú ligu, pokiaľ by sa hrala. FOTO: archív A.B.

ČASOPIS VOLEJBAL - rubrika VYRÁSTLI POD SIEŤOU

Pokiaľ by korona neodstavila prvú ligu do kúta, možno by sme ešte aj teraz počuli jeho smeče. Štyridsaťdvaročný bývalý reprezentant Andrej Barbierik v nej v minulej sezóne vypomáhal Novému Mestu nad Váhom. Najnovšie figuruje v širšom reprezentačnom výbere dievčat do 16 rokov, ktoré čakajú v júli u nás a v Maďarsku ME tejto vekovej kategórie, jeho dcéra Liliana.

NA SKOK DO RAVIJOMY

Aj keď je myjavským odchovancom, v extralige začínal v drese Ravijomy. Ako 17-ročného ho volejbal zlákal do Bratislavy, kde aj maturoval na Bilíkovej. V klube, ktorý si vyhliadol viacerých mladíkov z juniorskej reprezentácie, ho trénoval Pavel Schenk. Po jednej sezóne sa vrátil na rodnú hrudu. V tom čase bola najvyššia súťaž rozdelená na skupiny A1 a A2. Myjavčania začínali v druhej, ale postupne kráčali po rebríčku hore. V roku 2000 sa s mužstvom lúčil extraligovým bronzom pod vedením trénera Daniela Oravca. "Dal mi veľa, dostal som sa aj do reprezentácie," spomína na neho. V reprezentačnom tíme si odkrútili premiéru s liberom Myjavy Martinom Pipom v máji 1999 vo Fínsku. V roku 2000 ho angažoval Matador Púchov, ktorý v tom čase prežíval najlepšiu éru a získal premiérový majstrovský titul.

S PÚCHOVOM TRIKRÁT VO FINÁLE

Na Považí si Andrej zahral vo finále extraligy trikrát za sebou. Po prvom zostal smutný, Púchovčania prehrali sériu s Dubovou 1:3. V apríli tomu bude dvadsať rokov. "Škoda, vo štvrtom zápase sme v Dubovej viedli 2:0 na sety a neustrážili sme si to, prehrali sme 2:3. Bolo to pekné obdobie. Na zápasy vonku s nami chodili autobusy s fanúšikmi, rovnako aj ku nám s Dubovčanmi. V Púchove som zažil to najlepšie, čo sa dalo. Partia bola výborná, mali sme výsledky. Takmer všetci hráči sme bývali na 'Športke', vlani sme mali aj stretávku. Hrali sme pohárové súťaže, veľa sme cestovali," spomína na svoju púchovskú éru.

Za najlepšiu považuje druhú sezónu v Púchove 2001/02. Gumári vo finále play-off prevýšili Horehroncov 3:0, v Top Teams Cupe sa prebojovali do štvrťfinále, v ktorom nestačili na zvučného súpera poľskú Čenstochovú. V sezóne 2002/03 Púchov aj s Barbierikom získal svoj tretí a zároveň posledný titul, keď zdolal VKP Bratislava 3:0 na zápasy. V Top Teams Cupe obhájil štvrťfinálovú účasť, ale s ukrajinským Lokomotivom Charkov neuhral ani set.

"Do štvrťfinále sme sa dostali s odretými ušami. V poslednom zápase sme prehrali na Odolenej Vode 0:3 a museli sme čakať na výsledok z portugalského Esmorizu, kde hral rumunský Ploješť. Tímy sa mohli 'dohodnúť' na výsledku, ktorý by ich posunul hore oboch. Nakoniec Rumuni vyhrali 3:1 a my sme zo skupiny postúpili z druhého miesta," pokračuje. Na Ukrajinu sa však hráčom už ani veľmi nechcelo, v tíme šarapatili zdravotné problémy a bolo cítiť aj končiacu sa podporu Matadoru.

V POĽSKU DEVÄŤ SLOVÁKOV

Z Púchova sa v roku 2003 sťahoval ešte severnejšie - do Poľska. Spolu s Vladimírom Procházkom zamierili do v tom čase druholigového BBTS Bielsko-Biala. Z elitnej spoločnosti  však z finančných dôvodov odstúpil Štetín a v baráži o postup uspel pred začiatkom novej sezóny klub s dvoma slovenským volejbalistami. V najvyššej poľskej súťaži mužov v sezóne 2003/04 účinkovalo až deväť Slovákov. Okrem Barbierika a Procházku aj Marek Kardoš a Dušan Kubica v Kedzierzyne, Pavel Chudík a tréner Igor Prieložný v Jastrzebí, Peter Diviš a Róbert Hupka v Sosnovci i Tomáš Kmeť vo Vroclave.

"V klube od nás spočiatku ani nečakali, že to pôjde tak výborne. Hrali sme dobre, porážali sme aj silné tímy. Bolo to o poslednom zápase základnej časti, tabuľka bola veľmi vyrovnaná. V Čenstochovej sme ho mali rozohratý na 3:1, pokiaľ by sme ho zvládli, šli by sme do play-off zo siedmeho miesta. Prehrali sme však 2:3, pred nás sa dostala Varšava i Nysa. Spadli sme na predposlednú deviatu priečku a v jednej sezóne postúpili i vypadli zo súťaže. Bolo to znechutenie i frustrácia," komentoval sínusoidu v Bielsko-Bialej.

Andrej Barbierik s rodinou. FOTO: archív A.B.

ÚSPECHY S NOVÝM MESTOM

Keďže doma rozbiehal svoj biznis, chcel byť bližšie. Možnosť hrať v Novom Meste nad Váhom sa javila ideálne. Považania najskôr v roku 2006 získali Slovenský pohár a v roku 2007 vyhrali historický majstrovský titul, keď vo finále zdolali VKP Bratislava 4:1 na zápasy. "Vyše polovica hráčov v tíme pracovala, trénovali iba popoludní, boli sme také poloprofesionálne mužstvo. Tréner Peter Kalný si však vedel vybudovať disciplínu aj u starších hráčov. Výbornú partiu držal pokope 'Hugo' Minárik, na tú som mal šťastie vždy," smeje sa. Novomešťania počas neľahkej sezóny nevideli tri mesiace výplaty a prišli i o českého legionára Jedličku. Napriek tomu sa zomkli a ako play-offová trojka sa vyštverali až na bájny Olymp.

Na začiatku novej sezóny dostal zaujímavú ponuku z Brna. Mohol si tak vyskúšať českú extraligu a zároveň byť blízko k rodine. Narodila sa mu prvá dcéra Liliana, dnes nádejná 180 cm vysoká mládežnícka reprezentantka. Oporou chcel byť aj bratovi Martinovi, ktorý po autohavárii zostal na vozíčku, no ani to ho od športovania neodradilo. Jazdí na handbiku, úspešný je v stolnom tenise. V Brne sa zišli až piati Slováci - okrem neho aj Martin Vlk, Samuel Schottert, Vladimír Katona a tréner Jaroslav Vlk. Vo štvrťfinále play-off vypadli s Ostravou. "Do Brna som chodil na pol týždňa, to mi vyhovovalo. Neskôr som sa ešte na jednu extraligovú sezónu vrátil do Nového Mesta nad Váhom," dodáva k tejto kapitole.

POMOHOL K REŠTARTU MYJAVY

V roku 2009 sa volejbalovo vrátil do Myjavy, ktorá sa prvý raz od svojho odchodu z extraligy v roku 2002 po pauze prihlásila do prvej ligy. "Zišli sme sa starí Myjavčania ako Jardo Petrucha, Roman Špaček, Dušan Gálik a ďalší, zohnali sme si peniaze na cestu a prihlásili sme sa do súťaže, ktorú sme hneď vyhrali. Zlanáril som aj Minárika, recipročne za to, že ja som hral v Novom Meste. Prišiel Ochodnický i ďalší Novomešťania," hovorí. Začiatky boli náročné. V klube pomáhal ako hráč i funkcionár, aj keď v minulosti viac ako teraz. Skôr dával ako bral, vstupoval do klubu i sponzorsky.

Od sezóny 2012/13 Myjavčania posilnili svoj káder po spolupráci s VKP Bratislava. Následne sa Andrej - aj z rodinných dôvodov - vytratil z extraligových paluboviek. V minulej sezóne sa však spolu s Dominikom Mračkom objavil v drese prvoligového Nového Mesta nad Váhom v tíme, ktorý trénuje kto iný - Martin Minárik. Pokiaľ by sa súťaž v tejto sezóne hrala, možno by si ešte zapinkal. Extraligu sleduje, na domácich zápasoch Myjavy pomáha aj ako usporiadateľ. "Teším sa, že sú Myjavčania v play-off v prvej štvorke. Dúfam, že zabojujú o medailu," prízvukuje.

ZAHRAL SI NA ME V PETROHRADE

So slovenskou reprezentáciou si v rokoch 1999 až 2007 zahral v piatich kvalifikáciach ME, z toho troch úspešných. Na európsky šampionát sa však dostal iba v roku 2007 do Petrohradu pod vedením trénera Vladimíra Přidala. "Bol som večný náhradník. V mojej ére boli vždy silné 'účka' ako Andrej Kravárik, Peter Diviš, Gabo Chochoľák či Martin Nemec. Presadiť sa bolo ťažké. Zahral som si však na šampionáte v Rusku, to bola pekná rozlúčka," dodáva Barbierik, ktorý reprezentoval aj na dvoch svetových letných univerziádach.

Kto je Andrej Barbierik
Narodil sa: 13. júla 1978 v Myjave.
Kluby: do 1995 Spartak Myjava, 1995/96 Ravijoma Bratislava, 1996-2000 Spartak Myjava, 2000-03 Matador Púchov, 2003/04 Bielsko-Biala (Poľ.), 2004-07 Nové Mesto nad Váhom, 2007/08 JPM Brno (ČR), 2008/09 Nové Mesto nad Váhom, 2009-14 Spartak Myjava, 2019/20 Nové Mesto nad Váhom (I. liga).
Reprezentácia: v rokoch 1999 až 2007 69 štartov, účastník ME 2007 v Rusku, štartoval na letných univerziádach v Palme de Mallorca 1999 a v tureckom Izmire 2005.
Úspechy: majster Slovenska 2002 a 2003 s Púchovom a 2007 s Novým Mestom nad Váhom, s Púchovom štvrťfinalista Top Teams Cupu 2002 a 2003, najlepší hráč extraligy 2004/05.

Viac zaujímavých príbehov aj noviniek spod vysokej siete nájdete v mesačníku Volejbal.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • reklamní partneri KERKOSAND
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #