Prezident SVF Martin Kraščenič: Prievidza ako dejisko Slovenského pohára bola dobrá voľba

06. 02. 2018 - SVF

Prezident SVF Martin Kraščenič odovzdáva pohár Matejovi Kubšovi. FOTO: R. Stoklasa.

V závere minulého týždňa sa v Prievidzi uskutočnil finálový turnaj Slovenského pohára vo volejbale mužov a žien. Zlaté medaily získali prvýkrát v klubovej histórii hráči VK Prievidza a hráčky STRABAG Volleyball Club. Zápasy sledoval priamo v Prievidzi aj prezident Slovenskej volejbalovej federácie Martin Kraščenič.

Prvou kapitolou vo volejbalovom kalendári SVF na rok 2018 bola 20. edícia Slovenského pohára. Čo priniesla a ako sa jej zhostila horná Nitra?
"Prievidza ako dejisko finálového turnaja bola dobrá voľba. Potvrdilo sa, že ľudia volejbalu v tomto meste rozumejú, majú ho radi. Takmer 1500 divákov na finále mužov je toho dôkazom. A že sa doň prebojovali práve domáci a získali prvý triumf v histórii klubu, je len čerešničkou na torte. Zaujímavé je, že história sa prepisovala aj ženskej časti, STRABAG Volleyball Club dosiaľ medzi víťazmi Slovenského pohára nefiguroval. Rovnako prvýkrát v histórii sa nedostala do finále Slávia EU. Obom šampiónom ešte raz srdečne blahoželám. Po športovej stránke sme boli svedkami zaujímavých súbojov i nečakaných výsledkov. Favoriti nemali vždy na ružiach ustlané, výkonom prekvapili hlavne druhí Svidníčania a zaslúžene postúpili do finále. To isté platí aj o nitrianskych volejbalistkách, ktoré získali tak ako minulý rok striebro."Predĺžený volejbalový víkend v Prievidzi  (2.-4.2.) nebol len o športových výsledkoch, mal aj spoločenský rozmer. Súhlasíte?
"Nájsť voľný termín v preplnenom volejbalovom kalendári – extraligovom, reprezentačnom, či klubovom,  je skutočne veľký problém. To platí aj o Slovenskom pohári a som rád, že sme napriek časovej tiesni našli spoľahlivého spoluorganizátora. Prievidžania pomohli vo  veciach, kde sú skutočne doma. Aj ich zásluhou získalo podujatie spoločenský punc. Ja osobne ho považujem Slovenský pohár nielen za dobrú generálku na vyvrcholenie extraligového ročníka po športovej stránke, ale aj za vhodný priestor na stretnutie slovenskej volejbalovej rodiny. Myslím, že to sa podarilo, do Prievidze prišli osobnosti, rozhodcovia, tréneri, bývalí hráči a hráčky, funkcionári, aj fanúšikovia z celého Slovenska a dúfam, že sa tu dobre cítili. Organizačne som nezaregistroval žiadne výraznejšie problémy, tímy sme v porovnaní s minulými rokmi motivovali finančnými prémiami, divákov súťažami a ľuďom, čo neprišli do Prievidze osobne, sme ponúkli priame prenosy zápasov na našej novej internetovej volejbalovej televízii SVF TV. Našou snahou je posúvať toto podujatie kvalitatívne ďalej, verím, že sa nám to podarilo."

V Prievidzi sa prepisovala história aj preto, že mal premiéru nový súťažný model Final Six. Aké sú bezprostredné reakcie na nový systém Slovenského pohára?
"S touto novinkou prišli a odsúhlasili si ju samotné kluby. Je to ich súťaž a táto otázka je určená im. Z môjho pohľadu je tento model síce pre SVF finančne náročnejší a pre kluby fyzicky náročnejší - štvrťfinalista tu môžu odohrať až tri zápasy za tri dni, ale atraktívnejší. Ja osobne to považujem za progres, ale opakujem, rozhodujúce slovo majú kluby. Musia si zvážiť, či sa im oplatí hrať štvrťfinále na domácej palubovke pred vlastnými fanúšikmi, alebo je pre nich atraktívnejšie vycestovať na neutrálnu pôdu."Už o necelé tri týždne sú na Štrbskom plese prvé majstrovstvá Slovenska vo volejbale na snehu, v apríli spoluorganizujeme európsky šampionát kadetov, v závere tohto mesiaca kvalifikácie na ME juniorov a junioriek, od mája sa hlási o slovo reprezentácia mužov a žien zápasmi Európskej ligy, od jesene kvalifikácia mužov na ME... Celkom slušné sústo pre nové vedenie SVF.
"Doplním termínovník o finále mládežníckych súťaží, „áčkové“ turnaje plus majstrovstvá Slovenska v plážovom volejbale, vyhlásenie ankety najlepší volejbalista a volejbalistka roka,  finále extraligy, iniciovanie projektu Sieň slávy slovenského volejbalu, dôkladnú prípravu na organizáciu ME žien 2019... Popri tom nás čaká množstvo operatívy a rozhodnutí, ktoré priamo súvisia s funkčnosťou federácie, novinkami v legislatíve, systéme i personalistke. Teda zmeny v organizačnej štruktúre, s čím súvisí schvaľovanie členov do odborných komisií, ustanovenie reprezentačných trénerov, vrátane tímu žien, zefektívnenie práce sekretariátu a množstvo ďalších vecí. Chcem v tom mať jasno do júnovej programovej konferencie a verím, že sa mi to spolu s novou správnou radou SVF podarí."V porovnaní s predchádzajúcou správnou radou neostal v tej aktuálnej kameň na kameni, z deviatich členov ostal jediný. Ako to vnímate?
"Ako fakt, ktorý plne rešpektujem. Delegáti konferencie si zvolili nových ľudí, správna rada má svoje kompetencie, hoci je aj názorovo pestrejšia. Hľadáme spoločné prieniky na všetky zásadné otázky, aj maličkosti. Správna rada sa stretáva častejšie, raz do mesiaca, navrhnuté odborné tímy k horúcim témam ako sú rozpočet, trénerská otázka, kompetencie ešte častejšie. Vnímam toto obdobie ako vzájomné obrusovanie názorových hrán, preto niektoré rozhodnutia SR trvajú dlhšie. Na poslednej správnej rade sme schválili troch viceprezidentov i členov do niektorých komisií, a to je dobré znamenie."

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

  partneri

  • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX TIPOSMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGTERRA ANTIQUA
  • reklamní partneriNAYLOBKOWICZSTRBSKE PRESSO
  • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVELATAK
  • reklamní partneriKV REZAC Rona
  • mediálni partneriRTVS Arena Sport SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVNSC

  komunikačný partner

  • #