Prešov zdolal Nitru, Košice sú už druhé, Trenčín zobral majstrovi set, uspeli aj Svidník a Myjava

21. 11. 2018 - SVF + kluby

Košice zdolali doma Komárno 3:0 a dostali sa na 2: miesto. FOTO: VK KDS Šport Košice

Edymax extraliga mužov mala v stredu na programe kompletné 11. kolo základnej časti. Obhajca titulu a líder tabuľky z Prievidze vyhral v Trenčíne 3:1, po víťazstve v troch setoch nad Komárnom sa na druhé miesto dostali Košice. V šlágri kola zdolal Prešov vicemajstra z Nitry 3:0, hostia nastúpili už bez Milana Bencza, ktorý prestúpil do Talianska. Hladké víťazstvá v troch setoch zaznamenali Svidník a Myjava.

Prešovčania si zachovali stopercentnú domácu bilanciu a pred vlastnými fanúšikmi uspeli aj v šiestom zápase sezóny. Prvý set rozhodli Šarišania v tesnej koncovke 28:26, v druhom nevyužila Nitra vedenie 17:14 a tretie dejstvo bolo úplne v réžii domácich. Kapitán Prešova Martin Sopko st. zaznamenal 16 bodov (3 esá), Ivo Mikovčík si pripísal až 7 blokov. MVP sa stal nahrávač Juraj Jurko. Nitra nastúpila už bez najviac bodujúceho hráča celej súťaže Milana Bencza, ktorý mal pod Zoborom otvorenú zmluvu a odišiel do talianskeho Taviana. Špecifický bol duel pre trénera Nitry Ľuboslava Šalatu, ktorý viedol Prešov sedem sezón a v roku 2015 ho doviedol k titulu.

Nahrávač Prešova Juraj Jurko (na podaní) sa stal hráčom zápasu v šlágri s Nitrou. FOTO: Jana Palenčarová

Líder tabuľky a obhajca titulu VK Prievidza s natrápil na palubovke mladíkov COP Trenčín. Domáci volejbalisti v prvom sete viedli 23:21, ale prehrali 24:26. Druhý set mal favorit v rukách, ale v treťom nedotiahol náskok 23:21 a Trenčania znížili na 1:2. V štvrtom sete boli "kohúti" jasne lepší a vyhrali 25:12. MVP duelu sa stal smečiar víťazného tímu Jakub Ihnát (17 bodov). Prievidza vedie ligový pelotón s bilanciou 10-1 a 29 bodmi.

Na druhé miesto sa dostali volejbalisti VK KDS Šport Košice, keď zdolali doma v troch setoch VK Spartak UJS Komárno. Hostia vzdorovali len v prvom sete, v ktorom viedli 16:13. Východniari zaznamenali ôsme víťazstvo a pred Nitru sa dostali o jeden bod. Najviac bodoval smečiar KDS Miroslav Jakubov (16 b.), ocenenie MVP získalo libero domácich Marcin Kryš. Košičania zaznamenali 13 blokov.

Súboj na sieti. Matej Kubš z Komárna (vľavo) a Martin Sopko ml. z Košíc. FOTO: TASR

Siedme víťazstvo v sezóne dosiahli volejbalisti TJ Slávia Svidník, keď vyhrali na palubovke predposledného Zvolena 3:0. Domáci vyhrávali v druhom sete 17:10a v treťom 17:12 a 21:17, ale koncovky nezvládli. Smečiar hostí Michal Ščerba zaznamenal 14 bodov, jeho spoluhráč Ján Majcher (MVP) sa blysol 7 blokmi. Svidník je v tabuľke na štvrtom mieste, ale k dobru má duel v Komárne, ktorý sa uskutoční na budúci štvrtok 29. 11.

Úlohu favorita potvrdili aj hráči TJ Spartak Myjava, keď si poradili s poslednou Starou Ľubovňou 3:0. Myjavčania sa tešili piatykrát v sezóne, Stará Ľubovňa je stále bez víťazstva aj bez bodu. Univerzál Jakub Petráš zaznamenal 16 bodov.

Edymax extraliga mužov, 11. kolo - streda:

COP TRENČÍN - VK PRIEVIDZA 1:3 (-24, -14, 23, -12)

Rozhodovali: Daruľa a Yurlov, 70 divákov.

Trenčín: Goč 2, Hrtus 15, Jendrejčák 6, Vančo 3, Ondruš 12, Kyjanica 10, libero Kurej (V. Rzyman 0, Š. Rzyman 2, Fejt 0). Tréner: P. Kalný.
Prievidza: Ludha 9, Jančura 7, Ihnát 17, Mačuha 13, Mlynarčík 15, Javorčík 13, libero Ľ. Nemec (Pliaseckij 0, Štepánek 0). Tréner: R. Nemec.

MVP: Jakub Ihnát (Prievidza)

Peter Kalný, tréner Trenčína: "Škoda prvého setu, kedy sme v koncovke pokazili dve podania, pretože sme ho mohli vyhrať. Dá sa povedať, že sme vzdorovali. V určitých momentoch sme mali starosti s prihrávkou a to sa odrazilo aj na útočnej potencii. Všetci traja hráči, ktorí sa vystriedali na poste univerzála, tak nám neodútočili, čo bol náš primárny problém.

Richard Nemec, tréner Prievidze: "Škoda takéhoto zápasu, na ktorý nenastúpime na sto percent a nevyskúšame si vlastné veci. Zenedbali sme trošku prípravu na súpera, ale hlavne išlo o našu hru - vyskúšať si vlastné signály, zdokonalovať to a nakoniec sme mali problémy sami so sebou. Škoda, no víťazstvo je cenné. Zajtra je ďalší deň a budeme sa sústrediť na ďalšie výkony."

MVK ZVOLEN - TJ SLÁVIA SVIDNÍK 0:3 (-18, -23, -21)
Rozhodovali: Niklová a Holčík, 100 divákov.

Zvolen: Orolín 1, Podstupka 6, Kučera 12, Michalec 5, Kamenský 9, Vrtielka 8, libero Hraňo (Šimko 0). Tréner: M. Vaško.
Svidník: J. Hriňák 1, Ščerba 14, Majcher 11, Pietrzak 12, Ciupa 2, Matušovský 7, liberá S. Paňko a Kalužný (Markovič 0, R. Vitko 0, Šellong 0, Meszáros 7). Tréner: P. Tholt.

MVP: Ján Majcher (Svidník)

Martin Vaško, tréner Zvolena: "Minimálne dva sety nás dnes môžu mrzieť, ktoré sme mali dobre rozohraté. V druhom sete sme strednú pasáž prehrali 0:9, kde sme zlyhali hlavne v útočnej činnosti a rovnaký priebeh v treťom sete. Záverečná pasáž prehratá 0:8, znamenala víťazstvo Svidníka 3:0."

Peter Tholt, tréner Svidníka: "Splnili sme dnešný cieľ, vyhrali sme v troch setoch. Tešíme sa na východniarske derby s Košicami."

TJ SPARTAK MYJAVA - VKM STARÁ ĽUBOVŇA 3:0 (12, 15, 19)
Rozhodovali: Kováč a Čuntala, 149 divákov.

Myjava: Mich. Zeman 7, Valo 0, Konc 10, Pollák 10, J. Petráš 16, Pokopec 12, libero M. Vitko (Jalovecký 0, Viskup 0, Mir. Zeman 3, Watzka 0, O. Zeman 0). Tréner: M. Pipa.
S. Ľubovňa: Jozefík 0, Bittner 0, Buvalič 8, Margicin 5, Kandráč 8, Gula 6, libero T. Senko (Mačuga 1, Rybka 1, Lichvar 0). Tréner: J. Senko.

MVP: Dominik Valo (Myjava)

Domáci potvrdili úlohu favorita a jednoznačne stretnutie ovládli. Len v prvom sete sa hostia držali do stavu 8:8, ale potom sa prejavila väčšia kvalita domácich. Celkové víťazstvo Myjavy 3:0 zodpovedá priebehu hry.

Martin Pipa, tréner Myjavy: "Som rád za víťazstvo 3:0. V priebehu stretnutia som dal aj šancu hráčom z lavičky, aby sa udržali v zápasovom tempe. Dnešné tri body sú v poriadku."

Ján Senko, tréner S. Ľubovne: "Domáci hrali veľmi dobre a zaslúžene vyhrali. Tlačili nás servisom a dobre bránili na sieti. Dnes sme nenašli zbraň na lepšieho súpera."

VK KDS ŠPORT KOŠICE - VK SPARTAK KOMÁRNO 3:0 (23, 12, 16)
Rozhodovali: Tiňo a Sluk, 107 divákov.

Košice: Rossard 1, Jakubov 16, Kríž 3, Lamanec 15, M. Sopko ml. 14, Bališin 2, libero Kryš (Pizur 3, Smolej 0, Kasperkevič 0, Labik 4). Tréner: R. Vlkolinský.
Komárno: Forró 3, Sládeček 3, Kubš 8, Hinduliak 4, Rehák 10, Rak 6, libero Pati-Nagy (Ferencz 0, Pělucha 1). Tréner: R. Pělucha.

MVP: Marcin Kryś (Košice)

Richard Vlkolinský, tréner Košíc: "Našťastie sme sa včas v prvom sete prebudili a zvládli sme koncovku.  Ďalšie dva sety sme mali pod kontrolou."

Robin Pělucha, tréner Komárna: "Prvý set sme zaskočili domácich, hrali sme pekne, tak ako si to predstavujem. Avšak potom domáci postupne otáčali hru, zlepšovali sa a zaslúžene vyhrali koncovku. Druhý set, ten bol v réžii domácich  jednoznačne tam sme nemali nárok. Tretí set to bolo chvíľkami vyrovnané,  ako som spomínal, niektoré výmeny boli pekné avšak sme mali problém s otáčaním lôpt po príjme, stratili sme tri - štyri body a už sme sa nevedeli dotiahnuť. Gratulujem domácim a zaslúžene vyhrali."

VK MIRAD PU PREŠOV - VKP BYSTRINA SPU NITRA 3:0 (26, 19, 15)
Rozhodovali: Andrejčák a Čunočka, 267 divákov.

Prešov: Červeň 4, Jurko 2, M. Sopko st. 16, Mikovčík 9, Bogdanovič 13, Hudák 9, libero T. Lampart (Velička 0, Pavlinský 0). Tréner: E. Digaňa.
Nitra: Kostoláni 9, Gergely 3, Gera 8, Malina 2, Kašper 6, Porubský 4, libero Ochodnický (Marinič 2, Holinga 1, Barbas 0, Százvai 0). Tréner: Ľ. Šalata.

MVP: Juraj Jurko (Prešov)

Druhými odvetami základnej časti pokračovala Edymax extraliga mužov. Hráči VK MIRAD PU Prešov privítali na domácej palubovke minuloročných finalistov, tím VKP SPU Nitra. 11. kolo sa v metropole Šariša odohralo netradične v stredu so začiatkom o 19-tej hodine a prinieslo pekné volejbalové divadlo. Po bojovnom výkone a výsledku 3:0 (28:26,25:19,25:15) sa zo zisku 3 bodov tešili Prešovčania.

Začiatok zápasu sa vyvíjal vyrovnane. Hostia útržkovite viedli, ale hru si následne kazili slabým servisom. Nenápadný náskok hráči Prešova stále vyrovnali. Do záveru setu sa išlo v pomere 23:23. Domáci po výraznejšom tlaku premenili štvrtý setbal, keď útok Nitrančanov skončil v aute.

Aj v druhom sete sme videli pekný volejbal. Súperi si nič nedarovali, hostia zlepšili podanie a dokonca opäť viedli 9:11 a 11:14. Žiadna lopta dnes nebola pre hráčov na ihrisku stratená, čo tešilo fanúšikov na tribúne, ktorí si našli cestu do športovej haly. Obetavá hra viac sedela domácim. Po oddychovom čase trénera Nitry za stavu 17:18 už hostia pridali len bod. Zato domáci pri servise nahrávača Juraja Jurka pridali 5 bodov v rade a set zakončil ukážkovým esom z ruky kapitán Martin Sopko.

Zlomení hráči Nitry už v treťom sete nedokázali nájsť recept na zdramatizovanie zápasu. Rozbehnutí domáci si rozvážne kontrolovali priebeh zápasu a dali šancu hráčom z lavičky. Zahral si Kamil Pavlinský i Boris Velička. Druhý menovaný podával na celkové víťazstvo, ktoré potvrdil hvizd z píšťalky rozhodcu po nedorozumení na nahrávke hostí. Najviac bodov (16) pridal smečiar Martin Sopko.

Erik Digaňa, tréner Prešova: "Som nesmierne hrdý na výkon chlapcov v dnešnom zápase. Bola to konečne kolektívna hra so srdcom. Po dvoch neúspešných zápasoch vonku, dnes hráči ukázali charakter. Dúfam, že taká bojovnosť a tímová dravosť bude pokračovať a gradovať. Ešte raz blahoželám chalanom.“

Ľuboslav Šalata, tréner Nitry: "Domáci boli dnes úspešnejší vo všetkých herných ukazovateľoch. Lepšie servovali, a následne bránili, ako my. V prvých dvoch setoch sme to mali nádejne rozohraté, ale stále sme sami vrátili súpera do hry nejakou chybou alebo nedorozumením. Pravdepodobne rozhodol prvý set, kde sa domáci dostali na koňa. V treťom sete sa zápas už len dohrával v jasnej réžií domácich.“

/text: Jana Palenčarová/