Posilnený Prešov sa chce vrátiť na vrchol. Kardoš: Bude to zaujímavá sezóna

10. 10. 2020 - Filip Hudec, SVF

Trénera Kardoša čaká po troch sezónach v Nitre druhé angažmán v extralige. FOTO: V. Mihaliková

S ambíciami hrať o najvyššie priečky v extralige aj v Slovenskom pohári vstupujú do novej sezóny volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov. Dvojnásobný slovenský majster (2005, 2015) sa posilnil na lavičke aj na ihrisku.

Šarišania patrili v lete k najaktívnejším klubom na prestupovom trhu. Na lavičku tímu z východu Slovenska, ktorý v uplynulej nedokončenej sezóne obsadil šieste miesto, zasadol skúsený kormidelník Marek Kardoš. Jeho asistentom bude Erik Digaňa, tréner Prešova v posledných dvoch sezónach.

Kardoš si do družstva dotiahol bývalých zverencov z pôsobenia v Nitre. Do Prešova prišiel poľský univerzál Lukasz Szarek a reprezentačný nahrávač Peter Porubský. Po troch rokoch sa do tímu vracia blokár Ľuboš Macko, ktorý bude naďalej pokračovať aj vo funkcii manažéra TJ Slávia Svidník. Ďalšími novými tvárami sú smečiar Matúš Suchanič a univerzál Vincent Rzyman. "So zložením tímu som spokojný, ale v hľadáčiku máme ešte jednu až dve posily," prezradil Kardoš.

Marek Kardoš v rozhovore s Lukaszom Szarekom. FOTO: V. Mihaliková, FB VK MIRAD UNIPO Prešov.

Prešov bude mať veľké ambície, hoci príprava pre situáciu s koronavírusom nebola úplne ideálna. "Našim cieľom je prebojovať sa do finále extraligy a Slovenského pohára, nastavili sme si vysoké ciele. V tréningu sme splnili všetko, čo sme potrebovali, silovo sú chalani pripravení perfektne, ale chýbala nám zápasová prax. V šestkách sme hrali často, pretože s nami trénovali aj reprezentanti Paták a Firkaľ, no vážny zápas sme okrem konfrontácií s Kazincbarcikou a Brnom, nehrali. Prvú časť extraligy teda využijeme ako prípravu na tú druhú," povedal Kardoš, ktorý je aj trénerom slovenskej reprezentácie. Z minuloročného kádra odišli poľský univerzál Mateusz Śniežek, blokár Matúš Margicin a nahrávač Juraj Jurko.

Momentka z prípravného duelu Kazincbarcika - Prešov. FOTO: FB, VRCK Kazincbarcika

Prešov mal odštartovať sezónu uplynulý víkend v Prievidzi, ale tento duel napokon odložili na 25. októbra a tak si premiéru odkrúti v sobotňajšom derby s Košicami. "Veľmi rád hrám proti Rišovi Vlkolinskému, bude to taktický súboj. Košičania sú živelní, nepríjemní a budú určite nabudení, pretože v prvom kole vyhrali doma s VKP. Na derby sa tešíme a hoci mám v košickom tíme kamarátov, bude to súboj ´na nože´ ako sa na derby patrí. Chceme do sezóny vstúpiť dobre a doma vyhrať," uviedol tréner MIRADU, ktorý očakáva zaujímavú sezónu. "Silné tímy majú Košice, bratislavské VKP, nepríjemný bude Svidník a určite aj zohratá Myjava. Uvidíme ako bude na tom Prievidza, ktorá skladá tím pomalšie, ale môže sa ešte posilniť. Bude to zaujímavá sezóna."

Vo viacerých družstvách pred začiatkom sezóny "šarapatil" koronavírus, Prešovu sa vyhol. "Boli sme na testoch a našťastie sme v poriadku, hoci sa vírus objavil aj na Prešovskej univerzite. Hráči dostali prísny zákaz navštevovať svadby, či oslavy s väčšou koncentráciou ľudí. Som rád, že sa správali zodpovedne, pretože jeden nedisciplinovaný hráč by mohol všetko pokaziť," pokračoval Kardoš.

Prešov sa aj v novej sezóne môže spoľahnúť na služby 38-ročného veterána Martina Sopka st. Ikona prešovského volejbalu a štvornásobný účastník majstrovstiev Európy nastúpi na svoju 22. seniorskú sezónu. "Som rád, že Martin Sopko ešte nezavesil tenisky na klinec a bude aj v ďalšej sezóne našou oporou. Je to osobnosť a stále si udržiava vysoký štandard. Roky mu pribúdajú a určite dostane v priebehu sezóny aj voľno, aby bol na záver sezóny vo forme. Nebudeme hrať všetky zápasy v základnej šestke, plánujeme zostavu rotovať," dodal bývalý vynikajúci nahrávač.

Martin Sopko sa chystá na svoju 22. seniorskú sezónu. FOTO: V. Mihaliková, FB VK MIRAD UNIPO Prešov

Prešovský kouč k sebe stiahol aj skúseného blokára Macka, ktorého v predminulej sezóne viedol v maďarskej Kazincbarcike. Tridsaťjedenročný volejbalista bude pokračovať aj vo funkcii manažéra konkurenčného Svidníka. "Je to paradox, to je pravda. Niečo podobné som počas kariéry nezažil. Ľubo však stále patrí k najlepším blokárom na Slovensku, mal hráčsku zmluvu s Prešovom a tak sme to využili. V zápasoch proti Svidníku samozrejme v zmysle dohody nastupovať nebude," dodal kouč Prešova.

Uvidíme v prešovskom drese aj Mateja Patáka? Člen základnej zostavy slovenskej reprezentácie stále čaká na nový kontrakt a prijal ponuku pripravovať sa s našim extraligistom. "Paty je hráč, ktorý patrí do Poľska. Aj v tréningoch je vidieť, že je úplne inde. Má dve ponuky a verím, že si čoskoro nájde nové pôsobisko. Potrebuje hrať, pretože v januári nás čaká kvalifikácia o postup na majstrovstvá Európy. Dali sme mu ponuku, aby začal sezónu v Prešove, ale zatiaľ sme sa nedohodli," dodal Kardoš na adresu reprezentačného smečiara.

Okrem zmien v kádri a na trénerskej lavičke je v prešovskom klube viacero noviniek. Klub sa po trojročnom exile vracia do zmodernizovanej športovej haly Prešovskej univerzity, kde zažil svoje najväčšie úspechy. "Ďakujeme vedeniu univerzity, že sa po rekonštrukcii vraciame do priestorov, ktoré zažili všetky najväčšie úspechy prešovského mužského volejbalu. Spojenie značiek klubu a akademickej pôdy sme sa pri tejto príležitosti rozhodli zvýrazniť v celej marketingovej a mediálnej komunikácii," povedal pre klubový web generálny manažér Marián Palenčar.

Prešov vstupuje do sezóny aj s novým názvom a upraveným logom. "Posledné úpravy loga sa diali pri vstupe spoločnosti Mirad do klubu v roku 2009. Je čas na zmenu. Do extraligy sme družstvo prihlásili pod názvom VK MIRAD UNIPO Prešov a korekciou prešlo aj oficiálne logo. Zachovali sme jeho historický tvar, zjednodušili font písma a do popredia sme vybrali volejbalovú loptu a univerzitný prvok sovy. Sova je prirodzeným symbolom akademického prostredia, múdrosti, ale je to tiež dravý živočích, ktorý je známy svojou bojovnosťou a trpezlivosťou. Tak sa chceme prezentovať aj my na ihrisku," dodal pre web Prešovčanov M. Palenčar.

Káder volejbalistov VK MIRAD UNIPO Prešov pred sezónou 2020/2021:

nahrávači: Peter Porubský, Mário Oleárnik, Boris Velička
smečiari: Martin Sopko st., Michal Hudák, Michal Ščerba, Matúš Suchanič
blokári: Ivo Mikovčík, Tomáš Šiket, Ľuboš Macko
univerzáli: Lukasz Szarek (Poľ.), Vincent Rzyman
liberá: Tomáš Lampart, Lukáš Brilla
tréner: Marek Kardoš

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • reklamní partneri KERKOSAND
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #