POHÁRE: Budějovice v LM potrápili Trentino, rozlúčka Kriškovcov v Poľsku, vyžrebovali štvrťfinále

20. 02. 2020 - SVF

Tomáš Kriško útočí proti dvojbloku Kedzierzynu-Kožle. FOTO: CEV

Skupinová fáza mužskej volejbalovej Ligy majstrov vyvrcholila v stredu záverečným 6. kolom, v Challenge Cupe žien sa hrali prvé zápasy štvrťfinále. V akcii bol Tomáš Kriško, Peter Ondrovič a Nikola Radosová zasiahli do zápasov z lavičky.

Friedrichshafen so smečiarom Kriškom sa rozlúčil so skupinovou fázou prehrou 0:3 na pôde lídra E-skupiny Kedzierzynu-Kožle. Kriško nastúpil v základnej zostave a s 9 bodmi bol bodovým lídrom družstva. Zaksa sa stala jediným tímom, ktorý v skupine nestratil ani set. Do štvrťfinále postúpilo z "áčka" aj belgické Roeselare, ktoré si na záver doma poradilo 3:0 s Novým Sadom, druhým rozhodcom zápasu bol Juraj Mokrý. Bundesligista obsadil v skupine 3. miesto (bilancia 2-4, 5 b.); Kriško si v piatich stretnutiach pripísal na konto 42 bodov, čo predstavuje 8,4 bodu na zápas.

O ďalšie prekvapenie v A-skupine, aj keď bez víťaznej bodky, sa postarali České Budějovice, ktoré doma viedli nad Trentinom 2:0, ale napokon prehrali v tajbrejku. V zostave hostí nechýbali Russell, Giannelli, Grebennikov, Čebulj, Lisinac či Vettori, na lavičke zostal iba Uroš Kovačevič. Blokár Budějovíc Ondrovič v zápase viackrát striedal. Trentino tak pred Budějovicami uhájilo druhú pozíciu a spoločne s obhajcom prvenstva Civitanovou postúpilo do štvrťfinále. Jihostroj (bilancia 2-4, 6 b.) skončil na 3. priečke pred Fenerbahce Istanbul.

Z B-skupiny si postup vybojovali ruskí zástupcovia Novyj Urengoj a Kemerovo, z D-skupiny Perugia. Najväčším prekvapením skupinovej fázy je neúčasť vlaňajšieho finalistu Zenitu Kazaň s N'Gapethom, Michajlovom či Sokolovom vo vyraďovačke - v C-skupine obsadil až 3. miesto za postupujúcim tímom Jastrzebski Wegiel a belgickým Maaseikom. Práve úvodné dve tajbrejkové prehry s touto dvojicou odsúdili Kazaň na neúspech - proti Maaseiku nepremenili Zenit dva mečbaly, s účastníkom PlusLigy prehral 14:16 z náskoku 14:9.

Vo štvrťfinále LM (prvé zápasy 3. - 5. marca, odvety 10. - 12. marca) bude mať trojnásobné zastúpenie Taliansko, po dva tímy Rusko a Poľsko a jedného zástupcu Belgicko. Štvrťfinálové dvojice vyžrebovali v sídle CEV vo štvrtok popoludní.

Grafika: CEV

V ženskom Challenge Cupe sa nedarilo čerstvému víťazovi Nemeckého pohára - Drážďany v prvom zápase štvrťfinále nestačili na domáci grécky Santorín a podľahli mu 1:3. V súboji, ktorý viedla arbiterka Jana Niklová, sa obrat začal rodiť v závere druhej časti. Drážďany viedli 1:0 a 24:20, ale prehrali 24:26 a v ďalších dvoch setoch ťahali za kratší koniec. Smečiarka Radosová zasiahla do duelu vo štvrtom sete. Odveta v Nemecku je na programe v stredu 4. marca.

STREDA

LIGA MAJSTROV MUŽOV - záverečné 6. kolo:

A-skupina:

VK Jihostroj České Budějovice (ČR) - Trentino Itas (Tal.) 2:3 (21, 22, -15, -22, -11)
Blokár Peter Ondrovič (Č. Budějovice) v každom sete okrem druhého striedal, získal 1 bod (útok 50 %).

Konečná tabuľka A-skupiny:
1. Civitanova 6-0 18:5 18 b. - postup do štvrťfinále
2. Trentino 4-2 13:11 10 b. - postup do štvrťfinále
3. Č. Budějovice 2-4 10:14 6 b.
4. Fenerbahce 0-6 7:18 2 b.

E-skupina:

Zaksa Kedzierzyn-Kožle (Poľ.) - VfB Friedrichshafen (Nem.) 3:0 (21, 21, 22)
Smečiar Tomáš Kriško (Friedrichshafen) odohral celý zápas, získal 9 bodov (2 esá, útok 47 %).

Konečná tabuľka E-skupiny:
1. Kedzierzyn-Kožle 6-0 18:0 18 b. - postup do štvrťfinále
2. Roeselare 4-2 12:9 11 b. - postup do štvrťfinále
3. Friedrichshafen 2-4 7:14 5 b.
4. Nový Sad 0-6 4:18 2 b.

CHALLENGE CUP ŽIEN - štvrťfinále - prvý zápas:

AO Santorín (Gréc.) - SC Drážďany (Nem.) 3:1 (-19, 24, 15, 17) - prvá rozhodkyňa Jana Niklová
Smečiarka Nikola Radosová (Drážďany) striedala vo štvrtom sete, získala 2 body (útok 50 %).

Drážďany (v bielom) nestačili na Santorín. Akciu sleduje rozhodkyňa Jana Niklová. FOTO: CEV