Po piatich rokoch znova blízko k titulu

04. 03. 2018 - Denník Šport, Pavol Kubiš

V akcii v drese CSM Bukurešť Slovenka Nikola Radosová. FOTO ARCHÍV (nr)

Napriek tomu, že má iba 25 rokov, v zahraničí pôsobí už desať rokov. V našej extralige si Nikola Radosová zahrala iba prvú polovicu sezóny 2007/08 v COP Nitra, ako 15-ročná odišla do SVS Post Schwechat.

S ním získala v Rakúsku päť majstrovských titulov za sebou, v rokoch 2013 až 2015 pokračovala v kariére v nemeckom SC Potsdam. Následne si rok vyskúšala poľskú ligu v Bielsko-Bialej, aby predvlani zakotvila v Rumunsku. "Po tom, ako sme sa v roku 2016 s reprezentáciou dostali do finále Európskej ligy, v ktorom sme prehrali s Azerbajdžanom, to bolo pre mňa komplikované leto. Na novom angažmáne v CSM Bukurešť som sa dohodla na poslednú chvíľu koncom augusta, ale nakoniec to bola dobrá možnosť. Novým klubom som bola veľmi milo prekvapená, všetko klapalo. Ligové maximum klubu, ktorým bola dovtedy tretia priečka, sme posunuli na striebro," hovorí rodáčka z Bojníc.

Nečudo, že v hlavnom meste Rumunska predĺžila zmluvu o ďalší rok. A zdá sa, že CSM, čo je skratka názvu Clubul Sportiv Municipal (Mestský športový klub), si môže zaknihovať vôbec najúspešnejšiu sezónu vo svojej histórii. Skromne možno naznačiť, že Nikola má po piatich rokoch blízko k titulu. "Klub sa po minulej sezóne ešte viac motivoval, chce a napreduje, od začiatku sa hovorí iba o tom, že máme najvyššie ciele. A my si ich zatiaľ plníme, nie náhodou sme na prvom mieste," pokračuje.

CSM Bukurešť vyhral základnú časť ligy, keď z osemnástich zápasov prehral jediný 2:3 s Targovišťom, v ktorom pôsobí ďalšia Slovenka blokárka Veronika Hrončeková. "Bola to taká facka hneď na začiatku, prehrali sme doma v druhom kole," približuje. V sobotu sa začala záverečná časť ligovej sezóny, ktorú odohrá prvá šestica systémom každý s každým a v nej sa rozhodne o medailách. Body z prvej časti sa zarátavali, Bukurešť mal 51, Blaj 45, Bacau 41, Targovište 36, Temešvár 35 a Lugoj 19 bodov. "Je to taký zvláštny systém, ktorým sa hrá od minulej sezóny. Na prvý pohľad férový, pretože titul získa ten, kto vyhrá najviac zápasov. Na druhej strane však vlani bolo o titule pre Blaj rozhodnuté tri-štyri kolá pred koncom a v takomto prípade tieto družstvá môžu ovplyvniť súťaž. Pre nás je však momentálne tento systém lepší, ako keby sme mali hrať klasické play-off. Vieme, že pred druhým Blajom máme náskok dvoch víťazstiev, čo nie je veľa, ale dá sa na tom stavať. Netradične týždeň po skončení ligy nás čaká ešte Final Four Rumunského pohára," prízvukuje 51-násobná reprezentantka.

S volejbalom začínala v Prievidzi a na diaľku sleduje aj výsledky jej volejbalistov v našej extralige. Bolo by krásne, pokiaľ by sa zo zlata tešili obaja. Bývalú úspešnú mládežnícku reprezentantku (4. na ME kadetiek 2009, 14. na MS kadetiek 2009, 6. na ME junioriek 2010, 7. na MS junioriek 2011) potešila i správa, že Slovensko bude spoluorganizátorom ME 2019. Naše volejbalistky si tak po desiatich rokoch zahrajú na seniorskom európskom šampionáte bez toho, aby sa triasli v kvalifikácii či ako v posledných troch prípadoch v baráži. Domáci šampionát je veľká výzva pre každú hráčku. Aj pre Nikolu.

V DRUŽSTVE DESAŤ LEGIONÁROK

Zaujímavý pohľad je i do kuchyne CSM Bukurešť, ktorého rozpočet môžu naše kluby iba závidieť. Zastrešuje veľa športov, číslo jeden sú hádzanárky, víťaz Ligy majstrov z roku 2016. Veľkú rolu hrajú legionárky. V ženskom volejbalovom tíme, ktorý trénuje Turek Ferhat Akbas, je ich na súpiske desať. Štyri Srbky - z ktorých sú najznámejšie univerzálka Jovana Brakočevičová a liberka Suzana Čebičová. Obe sú majsterky Európy z roku 2011, Brakočevičová má aj striebro z OH 2016 v Riu de Janeiro – Talianka, Japonka, Bieloruska, Holanďanka, Ukrajinka a Slovenka. "V Rumunsku nie sú žiadne limity, ale o nejakých sa už šušká. Kluby, ktoré na to majú, angažujú neobmedzený počet zahraničných hráčok. Máme lepší a nabitejší tím ako v minulej sezóne, čo sa odrkadlilo aj na tom, že hrám menej ako vlani, keď som bola na ihrisku nonstop. Zmenil sa systém hry, po decembrovom príchode Brakočevičovej hráme napríklad s dvoma univerzálkami v základnej zostave," hovorí Nikola.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

  partneri

  • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX TIPOSMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGTERRA ANTIQUA
  • reklamní partneriNAYLOBKOWICZSTRBSKE PRESSO
  • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVELATAK
  • reklamní partneriKV REZAC Rona
  • mediálni partneriRTVS Arena Sport SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVNSC

  komunikačný partner

  • #