Play-off Edymax extraligy je tu! Ide o veľa, zaváhanie sa neodpúšťa, zhodujú sa hráči

15. 03. 2019 - SVF

Kto sa dostane do boja o medaily? Koláž: SVF

Týždeň po štarte vyraďovacej časti ženskej parfems.sk extraligy sa úvodných súbojov play-off dočkajú aj priaznivci mužskej Edymax extraligy! Štvrťfinále odštartujú v sobotu a nedeľu prvé zápasy, v úvodnom kole sa hrá na dve víťazstvá.

V sobotu sú na programe tri stretnutia. Obhajca titulu, víťaz nadstavby aj základnej časti VK Prievidza privíta Zvolen (15.30), vo východniarskom súboji si zmerajú sily domáci Prešov a Svidník (16.00) a víťaz Slovenského pohára z Košíc nastúpi proti Komárnu (18.30). V nedeľu vstúpia pod Zoborom do vyraďovačky hráči vlaňajšieho finalistu z Nitry a družstvo Myjavy (18.00). Pred vstupom do play-off sme sa porozprávali so zástupcom každého štvrťfinalistu.

Grafika: SVF

PRIEVIDZA (1.) - ZVOLEN (8.)

Termíny: sobota 16. marca (Prievidza, 15.30), sobota 23. marca (Zvolen, 18.00), prípadne streda 27. marca (Prievidza, 18.00)

Vzájomné zápasy: 2 - 0 (27. októbra vo Zvolene 3:0, 19. decembra v Prievidzi 3:0)

V konfrontácii prvého s ôsmym má favorit papierovo najjednoznačnejšiu pozíciu. "Sme si vedomí, že v sérii so Zvolenom sme veľký favorit - bez toho, aby sme súpera podcenili. To, že máme vo štvrťfinále ľahšieho protivníka, je odmenou za dlhodobú prácu počas sezóny," hovorí smečiar Prievidze Jakub Ihnát. V nadstavbe prehrali "kohúti" dva zápasy, oba s Košicami. Pod slabšie výkony sa podpísal aj kondičný blok, ktorý tréner Richard Nemec vložil do tréningového procesu. "Myslím si, že to bolo rozumné a môže nám to ešte pomôcť. Play-off je nevyspytateľné, môže trvať dlho a kondičný blok mal svoj význam. Určite sa to prejavilo na výkonnosti v nadstavbe; veci nešli, ako by sme chceli, naša forma však graduje. Verím, že sériu proti Zvolenu využijeme na doladenie vecí, ktoré nám robili problémy. Potom už bude hustejší program a nebude veľa času," dopĺňa jeden z najlepších útočníkov (346 b.) aj podávajúcich hráčov súťaže (43 es) Ihnát.

Zvolenčania by radi nadviazali na výkon z decembrového stretnutia na pôde majstra. Prehrali v troch setoch (-20, -18, -27), no v závere sa dostali aj k setbalom. "Samozrejme, Prievidza je veľký favorit, ale v základnej časti sme proti ním dokázali podať dobrý výkon, ktorý budeme chcieť zopakovať. Určite sa ich budeme snažiť zatlačiť kvalitným podaním, musíme hrať odvážne v útoku a pokúsiť sa o nejaké prekvapenie," naznačil cestu zvolenský smečiar Jozef Kučera, najviac bodujúci hráč MVK (279 b.).

Zvolenčania obsadili 9. priečku (bilancia 7-21), pred play-off sa posunuli pred COP Trenčín, ktorý vo vyraďovačke neštartuje. "Mrzí nás niekoľko zápasov, ktoré sme mali skvelo rozohraté, ale v koncovkách sme ich nezvládli, tieto body nám v tabuľke trošku chýbali. Teraz sa však musíme sústrediť na play-off, aby sme sezónu ukončili čo najlepšie. Dokázali sme vonku zdolať Komárno, s Myjavou sme prehrali v tajbrejku. Myslím si, že v druhej polovici tabuľky určite máme o čo hrať," uzavrel 27-ročný Kučera.

Prievidžanom nevyšiel útok na prvú trofej sezóne, keď sa nečakane nedostali medzi štyri najlepšie tímy Slovenského pohára. Stopku im dal vo štvrťfinále Prešov a obhajca trofeje tak na záverečný turnaj do Humenného nepostúpil. "Bolo naším cieľom obhájiť double, čo už, žiaľ, nevyjde," vraví reprezentant Ihnát. "O tom je pohár, hrá sa na jeden zápas a motyka môže vystreliť. Niekto by mohol povedať, že nám nevyšiel žreb, ale ja sa k tomu neprikláňam, pretože keď chce niekto získať trofej, tak musí vyhrať nad každým. O tom väčšiu motiváciu máme v play-off; je to iné ako pohár, kde sa hrá na jeden zápas. Určite máme najvyššie ambície," doplnil Ihnát.

Zvolenčania pred Vianocami v Prievidzi bojovali o zisk setu, favorita chcú potrápiť aj v play-off. FOTO: Ivan Valko

KOŠICE (2.) - KOMÁRNO (7.)

Termíny: sobota 16. marca (Košice, 18.30), sobota 23. marca (Komárno, 18.00), prípadne streda 27. marca (Košice, 18.30)

Vzájomné zápasy: 3 - 0 (29. septembra v Komárne 3:1, 21. novembra v Košiciach 3:0, 16. januára v Komárne 3:1 vo štvrťfinále SP)

Košice v ostatných týždňoch predvádzali výborné výkony, viackrát zdolali majstra a získali Slovenský pohár, čo im pred vstupom do play-off proti Komárnu dodáva optimizmus. "V prvej polovici sezóny neboli výsledky vždy také, ako sme si predstavovali, pokračovali sme však v tvrdej práci pod vedením nášho trénera. Veľmi dôležité bolo naučiť sa obetovať v prospech tímu. Tvoríme výborný kolektív," hovorí jedna z predsezónnych posíl KDS-Šport Quentin Rossard. "Získali sme pohár, čo nebolo jednoduché, tlak bol veľký, pretože klub mal za tohtosezónny cieľ nejakú trofej. Bola to výnimočná chvíľa. Myslím si, že na play-off sme pripravení," pokračuje francúzsky dirigent hry.

V troch vzájomných súbojoch mali navrch zverenci Richarda Vlkolinského, v oboch prípadoch v Komárne však tím okolo Michala Sládečka, Mateja Kubša či Igora Reháka "uchmatol" set. "Určite to nebude jednoduché, Komárno má dobrý tím plný skúsených hráčov, najmä doma sú veľmi nebezpeční. Nebojím sa však povedať, že sme lepší a musíme to dokázať. Kľúčom bude koncentrácia a odhodlanie. Musíme sa sústrediť na našu hru a hrať náš najlepší volejbal," prízvukuje Rossard, ktorý si doterajšie pôsobenie pod Tatrami pochvaľuje: "Slovensko mám naozaj rád, Košice obzvlášť, mesto má krásne historické centrum a páči sa mi jeho atmosféra. Rád si zájdem do nového podniku či reštaurácie. Najdôležitejšie však je, že som tu stretol skvelých ľudí, vďaka ktorým bude táto skúsenosť nezabudnuteľná."

K najskúsenejším hráčom Spartaka patrí nahrávač Sládeček. "V sérii s Košicami nemáme čo stratiť a môžeme ísť do toho s čistou hlavou. Tlak je na súperovi - oni musia, my môžeme," podotkol 39-ročný líder Komárna a načrtol cestu k úspechu: "Verím, že konečne ukážeme našu silu na servise. Platiť na nich môže odtiahnuť ich od siete, zázračne ich ubrániť a zložiť ubránené lopty. Ak budú mať prihraté, tak to bude náročné. Majú dobre poskladaný tím, skúsených hráčov a sú dlho spolu. Ideme zabojovať."

Nahrávač s bohatými skúsenosťami z Česka, Poľska či Nemecka si uvedomuje, čo sa v play-off očakáva od neho a niektorých jeho spoluhráčov. "My, starší, musíme ukázať silu a potiahnuť tím. Musíme ísť na 120 percent a môžno sa niečo podarí. Sme outsideri, ale zbrane neskladáme," prízvukuje Sládeček, ktorý by ešte rád pri volejbale - minimálne nejaký čas - zostal: "Cítim sa fyzicky výborne, našťastie sa mi vyhýbajú zranenia a chcem ďalej hrať. V Komárne som spokojný, je tam výborné zázemie, pracuje sa s mladými hráčmi, možno pomôžem aj s týmto a pomýšľam na to, že v Komárne zostanem."

Čo bude sláviť úspech? Zohratosť Košíc alebo prekvapia skúsení hráči Komárna? FOTO: TASR

NITRA (3.) - MYJAVA (6.)

Termíny: nedeľa 17. marca (Nitra, 18.00), piatok 22. marca (Myjava, 18.00), prípadne streda 27. marca (Nitra, 18.00)

Vzájomné zápasy: 2 - 1 (22. septembra v Myjave 2:3, 14. novembra v Nitre 3:0, 16. januára v Myjave 3:2 vo štvrťfinále SP)

Súboje Nitry s Myjavou v tejto sezóne ponúkli vyrovnané partie, aj vo výsledkovo jednoznačnom druhom meraní síl (3:0 v Nitre) o dvoch setoch rozhodla koncovka. Favoritom na základe postavenia je Bystrina, jej univerzál Ľuboš Kostoláni však pred nedeľňajším vstupom do play-off varuje: "Nebude to jednoduchý súper. Myjavu netreba podceňovať, vlani vo štvrťfinále potrápili Prešov. Musíme hrať koncentrovane a bojovne od prvého zápasu, pretože sa hrá len na dve víťazstvá a zaváhanie môže vyjsť draho. Myjava je doma nepríjemná, v oboch zápasoch v tejto sezóne sme u nich hrali päťseťáky. Musíme byť dobre naladení a bojovní a verím, že to potom pre nás dopadne dobre. Doma sme silní a verím, že to zvládneme; určite na to máme."

Na lavičke Bystriny bude súboj špecifický pre Ľuboslava Šalatu, ktorý v uplynulých dvoch ročníkoch viedol práve Myjavu. "Séria pre neho určite bude pikantná; verím, že postup vybojujeme aj pre neho," vraví 28-ročný nitriansky rodák, ktorý je s priemerom 4,72 bodu na zápas najlepší zo súčasných hráčov extraligy; prvý je jeho spoluhráč z úvodu sezóny Milan Bencz. "Na záver ročníka sa teším; mám rád zápasy, v ktorých ide o veľa. Posledné dva - tri zápasy v nadstavbe už bolo jasné, že skončíme tretí a bolo to také nemastné-neslané. Teraz ide do tuhého," uzavrel Kostoláni.

Lídrom Myjavčanov v tejto sezóne je univerzál Jakub Petráš - v útoku získal 359 bodov a v tejto štatistike je na čele celej súťaže. Humenský rodák pred štvrťfinále verí, že Myjava môže volejbalovo ostrieľanejšieho súpera zaskočiť: "Každý zápas s Nitrou sa hral do poslednej lopty. Nitra na každom poste má skúsenejšieho hráča, my sa to snažíme nahradiť dravosťou a veľkou túžbou po víťazstve. Pred play-off ich posilnili blokár Kyjanica a nahrávač Zaťko, my sa však nebojíme a chceme v Nitre bojovať o víťazstvo, na čo sa svedomito pripravujeme." Myjava v základnej časti aj nadstavbe figurovala hneď za hornou päticou, čo je podľa Petráša reálny odraz aktuálnej výkonnosti. "Môžeme potrápiť aj Prievidzu, zdolať Košice či Prešov, nie je to však také stabilné, že by sa nám to podarilo päťkrát za sebou. Na to, aký sme mladý tím, si myslím, že piate či šiesto miesto nám môže patriť. A ak sa dostaneme cez Nitru, bude to veľká oslava," doplnil s úsmevom.

Základná a nadstavbová časť Edymax extraligy naznačili, že tohtoročné play-off môže byť najvyrovnanejšie za ostatné roky. Petráš verí, že v pozitívnom zmysle sa to dotkne aj tímu z Kopaníc: "Liga je vyrovnanejšia než vlani, keď mala napríklad Prievidza veľký počet veľmi kvalitných legionárov. Aj teraz, samozrejme, má s reprezentantmi veľkú kvalitu, no extraliga má o niečo viac slovenskú tvár. Aj nám sa doma podarilo potrápiť Prievidzu; nedá sa vopred povedať, kto koho zdolá." Ocenil tiež prínos kormidelníka Martina Pipu: "Z môjho pohľadu sezónu hodnotím veľmi pozitívne; prišiel nový tréner, asistent z reprezentácie, ukázal nám iný pohľad a dáva nám veľmi veľa. Je tu tiež výborné zázemie, aj pokiaľ ide o tréningy, pre mladých hráčov výborné miesto na rozvoj."

Súboj Kostoláni vs. Petráš v hale na Klokočine. FOTO: Miroslav Slávik

PREŠOV (4.) - SVIDNÍK (5.)

Termíny: sobota 16. marca (Prešov, 16.00), sobota 23. marca (Svidník, 18.00), prípadne streda 27. marca (Prešov, 19.00)

Vzájomné zápasy: 2 - 1 (22. septembra v Prešove 3:2, 17. novembra vo Svidníku 0:3, 16. februára v Humennom 3:1 v semifinále SP)

Zdolaný z tejto štvrťfinálovej dvojice len ťažko bude môcť po sezóne hovoriť o spokojnosti, séria by teda mala mať silný náboj. Veľa o aktuálnej forme a pohode napovie už sobotňajší prvý duel v Prešove. "Čaká nás náročná séria, veď sa stretne štvrtý s piatym. Svidník má dobré družstvo a je silný najmä doma. Pre nás bude dôležité vyhrať doma prvý zápas - ten, kto to zvládne, bude mať veľkú psychickú výhodu, keďže sa hrá len na dve víťazstvá," upozorňuje vekom najskúsenejší hráč extraligy, prešovský blokár Michal Červeň. "Verím, že domáce prostredie zohrá svoju úlohu. V tejto sezóne sme so Svidníčanmi doma neprehrali a verím, že túto sériu natiahneme," zaželal si "Maco".

Dlhoročný reprezentant SR v kľúčových súbojoch sezóny očakáva plné hľadisko: "Je to derby a určite bude plná hala. Teším sa na búrlivú atmosféru, mne sa hrá vtedy dobre. Odohral som takýchto zápasov veľa, nerozhádže ma to. Dúfam, že to zvládnu aj naši mladší hráči." Družstvá z miest, ktoré sú od seba vzdialené približne 50 kilometrov, sa poznajú veľmi dobre. "Nemáme sa navzájom čím prekvapiť, odohrali sme proti sebe dosť zápasov v lige a stretli sme sa aj v Slovenskom pohári. Rozhodne aktuálna forma. Chceme postúpiť do semifinále, ale rovnaké ambície má aj Svidník. Ten, kto vypadne, bude určite sklamaný," doplnil Červeň.

Poľské útočné duo Lukasz Pietrzak - Lukasz Ciupa vo Svidníku dopĺňa Michal Ščerba. "Do tejto série ideme s odhodlaním vyhrať ju. Určite sa budeme sústrediť na našu hru, aby bola čo najlepšia," vraví 21-ročný smečiar. V nadstavbe z desiatich duelov vyhrali zverenci Petra Tholta deväťkrát. "Samozrejme, chceme skončiť čo najvyššie. Cieľ, ktorý sme si dali na začiatku sezóny je umiestniť sa v prvej štvorke," skonštatoval Ščerba.

Svidník v úvodnom kole základnej časti v Prešove viedol 2:0, no prehral 2:3. Prešovčania v tejto sezóne okrem tohto triumfu uchmatli Svidníčanom na poslednú chvíľu miesto v hornej nadstavbovej skupine a v Humennom v semifinále Slovenského pohára aj miestenku do boja o zlato. "Určite im to budeme chcieť vrátiť a ukázať svoje kvality. Po prehre v Prešove z úvodu sezóny a prehre v Slovenskom pohári je motivácia ešte väčšia," vraví odhodlane Ščerba.

Prešov chce pred Svidníkom uhájiť domáce prostredie. FOTO: VK MIRAD PU Prešov

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri FOURTEENHUDOSKV REZACRona
  • reklamní partneri KERKOSANDATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #