Pirane ulovili legendu Pencovú. Ambiciózne Brusno chce útočiť na medailu

06. 08. 2020 - Juraj Karpiel, SVF

Jaroslava Pencová sa po siedmich rokoch vracia do slovenskej extraligy. FOTO: Filip Hudec, SVF

V minulej sezóne nováčik s historicky prvou účasťou medzi ženskou elitou, v novom ročníku jeden z ašpirantov na popredné extraligové umiestnenie. Volejbalistky Brusna vstúpia do nasledujúcej sezóny s novým marketingovým názvom ako Pirane a s vyššími ambíciami, aj vďaka tomu, že v prestupovom mori ulovili naozaj "veľkú rybu" - päťnásobnú slovenskú Volejbalistku roka (2013 - 2017) Jaroslavu Pencovú. Tridsaťročná blokárka sa vracia na domáce ligové palubovky po siedmich rokoch v zahraničí.

Klub z Brusna predstavil novú posilu vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave. "Sme veľmi radi, že sme sa dohodli s Jarkou, je to naozaj veľká osobnosť. Dovolím si povedať, že za poslednú dekádu takáto hráčka na Slovensku nebola. O to je pre nás väčšia česť, že si vybrala práve Brusno. Nejde len o to, aby reprezentovala náš klub, ale aby pritiahla mladých a divákov k volejbalu," povedal prezident klubu Alexander Šabo a pokračoval: "Náš klub má 11-ročnú históriu a pred sebou druhý ročník v extralige a premiéru v európskom Challenge Cupe. Tešíme sa na novú sezónu, ktorú odohráme v novej hale v Slovenskej Ľupči. Sme plní očakávaní."

FOTO: TASR

Pencová, ktorá na začiatku kariéry získala s bratislavským Doprastavom dva tituly, odišla v lete 2013 do nemeckých Drážďan, kde sa tiež dvakrát tešila zo zisku ligového zlata. Ďalšími zastávkami boli azerbajdžanský Lokomotiv Baku, poľské Bielsko-Biala, talianske Legnano a v ostatných dvoch ročníkoch Budowlani Lodž. V drese troch rôznych klubov si tiež zahrala v Lige majstrov.

"V priebehu minulej sezóny som dlhší čas rozmýšľala nad tým, že by som sa rada vrátila domov a trávila viac času s rodinou a priateľom. Vedela som však, že ešte chcem hrať. Keď sa objavila informácia, že sa vraciam domov, ozvalo sa zopár klubov, medzi nimi aj Brusno. Pri vzájomných rozhovoroch sme zistili, že naša spolupráca nie je vôbec nereálna. Ja som predovšetkým chcela profesionálne podmienky, aby som sa mohla sústrediť na volejbal. Klub mi vyšiel v ústrety a dohodli sme sa," povedala Pencová.

Zostavu Brusna, ktoré aj v novom extraligovom ročníku povedie ako hlavný tréner Lukáš Šmída, by mali opäť vystužiť legionárky. Klub zatiať potvrdil angažovanie mexickej reprezentačnej nahrávačky a účastníčky MS 2018 Sashiko Sanayovej, v riešení je príchod Brazílčaniek na smečiarsky a blokársky post. "Verím, že zahraničné hráčky prídu bez problémov, keďže najmä v Brazílii nie je situácia s koronavírusom priaznivá. Mexičanka Sanayová by mala prísť v priebehu budúceho týždňa, máme od nej veľké očakávania," povedal Šmída a doplnil: "Som rád, že máme v kádri aj odchovankyne, napríklad Sáru Dlhošovú, ktorá sa momentálne pripravuje s reprezentáciou na juniorské majstrovstvá Európy. Najviac ma však teší, že sme sa dohodli s Jarkou. Je to obrovský prínos nielen pre náš klub, ale aj pre celý volejbal na Slovensku. Pre mňa bude česť trénovať takúto hráčku."

Mexická nahrávačka Sashiko Sanayová v akcii. FOTO: sashiko-sanay.webnode.es

Šmída naznačil aj ambície družstva: "Keďže káder ešte nie je úplne uzavretý a nepoznáme celú konkurenciu, zatiaľ môžeme hovoriť predbežne. V extralige aj Slovenskom pohári však chceme útočiť na medaily. V európskom pohári veľa napovie žreb a zoznam prihlásených tímov. Družstvo skladáme tak, aby sme dosiahli čo najlepšie výsledky. Otázku kapitánky sme ešte neriešili, ale myslím si, že je vysoká pravdepodobnosť, že túto rolu prevezme Jarka. Myslím si, že nás čaká skvelá a zaujímavá sezóna."

Zaujímavou by malo sezónu spraviť aj rozšírenie špičky, v ktorej sa chce Brusno aj vďaka Pencovej usadiť. "Nikde nie je napísané, kto vyhrá titul. Ženský volejbal bol dlhý čas o bratislavských kluboch. Prečo by sa hore nemohlo dostať aj Brusno? Má na to dobré podmienky - krásnu halu, divákov, dobrú atmosféru na zápasoch. To je pre mňa tiež veľmi dôležité," podotkla 99-násobná reprezentantka a dlhoročná kapitánka národného tímu, ktorá v najcennejšom drese zažila vrchol vlani na domácom šampionáte EuroVolley v Bratislave.

FOTO: J. Súkup

Pencová, ktorá bude nosiť dres s obľúbeným číslom deväť, by počas sezóny chcela s Brusnom absolvovať minimálne tri či štyri tréningy týždenne. Pripustila tiež, že ročník vo farbách Piraní by mohol byť jej posledný v aktívnej hráčskej kariére. "Nepozerám sa zatiaľ takto dopredu, ale mám 30 rokov a myslím si, že po tejto sezóne to asi už ukončím. Na druhej strane, nikdy nehovor nikdy. Uvidíme, aká bude situácia o rok," uzavrela Pencová.

VIZITKA JAROSLAVY PENCOVEJ
Narodená: 24. júna 1990 v Bratislave
Výška: 191 cm
Post: blokárka
Reprezentácia: 99 zápasov
Kluby: 2006 - 2013 Doprastav Bratislava, 2013 - 2015 Drážďany (Nem.), 2015 - 2016 Lokomotiv Baku (Azer.), 2017 Bielsko-Biala (Poľ.), 2017 - 2018 Legnano (Tal.), 2018 - 2020 Budowlani Lodž (Poľ.), od 2020 Pirane Brusno
Úspechy: päťkrát za sebou Volejbalistka roka (2013 - 2017), účastníčka ME 2019 v Bratislave (12. miesto), striebro v Európskej lige 2016, dvojnásobná majsterka SR (2009, 2012), štvornásobná víťazka Slovenského pohára (2008, 2009, 2011, 2012), víťazka Česko-slovenského pohára (2008), dvojnásobná majsterka Nemecka (2014, 2015), víťazka Poľského superpohára (2018), vicemajsterka Poľska (2019)

Známy káder VK Pirane Brusno pred sezónou 2020/21:
nahrávačky: Sashiko Sanayová (Mex.), Natália Vrabcová
smečiarky: Sára Dlhošová, Ema Tomková
blokárky: Jaroslava Pencová, Silvia Jančoková, Karin Homolová, Lívia Lipová, Tereza Podhradská
univerzálka: Lenka Kvasnová
liberá: Ľubica Kajdová, Tímea Sujová
tréner: Lukáš Šmída

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČ MIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneriSTRBSKE PRESSO HUDOSKV REZAC
  • reklamní partneri RonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #