Nový názov, nová hala, odvážne ciele - STRABAG Volleyball Club FTVŠ UK Bratislava

11. 09. 2017 - Filip Hudec, SVF, TASR

Strabag Volleyball Club FTVŠ UK sa prezentoval pred médiami. FOTO: Fotosport.sk, Pavol Uhrin

Úradujúci vicemajster slovenskej volejbalovej extraligy žien 1. Bratislavský volejbalový klub predstavil pred začiatkom novej sezóny zásadné novinky z klubovej kuchyne. V novom ročníku bude tím vystupovať pod názvom STRABAG Volleyball Club FTVŠ UK Bratislava a okrem názvu zmenil aj domáce prostredie. Svoje zápasy bude hrávať v športovej hale v Dome športu na Junáckej ulici.

HLAVNÝM PARTNEROM SA STAL STRABAG

"Podarilo sa nám získať pre náš klub hlavného partnera, ktorým sa stala stavebná spoločnosť STRABAG. S ich vstupom do klubu sme získali stabilitu a môžeme sa v pokoji venovať tomu, čomu potrebujeme. Ďalej sme sa dohodli aj s Fakultou telesnej výchovy a Športu UK na odbornej spolupráci a na využívaní ich zariadení a prístrojov na našu prípravu. Vzhľadom k tomu, že obaja partneri sú pre nás veľmi dôležití, tak sme sa dohodli na zmene názvu klubu. Náš klub sa bude volať STRABAG Volleyball Club FTVŠ UK Bratislava, v skrátenej forme STRABAG Volleyball Club," povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii na pôde FTVŠ člen predstavenstva klubu Dušan Ovečka. Na tlačovej konferencii bol aj dekan FTVŠ UK Marián Vanderka: "Naša fakulta sa dlhodobo podieľa na výchove odborníkov v športe, nielen vo volejbale. Prepojenie praxe, vedeckého výskumu a pedagogickej činnosti je nielen v súčasnosti, ale bolo aj v minulosti bolo žiadané. Chceme spolupracovať so špičkovými športovými tímami a preto sme sa dohodli na spolupráci so STRABAG Volleyball Clubom. Pevne verím, že budeme navzájom spokojní a že naša spolupráca bude úspešná," povedal Marián Vanderka.


Z PKO DO DOMU ŠPORTU

Nový domov si bratislavské volejbalistky museli hľadať po tom, ako vyšla informácia, že športová hala PKO končí svoju prevádzku. "Dozvedeli sme sa to od vlastníka haly približne v máji. Oznámil nám, že po sezóne v hale končíme, nakoľko nám nemôžu garantovať žiadnu budúcnosť, keďže sami nevedeli ako to s halou bude. Je smutné, že hala kde vyrástlo veľa volejbalistov a kde volejbal písal históriu ide asi k zemi, o to viac, že kluby, ktoré v nej fungovali majú ťažké nájsť si nové pôsobisko, pretože v Bratislave nie je hala, kde sa dá hrať volejbal. Jedna je malá, ďalšie majú nedostatočné osvetlenie, atď. Bolo to náročné, napokon nám vyšli v ústrety majitelia haly v Dome športu (spoločnosť ŠH Mladosť s.r.o.). Nie úplne vyhovuje volejbalu, ale máme prísľub, že nám vyjdú v ústrety a upravia nám ju tak, aby sme v nej mohli hrávať nielen ligu, ale aj MEVZA CUP a máme tajný sen, že by sme tam boli hrať aj európsky pohár Challenge Cup," pokračoval Dušan Ovečka a dodal: "Ďakujeme spoločnosti ŠH Mladosť, ako aj basketbalistkám Slovana a hádzanárom ŠKP, ktorí nám vyšli v ústrety s uvoľnením haly na tréning."


K presunu do nového pôsobiska sa vyjadril aj tréner Tomáš Varga, ktorý ostáva na lavičke aj v ďalšom ročníku. "Ideme do nového prostredia, ale nám sa vlani hralo lepšie vonku ako doma, takže snáď nám to bude vyhovovať. V Dome športu sme trénovali, nemôžeme sa sťažovať, ale či nám bude vyhovovať, to uvidíme v priebehu sezóny," povedal Varga. Ak však nebude hala na Junáckej ulici vyhovovať, zápasy Challenge Cupu odohrá STRABAG Volleyball Club pravdepodobne v športovej hale v Pezinku.

JASNÉ CIELE - TITUL, SLOVENSKÝ POHÁR A FINAL FOUR MEVZA

STRABAG Volleyball Club si pred novou sezónou dáva jasný cieľ. "Chceme vyhrať extraligu aj Slovenský pohár, v MEVZA Cupe sa prebojovať do Final Four a v Challenge Cupe dojsť čo najďalej," povedal Ovečka a jeho slová doplnil tréner Varga. "Máme skúsený káder, ktorému verím. Vďaka tomu si myslím, že tieto ciele sú dosiahnuteľné."

V 16-finále Challenge Cupu sa STRABAG Volleyball Club stretne s majstrom Bosny a Hercegoviny ŽOK Gacko. Prvý zápas hrajú Bratislavčanky doma (12.-14. decembra), odvetu v Bosne v termíne 9.-11. januára. "Je to hrateľný súper, cez ktorého by sme chceli prejsť ďalej. V ďalšom kole by nás čakal zaujímavejší súper, ktorý vzíde z dvojice Slávia EU - Krasnodar s tým, že Slávia sa ešte predtým musí kvalifikovať v predkola. V MEVZA Cupe nás čaká päť turnajov, jeden budeme organizovať doma v termíne 5.-7. januára. Je to kvalitná súťaž, v ktorej hrajú majstri krajín a takého zápasy nás posúvajú dopredu. Našim cieľom v MEVZA Cupe je postúpiť do Final Four," dodal Varga.

Na tlačovke bol celý tím STRABAG Volleyball Club. FOTO: fotosport.sk, Pavol Uhrin

KAPITÁNKOU ŠEVARIKA

Káder sa oproti minulej sezóne, v ktorej 1. BVK získal extraligové striebro, veľmi nezmenil. S výnimkou českej smečiarky Romany Staňkovej, ktorá odišla do Liberca a blokárky Ivany Bujdošovej, ktorá tím opustila už v priebehu sezóny, ostali všetky opory a do kádra navyše pribudli srbská univerzálka Ivana Radonjičová, libero s reprezentačnými skúsenosťami Lucia Nikmonová a blokárka Lívia Hronská (Kručovská), ktorá sa vrátila z druhej nemeckej bundesligy (Neuwied). V klube zostala aj skúsená srbská smečiarka Nataša Ševariková, ktorá prišla do 1. BVK pred štartom nadstavbovej časti minulej sezóny. Po vážnom zranení sa uzdravila aj blokárka Soňa Babjaková, ktorá je pol roka po plastike kolena. Z juniorského tímu, z farmy VIVUS Bratislava prišla smečiarka Simona Háberová. "Som rád, že sme káder z minulého roka dokázali na 80 percent udržať a doplniť ho kvalitou," pokračoval Varga.

LEGIONÁRKY POTREBUJÚ

Tréner Tomáš Varga sa vyjadril aj k počtu legionárok. "Tému legionári v našej lige nechceme chápať len z hľadiska dovoleného počtu. Vníname to v kontexte výchovy mladých reprezentantiek. Na Slovensku je veľmi málo hráčok, ktoré majú takú kvalitu, aby vedeli naše ambície naplniť a presadiť sa na medzinárodnom fóre. Keď slovenské hráčky dosiahnu túto výkonnosť, tak okamžite utekajú do zahraničia. Sú hráčky, ktoré na to majú, ale sú aj také, ktoré sa dostanú do druhých líg a neexistuje tam výkonnostný progres. Pokiaľ sa nebude systematicky riešiť výchova mladých reprezentantiek, tak dovtedy potrebujeme legionárky v našej extraligy. Legionárky sú pre mladé hráčky príkladom v prístupe, vo výkonnosti, v profesionalite a tým sa naše mladé hráčky posúvajú dopredu. Sme toho názoru, že v budúcnosti treba obmedziť počet legionárok, ale iba v tom momente, keď bude vytvorená systematická výchova mladých, talentovaných hráčok na Slovensku, aby naše kluby s ambíciami mali z čoho vyberať. Keď bude na Slovensku dostatok kvalitných mladých hráčok, tak legionárky potrebovať nebudeme," vysvetlil tréner a dodal: "V tíme máme aj viacero študentiek, ktoré majú náročné spojiť štúdium s profesionálnou prácou na tréningoch a v zápasoch. Našou ambíciou je, aby sme všetkým hráčkam, ktoré u nás budú hrať, vytvorili také podmienky, aby mohli ísť za svojimi cieľmi, posúvať sa ďalej a mohli reprezentovať nielen náš klub, ale aj Slovensko."

ŠEVARIKA CHCE TITUL

Ševariková nad ponukou dlho neváhala, napokon prijala aj funkciu kapitánky: "V predchádzajúcom ročníku sme titul nedosiahli, chcem to napraviť. Aj preto som prijala ponuku tímu. To, že som kapitánka, neriešim, ale keď už som dostala túto poctu, tak sa budem snažiť pomôcť dievčatám poradiť na ihrisku i v kabíne," povedala sympatická Srbka, ktorá si v minulosti zahrala aj v národnom tíme.

Kapitánka Nataša Ševarika a tréner Tomáš Varga. FOTO: fotosport.sk, Pavol Uhrin

STRABAG Volleyball club začal prípravu na novú sezónu 7. augusta. Prvou hernou previerkou bol turnaj v Olomouci o pohár rektora Univerzity Palackého, na ktorom sa zúčastnili české družstvá a rakúsky Schwechat. "Bola to pre nás vhodná previerka, turnaj mal úroveň a preveril nás. Skončili sme na šiestom mieste, ale to nie je v tomto momente dôležité. Tento týždeň na nás vo štvrtok a piatok čaká turnaj o Pohár primátora Trnavy, chceme na ňom nadviazať na to, čo sme natrénovali, a čo sme hrali v Olomouci," dodal Varga. STRABAG Volleyball club začína sezónu z ostra - 22. septembra sa predstaví na palubovke majstra VK Slávia EU. "Začíname tam, kde sme v minuleh sezóne končili. Ešte predtým na nás však čakajú dva prípravné zápasy doma s maďarskou Békescsabou," dodal Varga.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri MS SR   MIKASA   
  • reklamní partneri    HUDOS
  • reklamní partneri  Rona Recenze KV Řezáč Lano na šplh 4 m × 35 mm | Zboží.cz  
  • exkluzívni dodávatelia tovaru VOSLAUER  
  • mediálni partneri SVF TVSPORT
  • mediálni partneriTASRSITA
  • mediálni partneri
  • podporujú nás

komunikačný partner

  • #