Novomešťanky po veľkej dráme do historického finále pohára, vyzvú Sláviu

20. 02. 2021 - SVF + kluby

Tím Nového Mesta dosiahol postupom do finále pohára historický úspech. FOTO: VK Nové Mesto nad Váhom

Volejbalistky VK Nové Mesto nad Váhom postúpili po prvý raz v histórii do finále Slovenského pohára. Novomešťanky v sobotňajšom záverečnom 6. kole extraligovej nadstavbovej skupiny o 1. - 4. miesto, ktorého výsledky sa zároveň rátali ako odvety semifinále SP, aj v priamom prenose Huste.TV zvíťazili doma 3:2 (v tajbrejku 15:7) po veľkom obrate z 0:2 nad Volley project UKF Nitra, vrátili mu prehru 2:3 spred troch týždňov a podľa rozhodujúceho kritéria - pomeru lôpt mali napokon navrch o dva body (217:215).

Nitrianky boli k postupu do Superfinále, ktoré sa uskutoční budúci víkend v ich domácej hale na Klokočine, veľmi blízko, po dvoch vybojovaných koncovkách viedli 2:0 a v treťom sete 23:20, ale nedokázali zápas dotiahnuť do úspešného konca. Aj za stavu 1:2 hral priebežný pomer lôpt výrazne v ich prospech, keď mali v súčte s prvým stretnutím navrch o 15 bodov, Novomešťanky však vo štvrtom sete zvíťazili o deväť bodov (25:16), opäť zamiešali karty a v tajbrejku s nimi dokázali uspieť. Tím UKF potreboval v tajbrejku získať aspoň 10 bodov, ale nedosiahol na túto métu a nenadviazal na pohárové finálové účasti z rokov 2017 a 2018.

Súperom Nového Mesta v boji o Trofej Štefana Pipu bude v nedeľu 28. februára od 16.00 h suverénny extraligový líder Slávia EU Bratislava (bilancia 19-1), ktorý v celej histórii SP chýbal vo finále jediný raz (2018) a v súťaži triumfoval už štrnásťkrát. "Slávistky" po výhre 3:1 u súpera zdolali obhajcu prvenstva Strabag VC Bilíkova Pezinok doma v troch setoch, istotu postupu do finále získali už po druhom sete.

V extraligovej skupine o 5. - 8. miesto sa v sobotu nehralo, zápas Prešov - Projekt RD zrušili a duel Trnava - Brusno odložili. V priamom súboji o 5. miesto v Trnave sa malo rozhodnúť o zostávajúcich dvoch dvojiciach štvrťfinále play-off, na súpera si tak ešte musia počkať tretí Strabag aj štvrté Nové Mesto. Už dlhšie je isté, že druhá Nitra si v prvom kole vyraďovačky zmeria sily s Prešovom, Slávia postúpila priamo do semifinále. Štvrťfinále play-off (na 2 výhry) by malo odštartovať po pohárovom víkende v Nitre o dva týždne v sobotu 6. marca (druhé zápasy 10. 3. a prípadné tretie 13. 3.).

Extraliga žien - nadstavbová skupina 1.-4. - záverečné 6. kolo - sobota:

VK NOVÉ MESTO NAD VÁHOM - VOLLEY PROJECT UKF NITRA 3:2 (-28, -25, 25, 16, 7)*
Rozhodovali: Jurlov a Čuntala, bez divákov
*zároveň výsledok odvety semifinále Slovenského pohára /prvý zápas 2:3, Nové Mesto postúpilo lepším pomerom lôpt - v súčte 217:215/

Nové Mesto: Háberová 7, Hradecká 4, Štepanovská 17, Kuželová 17, Poláčiková 23, Martáková 15, libero M. Vojtechová (Richweissová 1, Čierna 0, Rešutíková 0). Tréner: J. Šujan.
UKF Nitra: Bodnárová 14, Vanessa 9, Veliká 3, E. Bočkay 23, Caroline 14, Ramajová 2, libero Španková (Krajčírová 7, Kupčiová 1). Tréner: F. Bočkay.

Hráčky zápasu: Sára Kuželová (Nové Mesto) - Erika Bočkay (UKF Nitra)

Priebeh: Nitrianky doplatili okrem iného na slabší vstup do všetkých setov, prakticky v každom dobiehali manko. V úvodných dvoch sa im to na poslednú chvíľu podarilo - v prvom prehrávali 18:23 aj 21:24, ale Bodnárová dvoma esami vyrovnala, neskôr UKF odvrátila ďalšie štyri setbaly a premenila svoj prvý (30:28). V druhej časti viedli domáce 17:11, 23:20 aj 24:23, ale v koncovke sa opäť tešili hostky (27:25).

V treťom sete Nitra dotiahla z 11:16 na 19:19, za stavu 23:20 bola dve lopty od trojsetového víťazstva, ale obrat tentoraz predviedli aj Novomešťanky - pri servise Hradeckej otočili na 24:23, získali koncovku (27:25) a povzbudené čiastkovým úspechom vleteli do štvrtého dejstva ako uragán (10:1). S blížiacim sa tajbrejkom začal zohrávať rolu vzhľadom na pomer lôpt každý bod. V poslednom sete Nitra držala krok do stavu 4:4, no domáce odskočili na 9:5 a ich vytúžený scenár bol čoraz reálnejší. Hostky sa o chvíľu priblížili k potrebnej "desiatke" (7:10), ale od tohto stavu už bodovali len Novomešťanky a priamo na palubovke vytryskol ich gejzír veľkej radosti.

Zaujímavosti: Keďže sa oba zápasy skončili identickým výsledkom (v obrátenom garde), rozhodnúť musel pomer lôpt. Nitra v prvom meraní síl získala k dobru 13 bodov (110:97), po treťom sete odvety viedla priebežne v súčte o pätnásť (192:177), ale napokon prehrala duel o 15 bodov (105:120) a dvojzápas tesne o dva body (215:217).

Líderky: Bodovo vyčnievali domáca univerzálka Poláčiková a hosťujúca smečiarka Erika Bočkay, ktoré získali po 23 bodov. Za Nové Mesto si minimálne 15 bodov pripísali aj Štepanovská, Kuželová a Martáková, za Nitru po štrnásť Bodnárová a Brazílčanka Caroline. Česká blokárka Kuželová sa blysla 6 blokmi a 3 esami.

Juraj Šujan, tréner Nového Mesta: "Na celý TÍM sme naozaj hrdí. Ukázali sme obrovskú morálnu silu. Po dvoch nezvládnutých koncovkách, v ktorých boli hosťujúce hráčky agresívnejšie, sme išli do ďalšieho dejstva stále s odhodlaním zvíťaziť. Napriek tomu, že sme si opäť v treťom sete vypracovali niekoľkobodový náskok, Nitrianky otočili a boli za stavu 23:20 bližšie k víťazstvu. Na tretí pokus sme koncovku zvládli. V ďalšom priebehu sme diktovali tempo hry. Podľa priebehu dvojzápasu hodnotím náš postup ako zaslúžený. V Nitre sme boli blízko k víťazstvu a na domácej palubovke sme boli lepší. Súper ukázal, kde je jeho sila, a preto nás pripravil celkovo o tri sety, ktoré sa vyvíjali v náš prospech. Pre našich fanúšikov sme pripravili málo vídaný až neuveriteľný športový obrat. Víťazstvo nad favorizovanou UKF nám už teraz prinieslo historický úspech v ženskom volejbale. Všetkým hráčkam patrí veľká poklona, gratulujem. Zajtra už pracujeme na finále SP. Čaká nás ďalší favorit, suverén extraligy Slávia EU."

Denisa Martáková, smečiarka a kapitánka Nového Mesta: "Slzička šťastia nemohla chýbať. Som nesmierne šťastná, že v štvrtej sezóne je tu tá vysnívaná medaila. Plnili sme výborne taktické pokyny a boli sme plne koncetrované, za čo aj chcem baby pochváliť. Nitriankam nepomohol tentokrát ani ich ôsmy hráč. Verím tomu, že si tento dramatický zápas užili aj diváci z obývačky a budú nás sledovať v boji o zlatú medailu."

Sára Kuželová, blokárka Nového Mesta a Hráčka zápasu: "Celému tímu by som chcela odkázať veľké ďakujem za to, že sme to nevzdali a kolektívnym výkonom sme vybojovali postup do finále Slovenského pohára. Mám neuveriteľnú radosť z toho, že napriek tomu, že nás každý považoval za outsidera, sme to dotiahli až do víťazného konca a všetkým ukázali, čo v nás vlastne je. Vďaka 'žile na krku' sme dokázali otočiť stav z 0:2 na 3:2 a víťazstvo sme si rozhodne zaslúžili. Veľa to pre mňa znamená a veľmi si to vážim. Ešte raz chcem poďakovať celému tímu a dúfam, že sa na nás budete cez víkend pozerať a fandiť na diaľku!"

Monika Vojtechová, libero Nového Mesta: "Nitra si bude musieť, žiaľ, finále Slovenského pohára zo svojej domácej haly pozrieť iba na obrazovke. Jediné, čo chýbalo včerajšiemu zápasu, boli diváci. Ďakujem trénerom a dievčatám, že sme to včera zvládli. Ideme si užiť finále."

František Bočkay, tréner UKF Nitra: "Dnes sme vôbec, ale vôbec neboli 'v pohode'. Pred zápasom som mal z posledných týždňov a dní dobrý pocit a veril som tomu, že tu dnes uspejeme, ale nezvládli sme tento zápas. Osobne ma táto prehra veľmi mrzí; beriem to celé na seba, mal som družstvo pripraviť lepšie. V hre bolo Superfinále na domácej palubovke a nezvládli sme to o dva body. Vo viacerých pasážach sme ukázali charakter a odvahu, keď sme sa dostali z nepriaznivých stavov, ale to sa vám podarí raz, dvakrát a nie v každom sete. Celý tím sa musí skoncentrovať na play-off, vziať si z posledných týždňov čo najviac a v najbližšom období to vedieť predať."

Pavel Bernáth, asistent trénera UKF Nitra: "Športovo musím zablahoželať Novému Mestu k postupu do finále. Dnes boli mimoriadne motivované a musím uznať, že vyhrali zaslúžene."

SLÁVIA EU BRATISLAVA - STRABAG VC BILÍKOVA PEZINOK 3:0 (20, 23, 17)*
Rozhodovali: Sarka a Schimpl, bez divákov
*zároveň výsledok odvety semifinále Slovenského pohára /prvý zápas 3:1, Slávia postúpila/

Slávia EU: Ella Erteltová 3, Šepeľová 12, Körmendyová 4, Doluda 11, Jelínková 9, Raquel 7, liberá Magdinová a Košíková (A. Fričová 1, Snopková 1, Hašková 0). Tréner: M. Matušov.
Strabag: Sedláčková 2, A. Trachová 6, Tereza Hrušecká 6, Písečná 8, Soriová 3, Smiešková 3, libero Jančová (Kohútová 0, Kucserová 10, T. Kerpčarová 5, V. Kováčová 1). Trénerka: E. Koseková.

Hráčky zápasu: Darja Doluda (Slávia EU) - Skarleta Jančová (Strabag)

Priebeh: Strabag vstúpil do stretnutia lepšie, viedol 9:3 aj 12:8, ale domáce pri podaní Erteltovej otočili šnúrou ôsmich bodov na 16:12 a záver setu si postrážili. V druhej časti hostky zmazali päťbodové manko (7:12, 17:17) a dostali sa do vedenia 23:21, ale Slávia vyrovnala a v koncovke jej Körmendyová dvoma blokmi pomohla k víťazstvu v sete a postupovej definitíve. Úvod tretieho setu domácim vyšiel výborne (9:2), hráčky Strabagu ešte dokázali vyrovnať (12:12), ale "slávistky" sa im opäť vzdialili (19:14) a vývoj do konca kontrolovali.

Zaujímavosti: Brazílska nahrávačka Bruna opäť nebola trénerovi Matušovovi k dispozícii, na ihrisko sa popri Erteltovej už dostala aj skúsená 33-ročná dirigentka hry Snopková, ktorá si zahrala za Sláviu prvýkrát po takmer 8 rokoch - naposledy 17. apríla 2013 v poslednom štvrtom finále play-off proti vtedajšiemu mestskému rivalovi Doprastavu, keď sa v hale PKO tešila zo zisku majstrovského titulu.

Líderky: Najviac bodov získala v stretnutí domáca kapitánka Šepeľová (12), sekundovala jej univerzálka Doluda (11). Hostky mali navrch v počte es (10:5) aj blokov (9:6), ale slabšie útočili a vyprodukovali viac chýb. Päť úspešných blokov dosiahla Tereza Hrušecká, o jeden menej domáca Körmendyová. Štyri esá si pripísala univerzálka Strabagu Písečná.

Michal Matušov, tréner Slávie EU: "Zvládli sme zápas podľa predstáv a v čo najkratšom možnom priebehu. Gratulujem dievčatám k postupu do finále."

Eva Koseková, trénerka Strabagu: "Gratulujem Slávii k dvom výhram, my sme ako-tak bojovali v prvých dvoch setoch. V treťom sete sme zložili zbrane a urobili štrnásť nevynútených chýb. Teraz máme dva týždne, aby sme sa pripravili na play-off."