Nová výzva aj druhá liga

25. 04. 2020 - Denník Šport, Pavol Kubiš

Štefan Chrtiansky v zápase proti Giesenu 12. marca. FOTO: alpenvolleys.com

Keď sa pred troma rokmi Štefan Chrtiansky z pozície športového riaditeľa rakúskeho šampióna Hypa Tirol Innsbruck vrátil k trénerskému kormidlu, aby viedol cezhraničný  projekt Hypo Tirol Alpenvolleys Haching v nemeckej bundeslige, mal v pláne na lavičke zotrvať jednu sezónu. Mužstvu sa darilo, dvakrát skončilo bronzové a tak vydržal tri. Nemecko-rakúská spolupráca je už minulosťou. Nemôže však za to iba koronavírus.

„Projekt po finančnej stránke nesplnil očakávania. Keď sme videli, že z druhej strany nie je žiadna odozva, tak sme na to nášho nemeckého partnera upozorňovali. Aj sme na neho tlačili, aby sa rozhýbal a v okolí Mníchova našiel sponzorov. Všetko sme totiž finančne ťahali my, od každoročnej platby za licenciu až po organizáciu zápasov," vysvetľuje.

Chrtianskeho preto ani neprekvapilo, keď sa po troch rokoch cesty klubov z Tirolska a Bavorska rozišli. Manažéra najúspešnejšieho rakúskeho klubu posledných rokov Hannesa Kronthalera pozná už dlho ako človeka, ktorý v biznise vie, čo robí. "Pôvodne bolo naším cieľom rozvinúť projekt ešte viac. Prvý rok bol rozbiehací, v druhom sme potvrdili tretie miesto. V uplynulej sezóne sme sa chceli dostať do finále bundesligy a vybojovať si miestenku do Ligy majstrov. Rátalo sa s tým, že každý rok sa rozpočet zvýši o desať percent. Tých tridsať percent mala teraz zabezpečiť nemecká strana,“ dodal.

Innsbručania sa tak po troch rokoch vrátia na rakúske palubovky. Nie však do najvyššej súťaže, ale do druhej bundesligy. "Získali sme desať majstrovských titulov, nie je to pre nás teraz motivácia. Z Rakúska sme odišli, pretože sme potrebovali ešte väčšiu výzvu. Hypo Tirol sa bude naďalej starať o volejbalovú mládež v Tirolsku a mužstvo mužov bude pokračovať v druhej rakúskej lige. V tej hralo uplynulé tri roky naše béčko, ktoré naposledy trénoval Tomáš Samsely," pokračuje.

Päťdesiatsedemročný bývalý úspešný československý (štartoval na dvoch MS a piatich ME, z ktorých má z roku 1985 striebro) i slovenský reprezentant ukončil svoju bohatú hráčsku kariéru v roku 2000 práve v Innsbrucku. V najväčšom meste Tirolska pôsobí a žije dodnes. Ako športový riaditeľ bol v klube pri štyroch a ako tréner pri jeho šiestich majstrovských tituloch. Aké budú jeho ďalšie kroky?

"Mal som aj iné trénerské ponuky, po tých dvadsiatich rokoch som však nechcel ísť preč – ani za väčšie peniaze. Povedal som si, že zostanem verný klubu. Po Hannesovi Kronthalerovi, ktorý zostane prezidentom, prevezmem manažérsku prácu a mal by som viesť druholigový tím. Je to projekt na tri roky, počas ktorých by sme chceli postúpiť do najvyššej súťaže. Je to iná výzva, iná motivácia. Osobne som v trénerskej kariére dosiahol to, čo som si predstavoval. Trénoval som v nemeckej bundeslige i slovenskú reprezentáciu," dodáva na margo toho, či sa mu „nemáli“ druhá liga aj po tom, ako so svojím tímom začiatkom minulého mesiaca hral vo štvrťfinále Pohára CEV.

Ďalší bývalý reprezentačný tréner našich volejbalistov Miroslav Palgut, ktorý bol v klube jeho asistent, bude v novej sezóne trénovať v Sokole Viedeň.

Ako je známe, volejbal je u Chrtianskych rodinnou tradíciou. Štefanova manželka Monika ho hrávala v bratislavskej Slávii UK. Syn Štefan reprezentoval Slovensko na troch majstrovstvách Európy (2013, 2015 a 2017) i na Európskych hrách v Baku 2015. Pred dvoma rokmi však iba ako 28-ročný ukončil kariéru. Momentálne študuje fyzioterapiu a píše diplomovku. Dvadsaťtriročná dcéra Monika reprezentuje Rakúsko, na klubovej scéne pôsobí vo Švajčiarsku, kde predĺžila zmluvu s Pfeffingenom.

KORONAVÍRUS ICH „OBIŠIEL“

Po tom, ako bol tri týždne zavretý doma, rieši Štefan Chrtiansky v týchto dňoch v teréne kopec organizačných vecí. V tíme bolo dvanásť legionárov, musia po nich vyprázdniť byty a ukončiť nájmy. „Tí, čo to stihli, odišli. Zostal iba Brazilčan Costa da Silva, ktorý ma štyri deti a nechcel riskovať. A taktiež slovenský nahrávač Dano Končal, ktorému sa s rodinou v Innsbrucku páči,“ hovorí. Ohniskom koronavírusovej pandémie v Rakúsku bolo lyžiarske stredisko Ischgl práve v Tirolsku. „Našťastie, nás to trocha obišlo. Aj keď prvým prípadom boli talianski turisti v Innsbrucku, máme málo prípadov. Ischgl je vzdialený sto kilometrov, bolo to nepríjemné. Uviazlo tam veľa Slovákov, ktorí tam pracovali v hoteloch a reštauráciach.“

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČ MIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneriSTRBSKE PRESSO HUDOSKV REZAC
  • reklamní partneri RonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #