Narodená pre volejbal

02. 07. 2019 - Filip Hudec, SVF

Barbora Koseková v akcii počas duelu Zlatej EL proti Švédsku v Nitre. FOTO: Lukáš Jaseňák

Profilom kapitánky našej volejbalovej reprezentácie Barbory Kosekovej spúšťame seriál pred majstrovstvami Európy 2019 v Bratislave - Spoznaj náš tím s hashtagom #BabyDoToho. Postupne vám budeme predstavovať aj ďalšie hráčky tímu Marca Fenoglia, ktorý začína prípravu na vrchol sezóny v pondelok 8. júla v Poprade. Článok o Barbore sme publikovali aj na webe Európskej volejbalovej konfederácie www.cev.eu.

Jej mama Eva je bývalá legenda najslávnejšieho slovenského klubu Slávia UK Bratislava a bývalá česko-slovenská reprezentantka, ktorá štartovala na dvoch majstrovstvách Európy. Jej otec Peter hral volejbal na poloprofesionálnej úrovni a brat Peter sa pod vysokou sieťou hýbal do juniorského veku. Volejbal bol vždy hlavnou témou v rodine Barbory Kosekovej, novej kapitánky slovenskej reprezentácie.

Volejbal začala hrať, keď mala 10 rokov. "Od začiatku bolo jasné, že volejbal bude mojim športom, pretože som prakticky vyrastala v športovej hale. Skúšala som aj plávanie a tenis, ale od prvého dotyku s loptou som si bola istá, že chcem hrať túto hru," povedala 24-ročná Koseková. Jej mama Eva bola veľmi šikovná smečiarka, ale Barbora hrá na pozícii tvorcu hry - nahrávačky. "Vždy som túžila po tom, že ako smečiarka budem dávať veľa bodov. Keď však tréneri vyberali hráčky na jednotlivé posty, tak som patrila k najmenším a preto rozhodli, že budem nahrávačka. Asi spravili dobre," pousmiala sa Barbora.Eva Koseková získala v drese Slávie UK dva česko-slovenské tituly, hrala v dvoch talianskych kluboch v Serii A2 a vo Švajčiarsku. Vo volejbale pokračovala ako trénerka, začala v 1993, rok predtým ako sa Barbora narodila. Po zastávkach v juniorskom tíme Slávie UK a mládežníckych reprezentáciách Slovenska sa s celou rodinou presunula do Nemecka, kde viedla VV Grimma a dostala tím do Bundesligy. Preto je Grimma prvým klubom v kariére Barbory Kosekovej. "Na pôsobenie v Nemecku mám len tie najkrajšie spomienky. Trénoval ma môj ujo Ondrej Spišák, hrali sme v kategórii mini-volejbal. Náš tím bol veľmi úspešný, vyhrali sme viacero turnajov a dokonca sme sa stali majsterkami Nemecka. Grimma je malé mestečko, takže sme boli ako jedna veľká volejbalová rodina," spomína si Koseková na začiatky svojej kariéry.

V roku 2006 sa Kosekovci vrátili do Bratislavy a Barbora začala študovať na osemročnom gymnáziu na Bilíkovej ulici, kde má sídlo jeden z najúspešnejších mládežníckych tímov ŠŠK Bilíkova.

Prvé kroky v profesionálnom volejbale spravila Barbora v Doprastave Bratislava, s ktorým vyhrala dvakrát extraligu a dvakrát Slovenský pohár. Neskôr sa presunula k mestskému rivalovi do Slávie EU a s tímom z haly Mladosť získala takisto dva tituly a dva triumfy v SP.

Potom sa rozhodla pre odchod do zahraničia. V drese VK KP Brno získala bronz v českej extralige (2017), v ďalšej sezóne sa tešila z triumfu v Stredoeurópskej lige (MEVZA) a aj z maďarského titulu s Linamar Békéscsbai Röplabda SE. Pred uplynulým ročníkom prestúpila do rumunského UVT Agroland Temešvár, ale pre klubové problémy tam sezónu nedokončila a vrátila sa na Slovensko do VTC Pezinok-Bilíkova. Klubu pod vedením svojej mami Evy pomohla k ligovému bronzu.

Barbora Koseková po triumfe v MEVZA s Linamarom Békescsaba s mamou Evou, otcom Petrom a kamarátkou s reprezentácie Karin Palgutovou. FOTO: archív BK

Nebolo to prvýkrát, keď mama bola jej trénerkou. Mnoho rokov strávili spolu na Bilíkovej, ako aj v mládežníckych reprezentáciách. "Moja mama je veľmi kritický a prísny kouč, takže to bolo s ňou ťažké. Najmä keď som bola mladšia. V tejto sezóne sme však spoločne spravili dobrú prácu. O volejbale sa často a veľa rozprávame, ale myslím, že je to normálne. Mama sa ma snaží od začiatku mojej kariéry tlačiť k čo najlepším výkonom a myslím, že bez nej by som nebola tam, kde som teraz. Keď hrám v zahraničí, tak ma rodičia často navštevujú a sú pre mňa veľkou oporou," vyznala sa Koseková, ktorá vyštudovala medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Barbora má za sebou bohaté skúsenosti z mládežníckych reprezentácií, aj ako kapitánka. Predstavila sa na dvoch majstrovstvách Európy do 19 rokov, raz hrala na ME do 18 rokov, nastúpila aj na majstrovstvách sveta do 18 rokov a zahrala si aj na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v tureckom Trabzone 2011. V seniorskej reprezentácii debutovala 14. mája 2015 v prípravnom zápase proti Bielorusku v Leviciach. "Aby som bola úprimná, nepamätám si na môj prvý zápas v reprezentácii. Viem len to, že som pôvodne nebola nominovaná, ale niektorá z nahrávačiek odmietla pozvánku a dostala som šancu. Odvtedy som v národnom tíme pravidelne. V každom zápase sa snažím ísť 150%, takže určite to tak bolo aj v mojom prvom vystúpení v reprezentácii," dodala Barbora. Odvtedy nazbierala 62 reprezentačných štartov, no v tejto sezóne bola v Zlatej európskej lige prvýkrát kapitánka, pretože Jaroslava Pencová mala zdravotné problémy. "Som vďačná trénerovi Marcovi Fenogliovi za to, že mi dal dôveru. Je veľký rozdiel byť kapitánkou v klube a v reprezentácii. Veľmi ma teší, že som dostala šancu viesť tím ako kapitánka v roku, keď nás čakajú domáce majstrovstvá Európy," pokračovala Koseková.

Barbora Koseková sa vypracovala na oporu reprezentácie. FOTO: Lukáš Jaseňák.

Slovensko je jedným zo štyroch organizátorov historických majstrovstiev Európy - EuroVolley 2019, ktoré sa uskutočnia v auguste a septembri. Mimoriadne významný turnaj na domácej pôde je pre družstvo veľkou šancou ukázať sa pred vlastnými fanúšikmi. "Na majstrovstvá Európy sa veľmi teším, špeciálne pre to, že sa turnaj uskutoční v našej krajine a navyše v mojom rodnom meste v Bratislave. Verím, že na EuroVolley dosiahneme dobrý výsledok. Spravíme všetko pre to, aby sme potešili našich fanúšikov," sľúbila Barbora.

Slovenky boli blízko k tomu, aby v tejto sezóne Zlatej európskej ligy postúpili na záverečný turnaj Final Four, ale ani štyri víťazstvá v šiestich dueloch na to napokon vo vyrovnanej skupine nestačili. "Cítim, že napredujeme pod vedením talianskeho trénera Marca Fenoglia. Hrali sme stále lepšie a lepšie, naše výkony rástli a to nám dáva nádej na pozitívne vyhliadky pred majstrovstvami Európy. Pre väčšinu z nás to bude najdôležitejší turnaj v živote. Našim cieľom je postup do osemfinále," uzavrela Koseková.

Slovenky sa na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave stretnú v skupine postupne so Španielskom, Švajčiarskom, Bieloruskom, Nemeckom a Ruskom. Turnaj sa začína v piatok 23. augusta. Vstupenky si môžete kúpiť v sieti Ticketportal.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri FOURTEENHUDOSKV REZACRona
  • reklamní partneri KERKOSANDATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #