Na Challenger Cup do Portugalska aj Estónci a Česi, finalisti ZEL

13. 06. 2018 - SVF, cev.lu

Česi si poradili s Turkami 3:0 a zahrajú si o triumf v ZEL. FOTO: CEV

Volejbalisti Estónska a domáceho Česka postúpili zo stredajšieho semifinále do štvrtkového finále na turnaji Final Four Zlatej európskej ligy 2018 v Karlových Varoch (13. - 14. júna).

Estónci si v prvom zápase stredajšieho programu poradili 3:0 s Portugalčanmi, domáci Česi vo večernom stretnutí zdolali Turkov takisto v troch setoch. Vo štvrtok je na programe duel o 3. miesto (16.00 h) a finále (19.00 h), po ktorom bude známy premiérový šampión Zlatej európskej ligy.

Dva najlepšie tímy Final Four, teda finalisti Estónsko a Česko, majú miestenku na budúcotýždňový šesťčlenný FIVB Challenger Cup 2018 do Portugalska (20. - 24. 6.). Právo štartu má aj Portugalsko ako hostiteľ a tiež si ho v rámci svojich kontinentálnych kvalifikácií vybojovali Čile, Kazachstan a Kuba. Celkový víťaz Challenger Cupu prenikne do baráže o miestenku do prestížnej svetovej Ligy národov 2019 - nového projektu Medzinárodnej volejbalovej federácie (FIVB), ktorý má tento rok premiéru. V tejto súťaži bojuje 16 elitných svetových reprezentačných družstiev - dvanásť stálych účastníkov a kvarteto z tzv. skupiny vyzývateľov. Najslabší z vyzývateľov bude v spomenutej baráži proti víťazovi Challenger Cupu bojovať o zotrvanie medzi elitou.

Semifinále ZEL - Karlovy Vary:
Estónsko - Portugalsko 3:0 (24, 24, 18)
Zápas trval: 85 minút, rozhodovali: Goren (Izr.) a Maroszek (Poľ.), 1000 divákov.
Estónsko: Tammemaa 8, Teppan 12, Venno 15, Aganits 10, K. Toobal 2, Kollo 7, liberá Rikberg a Maar (Tamme 0, Keel 0). Tréner: Gh. Cretu.
Portugalsko: Tavares 2, A. Ferreira 10, P. Martins 4, M. Ferreira 14, Da Silva 8, Cveticanin 5, libero Fidalgo (Simoes 0, V. Sequeira 0, Monteiro 0, L. Martins 2). Tréner: H. Silva.

Turecko - Česko 0:3 (-22, -25, -20)
Zápas trval: 88 minút, rozhodovali: Paškevič (Rus.) a Sodja (Rak.), 2000 divákov.
Turecko: Matic 3, Yenipazar 1, Güngör 12, Savas 13, Toy 4, Gökgöz 6, liberá Mert a Demirciler (Aydin 3, Koc 0, Lagumdzija 7, Yatgin 0). Tréner: N. Özbey.
ČR: Finger 14, D. Džavoronok 13, Zajíček 8, Janouch 1, Michálek 13, Sobotka 7, libero Monik (Hadrava 1, P. Bartoš 0, A. Bartoš 0). Tréner: M. Nekola.