ME v Bratislave? Šanca spropagovať náš krásny šport, hovorí Palgutová

14. 08. 2019 - Filip Hudec, SVF

Karin Palgutová túži po úspechu na ME v rodnom meste. FOTO: Lukáš Jaseňák

Jej body budeme potrebovať. Na majstrovstvách Európy v Bratislave bude jednou z hlavných útočníčok slovenskej volejbalovej reprezentácie. Dvadsaťšesťročná Karin Palgutová hrá v klube na poste prihrávajúcej smečiarky, ale v najcennejšom drese jej tréneri zverili post prvej univerzálky. Presvedčila v Zlatej európskej lige a pozíciu si udržala aj v príprave na ME, ktoré sa na Zimnom štadióne začínajú už 23. augusta dlho očakávaným súbojom Sloveniek so Španielkami.

Prechod na iný post jej problém nerobí, aj keď by sa rada videla skôr na smeči. "Kde sa cítim lepšie? Ako kedy. Občas mi to vyhovuje na smeči, občas na účku. Je pravda, že na smeč som zvyknutejšia a cítim sa tam viac doma, ale viem aká je situácia a preto to v hlave neriešim. Hrám tam, kde treba a snažím sa pomôcť tímu ako môžem," povedala Palgutová, ktorej bude kryť chrbát na poste univerzálky Miroslava Kijaková. Klasické "účka" sa na ME v slovenskom tíme nepredstavia. Dvadsaťročná Karin Šunderlíková sa do záverečnej nominácie neprebojovala a ďalšia ľaváčka Nikola Pištěláková si od volejbalu na čas oddýchne, pretože je tehotná.

Volejbalový klan

Karin Palgutová je z volejbalovej rodiny. Jej otec Miroslav je bývalý aktívny hráč, neskôr úspešný tréner, ktorý v rokoch 2016 - 2017 viedol slovenskú mužskú reprezentáciu. Momentálne je asistentom v nemeckom Alpen Volleys Haching. Volejbalu sa profesionálne venuje aj jej brat Filip, nahrávač rakúskeho Aich Dobu a slovenskej reprezentácie, s ktorou sa takisto pripravuje na majstrovstvá Európy.

O tom, že Karin bude hrať volejbal, tak bolo v podstate rozhodnuté, už keď sa narodila. "K volejbalu ma doviedol otec," potvrdzuje Karin a dodáva: "Čo na to mama? Myslím, že jej bolo odjakživa jasné, že bude zo mňa volejbalistka (smiech). Zvláda to však super. Podporuje ma, aj keď to pre ňu nie je vždy jednoduché. Napríklad vtedy, keď som prvýkrát odišla z domu do USA práve kvôli volejbalu a štúdiu. Časom si zvykla a teraz je to úplne normálne. K volejbalu nemá veľmi vzťah, ale mne to vyhovuje. Máme to doma dobre podelené. Debaty o volejbale prebiehajú s otcom a o všetko inom sa zas viem porozprávať s mamou. Mojim vášnivým fanúšikom je aj môj dedo, ktorý si za mlada tiež zahral volejbal," prezrádza Karin, ktorá chodila aj na tanečnú, ale od deviatich rokov sa naplno venuje volejbalu.

Rodina Palgutovcov. Zľava Filip, Karin, mama Jana a otec Miroslav.

S bratom Filipom, ktorý je od nej starší o rok a pol, vychádza dobre. "Už dlhšie hráme každý v inej časti sveta, takže sme si vzácni a tešíme sa na seba," hovorí Karin a ponúka aj spomienky na detstvo. "Myslím, že sme to celkom zvládli, aj keď objektívne by to musela posúdiť naša mama. Mali sme typický súrodenecky vzťah, v ktorom je sestra je mladšia. Ja som vždy provokovala, brat mi jednu natiahol, nasledoval rev a následne to schytal brat od mami, že ma bije. Väčšinou som z toho vyšla víťazne," usmieva sa, ale jedným dychom dodáva: "Celkovo sme však vychádzali dobre. Dokázali sme sa spolu zahrať doma, ale aj vonku s kamarátmi. Na detstvo s ním mám dobré spomienky," dodala. Ich vzťah ešte viac utužil moment, keď sa Filipovi narodil syn. "Je to super pocit. Synovec Oliver je malý, veľký poklad našej rodiny. Všetci ho veľmi ľúbime. Je to môj prvý synovec a prvý vnuk mojich rodičov, takže si ho všetci užívame," dodala hrdo.

Kaja sa narodila v Bratislave a volejbalové začiatky získala v ŠŠK Bilíkova, kde navštevovala osemročné gymnázium. "Na Biličku budem vždy spomínať v dobrom! Či už po volejbalovej alebo študijnej stránke," dušuje sa. "Nebolo to však vždy ľahké. Občas som pre volejbal vynechala veľa hodín a potom mi to chýbalo pri písomkách. Učitelia však boli veľmi ohľaduplní. Vždy mi vyhoveli a pomohli," hodnotí študentské časy a spomína si aj na prvú trénerku. "Moja úplne prvá trénerka bola Darja Sirotná na základnej škole na Dubovej ulici. Až potom som kvôli volejbalu prišla na Biličku a tam ma trénovali pani trénerky Zapletalová a Rezníčková," spomína si. Od začiatku hrala na poste útočiacej hráčky. "Raz bol pokus od trénerky dať ma na náhru, ale každý kto videl moje prsty hneď vedel, že tento post nie je pre mňa," uškŕňa sa.

PKO bol jej druhý domov

Seniorskú kariéru začínala v Doprastave Bratislava. "Do extraligového klubu som prišla v roku 2009, keď som mala 16. V prvej sezóne som nehrávala, skôr som sa učila od starších hráčok a makala som na tréningoch, ktoré mi veľa dali," vracia sa spomienkami o 10 rokov späť. Celkovo strávila v Doprastave tri sezóny, dvakrát vyhrala Slovenský pohár a v roku 2012 sa tešila z majstrovského titulu.

Karin Palgutová počas pôsobenia v Doprastave v zápase MEVZA. FOTO: TASR

Na obdobie v hale PKO spomína nostalgicky. "V hale PKO som vyrastala! Toto miesto bol môj druhý domov. Chodila som tam ako malé dieťa s otcom na tréningy a s bratom sme poznali každé zákutie haly. Veľmi ma mrzí, že miesto, kde som prežila celé moje detstvo a kde som odštartovala svoju profesionálnu kariéru, je dnes zrovnané so zemou. Mam odtiaľ veľa spomienok či už volejbalových, keď sme vyhrali titul, alebo tých z detstva," povzdychla si.

V roku 2012 prišlo asi najvážnejšie rozhodnutie v kariére. Opustila Európu a vydala sa za more, kde sa stala študentkou na St John´s University v New Yorku. "Chcela som hrať volejbal a zároveň študovať. Preto som sa rozhodla odísť do USA, kde som dostala plné štipendium na štyri roky. Myslím si, že to bol dobrý krok. Malo to svoje pre aj proti, ale celkovo to bola veľmi dobrá skúsenosť do života a veľa ma to naučilo. Úplne iná kultúra, prvý krát ďaleko od rodiny a hlavne sama v obrovskom meste. Univerzita sa nachádza v newyorskej časti Queens, študovala som biznis manažment," prezrádza.

Karin Palgutová v drese St. John´s University. FOTOT: internet

Univerzitný šport má v USA veľmi silné korene a inak to nebolo ani v prípade Palgutovej. "Naša univerzita bola zameraná viac na basketbal, na ktorý chodilo veľa fanúšikov. Viac ako na volejbal. Naše zápasy však mali dobrú úroveň. V mojom prvom roku na univerzite sme sa dostali do finálovej štvorky konferencie, no v ďalších troch sa nám to už bohužiaľ nepodarilo. Celkovo to však bola výborná skúsenosť. Naučila som sa tam nové techniky a hlavne nový štýl hry," hodnotí zámorskú kapitolu svojej kariéry.

Z New Yorku do Lugana

Po štyroch rokoch v Amerike bol návrat do európskeho volejbalu náročný. "Nebola som na veľkej univerzite, ktorá by mala volejbalové meno a preto som si klub hľadala ťažko. Napokon prišla ponuka zo švajčiarskeho Lugana, ktorú som prijala. Klub hral v tej sezóne 2016-2017 prvýkrát najvyššiu švajčiarsku ligu, takže podmienky neboli vždy optimálne, ale prostredie bolo nádherné a užívala som si to tam. Aj keď sme nemali výsledky, tak na túto sezónu sa vždy budem pozerať ako prechodnú z amerického štýlu volejbalu na európsky a budem na ňu spomínať len v dobrom," dodala Palgutová. Lugano si vtedy uchovalo príslušnosť v najvyššej súťaži až v baráži, ale slovenská volejbalistka patrila k najväčším hviezdam ligy. So 450 bodmi bola jasne najproduktívnejšou hráčkou celej súťaže.

Francúzsko je splnený sen

Výborné výkony nielen vo Švajčiarsku, ale aj potom v lete v drese slovenskej reprezentácie, jej otvorili dvere do kvalitnejšej súťaže. O jej služby prejavil záujem francúzsky Quimper. "Francúzsko je môj splnený sen. Do tejto ligy som sa vždy chcela dostať a zahrať si ju. Keď som dostala ponuku z Quimperu, neváhala som ani sekundu," líči Palgutová, ktorá na severozápade Francúzska odohrala dve sezóny. "V prvom ročníku som bola v klube jediná Slovenka, no v družstve bola Češka, takže som tam nebola úplne sama. V minulej sezóne sa k nám pridala Romana Krišková a vytvorili sme česko-slovenskú komunitu," dodáva Kaja. Quimper je veľmi obľúbenou turistickou destináciou. "Presne tak! Quimper je nádherné mesto blízko oceánu. Okolitá príroda a pobrežia sú niečo, čo by som každému odporučila si pozrieť a vždy sa tam budem rada vracať. Počas sezóny sme využívali oceán ako kryoterapiu na nohy, keďže voda bola veľmi studená (smiech). Dostala som sa však k oceánu aj v lete a vtedy bola voda príjemná," prezradila.

Karin v drese francúzskej Quimperu. FOTO: Maiwenn Gourvés

Quimper patril k najslabším tímom v lige, skončil na predposlednom mieste a vypadol do druhej najvyššej súťaže. Palgutová však ostane v Ligue A aj v budúcom ročníku, podpísala totiž kontrakt s Vandoeuvre Nancy. Do klubu mieri z Poľska aj jej spoluhráčka z reprezentácie, blokárka Nina Herelová. "Určite to bude posun vopred. Nancy má dobré zázemie a takmer každý rok sa dokáže prebojovať do playoff. S Ninou sa budeme snažiť bojovať o popredné priečky v lige," hovorí odhodlane.

V reprezentácii debutovala neskôr

Palgutová má za sebou veľké úspechy v mládežníckych reprezentáciách, je členkou silného dvojročníka 1992-93, ktorý vo svojej generácii patril k najlepším tímom v Európe. Štvrté miesto na ME kadetiek v Holandsku (2009), 14. miesto na MS kadetiek v Thajsku (2009), 6. miesto na ME junioriek v Srbsku (2010) a 7. miesto na MS junioriek v Peru (2011) sú toho dôkazom. Karin bola pri všetkých týchto úspechoch a patrila ku kľúčovým hráčkam tímov, ktoré viedli Marek Henček a potom Marek Rojko. "Najkrajšie spomienky mám na obe majstrovstvá sveta v Thajsku a v Peru. Ak mám vybrať top moment z tohto obdobia, tak to bude štvrťfinálový zápas proti Maďarkám na majstrovstvách Európy kadetiek v Rotterdame. Vďaka víťazstvu 3:1 sme postúpili do semifinále a zároveň sme si zabezpečili účasť na našich prvých majstrovstvách sveta," spomína na apríl 2009.

Palgutová počas KME junioriek 2010 v Nitre proti Fínsku. FOTO: TASR

V seniorskej reprezentácii debutovala až v máji 2016 ako 23-ročná. Počas štyroch rokov v USA nebola na očiach a reprezentačný program bolo náročné skĺbiť s jej študijným. "K ženskej reprezentácii som sa pripojila pomerne neskoro, ale hneď v mojej prvej sezóne sa nám podaril pekný úspech, keď sme získali striebro v Európskej lige. Do reprezentácie som sa veľmi tešila, chýbal mi kontakt s babami, s ktorými sme v mládežníckych reprezentáciách zbierali úspechy," pokračuje 186 cm vysoká Palgutová, ktorá si vo voľnom čase rada prečíta knihu a miluje hudbu. Medzi jej favoritov patria hlavne interpreti ako Kygo, Marshmallows alebo Chainsmokers. Rada trávi čas v kolektíve s kamarátmi a s priateľom. A koho zo športovcov obdivuje? "Vzor vyslovene nemám, ale je pár športovcov, ktorých obdivujem za to čo robia a ako to robia. Napríklad tenista Roger Federer, alebo futbalista Kylian Mbappé," prezradila.

Cieľ na ME je jasný - postup

Majstrovstvá Európy v Bratislave už doslova klopú na dvere, volejbalová horúčka na Slovensku stúpa. Slovenky začnú v piatok 23. augusta proti Španielsku. "Na šampionát sa veľmi teším! Nie len preto, že to budú moje prvé ME v kariére, ale aj preto to, že sa uskutočnia v mojej rodnej Bratislave a na obrovskom štadióne Ondreja Nepelu. Chceme hrať dobrý volejbal, ktorý poteší každé fanúšikovské oko. Vieme, že je to šanca spropagovať náš krásny šport a preto sa pokúsime o čo najlepší výsledok. Náš cieľ číslo jedna je postup zo skupiny," uzavrela Karin.

Karin v zápase Zlatej EL proti Švédsku v Nitre. FOTO: Radovan Stoklasa

Karin Palgutová

Vizitka

Dátum a miesto narodenia 12. februára 1993 v Bratislave
Výška 186 cm
Smečiarsky a blokársky dosah 303 cm / 292 cm
Post Smečiarka
Počet štartov v seniorskej reprezentácii 47 (k 10. 8. 2019)
Debut v seniorskej reprezentácii 27. mája 2016 v prípravnom zápase v Maribore proti Slovinsku
Aktuálny klub Vandoeuvre Nancy Volley-Ball (FRA)
Kariéra
 • 2006 - 2009 ŠŠK Bilíkova Bratislava
 • 2009 - 2012 Doprastav Bratislava
 • 2012 - 2016 St. John´s University (USA)
 • 2016 - 2017 Volley Lugano (SUI)
 • 2017 - 2019 Quimper Volley 29 (FRA)
 • 2019 - ?         Vandoeuvre Nancy Volley-Ball
Úspechy
 • Reprezentačné
 • 4. miesto na ME kadetiek v Holandsku (2009)
 • 14. miesto na MS kadetiek v Thajsku (2009)
 • 6. miesto na ME junioriek v Srbsku (2010)
 • 7. miesto na MS junioriek v Peru (2011)
 • striebro v Európskej lige (2016)
 • Klubové 
 • majsterka SR s Doprastavom (2012)
 • víťazka Slovenského pohára s Doprastavom (2011, 2012)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #