Lídri sa tešia na prvý vrchol sezóny, v Humennom chce každý miešať karty

14. 02. 2019 - SVF, Juraj Karpiel, Filip Hudec

Kapitáni semifinalistov Slovenského pohára očakávajú v Humennom pravú volejbalovú bitku. Koláž: SVF

Štyri tímy, jeden víťaz. Víkendové vyvrcholenie Slovenského pohára mužov v Mestskej športovej hale v Humennom (16. - 17. februára 2019) sľubuje dramatické súboje a veľké volejbalové divadlo. Zloženie nedeľňajšieho finále (17.30 h) určia dva sobotňajšie zápasy - v prvom semifinále o 15.30 h proti sebe nastúpia VK MIRAD PU Prešov a TJ Slávia Svidník, v druhom semifinále si od 18.30 h zmerajú sily VKP Bystrina SPU Nitra a VK KDS-Šport Košice. Vstupenky sú v sieti Ticketportal k dispozícii do štvrtka do polnoci a následne počas víkendu priamo v humenskej hale.

Na Finále Slovenského pohára sa predstavia tímy, ktorým v Edymax extralige aktuálne patrí 2. až 5. pozícia. Líder najvyššej súťaže a vlaňajší držiteľ double VK Prievidza v Humennom chýba, vo štvrťfinále v Prešove prehral tesne 2:3. Košičania prešli do semifinále cez Komárno (3:1), Svidníčania cez COP Trenčín (3:0) a Nitrania po veľkom boji cez Myjavu (3:2), táto trojica uspela zhodne na palubovke súpera, keďže výhodu domáceho prostredia mali nižšie postavené družstvá.

Košice, Nitra a Svidník budú v Humennom bojovať o premiérové prvenstvo v Slovenskom pohári, Prešovčania ovládli pohárovú súťaž trikrát - v rokoch 2005, 2016 a 2017. O vyrovnanosti semifinalistov svedčí fakt, že v základnej časti extraligy v rámci tejto štvorice prakticky každý zdolal každého; jedinou výnimkou sú súboje Svidníka a Nitry - Bystrina mala navrch v oboch prípadoch, aj keď vo Svidníku prehrávala 0:2 a v tajbrejku čelila mečbalu. Zaujímavosťou je, že Košice a Prešov už v tomto ročníku zažili atmosféru humenskej haly - v závere októbra tu v extraligovom stretnutí pred takmer 600 divákmi zvíťazili "domáci" Košičania tesne 3:2.

V kádroch semifinalistov pohára je viacero osobností, ktoré k Humennému viaže veľa spomienok, predovšetkým vďaka dlhoročnému úspešnému účinkovaniu miestneho Chemesu v slovenskej extralige či európskych pohároch. Pred volejbalovým víkendom sme vyspovedali kapitánov mužstiev - blokár Nitry Peter Kašper, smečiar Košíc Miroslav Jakubov aj nahrávač Svidníka Jakub Hriňák pôsobili v Humennom dlhé roky; skúsený smečiar Prešova Martin Sopko starší, osobnosť sezóny Edymax extraligy, bol dlhý čas oporou slovenskej reprezentácie. Čo prezradili o súperoch, cieľoch, dejisku či zo spomienok, to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Program mužov na Finále Slovenského pohára v Humennom:

SOBOTA 16. februára
Semifinále:
VK MIRAD PU Prešov - TJ Slávia Svidník (15.30)
VKP Bystrina SPU Nitra - VK KDS-Šport Košice (18.30)

NEDEĽA 17. februára
Finále (17.30)

Humenné naposledy hostilo Finále Slovenského pohára v roku 2014, tradične vo výbornej atmosfére. FOTO: Ondrej Bobek

SOPKO: Prešov nie je favorit, no ideme si po pohár

O účastníkoch: "Stretávajú sa štyri vyrovnané tímy a asi si nikto netrúfne povedať, kto môže v daný deň vyhrať. V našej semifinálovej dvojici sa zrejme väčšia šanca dáva Svidníku, my sme v nadstavbe prehrali tri zápasy, ale verím, že naša forma príde práve v sobotu a v dobrom zmysle slova 'explodujeme'. Podarilo sa nám z pohára eliminovať najväčšieho favorita Prievidzu; ak by tam boli oni, asi by sa hovorilo, že to na 90 percent vyhrajú. Najväčšie šance sa asi dávajú Košiciam, čo je pochopiteľné vzhľadom na doterajšie výsledky, ale opakujem, sú tam štyri vyrovnané tímy a rozhodne aktuálna forma."

O cieľoch: "Zrejme sme z tejto štvorice aktuálne najmenej favoritom na triumf, no napriek tomu hovorím, že si ideme po pohár, chceme ho získať. Nejdeme na výlet, máme nejaké pohárové skúsenosti, vieme sa zomknúť na dva dni a ukázať, že vieme hrať dobrý volejbal. Naše posledné výsledky nie sú oslnivé, no neukázali sme, čo dokážeme. O pohár sa chceme pobiť a chceme ho v nedeľu mať."

O dejisku: "Je dôležité, že to je na východe, sú tam tri tímy z regiónu a fanúšikovia klubov prídu. Fanúšikovské zázemie bude na výbornej úrovni, mala by byť plná hala, čo je pre volejbal dobré. Dôležité je, aby bola dobrá atmosféra, dobrý volejbal a aby sa ľudia bavili."

O vyrovnanosti tímov: "Je veľmi dobré, že sme už v lige zdolali každého súpera, no musíme byť ostražití, lebo tiež každý zdolal nás a zo silnej päťky máme asi najviac zaváhaní s tímami z nižších priečok. Máme sa na pozore, ale nebojíme sa."

Smečiar Sopko výraznou mierou pomohol Prešovu k dvom domácim triumfom nad Prievidzou. FOTO: TASR

KAŠPER: Na obdobie v Humennom spomínam veľmi rád

O semifinálovom súperovi: "Košický tím je spolu veľmi dlho, časť z kádra spoločne pôsobila v Humennom, je tam dobrý tréner a viacero dobrých skúsenejších hráčov. Už na začiatku sezóny boli pre mňa jedným z favoritov na titul alebo zisk pohára. Netrúfam si povedať, ako sa zápas môže skončiť. Samozrejme, so spoluhráčmi urobíme maximum, aby sme sa do finále dostali my. Každý favorizuje Košičanov, mohli by teda byť pod tlakom a my vo výhode."

O nitrianskom tíme: "Tento rok sme trochu obmenili káder, museli sme sa zohrať, je tu nový tréner aj realizačný tím. Nie je to pre nás jednoduché, ale rozhodne nejdeme do Humenného s tým, že si len skúsime zahrať proti Košiciam a uvidíme."

O bývalých spoluhráčoch v tíme Košíc: "Mám tam veľa dobrých kamarátov. S Mirom Jakubovom som vyrastal, dokonca som krstný otec jeho synčekovi. S trénerom Vlkolinským som prežil niekoľko sezón, rovnako s Dávidom Šalatom, Vladom Krížom či Jakubom Bališinom. Myslím si, že na spoločné stretnutie sa všetci tešíme."

O pôsobení v Humennom: "Bolo tam naozaj výborne. Fungovalo všetko - práca s mládežou, A-tímom, tréneri, funkcionári, finančné zabezpečenie, športová hala a v neposlednom rade fanúšikovia, ktorí tvorili neoddeliteľnú súčasť Chemesu. Niektorí sa ma už pýtali, či by som z Humenného odišiel, ak by tam volejbal neskončil. Uvažoval som nad tým a - úprimne - neviem, či by som odišiel. Na ulici sme sa všetci poznali, vyrastal som tam, zažil som tam všetko. Spomínam na to veľmi rád."

O fanúšikovskom zázemí: "Keď som zháňal lístky na pohár pre rodinu, videl som, že už je dosť miest obsadených. Môže byť plný dom, Chemes Fans určite spravia výbornú kulisu. Asi sa bude fandiť najmä Košičanom. Konečne sa hrá o niečo, je to prvé vyvrcholenie slovenského volejbalu. Verím, že si všetci prídu na svoje."

Blokár Nitry Peter Kašper prežil v Humennom dlhoročné úspešné obdobie. FOTO: TASR

JAKUBOV: Turnaj nemá favorita, vyhrať môže každý

O roli favorita: "Pasujú nás do nej, ale vieme, že to bude náročné. Kto chce získať pohár, musí dvakrát vyhrať; rozhodne aktuálna forma a možno aj športové šťastie. Je to iné ako play-off, nie je priestor na opravu. Myslím si, že turnaj nemá favorita a vyhrať môže každý z nás."

O semifinálovom súperovi: "Zápas s Nitrou bude veľmi ťažký. Majú veľa kvalitných a skúsených hráčov, či už je to Citrón (Peter Kašper, pozn.), Malina, libero Ochodnický alebo nahrávač Porubský. Po odchode Bencza išiel na post univerzála Kostoláni, tento ťah im vyšiel. Čaká nás náročný súboj."  

O dejisku: "Na Humenné sa veľmi teším, poznám tam veľa ľudí. Nemyslím si však, že dejisko bude našou výhodou. Z Humenného som preč štyri roky, hrávame teraz v malej hale rovnako ako Svidník, na veľkú humenskú si musíme zvyknúť. V tomto majú miernu výhodu Nitra a Prešov. Beriem to tak, že sa hrá na neutrálnej pôde."

O Humenčanoch: "Som rád, že sa hrá v meste, kde som zažil krásne roky kariéry. Určite príde veľa divákov, ľudia v meste majú volejbal radi a isto sa tešia, že si konečne môžu pozrieť kvalitný volejbal."

Košice a Prešov už v tejto sezóne okúsili atmosféru humenskej haly. FOTO: Laco Kiovský

HRIŇÁK: Bude to pre mňa ako doma, ideme krok za krokom

O cieľoch: "Obhajujeme striebro, ale nestanovili sme si cieľ. Ideme krok za krokom ako vlani. Chceli by sme sa dostať do nedeľňajšieho finále a potom sa uvidí. Z tejto štvorice sme v extralige najnižšie, takže nie sme v roli favorita. Nebudeme pod tlakom, to môže byť naša výhoda."

O semifinálovom súperovi: "S Prešovom hráme vždy vyrovnané zápasy a verím, že diváci si prídu na svoje. Som presvedčený, že ak zahráme, čo vieme, dá sa cez Prešov prejsť do finále. Verím, že bude dobrá atmosféra, na zápas príde veľa Svidníčanov, ja budem mať tiež v hľadisku svojich Humenčanov a rodinu."

O nevydarenej generálke: "Posledný zápas v extralige nám nevyšiel, v Komárne rovnako ako na Myjave sa nám nehrá dobre, čo sa potvrdilo (prehra 1:3, pozn.). Neboli sme so sebou spokojní, hodili sme to však za hlavu a sústredíme sa na pohár."

O dejisku: "Do Humenného sa veľmi teším. Hral som tu osem rokov a bude to pre mňa akoby domáce prostredie. Som rád, že sa volejbal do mesta vracia a verím, že časom sa vráti do Humenného aj najvyššia súťaž. Vždy tu bol dobrý volejbal, skvelí diváci, hala, jednoducho ideálne podmienky. Prajem Humennému, aby opäť zažívalo taký ošiaľ ako v minulosti."

Nahrávač Hriňák je lídrom Svidníka, humenskú minulosť má tiež tréner Slávie Peter Tholt. FOTO: TASR

SEMIFINALISTI POHÁRA V ZÁKLADNEJ ČASTI EXTRALIGY

Prešov - Svidník 3:2, Nitra - Prešov 3:1, Košice - Svidník 1:3, Nitra - Košice 3:2, Košice - Prešov 3:2 (v Humennom), Svidník - Nitra 2:3

Svidník - Prešov 3:0, Prešov - Nitra 3:0, Svidník - Košice 0:3, Košice - Nitra 3:0, Nitra - Svidník 3:0, Prešov - Košice 3:2

MINITABUĽKA - ZÁKLADNÁ ČASŤ:
1. Nitra 6 4 2 12:11 10
2. Košice 6 3 3 14:11 10
3. Prešov 6 3 3 12:13 8
4. Svidník 6 2 4 10:13 8

SEMIFINALISTI POHÁRA V NADSTAVBE EXTRALIGY (SKUPINA 1.-4.)

Košice - Nitra 3:1, Prešov - Nitra 2:3, Košice - Prešov 3:0

MINITABUĽKA - PO POLOVICI NADSTAVBY:
1. Košice 2 2 0 6:1 6
2. Nitra 2 1 1 4:5 2
3. Prešov 2 0 2 2:6 1
Pozn.: Svidník hrá v skupine o 5. - 10. miesto.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #