Kravárik: V Iraklise začíname od prvej tehly

31. 05. 2020 - Pavol Kubiš, denník Šport

Andrej Kravárik bol do septembra reprezentačným trénerom Slovenska. FOTO: TASR/Martin Baumann

Aj keď Andrej Kravárik v Grécku je zamestnaný v štátnej správe, koronavírusová pandémia do jeho pracovného života na solúnskom riaditeľstve dopravného inšpektoriátu nejako mimoriadne nezasiahla. "Uniformu nenosím, som civilný zamestnanec, apolitický," usmieva sa z kancelárie.

Keď už spomenul slovo politika, také ambície ani nemá. Na diaľku však registruje, že jeho bývalý tréner z VKP Bratislava a slovenskej reprezentácie Ivan Husár a dlhoročný spoluhráč v policajnom klube, česko-slovenskej i slovenskej reprezentácii a v sezóne 2000/01 aj v Iraklise Solún Richard Nemec sa vydali na politickú dráhu. Z prvého sa stal štátny tajomník pre šport, druhý sa dostal ako poslanec do parlamentu.

"Grékov v podstate zachránilo neďaleké Taliansko, stihli urobiť opatrenia. Na vyše desaťmiliónovú krajinu majú koronavírusom málo nakazených a mŕtvych. V niektorých veciach boli prísni. Napríklad nemohli ste sa pohybovať ulicami bez oficiálneho potvrdenia. Pokiaľ ste si chceli nakúpiť, ísť do nemocnice či aj vonku zašportovať, čo bolo možné na tri hodiny, museli ste si to zapísať do vytlačeného formulára alebo oznámiť formou sms-správy," vysvetľuje.

Ráznym krokom podľa neho bolo aj to, že v okolí Solúnu uzavreli turistické strediská. Ľudia totiž spočiatku nebrali hrozbu vážne a neodpustili si vychádzky popri mori - od Bielej veže až po Chalkidiki. Pre neho osobne mali vyľudnené cesty výhodu v tom, že sa do práce namiesto polhodiny dostal za sedem minút.

Ako hráč dnes 48-ročný rodák z Piešťan reprezentoval tri krajiny – Česko-Slovensko, Slovensko a Grécko. Ako klubový tréner viedol v Solúne Iraklis, Aris či Nestor. Od roku 2011 pôsobil s krátkou prestávkou na reprezentačnej lavičke slovenských volejbalistov. Najskôr postupne ako asistent Chrtianskeho, Giulianiho a Palguta, presne pred troma rokmi sa z neho stal hlavný tréner. K bohatej hráčskej vizitke a štartom na piatich ME, OH 2004 v Aténach či MS 2006 v Japonsku pridal už ako tréner so Slovenskom štyri účasti na európskych šampionátoch.

Našich volejbalistov naposledy viedol vlani 18. septembra na ME v Antverpách proti Nemecku (0:3). To bol aj doteraz ich posledný zápas, pretože jeho nástupca Marek Kardoš sa k slovu zatiaľ pre koronavírusovú hrozbu nedostal. Májovú a júnovú Európsku ligu zrušili, do prvého júla má CEV rozhodnúť, či sa bude hrať koncom augusta aspoň kvalifikácia ME 2021. Kravárik, ktorému sa vlani po šampionáte skončila zmluva so SVF, si počas reprezentačných akcií vyberal u gréckeho zamestnávateľa neplatené voľno. Pokiaľ by pokračoval, mal dohodnutú výnimku. "Je to parádna partia, mala by zostať pohromade. Bola by škoda, keby sa rozpadla," povedal ešte na margo svojich bývalý zverencov na Slovensku.

V minulých dňoch nás zaujala správa z Grécka, podľa ktorej by tamojšiu ligu volejbalistov v tejto sezóne mali dohrať. Pod vysokou sieťou ako jedinú v Európe! Ženskú už uzavreli po prerušenej základnej časti a za víťaza vyhlásili Olympiakos Pireus. "Mužskú ligu neriadi tak ako ženskú federácia, ale samostatné združenie ESAP. Kluby si pred hlasovaním schválili, že pokiaľ bude osem z desiatich za to, aby sa sezóna skončila, tak ligu uzavrú a za majstra vyhlásia lídra ligovej tabuľky Olympiakos Pireus. Za však hlasovalo iba sedem klubov, traja boli proti. Prvá štvorka tak bude hrať o majstrovský titul. Z A1 nevypadne nikto, do nového ročníka automaticky postúpia aj víťazi dvoch skupín druhých líg, takže bude dvanásťčlenná liga. Taká mala by aj 2019/20, ale dva tímy nesplnili licenčné podmienky," vysvetľuje Kravárik.

Termíny play-off zatiaľ nie sú upresnené. V semifinále sa stretnú Olympiakos Pireus - Foinikas Syros a PAOK Solún - Panathinaikos Atény na dva vyhraté duely na neutrálnej pôde v Aténach bez divákov. Zápasy o zlato už plánujú odohrať v halách finalistov. Rovnako sa uvažuje o dokončení juniorských súťaží.

Najväčšie klubové úspechy dosiahol s Iraklisom Solún, ktorého úspechy sa teraz snaží oprášiť. FOTO ARCHÍV (ak)

Andrej Kravárik žije volejbalom aj v Solúne. Po troch rokoch skončil ako športový a technický riaditeľ v klube Pigasos Polichnis, aktivitami sa však vrátil k srdcovému klubu. "Asi dva mesiace rozbiehame s ľudmi, ktorí by mali zabezpečiť ekonomické záležitosti, chod volejbalového klubu Iraklis. Zisťujú, aké sú jeho aktuálne pozdĺžnosti, robíme nejaké opatrenia. Iraklis svojho času ´zatvorili´ pre dlhy, ktoré neurobil iba volejbal, ale všetky športy v klube. Volejbalisti síce hrali pod jeho názvom, ale z A2 nemohli postúpiť. V roku 2015 vznikol nový subjekt, ktorý posledné tri sezóny hrá v najvyššej súťaži. Robíme kroky, aby sme mohli začať fungovať tak, ako sa patrí, aby neboli dlhy voči štátu, trénerom a hráčom. Taktiež chceme obnoviť mládežnícke akadémie, bez nich do veľkého projektu ani nemožno ísť. Vyzerá to sľubne. Začíname od začiatku. Od prvej tehly, ktorú sme položili v sezóne 1999/2000 premiérovým víťazstvom v Gréckom pohári,“ pokračuje Kravárik, ktorý s Iraklisom do svojej hráčskej rozlúčky v roku 2012 získal pätnásť trofejí, z toho päť majstrovských titulov. Trikrát si s ním zahral vo finále Ligy majstrov. „Zatiaľ nie je rozhodnuté, akú funkciu zaujmem v štruktúrach klubu. Môžem si vybrať. Pokiaľ by som trénoval, nemal by som čas na prácu,“ dodáva.

IBA OLYMPIÁDA A KORONAVÍRUS

Od roku 1994, odkedy Andrej Kravárik žije v Grécku, si nevie leto bez pobytu na Slovensku ani predstaviť. Neodmysliteľne k nemu patrí aj rybačka. Jeho tohtoročná dovolenka je však ohrozená, stráviť dva týždne v povinnej karanténe z mesačnej dovolenky ho neláka. „Naposledy som počas leta nebol doma v roku 2004, keď som hral za Grékov na olympijských hrách v Aténach,“ spomína. Po olympiáde ho tak po šestnástich rokoch o cestu na Slovensko zrejme pripraví koronavírus.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #