Korone už dvakrát "ušiel". Palgut deviatym Slovákom v českej extralige 2020/21

24. 09. 2020 - Pavol Kubiš, denník Šport

Nahrávač Filip Palgut (č. 3) a blokár Lukáš Kyjanica (č. 21) v drese Kladna. FOTO: IG/Lukáš Kyjanica

S veľkou neistotou vstúpili uplynulý víkend do nového ročníka českej volejbalovej extraligy tamojšie mužské a ženské kluby. Rovnako ako iné športy sú hneď na začiatku zasiahnuté koronou. Doslova rovnými nohami do súťaže naskočil 29-ročný slovenský nahrávač Filip Palgut. Sedemdesiatdeväťnásobný reprezentant a účastník vlaňajších majstrovstiev Európy v Belgicku sa objavil v základnej zostave Kladna v jeho nedeľňajšom súboji v Ostrave.

Bratislavský rodák, ktorý v stredu oslávil svoje 29. narodeniny, si v našej extralige zahral v COP Trenčín. V zahraničí pôsobí od roku 2011, dôverne pozná rakúsku (Amstetten, Aich Dob), nemeckú (Mitteldeutschland, Giesen) i českú (Příbram, České Budějovice) najvyššiu súťaž. "Po minulej sezóne v Aich Dobe som mal ponuku z Nemecka, ale tá ma až tak neoslovila. Čakal som, nakoniec som dostal dve české – z Brna i z Kladna. V Kladne mali pôvodne jediného nahrávača, ale Ondřej Fortuník má zdravotné problémy a tak nakoniec nahrávačov zdvojili. Bude to otvorené, hrať bude ten, ktorému to viac pôjde," hovorí Filip, ktorý koketoval aj s Komárnom.

Pri konečnom rozhodovaní medzi dvoma destináciami v Česku rozhodla i vzdialenosť Kladna od Příbramu. Počas pôsobenia v tomto klube v sezóne 2016/17 si tam totiž Filip našiel dnešnú manželku Jitku, s ktorou sa teší z dvojročného synčeka Olivera. K rodinke to tak má bližšie. V okolí Příbramu sa plánujú aj usadiť. Palgutovci sú už zvyknutí na to, že sú rozlietaní po svete. Jeho o dva roky mladšia sestra Karin, taktiež reprezentantka a účastníčka vlaňajších ME v Bratislave, hráva volejbal vo francúzskom Nancy. Otec Miroslav, bývalý reprezentačný tréner mužov, sa na klubovej úrovni v Rakúsku presunul z Innsbrucku do Viedne.

Filip Palgut s manželkou Jitkou a synom Oliverom. FOTO: archív Filipa Palguta

Na svoj návrat do českej extraligy Filip nebude spomínať najlepšie. "Dostali sme rýchlu 'sprchu' 3:0. Keď Ostravčanom vyjde servis, tak sa proti nim hrá ťažko. To som pocítil aj vlani v pohári, v ktorom nás s Aich Dobom vyradili," hovorí. Kvôli karanténe u našich západných susedov odložili dva zápasy 1. kola Zlín - České Budějovice a Odolena Voda – Beskydy. Korona sa v príprave objavila medzi hráčmi vo viacerých tímoch, "neobišla" ani Kladno. V čase, keď Palgut podpísal zmluvu, mužstvo šlo do karantény a dva týždne ani netrénoval. Pred zápasom v Ostrave, ktorý bol jeho prvý od začiatku marca, sa stihol s mužstvom pripravovať deväť dní.

Korone "ušiel" už dvakrát. Mali ju v Příbrame, kde trénoval. Keď podpísal Kladnu, spoluhráči už boli v karanténe. Osobne sa jej ako mladý človek nebojí, i keď po rozhovore s viacerými vírusom postihnutými hráčmi vie, aký je nepríjemný. Strach má skôr o rodinu.

Česko je momentálne v podstatne ťažšej situácii ako Slovensko. "Táto sezóna môže byť jeden veľký otáznik. Nikto nevie, ako to dopadne aj so športom. V Česku majú navyše nového ministra zdravotníctva. Zatiaľ čo doteraz bola filozofia pripraviť sa na play-off, teraz sa taktika zmenila a každý tím sa bude usilovať nazbierať najskôr čo najviac bodov," vysvetľuje v tejto sezóne jediný slovenský nahrávač v súťaži. Základnú časť totiž môžu stopnúť už po polovici a určiť víťaza podľa tabuľky.

Po tom, ako minulú sezónu pre koronavírus v marci ukončili aj v Česku, ČVS pre novú sezónu upravil pravidlá. Podľa nich správna rada môže v priebehu súťaže zmeniť rozpis a súťaže sa teoreticky môžu dohrať i formou turnajov. Kvôli karanténe odložený zápas musia odohrať do 32 dní, v opačnom prípade hrozí tímom (alebo jednému z nich) kontumácia 0:3 (0:75) bez odrátania bodov.

SLOVÁCI V ČESKEJ EXTRALIGE 2020/21
OSTRAVA: JAKUB IHNÁT (smečiar)
BESKYDY: MAREK MEČIAR (smečiar)
LIBEREC: ŠIMON KRAJČOVIČ (blokár), TOMÁŠ KRIŠKO (smečiar)
ČESKÉ BUDĚJOVICE: PETER ONDROVIČ (blokár)
KARLOVARSKO: MARCEL LUX (smečiar)
PŘÍBRAM: MARTIN PAVELKA (smečiar)
KLADNO: LUKÁŠ KYJANICA (blokár), FILIP PALGUT (nahrávač), TOMÁŠ SAMSELY (asistent trénera)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #