Kežmarok s novou posilou vyhral derby, Pezinok si poradil s nováčikom, tajbrejk v Trnave

13. 01. 2018 - SVF + kluby

Trnava zdolala na domácej palubovke COP Nitru 3:2: FOTO: Peter Václavek

Tromi zápasmi úvodného kola sa v sobotu začala nadstavbová časť extraligy žien v skupine o 5.-10. miesto. Vo všetkých dueloch uspeli domáce tímy.

Volejbalistky KV MŠK Oktan Kežmarok zdolali pred svojimi fanúšikmi v regionálnom derby BK97 Stova Spišská Nová Ves 3:0 a potvrdili vedúcu pozíciu v skupine. Hráčkou zápasu bola skúsená smečiarka Tatiana Dragašeková, ktorá zazamenala 20 bodov. V tíme trénerky Blanky Špakovej debutovala americká blokárka Capri Richardson, ktorá pri svojej premiére zaznamenala 9 bodov, z toho 4 bloky. Dvadsaťštyriročná a 183 cm vysoká volejbalistka pôsobila pred príchodom pod Tatry v rakúskom Innsbrucku a z bundesligy odišla ako tretia najlepšia blokárka súťaže. Rodáčka z Utahu hrala predtým za University of Montana a v Európe si obliekla dresy rakúskeho Melku a kosovského tímu KV Drita Gjilan. Kežmarok má "na lane" aj ďalšiu posilu, ktorú by mohol predstaviť na budúci týždeň.

Druhé miesto v skupine 5.-10. si upevnili volejbalistky VTC Pezinok-Bilíkova, keď si poradili s nováčikom VK Nové Mesto nad Váhom a oplatili mu prehru z úvodného kola tejto sezóny. Najdlhší duel videli diváci v Trnave, kde nováčik HIT UCM zdolal v súboji dvoch tímov z dna tabuľky COP Nitra 3:2. Mladé Nitranky mali v tajbrejku dva mečbaly, ale ani jeden nevyužili a duel napokon ukončila esom bývalá hráčka COP Nina Vasková. Trnava vyhrala piaty set 17:15 a odskočila poslednej Nitre už na rozdiel dvoch víťazstiev. Zároveň sa dotiahli v počte triumfov aj bodov na priebežne ôsme Nové Mesto a oživili tak šance na play off, ktoré zároveň znamená aj vyhnutie sa prelínačke a záchranu v extralige.

V nedeľu sú na programe zápasy VTC Pezinok-Bilíkova - COP Nitra (14.00) a Hit UCM Trnava - VK Nové Mesto nad Váhom (19.30), v skupine 1.-4. privíta líder tabuľky Strabag Volleyball Club FTVŠ UK Bratislava na domácej palubovke VK Eperia Prešov.

Extraliga žien - nadstavbová časť

skupina o 5.-10. miesto - 1. kolo

KV MŠK Oktan Kežmarok - BK97 Stova Spišská Nová Ves 3:0 (23, 21, 21)
Rozhodovali: Martin Smolko a Tiňo, 300 divákov.
Kežmarok: Smák 5, Zatrochová 12, Labudová 4, Dragašeková 20, Morihladková 5, Richardson 9, libero Šromovská (Jakušová 0). Trénerka: B. Špaková.
Sp. Nová Ves: Zaťková 6, Nováková 5, Olejníková 11, Thaka 11, Auramchyk 4, Kubičárová 5, liberá Želonková a Ďurišková (Vikartovská 2, Ravasová 1, Dulíková 0). Tréner: R. Žigraj.

Najlepšia hráčka zápasu (MVP): Tatiana Dragašeková (Kežmarok)

Blanka Špaková, trénerka Kežmarku: "Som rada, že nám domáca novoročná premiéra s novou posilou vyšla. Až na záver prvého setu, kde sme sa potrápili s príjmom, sme predviedli pestrý volejbal a podali sme dobrý kolektívny výkon."

Radovan Žigraj, tréner Spišskej Novej Vsi: "Blahoželám súperovi k víťazstvu, dnes sme sa trápili na prihrávke, čo nás stálo veľa síl, keď v každom sete sme museli dobiehať troj či štvorbodový náskok súpera. No napriek tomu musím dievčatá pochváliť za bojovnosť. Súpera na podaní potrápila Kamila Zaťková a tradične na bloku Sava. Trpezlivo musíme však naďalej pracovať na nedostatkoch."

VTC Pezinok-Bilíkova - VK Nové Mesto nad Váhom 3:1 (-24, 18, 15, 20)
Rozhodovali: Heitlinger a Viktoríni-Lisá, 200 divákov.
Pezinok: Ella Erteltová 1, Fartelová 13, Beneková 16, Jelínková 16, Maštalírová 1, Havelková 3, libero Šipošová (Rusová 9, Tereňová 6, Mitrengová 0, Andrišinová 3). Tréner: J. Hančák.
N. Mesto n. Váhom: Rešutíková 6, Melicherová 6, Turčíková 0, Chárová 11, Martáková 7, Balberčáková 13, libero Vojtechová (Blizmanová 2, Magyarová 0, Tokošová 4, Ráchelová 2). Trénerka: L. Šujanová.

Najlepšia hráčka zápasu (MVP): Marta Fartelová (Pezinok-Bilíkova)

Jaroslav Hančák, tréner Pezinka: "Gratulujem dievčatám k prvému a dôležitému víťazstvu v druhej časti súťaže. Dnes sme boli od súpera lepší v obrane na sieti a robili sme menej chýb na útoku. Celkovo sme boli dosť nervózni po dlhej pauze a pomali sme sa rozbiehali. Aj napriek výhre sme nepodali výkon aspoň blížiaci sa tomu v tréningovom procese. Hlavne na prihrávke a v útoku,  musíme hrať uvoľnenejšie a rozumnejšie. Zajtra nás čaká znova náročný zápas s COP Nitra, tak dúfam že ten výkon bude ešte o čosi lepší."

Lucia Šujanová, trénerka Nového Mesta nad Váhom: "Diváci videli slabší volejbal. Dnes sme sa snažili súpera zatlačiť podaním. To sa nám až úvod prvého setu podarilo. Pozitívne je, že sme zvládli ďalšiu koncovku v sete, kde sme ťahali za kratší koniec. Pezinčanky nám tlak na podaní opätovali. Ak sme ´náhodou´ prihrali, boli sme úspešní z útokov stredom siete. Sme maximálne nespokojní z nášho herného prejavu. Dnes sme nebojovali ani za seba, nie ešte za fanúšikov, ktorí s nami merali cestu do Pezinka. Nebudeme tento zápas už rozoberať, len si treba uvedomiť: ´Na ihrisku, v zápase ide len o víťazstvo - všetko ostatné nech zostane pred halou!!!´ Súper viac chcel a zaslúžene zvíťazil. Gratulujem."

Hit UCM Trnava - COP Nitra 3:2 (22, -21, -18, 15, 15)
Rozhodovali: Kováč a Pivarček, 70 divákov.
Trnava: Grulišová 7, Kočišová 2, Behúnová 14, Režná 11, Vasková 17, Doluda 11, libero Slezáková (Gondeková 0, Lukáčová 2, Melišová 0). Tréner: P. Bernáth.
COP: Kubová 10, Magdinová 3, Halušková 11, Jurášová 15, Kupčiová 10, Körmendyová 5, liberá Bojňanská a Žúdelová (Krajčírová 4, Zimová 0, Daňková 0). Tréner: M. Maličký.

Najlepšia hráčka zápasu: Nina Vasková (Trnava)

Vo veľmi dôležitom zápase sa podarilo po bojovnom výkone Hit UCM Trnava zvíťaziť nad tabuľkovým susedom COP Nitra 3:2. V rozhodujúcom sete o dva body 17:15.

Pavel Bernáth, tréner Trnavy: "Dnes to bolo pre silné povahy, bol to skôr boj ako okulahodiaci volejbal, ale tak sa proste občas takéto zápasy hrajú. Vyhrali sme a to je najdôležitejšie. Športovo musím ale priznať, že sme mali aj kus šťastia. Zajtra pokračuje boj ďalej. Ešte 3."

Marek Maličký, tréner COP: "Úvodný set bol poznačený dvoma dlhými technickými prerušeniami hry kvôli elektronickému zápisu. Po oboch sme spravili chybu na podaní a vyšli sme z tempa. Zápas bol o chybách na podaní a vlastných chybách v útoku. Tajbrejk bola lotéria. Zajtra nás čaká Pezinok, musíme rýchlo zregenerovať a snažiť sa podať maximálny výkon a urobiť všetko pre víťazstvo."