Juniorky sa rozlúčili so šampionátom prehrou s Chorvátkami a 8. miestom, titul získali Turkyne

30. 08. 2020 - SVF

Slovenská volejbalová reprezentácia junioriek v nedeľu vo svojom záverečnom vystúpení na majstrovstvách Európy do 19 rokov prehrala v Osijeku v súboji o 7. miesto s domácimi Chorvátkami 1:3 (-17, 21, -10, -20), v konečnom poradí tak obsadí družstvo trénera Jaroslava Hančáka 8. priečku.

Úvod zápasu bol vyrovnaný, Slovenky v polovici prvého setu viedli 11:10, ale v prostrednej pasáži im Chorvátky ušli (13:19) a ujali sa vedenia. V druhej časti si slovenské volejbalistky od úvodu tvorili náskok (8:3, 11:5) a pred koncovkou viedli 22:15. Domáce ešte dokázali znížiť na rozdiel jedného bodu (21:22), ale Slovenky záver zvládli, setbal premenili úspešným blokom a vyrovnali na 1:1.

Tretí set slovenskému tímu vôbec nevyšiel, Chorvátky po siedmich bodoch za sebou viedli už 15:6 a bez problémov set získali. Od štvrtého setu poslal tréner Hančák na ihrisko smečiarky Valentovú a Fričovú, ale obraz hry sa výraznejšie nezmenil a Chorvátky si od úvodu budovali náskok kvalitným servisom aj útokom. Slovenky ešte v závere mierne prikrášlili výsledok setu, keď odvrátili štyri mečbaly (20:25).

Bodovou líderkou zápasu bola domáca univerzálka Andrea Mihaljevičová (22 b.), na strane Sloveniek smečiarka Sára Dlhošová (12) a blokárka Tereza Hrušecká (11).

Pre Slovensko to bola v ére samostatnosti celkovo šiesta účasť na ME junioriek (U19), tretia za sebou (2016, 2018, 2020). Z ostatných šiestich šampionátov (2010 - 2020) chýbali juniorky SR medzi kontinentálnou elitou len raz - v roku 2014. Najlepšie umiestnenie dosiahli na šampionátoch v Srbsku 2010 a v Nitre 2016, keď obsadili 6. pozíciu.

Vo večernom finále v bosnianskej Zenici sa napokon zo zisku európskeho titulu tešili Turkyne, ktoré otočili vývoj proti Srbkám a triumfovali 3:2, v tajbrejku 15:8. Obaja finalisti si zabezpečili právo účasti na budúcoročných MS do 20 rokov. Najužitočnejšou hráčkou šampionátu (MVP) sa stala turecká smečiarka Ipar Ozay Kurtová, autorka 28 bodov vo finálovom dueli.

Bronz po víťazstve 3:1 nad Francúzkami získali Bielorusky, v súboji o 5. miesto v Osijeku si Poľky poradili v troch setoch s Bulharkami.

ME 2020 volejbalistiek do 19 rokov - Bosna a Hercegovina / Chorvátsko - nedeľa:

OSIJEK/Chor.

o 7. miesto:
Chorvátsko - Slovensko 3:1 (17, -21, 10, 20)
Rozhodovali: Niewiarowská (Poľ.) a Popovič (Srb.), hralo sa bez divákov

Chorvátsko: Freundová 9, Mihaljevičová 22, Ištuková 10, Koracová 6, Antunovičová 1, Karatovičová 14, libero Kainzová (Zdilarová 3, Brčičová 0, Pauletičová 3). Tréner: S. Ivaniševič.
Slovensko: Kohútová 3, Dlhošová 12, Tereza Hrušecká 11, Návratová 9, Kucserová 6, Smiešková 10, libero Justhová (Čierna 2, Laučíková 0, A. Fričová 0, Valentová 2). Tréner: J. Hančák.

Jaroslav Hančák, tréner SR "19": "Odohrali sme veľmi náročný zápas, najmä po mentálnej stránke. Dievčatá bojovali až do konca, ale mentálne sme neboli pripravení vyhrať takýto zápas. Robili sme veľmi veľa chýb na podaní, prihrávke a zbytočné chyby v útoku, keď stačilo loptu uhrať a sústrediť sa na obranu. Odišli nám krajné smečiarky, nerobili sme body a trápili sme sa prakticky počas celého zápasu. Napriek tomu chcem dievčatám poďakovať za predvedený celkový výkon na ME. Myslím si, že zanechali celkom dobrý dojem, podali slušný výkon proti kvalitným súperom ako Srbsko, Poľsko či Bielorusko. Škoda, že to nestačilo na lepšie umiestnenie, ale sme radi, že sme sa dostali do prvej osmičky. Je tu veľa perspektívnych hráčok, ktoré by sa mohli neskôr ukázať aj v ženskej reprezentácii. Chcem im popriať veľa zdravia, šťastia a nech sa im darí."

o 5. miesto:
Poľsko - Bulharsko 3:0 (19, 23, 17)

ZENICA/Bos. a Herc.

o 3. miesto:
Bielorusko - Francúzsko 3:1 (18, 21, -23, 25)

finále:
Turecko - Srbsko 3:2 (17, -16, -23, 16, 8)

Turecko: Özaydinliová 9, Sengünová 2, Hacimustafaogluová 20, Ucaková 6, Kurtová 28, Ericeková 3, libero Güctekinová (Salihová 0, Yesilirmaková 1, Bükmenová 2, Uzunová 3). Tréner: S. Catma.
Srbsko: Vrceljová 2, Kockarevičová 15, Kurtagičová 7, Savičová 20, Uzelacová 5, Osmajičová 5, libero Gočaninová (Cvetkovičová 4, Savičevičová 2, Tišmová 0, Taubnerová 4). Tréner: M. Gršič.

MVP šampionátu: Ipar Ozay Kurtová (Tur., smečiarka)

Konečné poradie ME "19": 1. Turecko, 2. Srbsko, 3. Bielorusko, 4. Francúzsko, 5. Poľsko, 6. Bulharsko, 7. Chorvátsko, 8. Slovensko, 9. Bosna a Hercegovina