Humenská bitka o východ pre Košice, obrat Nitry vo Svidníku, Prievidza novým lídrom

27. 10. 2018 - SVF + kluby

Košičania v Humennom ovládli derby proti Prešovčanom. FOTO: VK KDS-Šport Košice

Dve päťsetové bitky, dve jednoznačné víťazstvá favoritov aj návrat obhajcu titulu na čelo tabuľky ponúkol sobotňajší program 7. kola základnej časti slovenskej volejbalovej Edymax extraligy mužov 2018/2019.

Šlágrom kola bol východniarsky súboj VK KDS-Šport Košice a VK MIRAD PU Prešov, ktorí odohrali v niekdajšej bašte volejbalu v Humennom. Na návrat ligového volejbalu do centra Horného Zemplína a viacerých bývalých hráčov miestneho Chemesu sa prišlo pozrieť 580 divákov, čo je nový rekord aktuálneho ročníka. Košičania, ktorí mali publikum na svojej strane, uspeli v tesnej koncovke prvého setu (27:25), ďalšie dve časti však patrili Prešovčanom (25:20, 25:23). Košičania vo výbornej atmosfére bojovali ďalej, získali štvrtý set (25:21) a vynútili si tajbrejk. V jeho druhej polovici sa dostali do trháku a trom mečbalom (14:11), napokon premenili druhý - 15:12.

Bodovým lídrom štatistík bol univerzál Košíc Patrik Lamanec (29 b.), najužitočnejší hráč stretnutia. Na druhej strane mu sekundoval litovský univerzál Jaroslav Bogdanovic (25 b.). Pre oboch trénerov (Vlkolinský - Digaňa) aj viacerých hráčov (Hudák - Pizur, Kryš, Bališin, Jakubov, Kríž) to bol návrat do mesta, v ktorom v minulosti pôsobili. Košice svojím tretím víťazstvom v sérii uťali štvorzápasovú šnúru výhier Prešovčanov. V tabuľke sú bok po boku na 3. a 4. mieste - majú po 15 bodov (bilancia 5-2, sety 18:9), Košičania sú tretí zásluhou lepšieho pomeru získaných a prehratých lôpt.

V útoku univerzál Košíc Patrik Lamanec. FOTO: VK KDS-Šport Košice

Obhajca titulu VK Prievidza sa predstavil na palubovke MVK Zvolen a potvrdil úlohu jasného favorita, zvíťazil 3:0 (14, 16, 20). Smečiar Prievidze Jakub Ihnát bol najviac bodujúcim hráčom (13 b.), cenu MVP získal domáci blokár Ján Orolín. Zverenci Richarda Nemca sa vyšvihli na líderskú pozíciu, na konte majú 17 bodov (6-1), Zvolenu patrí predposledná 9. priečka.

Hráči VK Spartak UJS Komárno sa tešili z prvej domácej výhry v sezóne, tím VKM Stará Ľubovňa zdolali presvedčivo 3:0 (16, 17, 17). Bodovým lídrom bol domáci smečiar Matej Kubš (15 b.), získal ocenenie MVP. Stará Ľubovňa prehrala aj vo svojom siedmom vystúpení a je bez bodu posledná, Komárnu s 9 bodmi patrí 6. pozícia (bilancia 3-3) a ešte má k dobru odložený domáci duel s TJ Slávia Svidník.

Vicemajster VKP Bystrina SPU Nitra predviedol obrat na palubovke Svidníka a vybojoval šiestu výhru v rade. Domáce mužstvo zvíťazilo v úvodných dvoch setoch (25:21, 28:26), hostia však zlepšili hru, získali tretí aj štvrtý set (25:22, 25:18) a išlo sa do tajbrejku. Nitrania mali k dispozícii tri mečbaly (14:11), Svidníčania však otočili na 15:14 a sami mali príležitosť ukončiť zápas. Nezužitkovali ju a Bystrina trestala - získala ďalší mečbal a tentoraz ho premenila - 17:15.

Ocenenie MVP získal nitriansky univerzál Milan Bencz (26 b.), v domácom drese dosiahol najviac bodov poľský univerzál Lukasz Pietrzak (24 b.). Maďarský internacionál a nová posila Svidníka Dömötör Mészáros sa v deň svojich 42. narodenín premiérovo predstavil pred domácim publikom, do stretnutia naskočil z lavičky a získal 11 bodov. Nitra rovnako ako Prievidza má 17 bodov a bilanciu 6 víťazstiev - 1 prehra, horší pomer setov ju však odsúva na 2. miesto. Svidník s 11 bodmi figuruje na 5. priečke (3-3), k dobru má spomenutý zápas v Komárne.

Edymax extraliga mužov - základná časť - 7. kolo - sobota:

VK KDS-ŠPORT KOŠICE - VK MIRAD PU PREŠOV 3:2 (25, -20, -23, 21, 12) - hralo sa v HUMENNOM
Zápas trval 132 minút, rozhodovali: Sluk a Andrejčák, 580 divákov

Košice: Rossard 2, Jakubov 8, Kríž 6, Lamanec 29, M. Sopko ml. 21, Bališin 7, libero Kryš (Kasperkevič 1, Smolej 5, Pizur 0). Tréner: R. Vlkolinský.
Prešov: Červeň 4, Jurko 1, M. Sopko st. 15, Mikovčík 6, Bogdanovic 25, Hudák 12, libero T. Lampart (Faron 1, Gula 0). Tréner: E. Digaňa.

MVP: Patrik Lamanec (Košice)

Richard Vlkolinský, tréner Košíc: "Sme radi, že sa nám podarilo zdolať Prešov. Musíme ešte popracovať na hernej disciplíne. Ďakujeme za vynikajúcu atmosféru a podporu v hale."

Erik Digaňa, tréner Prešova: "Dnes to bol zápas, ktorý sa mohol zlomiť v hociktorom sete, pre obe družstvá to mohlo byť 3:0 aj 0:3. Napokon Košice spravodlivo vyhrali, pretože nám to v koncovke ubudlo. Som rád, že sme sa vrátili do Humenného, bola tu veľmi priateľská atmosféra, divákov bolo veľa - na extraligové pomery top - a dúfam, že sa tu bude hrať viac takýchto zápasov, aj zväz môže niečo pripraviť."

Útočí Martin Sopko starší. FOTO: VK KDS-Šport Košice

MVK ZVOLEN - VK PRIEVIDZA 0:3 (-14, -16, -20)
Zápas trval 59 minút, rozhodovali: Holčík a Niklová, 150 divákov

Zvolen: J. Orolín 8, Podstupka 1, Kučera 7, Michalec 3, Kamenský 9, Vrtielka 1, libero Hraňo (Herich 4, Vaško 1, Kliment 0). Tréner: M. Vaško.
Prievidza: Ludha 9, Jančura 2, Ihnát 13, Mačuha 6, Mlynarčík 8, Javorčík 5, libero Ľ. Nemec (Pliaseckij 0, Štepánek 5, Kudra 7). Tréner: R. Nemec.

MVP: Ján Orolín (Zvolen)

Martin Vaško, tréner Zvolena: "Prehra 0:3 opäť mrzí, ale dnes sme nemali nárok. Trochu sme k tomu prispeli aj svojím prístupom. Dostali sme lekciu na prihrávke, každopádne, v hre boli aj pozitívne momenty. Musíme z týchto prehier čerpať a začať to obracať na svoju stranu."

Milan Javorčík, smečiar a kapitán Prievidze: "Zápas sme začali koncentrovane. Všetky sety sme s prehľadom kontrolovali, mohli sme aj prestriedať hráčov z lavičky. Koncentráciu sme udržali až do záveru."

TJ SLÁVIA SVIDNÍK - VKP BYSTRINA SPU NITRA 2:3 (21, 26, -22, -18, -15)
Zápas trval 128 minút, rozhodovali: Tiňo a Porvazník, 250 divákov

Svidník: Matušovský 10, J. Hriňák 4, Ščerba 5, Majcher 7, Pietrzak 24, Ciupa 16, libero Kalužný (R. Vitko 0, D. Mészáros 11). Tréner: P. Tholt.
Nitra: Malina 7, Gergely 9, Bencz 26, Kostoláni 23, Kašper 2, Porubský 5, libero Ochodnický (Marinič 0, Százvai 2, Holinga 0). Tréner: Ľ. Šalata.

MVP: Milan Bencz (Nitra)

Peter Tholt, tréner Svidníka: "V druhom sete sme trošku zvoľnili servis, to ma trošku mrzí. Chlapcom však nemám čo vyčítať, bojovali a hrali srdcom. V koncovke vyhral súper a my ideme ďalej."

Ľuboslav Šalata, tréner Nitry: "Dnes sme pre víťazstvo urobili maximum, napriek tomu, že sa zápas od začiatku nevyvíjal podľa našich predstáv. Veľmi si to víťazstvo cením. Obrat po dvoch prehratých setoch je veľmi cenný a ukazuje silu charakteru tohto tímu. Domáci mali v prvom sete výrazne navrch, v prihrávke, servise a my sme nedokázali ubrániť útok. V treťom sete sme zlepšili všetky herné činnosti a štvrtý bol tiež v našej réžii. Zápas sa rozhodoval v tajbrejku, kde sme tiež mali navrch, no v koncovke nám to trošku skomplikoval Ciupa, ktorý riskantne zaservoval. Za bojovnosť a odhodlanie celého tímu nám patrí zaslúžené víťazstvo."

VK SPARTAK UJS KOMÁRNO - VKM STARÁ ĽUBOVŇA 3:0 (16, 17, 17)
Zápas trval 63 minút, rozhodovali: Schimpl a Svorenčík, 440 divákov

Komárno: Slezák 2, Sládeček 1, Kubš 15, Hinduliak 9, Rehák 5, M. Habán 10, libero Pati-Nagy (Sánta 5, M. Nagy 3, D. Ferencz 1, Dobroczki 0). Tréner: R. Pělucha.
Stará Ľubovňa: Bittner 2, Rybka 5, Margicin 3, Kandráč 4, Kyšeľa 11, Jozefík 0, libero T. Senko (Mačuga 0, Billík 0). Tréner: J. Senko.

MVP: Matej Kubš (Komárno)

Domáci začali svižne a hosťujúci tréner si musel brať za stavu 7:2 pre Komárno prvý oddychový čas. Hra sa potom vyrovnala, ale domáci si udržovali mierny náskok, ktorý narástol až do stavu 17:10. Vtedy domáci zabrali a natiahli svoje vedenie až na 23:15, s výsledkom prvého setu až do záveru nemali problém.

Stará Ľubovňa držala kontakt s Komárnom v druhom sete len do stavu 4:6 z ich pohľadu, potom Komárno zvýšilo obrátky a stav bol hneď 13:7. Hostia potom znížili, stav bol 14:11, ale kvalitnými blokmi domáci opäť súperovi ušli na 18:11 a potom už len finišovali k spokojnosti komárňanských fanúšikov a zvládli aj druhý set.

Tretí set sa začal vedením Komárna 5:0, čo hneď naznačilo, že domáci chcú zápas čo najrýchlejšie ukončiť. To už hrali komárňanskí mladíci, ktorí získavali cenné extraligové skúsenosti. Komárno viedlo 11:4, no chvíľkový výpadok znamenal zníženie na 11:9. Za stavu 14:12 však domáci opäť v správnu chvíľu zabrali a zvýšili svoje vedenie na 17:12. Neskôr to bolo aj 22:15, preto nebolo pochýb o zaslúženom víťazovi stretnutia pred utešene zaplnenou komárňanskou kulisou.

(text: Róbert Mihalička)

Robin Pělucha, tréner Komárna: "Pokiaľ ide o výsledok, bolo to vynikajúce, súper prišiel oproti minulému zápasu oslabený a ani príliš nevzdoroval. Nebol to ťažký zápas; teší ma, že si zahrali všetci naši mladí hráči, čo spoločne s víťazstvom považujem za veľké pozitívum. Viac k zápasu nemám čo povedať."

Ján Senko, tréner Starej Ľubovne: "Dnes boli domáci jednoznačne dominantní, hlavne v útočnej hre. V útočnej fáze sme boli slabší než Komárno, neskôr sme sa trápili aj v rotácii na servise, domáci mali kvalitný servis. K tomu sme pridali viacero našich zbytočných nevynútených chýb v útoku, žiaľ. Domáci dnes boli lepší snáď aj o triedu."

Tabuľku, štatistiky a rozpis zápasov nájdete TU.