Hančák o ME junioriek: V koncovkách nám chýbala nebojácnosť a väčšia osobnosť

08. 09. 2020 - Juraj Karpiel, SVF

Tréner reprezentačnej "devätnástky" Jaroslav Hančák. FOTO: CEV

Prvou veľkou medzinárodnou volejbalovou akciou po vypuknutí koronakrízy boli majstrovstvá Európy junioriek (U19) v Bosne a Hercegovine a Chorvátsku v závere augusta. Medzi elitou "starého kontinentu", ktorá bola po odhláškach na poslednú chvíľu napokon deväťčlenná, nechýbali po tretí raz za sebou ani naše volejbalové nádeje.

Družstvo trénera Jaroslava Hančáka na šampionáte splnilo základný cieľ a po výhre nad domácou Bosnou postúpilo do ďalších bojov. Po presune zo Zenice do Osijeku už dievčatá ďalšie víťazstvo nepridali a v konečnom poradí obsadili 8. miesto. Najlepším výsledkom SR na ME junioriek tak zostáva 6. priečka zo Srbska 2010 a Nitry 2016.

S odstupom niekoľkých dní sme o hodnotenie šampionátu požiadali kouča nášho tímu, pre ktorého sa týmto vrcholným podujatím skončila dvojročná anabáza pri reprezentačnom kolektíve.

FOTO: CEV

ROZHOVOR S JAROSLAVOM HANČÁKOM

Ako hodnotíš účinkovanie nášho tímu na šampionáte?

"Myslím si, že po hernej aj fyzickej stránke sme boli dobre pripravení, trochu mi chýbalo lepšie mentálne nastavenie družstva. Určite sme mohli uhrať viac setov; možno nie lepší celkový výsledok, ale minimálne v skupine o umiestnenie sme mohli odohrať lepšie zápasy."

Na šampionáte sme zdolali domácu Bosnu, zo zostávajúcich piatich zápasov boli najvyrovnanejšie tie v skupine proti neskorším medailistom Srbsku a Bielorusku. Naopak, výsledkovo jednoznačnejšie sa skončili zápasy proti súperom v skupine o 5. - 8. miesto. Čomu to pripisuješ?

"Do turnaja sme išli s tým, že nie sme favoriti a nemáme čo stratiť. Kým sme hrali odvážne a s maximálnym rizikom, hrali sme dobre. Keď sme zistili, že môžeme niečo uhrať, akoby sme sa zľakli a začali sme hrať opatrnejšie, kvôli čomu sme so Srbskom a Bieloruskom prehrali sety, ktoré sme mali vyhrať. V zápasoch o umiestnenie proti Bulharsku a Chorvátsku sme vedeli, že sa môžeme pobiť o víťazstvo, aj keď to nebude jednoduché. Je pravda, že po presune do Osijeku nám trochu 'odišli' smečiarky, ktorým sa dovtedy celkom darilo. My sme po celý čas dievčatá pripravovali spôsobom, že nemáme čo stratiť a treba do toho ísť naplno, ale keď prišla šanca, dievčatá si to samé uvedomovali, a to im trochu zviazalo ruky."

FOTO: CEV

Čo chýbalo družstvu v zápasoch, v ktorých sa dalo dosiahuť viac?

"Herná drzosť, nebojácnosť. A tiež jedna hráčka, väčšia osobnosť, ktorá by na seba vzala zodpovednosť a spravila posledný bod. Viackrát sme to mali v rukách, ale nedotiahli sme to."

A s čím si bol po hernej stránke spokojný najviac?

"Celkom slušne sme turnaj odprihrávali, minimálne skupinovú časť. Aj keď prihrávka nebola excelentná, nedostávali sme esá. Fungoval nám aj servis a najmä v skupine aj obrana, dievčatá bojovali a uhrali sme aj ťažké výmeny. Nespokojný som bol s útokom z okraja siete, najmä zo zóny dva, tam sme sa trápili. Naopak, veľmi spokojný som bol s blokárkami, komplexne vo všetkých činnostiach - útok, blok, servis."

FOTO: CEV

Ako vidíš budúcnosť družstva? Na čom by mali dievčatá najviac pracovať?

"Určite potrebujeme fyzicky nabrať, ostatné družstvá boli na tom lepšie, to bolo zrejme najpodstatnejšie. Silové schopnosti lepších somatotypov na okrajoch siete rozhodovali, súperky boli dynamickejšie a ich útoky razantnejšie. My sme dokázali byť variabilnejší, ale chýbala nám práve väčšia razancia."

Ako si bol spokojný so zložením družstva, respektíve trojicou kadetiek (smečiarky A. Fričová a Valentová a libero Justhová, pozn.), ktoré doplnili káder pri absencii zranených smečiarok Vajdovej a Maťašovej?

"Myslím si, že kolektív bol výborný, baby si vedeli navzájom pomôcť. Pripravovali sme ich tak, že budeme potrebovať každú jednu hráčku. Najväčšou líderkou bola kapitánka Tereza Hrušecká; samozrejme, ako blokárka nemohla tímu pomôcť s prihrávkou. Zloženie družstva bolo v poriadku, s mladšími hráčkami som bol veľmi spokojný. Pomohli tímu a zaslúžili si svoje miesto. Na druhej strane treba povedať, že ak by zranené Vajdová a Maťašová boli zdravé a dobre pripravené, asi by nám veľmi pomohli - práve tým, že sú veľmi dynamické a spomedzi krajných hráčok majú aj vďaka výborným parametrom najrazantnejší útok. Neboli však k dispozícii, takže sme odviedli maximum v najsilnejšom možnom zložení."

FOTO: CEV

Ako celkovo hodnotíš progres tímu za dva roky? Cieľom bol postup na ME, čo sa napokon podarilo, aj keď neobvyklou cestou v podobe kvalifikovania sa cez rebríček...

"Som presvedčený, že každá hráčka urobila veľký progres, posunuli sa v každej hernej činnosti. Ťažko sa hodnotí progres družstva, keďže rok a pol s nami odohrali Vajdová a Maťašová a na záver kvôli zraneniam vypadli. Pokiaľ ide o šampionát, boli sme pre ostatných vyrovnaným súperom. Všetci sa na nás museli poctivo pripraviť a nemohli nás podceniť."

Aké sú tvoje ďalšie volejbalové plány?

"Po šampionáte som sa vrátil späť do klubu, budem opäť asistentom Evy Kosekovej v extralige v Strabagu VC Bilíkova Pezinok. Trochu si oddýchnem, keďže nebudem musieť mať na starosti niektoré veci z kompetencií hlavného trénera. Budem sa snažiť o taký "lightový" rok vo volejbale, pretože tieto dva roky boli náročné."

JUNIORKY U19 NA ME 2020

I. SKUPINA (Zenica/Bos. a Herc.)
Slovensko - Srbsko 1:3 (-19, -20, 22, -20)
Slovensko - Poľsko 0:3 (-25, -15, -18)
Slovensko - Bielorusko 1:3 (20, -24, -19, -21)
Slovensko - Bosna a Hercegovina 3:1 (19, -22, 26, 16)

SKUPINA O 5. - 8. MIESTO (Osijek/Chor.)
Slovensko - Bulharsko 0:3 (-17, -23, -17)
Slovensko - Chorvátsko 1:3 (-17, 21, -10, -20)

FOTO: CEV

REPREZENTOVALI NA ME
nahrávačky: Kristína Laučíková (ŠŠK Bilíkova Bratislava), Anna Kohútová (COP Nitra)
smečiarky: Karolína Kucserová (COP Nitra), Sára Dlhošová (VK Pirane Brusno), Deána Valentová (COP Nitra), Alexandra Fričová (Slávia EU Bratislava)
blokárky: Tereza Hrušecká (Strabag VC Bilíkova Pezinok), Ema Smiešková (ŠŠK Bilíkova Bratislava), Rebecca Földesiová (Palas VK Levice)
univerzálky: Diana Návratová (VM Senica), Kristína Čierna (MVK Nové Mesto nad Váhom)
libero: Zuzana Justhová (COP Nitra)

tréner: Jaroslav Hančák, asistenti trénera: Lukáš Lanča, Ondrej Spišák, manažér tímu: Slavomír Huba, fyzioterapeutka: Mária Franková, štatistik: Samuel Rosinský

FOTO: CEV

SLOVENKY NA ME JUNIORIEK U19
2004 (Slovensko) 9. miesto
2010 (Srbsko) 6. miesto
2012 (Turecko) 9. miesto
2016 (Slovensko, Maďarsko) 6. miesto
2018 (Albánsko) 10. miesto
2020 (Bosna a Hercegovina, Chorvátsko) 8. miesto

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČMIKASAKAVOHOLIK
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #