Gavenda zaháňal nudu v domácej posilňovni

19. 03. 2020 - Pavol Kubiš, denník Šport

Filipovi Gavendovi prekazila pandémia sen o španielskom triple. FOTO: Gabriel Rubert Rado

Ešte predminulú sobotu 7. marca slovenský volejbalový reprezentant Filip Gavenda znova zažiaril v 20. kole španielskej superligy, keď proti Santanderine (3:0) bol s 23 bodmi suverénne najviac bodujúcim hráčom zápasu. Jeho skvelý výkon podčiarkla i 90-percentná úspešnosť v útoku. Vtedy ani v náznakoch netušil, že to bude - a nielen pre neho - posledný zápas sezóny.

"Absolútne mi také niečo ani nenapadlo. Vnímal som udalosti v Číne a v Taliansku, ale nemyslel som si, že to pôjde takouto rýchlosťou. Aj Španieli sú zaskočení, ako rýchlo sa pandémia rozširuje, ale trocha zaspali. Iba v Madride bolo dosť prípadov, opatrenia mohli vyhlásiť oveľa skôr. Ja som týždeň nevychádzal z domu," zdôrazňuje univerzál CV Teruel.

Španielsko je koronavírusom zatiaľ druhou najviac postihnutou krajinou Európy. Uplynulú sobotu mal sedemnásobný volejbalový šampión hostiť Manacor. "V stredu pred zápasom nám oznámili, že ďalšie kolo sa bude hrať bez divákov. Na druhý deň prišla informácia, že súťaž prerušili do štvrtého apríla. A v piatok nám povedali, že sa už nebude ani trénovať a prikázali nám zostať doma," pokračuje.

Pre kluby zo spodku dvanásťčlennej ligy to bol signál, aby ukončili predčasne sezónu už po zavretí hál. Tie, ktoré si brúsili zuby na bitku v osemčlennom play-off, museli dve kolá pred koncom základnej časti zostať v strehu. V pondelok vedenie súťaže rokovalo s klubmi a popoludní tréner Teruelčanov Miguel Rivera napísal hráčom do internej skupiny na sociálnej sieti, že je koniec!

FOTO: CV Teruel

Od začiatku týždňa nariadená najvyššia karanténa však v posledných rokoch jediného slovenského volejbalistu v španielskej superlige našla pripraveného. Ešte minulý týždeň si prezieravo nakúpil všetko, čo potrebuje na dlhší čas. "Býval som sám, takže som sa už aj nudil. Pred úplným zákazom nás tréner stihol vybaviť pomôckami na cvičenie, doma som mal stacionárny bicykel či závažia. Cvičil som ráno i popoludní," dodáva 24-ročný Púchovčan, ktorý si zahral na minuloročných majstrovstvách Európy v Belgicku.

V kontakte bol aj s Martinom Valjentom, obrancom RCD Mallorca, ktorého bol počas sezóny povzbudiť na zápase La Ligy v neďalekej Valencii. Šéf futbalovej La Ligy Javier Tebas i na Filipovo veľké prekvapenie dokonca v jednom z rozhovorov vyjadril presvedčenie, že najvyššia španielska futbalová súťaž sa dohrá. On však mal kufor zbalený a veril, že volejbalisti budú rozumní. V utorok kontaktoval našu ambasádu v Madride, aby skoordinoval svoj postup pri odchode zo Španielska. Veci sa rýchlo pohli a klub mu na včerajší večer kúpil letenku.

Po návrate domov Filipa čaká dvojtýždňová karanténa, ktorú si už "nacvičil" v Španielsku. Nechce však riskovať a prípadne ohroziť svojich najbližších v rodičovskom byte, tak si našiel iné útočisko. Ešte predtým musel vyriešiť aj záväzky vyplývajúce z jeho pobytu v Terueli (internet, banka) a s vedením klubu dotiahol i formálne ukončenie sezóny.

FOTO: Juan Antonio Foto Voley

"Nie je to naša chyba, čo sa stalo. Klub sa však o nás hráčov perfektne postaral, vyplatil nás do konca zmluvy. V klube mi už dávnejšie ponúkli aj jej predĺženie. Neviem, ako sa vyvinie situácia, nechcem o tom hovoriť dopredu. Vedel by som si však predstaviť zostať v Terueli a dokončiť začatú prácu. Uvidíme, čo bude a ako veľmi zasiahne kríza šport aj ekonomiky," dodal hráč, ktorý si v doterajšej kariére vyskúšal aj taliansku Serie A1 v Miláne a v Latine, dve sezóny odohral i v nemeckej bundeslige v Netzhopperse Königspark.

Zároveň je veľmi vďačný ľuďom na Slovensku, ktorí mu v hektickej situácii na diaľku pomáhali zariadiť jeho návrat. V dennom kontakte bol aj so športovým riaditeľom SVF Marekom Rojkom či marketingovým manažérom Filipom Hudecom. Iba pred vyše mesiacom sme v našom denníku písali o tom, že Gavenda po Superpohári vyhral s CV Teruel aj Kráľovský pohár a bol na najlepšej ceste k triple. "Zasiahla vyššia moc, asi aj preto sa budem musieť vrátiť, aby som vyhral všetky tri trofeje," zdôrazňuje.

DRUHÍ ZA ALMERIOU
Vo všetkých volejbalových ligách, ktoré doteraz na starom kontinente zrušili, vyhlásili iba konečné poradie podľa aktuálneho stavu – bez majstrovských titulov. "Skončili sme druhí. S Almeriou, ktorú sme v oboch tohtosezónnych finále zdolali, sme totiž v lige na jej palubovke prehrali 1:3 a v tabuľke základnej časti si pred nami udržala päťbodový náskok. Nič to však neriešilo, zrejme by sa medzi nami rozhodovalo vo finále play-off," dodal Filip, ktorý veľmi túžil po svojom prvom seniorskom majstrovskom titule. So Španielmi mali Slováci hrať v máji a v júni v novom ročníku Zlatej európskej ligy, ktorú CEV odložila.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #