Filip Palgut do bulharskej Montany

13. 05. 2022 - SVF

Filip Palgut (s číslom 6) na ME 2021.

Po smečiarovi Júliusovi Firkaľovi, ktorý sa v minulej sezóne s tímom Nefťochimik Burgas stal vicemajstrom Bulharska, si v tejto krajine ako druhý slovenský volejbalista v histórii zahrá aj jeho reprezentačný kolega Filip Palgut. Tridsaťročný nahrávač sa dohodol na zmluve s klubom VK Montana, ktorý v minulej sezóne skončil v bulharskej lige bronzový (v semifinále play-off ho vyradili práve „firkaľovci“).

„Montana leží vyše sto kilometrov severne od Sofie v horách. Je to klub s fungujúcim zázemím a dobrými podmienkami. Pochopiteľne, niečo som o ňom zisťovala aj u Jula Firkaľa a taktiež u rakúskeho nahrávača Maximiliana Thallera, ktorý hral v Montane v minulej sezóne. Dostal som od nich iba dobré referencie,“ povedal Palgut. Pre nášho 201 cm vysokého nahrávača to bude po Rakúsku (Amstetten, Aich Dob), Nemecku (Mitteldeutschland, Giesen) a Česku (Příbram, České Budějovice, Kladno, Benátky nad Jizerou) štvrtá legionárska štácia. V minulej sezóne Palgut pomohol VK Benátky nad Jizerou k návratu do českej extraligy a aj keď mal ponuky z najvyššej českej súťaže, prijal tú z bulharského klubu, s ktorým si zahrá aj v pohárovej Európe.

Trénerom tímu je bývalý bulharský reprezentant Daniel Pejev. V minulej sezóne okrem Rakúšana Thallera boli v kádri aj dvaja Kubánci blokár Serrano a smečiar Andreu, ktorý však pre problémy s brušným svalstvom toho veľa nenahral. Všetci traja nepokračujú v tíme, aj keď s rakúskym nahrávačom bol tréner Pejev podľa jeho vyjadrení veľmi spokojný. Nahrávač Stefan Georgiev a univerzál Julian Georgiev prestúpili do Dobrudže, reprezentačný blokár Čavdarov do tímu Dea Sport. „Do mužstva sme získali univerzála Miroslava Gradinarova a nahrávača slovenskej reprezentácie Filipa Palguta. Naďalej hľadáme nové posily v Bulharsku a v zahraničí,“ povedal pre volleyball.bg 51-ročný tréner Pejev. Ako reprezentačný libero má s Bulharmi bronz z MS 2006 v Japonsku, štartoval i na ME 2001 a 2003. Montanu trénuje od sezóny 2016/17. Mužstvo v posledných desiatich rokoch neskončilo v lige horšie ako piate. S tým tohtoročným má tri bronzy, v rokoch 2016 a 2017 skončilo druhé.

Filip Palgut.

Bratislavský rodák a účastník ME 2019 a 2021 sa momentálne pripravuje s reprezentáciou v Nitre na Zlatú Európsku ligu. Po výrone v členku však začal s tréningom neskôr. V aktuálnom tíme je najstarší, po ňom nasleduje o dva mesiace mladší univerzál Peter Mlynarčík. Budúci týždeň odohrajú Slováci prvé prípravné zápasy v Maďarsku.

 

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

  • Niké je tipovanie

partneri

  • hlavní partneri Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR   Auto Lamač    respect
  • reklamní partneri       NFA Group
  • reklamní partneri Kv.Řezáč Hudos  Rona   millennium
  • exkluzívni dodávatelia výpočtovej techniky a športového materilálu    Errea    Mizuno
  • exkluzívni dodávatelia tovaru Vöslauer3XP - iontový nápojKávoholikdm drogerie markt 
  • mediálni partneri JOJ Šport   Denník Šport    SVF TV  
  • mediálni partneriTASR