Extraliga mužov a žien s novými partnermi aj názvami a majstrovským pohárom

20. 09. 2018 - Juraj Karpiel, Filip Hudec, SVF

Zľava: V. Letková, M. Kraščenič, M. Sopko, N. Ševarika a R. Maxin. FOTO: R. Stoklasa

Najvyššie slovenské súťaže vo volejbale mužov a žien odštartujú po päťmesačnej prestávke tradične v závere septembra, najväčšou novinkou sú titulárni partneri oboch extralíg - prvýkrát v histórii. Mužská súťaž v ročníkoch 2018/2019 a 2019/2020 ponesie názov Edymax extraliga, ženy budú bojovať v parfems.sk extralige. Titulárnych partnerov vedno s ďalšími novinkami vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave predstavil prezident Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) Martin Kraščenič.

"Extraliga sa bude niesť v znamení storočnice volejbalu na Slovensku, pretože tento významný míľnik si na budúci rok pripomenieme. Zároveň s doznievaním extraligy budú rezonovať aj majstrovstvá Európy žien, ktoré v roku 2019 organizujeme spoločne s Tureckom, Poľskom a Maďarskom," povedal Martin Kraščenič. "Chcem sa poďakovať partnerom, ktorí vstúpili do našej najvyššej súťaže; verím, že volejbal ako značku budeme posúvať stále ďalej a že budeme patriť k najúspešnejším športom na Slovensku. Naším cieľom je, aby sa s volejbalom spájali dobré a úspešné firmy, akými Edymax a Parfems.sk určite sú; myslím si, že to je dobrý odrazový mostík do budúcnosti," podotkol šéf slovenského volejbalu a dodal: "Verím, že extraliga bude kvalitná, napínavá a diváci si prídu na svoje. Tešíme sa na zápasy plné emócií a pekný boj o majstrovský pohár. Verím, že titul získajú tí najlepší."

Spoločnosť PARFUMY A KOZMETIKA, s. r. o. (Parfems.sk) je najväčším predajcom značkových a originálnych parfémov na slovenskom trhu. "Je neodškriepiteľné, že vôňa, pohyb, mladí ľudia a šport patria k sebe. Práve preto sme sa rozhodli minulý rok vstúpiť do slovenského volejbalu. Môžeme konštatovať, že toto partnerstvo sa nám po obchodnej, strategickej a imidžovej oblasti osvedčilo, a preto sme sa rozhodli v ňom pokračovať," povedala výkonná riaditeľka PARFEMS GROUP Veronika Letková. "Keďže v budúcom roku bude Slovensko spoluorganizátorom majstrovstiev Európy žien, spoločnosť Parfems.sk sa rozhodla prijať ponuku stať sa hlavným partnerom a byť súčasťou oficiálneho názvu extraligy žien na Slovensku počas najbližších dvoch sezón. Verím, že naším vkladom pomôžeme zvýšiť kvalitu súťaže, prinesieme do hál viac divákov a spopularizujeme tento krásny šport. Osobne sa na spoluprácu veľmi teším," doplnila Letková.

Edymax je úspešná personálna agentúra, ktorá vznikla v roku 2003 v Bardejove. Z malej lokálnej agentúry sa jej podarilo relatívne rýchlo vybudovať dynamicky rozvíjajúcu sa spoločnosť, ktorá sa stala uznávaným hráčom na trhu. "Naša spoločnosť funguje na slovenskom trhu približne 15 rokov v oblasti personálnych služieb a už aj facility manažmentu. Od začiatku sme podporovali slovenský šport, napríklad hokej a hádzanú, a v minulom roku sme sa rozhodli vstúpiť aj do slovenského volejbalu," uviedol Radovan Maxin, riaditeľ pre verejný sektor spoločnosti Edymax. "Minuloročnú spoluprácu sme vyhodnotili ako veľmi výhodnú, a preto sme sa rozhodli pokračovať v nej ďalšie dva roky. Verím, že tie dva roky budú minimálne také úspešné ako ten minulý a v tom chcem nám aj SVF popriať veľa úspechov," dodal Maxin.

ZÁZNAM Z TLAČOVEJ KONFERENCIE


Osobnosť extraligy Martina Sopka staršieho, dlhoročného slovenského reprezentanta a v súčasnosti kapitána VK MIRAD PU Prešov, teší vstup nových partnerov do najvyššej súťaže. "Som rád, že sa niečo začalo v slovenskom volejbale hýbať, o čom svedčí vstup hlavných partnerov do mužskej aj ženskej extraligy. Je to dôkaz toho, že sa úroveň dvíha a som rád, že náš volejbal je zaujímavý aj pre spoločnosti zo súkromného sektora. Verím, že spolupráca bude úspešná a osožná nielen pre volejbal, ale aj spoločnosti, ktoré do partnerstva vstúpili. Budeme sa snažiť o dobrú úroveň extraligy, o to, aby spoločnosti mali z našej spolupráce úžitok a aby sme boli volejbalovou rodinou aj dlhšie než dva roky," skonštatoval 182-násobný reprezentant SR.

Prijatie na tlačovú konferenciu prijala aj kapitánka majstrovského STRABAG Volleyball Club, srbská smečiarka Nataša Ševariková. "Som rada, že aj v tretej sezóne budem pôsobiť na Slovensku," povedala osobnosť extraligy. "Leto bolo dlhé, mala som aj iné ponuky, ale napokon som sa opäť rozhodla pre Strabag. V Bratislave sa cítim ako doma, mám rada náš klub aj spoluhráčky a verím, že budeme opäť úspešné. Získala som titul aj Slovenský pohár, túžim však aj po Final Four MEVZA Cupu," skonštatovala 30-ročná volejbalistka a doplnila: "Teším sa, že do volejbalu vstúpili noví partneri, svedčí to o stúpajúcej úrovni volejbalu na Slovensku."

Nový majstrovský pohár bol predstavený

Na tlačovej konferencii sa predstavil aj nový majstrovský pohár, o ktorý budú extraligové tímy v novej sezóne bojovať. Cenná trofej je vysoká 60 centimetrov, o pohár s rovnakým vizuálom budú bojovať ženské aj mužské kluby. Pohár si poťažkali a odfotili sa s ním aj Martin Sopko a Nataša Ševariková. "Pohár je pekný, páči sa mi. Nie je veľmi ťažký, dá sa s ní pracovať," pousmial sa Sopko a dodal: "Mám osobnú skúsenosť, že keď sa dotknem pohára, ale medaily ešte pred zápasom, tak ju aj získam. Tak dúfam, že keď sme si na neho dnes s Natašou siahli, tak o deväť mesiacov ho budem držať nad hlavou. Je mi jasné, že Prešov nie je hlavným favoritom na titul, ale spravíme všetko pre to, aby sme hlavným ašpirantom na zlato znepríjemnili cestu za titulom," dodal skúsený smečiar.

Sopko a Ševariková s majstrovským pohárom. FOTO: Radovan Stoklasa

V Edymax extralige desať tímov, obhajcom Prievidžania

V mužskej extralige prvýkrát od sezóny 2014/2015 bude účinkovať desať tímov. Majstrom je VK Prievidza, nováčikom VK Spartak UJS Komárno. Prvé kolo základnej časti v piatok 21. septembra otvorí súboj VK KDS-Šport Košice - COP Trenčín (18.30). V sobotu 22. septembra odohrajú zostávajúce štyri stretnutia úvodného kola: VK MIRAD PU Prešov - TJ Slávia Svidník (17.00), VKM Stará Ľubovňa - VK Prievidza (18.00), TJ Spartak Myjava - VKP-SPU (18.00), MVK Zvolen - VK Spartak UJS Komárno (18.00).

V základnej časti absolvujú družstvá 18 kôl, posledné je na programe 19. januára. Hrá sa systémom každý s každým doma aj vonku. Následne vzniknú dve nadstavbové skupiny: o 1. - 4. miesto a o 5. - 10. miesto. Nadstavbová časť odštartuje 26. januára a vyvrcholí 10. marca. Play-off s osmičkou najlepších (COP Trenčín v play-off neštartuje, pozn.) odštartuje 16. marca, majster bude známy najneskôr 4. mája. Jedno družstvo bude bojovať o zotrvanie medzi elitou v prelínacej súťaži.

Parfems.sk extraliga s ôsmimi družstvami, obhajcom hráčky Strabagu Bratislava

V ženskej extralige sa predstaví osem družstiev, keďže do súťaže sa neprihlásili VK Spišská Nová Ves ani COP Nitra. Majstrom je Strabag VC Bratislava, súťaž nemá nováčika. Prvé kolo základnej časti odohrajú v sobotu 29. septembra, hneď na úvod súťaže je na programe repríza minulosezónneho finále a bratislavské derby Slávia EU - Strabag VC (17.00). Úvodné kolo tiež ponúkne súboje HIT UCM Trnava - VK Nové Mesto nad Váhom (16.00), VTC Pezinok Bilíkova - Volley project UKF Nitra (18.00) a VK Prešov - KV MŠK OKTAN Kežmarok (18.00).

Základnú časť tvorí 14 kôl, záverečné odohrajú 12. januára. Hrá sa systémom každý s každým doma aj vonku. V nadstavbe (19. januára - 2. marca) budú skupiny o 1. - 4. miesto a o 5. - 8. miesto. Do play-off prenikne všetkých osem účastníkov; klub, ktorý neuspeje v sérii o 7. priečku, bude v prelínacej súťaži bojovať o jednu extraligovú miestenku proti víťazom 1. ligy západ a 1. ligy východ. Play-off sa začne 9. marca, šampión bude známy najneskôr 24. apríla.

Pre obe súťaže platí, že víťaz získa novú trofej a zinkasuje 6000 eur, zdolaný finalista 4500 eur, bronzový tím 3000 eur. Odmena za umiestnenie patrí aj tímom na 4. - 6. mieste konečného poradia (2000, 1500, resp. 1000 eur). Celková suma finančnej podpory pre extraligové súťaže a Slovenský pohár mužov aj žien je pre súťažný ročník 2018/2019 vo výške 100-tisíc eur.

Slovenský pohár mužov i žien v novom formáte

V Slovenskom pohári mužov aj žien 2018/2019 sa predstaví po osem družstiev - okteto najlepších z extraligových tabuliek k 23. decembru. Tímy budú zaradené do "tenisového pavúka" nasledovne: 1. tím na 1. priečku, 2. tím na 8. priečku, 3. tím na 5. priečku a 4. tím na 4. priečku. Tímy na 5. - 8. mieste extraligovej tabuľky obsadia voľné pozície (2., 3., 6. a 7. priečku) podľa žrebu.

Štvrťfinále (9. januára) sa hrá na jeden zápas; výhodu domáceho prostredia má družstvo, ktoré je k 23. decembru nižšie umiestnené v extraligovej tabuľke. Odlišnosti v mužskej a ženskej pohárovej súťaži sú v semifinálovej fáze. Semifinále mužov (15. februára) - rovnako ako štvrťfinále na jeden zápas - bude súčasťou záverečného turnaja Final Four, finále odohrajú o deň neskôr (16. februára). Semifinále žien sa na rozdiel od pohára mužov bude hrať mimo záverečného turnaja a na odvetu - prvé zápasy sú na programe 23. januára, odvety 6. februára. Finále odohrajú 16. februára už v rámci spoločného vyvrcholenia národných pohárových súťaží.

Víťaz Slovenského pohára zinkasuje 2500 eur, zdolaný finalista 1500 eur a zdolaní semifinalisti po 500 eur. Obhajcami prvenstiev sú VK Prievidza a Strabag VC Bratislava.Úspešné extraligové projekty aj v novej sezóne

Fanúšikovia volejbalu sa aj v novej sezóne môžu tešiť na priame prenosy všetkých zápasov najvyšších súťaží. Prostredníctvom klubových kamier budú k dispozícii v SVF TV (médium tvcom.cz). Po úspechu z minulého ročníka budú naďalej prebiehať projekty Zápas mesiaca, Hráč/Hráčka mesiaca, Najužitočnejší hráč/hráčka sezóny (MVP). Zápas mesiaca si diváci môžu vychutnať v televíznom formáte na štyri kamery, s opakovanými zábermi, predzápasovými aj pozápasovými rozhovormi, live vstupmi medzi setmi a odborným spolukomentárom. V základnej časti sa uskutoční jeden vybraný Zápas mesiaca a v závere sezóny všetky, v ktorých pôjde o titul. Hráčov mesiaca bude vyberať špeciálna komisia na základe výkonov, vplyvu na tímový úspech a líderstva.

------------------------------------------------------------------------------------------

Program 1. kola slovenskej Edymax extraligy volejbalistov 2018/2019:
piatok 21. 9.: VK KDS-Šport Košice - COP Trenčín (18.30)
sobota 22. 9.: VK MIRAD PU Prešov - TJ Slávia Svidník (17.00), VKM Stará Ľubovňa - VK Prievidza (18.00), TJ Spartak Myjava - VKP-SPU (18.00), MVK Zvolen - VK Spartak UJS Komárno (18.00)

Prehľad legionárov (7) v ročníku 2018/2019:
VK Prievidza (1): Ivan Pliaseckij (Ukr., nahrávač)
TJ Slávia Svidník (3): Lukasz Ciupa (Poľ., smečiar), Jurij Kalynskyj (Ukr., smečiar), Lukasz Pietrzak (Poľ., univerzál)
VK MIRAD PU Prešov (1): Jaroslav Bogdanovic (Lit., univerzál)
VK KDS-Šport Košice (2): Marcin Kryš (Poľ., libero), Quentin Rossard (Fr., nahrávač)
Bez legionárov: VKP-SPU, TJ Spartak Myjava, COP Trenčín, MVK Zvolen, VKM Stará Ľubovňa, VK Spartak UJS Komárno

Prehľad majstrov Slovenska podľa počtu titulov:
11 - VKP Bratislava (1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2004, 2006, 2009, 2011)
4 - Humenné (2008, 2010, 2012, 2014)
3 - Púchov (2000, 2002, 2003)
2 - Prešov (2005, 2015), Nitra (2016, 2017)
1 - Dubová (2001), Nové Mesto nad Váhom (2007), Volley Team Bratislava (2013), Prievidza (2018)


Program 1. kola slovenskej Parfems.sk extraligy volejbalistiek 2018/2019:
sobota 29. 9.: HIT UCM Trnava - VK Nové Mesto nad Váhom (16.00), Slávia EU Bratislava - Strabag VC Bratislava (ŠH Mladosť, 17.00), VTC Pezinok Bilíkova - Volley project UKF Nitra (18.00), VK Prešov - KV MŠK OKTAN Kežmarok (18.00)

Prehľad legionárok (9) v ročníku 2018/2019:
Strabag VC Bratislava (3): Eva Janevová (Bul., smečiarka), Sara Pavlovičová (Srb., univerzálka), Nataša Ševariková (Srb., smečiarka)
Slávia EU Bratislava (1): Taylor Nelsonová (USA, nahrávačka)
Volley project UKF Nitra (1): A.J. Whitakerová (USA, blokárka)
KV MŠK OKTAN Kežmarok (1): Michalina Jagodziňská (Poľ., libero)
VK Prešov (2): Aleksandra Karabinovičová (Biel., smečiarka), Gvanca Markarašviliová (Gruz., nahrávačka)
HIT UCM Trnava (1): Darja Doludová (Ukr., univerzálka)
Bez legionárok: VTC Pezinok Bilíkova, VK Nové Mesto nad Váhom

Prehľad majsteriek Slovenska podľa počtu titulov:
17 - Slávia Bratislava (1993, 1994, 1995, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2008, 2010, 2011, 2013, 2015, 2016, 2017)
3 - Senica (2005, 2006, 2007), Doprastav Bratislava (2009, 2012, 2014)
2 - Žilina (1996, 1997)
1 - Strabag Bratislava (2018)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #