Dve stálice sa lúčia. Ako sa zmení slovenská stopa v Česku?

12. 05. 2020 - SVF

Koľko slovenských legionárok uvidíme v budúcej sezóne za riekou Moravou?

Česká volejbalová extraliga je z dlhodobého hľadiska súťažou, v ktorej nájdeme najviac slovenských legionárok. Ako to bude vyzerať po sezóne, ktorú predčasne ukončil koronavírus?

VETERÁNKY VEŠAJÚ TENISKY NA KLINEC

Podľa informácií z uplynulých týždňov sa dve najskúsenejšie slovenské volejbalistky v Česku rozhodli po tomto ročníku definitívne uzavrieť aktívnu hráčsku kariéru - palubovke dali zbohom 35-ročná nahrávačka Olomouca Katarína Dudová aj o rok staršia blokárka Gabriela Kozmík (rod. Tomášeková) z Prostějova. V reprezentačnom drese nazbierala Kozmík okrúhlych 50 štartov, Dudová ešte o jeden viac.

Dirigentka hry Dudová odštartovala kariéru v rodnom kraji v Liptovskom Hrádku, neskôr si zahrala v Bratislave v drese Slávie UK aj Doprastavu a od roku 2011 pokračovala v Česku postupne vo farbách Frýdku-Místku (2011 - 2015) a počas ostatných piatich sezón v Olomouci, kde sa vlani tešila z double. V národnom tíme sa predstavila v rokoch 2010 - 2016.

Katarína Dudová a Gabriela Kozmík (Tomášeková) sa lúčia s kariérou. FOTO: Stanislav Heloňa/Anry Lukáč

Katarína Dudová a Gabriela Kozmík (Tomášeková) sa lúčia s kariérou. FOTO: Stanislav Heloňa/Anry Lukáč

Ostrieľaná blokárka Kozmík po angažmánoch v Slávii UK, Poľsku a Rakúsku prišla v roku 2008 do Prostějova, s ktorým zbierala tituly do roku 2012, následne prerušila kariéru kvôli tehotenstvu. Po materskej prestávke hrala v Olomouci a Přerove, jeden rok sa venovala výlučne beachvolejbalu a od sezóny 2017/2018 si opäť obliekala prostějovský dres, v ktorom získala ešte raz majstrovskú korunu.

"Gabika se stala vojačkou z povolania, čo bolo po volejbalovej dráhe jej želanie. V našom klube strávila počas dvoch období celkom sedem rokov, čím sa stala jednou z najdlhšie pôsobiacich žien v tomto klube. Preto jej patrí veľké poďakovanie aj za to, že nám vlaňajším návratom pomohla počas personálnej núdze v strede siete," povedal športový riaditeľ VK Prostějov Miroslav Čada pre klubový web.

Z TROJLÍSTKA ZOSTALA NAJMLADŠIA

V uplynulom ročníku sa v základnej zostave Prostějova objavovali tri Slovenky, no pred novou sezónou z nich v kádri zostáva len jedna - čerstvo 20-ročná smečiarka Karolína Fričová. Odchádza aj druhá blokárka spod Tatier Nikola Stümpelová, ktorá sa upísala Olomoucu.

"Nikča sa počas minulého ročníka prezentovala veľmi kvalitnými výkonmi, tým pádom bol o ňu na hráčskom trhu záujem. Dostala zaujímavú ponuku od konkurencie, rozhodla sa ju využiť a posunúť kariéru opäť niekam ďalej, čo je normálne. Ďakujeme jej za odvedené služby a prajem všetko najlepšie do ďalšieho života," povedal na margo 26-ročnej nitrianskej rodáčky M. Čada.

Cesty Karolíny Fričovej (v strede s č. 5) a Nikoly Stümpelovej (č. 2) sa nateraz rozchádzajú. FOTO: Anry Lukáč

Cesty Karolíny Fričovej (v strede s č. 5) a Nikoly Stümpelovej (č. 2) sa nateraz rozchádzajú. FOTO: Anry Lukáč

MAMIČKA SPÄŤ DO AKCIE, SPOLUHRÁČKA ODCHÁDZA

Slovenské trio bojovalo ešte v predminulej sezóne aj v Liberci. Smečiarka Lucia Mikšíková však následne zamierila do francúzskeho Calais a univerzálka Nikola Pištěláková sezónu vynechala pre očakávané materské povinnosti. V družstve tak zostala len blokárka Michaela Candráková. Pred novou sezónou sa slovenská stopa v Dukle opäť zmení - Pištěláková by sa mala opäť objaviť v kádri, Candráková v ňom s určitosťou nebude.

"Trénujem a v budúcej sezóne chystám v libereckom drese návrat," povedala nám hrdá mamička štvormesačného Alexa Nikola. Dvadsaťtriročná blokárka Candráková sa sťahuje do fínskej Raumy, kde bude v novej sezóne hrávať jej priateľ, hokejový reprezentant Pavol Skalický. "Minimálne na čas si od volejbalu dám prestávku. Či sa ešte do diania vrátim, v tejto chvíli neviem," vraví Michaela.

Michaela Candráková sa s libereckým publikom lúči, Nikola Pištěláková sa pripravuje na návrat. FOTO: VK Dukla Liberec

Michaela Candráková sa s libereckým publikom lúči, Nikola Pištěláková sa pripravuje na návrat. FOTO: VK Dukla Liberec

Farby Dukly bude od leta hájiť aj slovenská reprezentačná nahrávačka Lenka Ovečková. Bratislavská rodáčka zamierila k "vojakom" po premiérovej legionárskej sezóne v Olympe Praha.

PRIBUDNÚ ĎALŠIE?

Poslednou spomedzi Sloveniek v Česku z uplynulej sezóny je univerzálka Karin Šunderlíková. "S KP Brno mám zmluvu aj na nasledujúci ročník, aktuálne som teda hráčkou Brna," informovala Karin. Či budeme za riekou Moravou v novej sezóne sledovať ďalšie volejbalistky spod Tatier, ukážu nasledujúce prestupové týždne.

Univerzálka Šunderlíková aj nahrávačka Ovečková majú za sebou prvý rok v Česku. FOTO: Ondřej Driml/PVK Olymp Praha

Univerzálka Šunderlíková aj nahrávačka Ovečková majú za sebou prvý rok v Česku. FOTO: Ondřej Driml/PVK Olymp Praha

SLOVENKY Z ČESKEJ EXTRALIGY 2019/20

nahrávačka Katarína Dudová (Olomouc) - koniec kariéry

blokárka Gabriela Kozmík Tomášeková (Prostějov) - koniec kariéry

blokárka Nikola Stümpelová (Prostějov) - prestup do Olomouca

smečiarka Karolína Fričová (Prostějov) - pokrač. v Prostějove

univerzálka Nikola Pištěláková (Liberec - prerušenie kariéry pre materské povinnosti) - návrat v Liberci

blokárka Michaela Candráková (Liberec) - prerušenie kariéry

nahrávačka Lenka Ovečková (Olymp Praha) - prestup do Liberca

univerzálka Karin Šunderlíková (KP Brno) - platný kontrakt

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČ MIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORKERKOSAND
  • reklamní partneriSTRBSKE PRESSO HUDOSKV REZAC
  • reklamní partneri RonaATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #