Drobňáková po dlhej pauze trénuje s Prešovom. Všetko je otvorené, vraví

20. 02. 2021 - Juraj Karpiel, SVF

Dominika Drobňáková musela v apríli 2019 pre zranenie kolena prerušiť kariéru. FOTO: Greg Capeliez

Smečiarka Dominika Drobňáková od roku 2013 nechýbala v reprezentácii šesť sezón po sebe, v Zlatej európskej lige 2018 si zahrala už aj pod súčasným trénerom Sloveniek Marcom Fenogliom. V apríli 2019 ju však v úplnom závere klubového ročníka zradilo koleno, pre vážne zranenie prišla o domáce majstrovstvá Európy v Bratislave a vynechala prakticky dve sezóny. Minulý týždeň krátko pred uzávierkou transferov sa kežmarská rodáčka nečakane objavila na súpiske extraligového Prešova. "Či aj nastúpim, nechávam otvorené," hovorí 28-ročná volejbalistka.

Počas minulej sezóny rehabilitovala vo Francúzsku, kde predtým odohrala štyri sezóny za Calais, Venelles a Saint-Raphael a trikrát sa tešila zo zisku pohára. Následne sa objavil nový koronavírus a Dominika v neistej situácii uprednostnila návrat domov. "Minulé leto som už rehabilitovala v inštitúte Borisa Žbirku, čo mi tiež veľmi pomohlo. Nebola som však ešte celkom pripravená naskočiť do sezóny a nechcela som tlačiť na pílu," vysvetľuje Dominika, ktorá aktívne využila viac voľného času: "Venovala som sa štúdiu mentálneho koučingu, čo ma už dlhšie lákalo. Veľmi ma to baví a viem si predstaviť, že by som sa neskôr venovala práve tomu."

Ďalšia aktivita jej pribudla do rozvrhu koncom minulého roka, keď jej zavolal tréner Prešovčaniek Roman Németh. "Pýtal sa, či by som k nim neprišla trénovať. Povedala som si, prečo nie; aspoň vyskúšam, ako som na tom s kolenom," hovorí Dominika, ktorá dvakrát týždenne dochádza do Prešova s bývalou spoluhráčkou z národného tímu, skúsenou univerzálkou Paulou Kubovou. "Má to cestou z Liptova, tak sa vždy stretneme. V reprezentácii sme spolu skvele vychádzali a veľmi sa teším, že sme tam spolu," vraví členka úspešnej mládežníckej generácie ročníkov 1992 a 1993, ktorá v rokoch 2009 - 2011 reprezentovala SR na všetkých štyroch veľkých šampionátoch - MS a ME kadetiek aj junioriek.

Dominika Drobňáková v bratislavskej Aegon aréne v súboji proti Češkám v Zlatej európskej lige v máji 2018. FOTO: SITA

Dominika Drobňáková v bratislavskej Aegon aréne v súboji proti Češkám v Zlatej európskej lige v máji 2018. FOTO: SITA

V Prešove by, pochopiteľne, boli radi, ak by im hráčka jej kvalít a skúseností pomohla v závere sezóny aj na ihrisku. Drobňáková však chce nechať veciam voľný priebeh. "Na súpiske som sa objavila aj preto, že sa minulý týždeň uzatvárali, prípadný štart v extralige nechávam otvorený. Dôležité pre mňa bude to, ako sa budem cítiť. Zatiaľ to ide dobre, koleno ma nebolí, čo je skvelý signál. Opakujem však, nechcem nič uponáhľať, takže uvidíme," podotkla Dominika a na margo prešovského tímu doplnila: "Družstvo je mladučké, ale má potenciál. Žiaľ, zatiaľ sa im to nedarilo celkom pretaviť v zápasoch, no verím, že v závere sezóny ešte ukážu, čo je v nich."

Drobňáková odišla zo Slovenska v roku 2014 po zisku druhého majstrovského titulu s Doprastavom Bratislava. S výnimkou sezóny 2015/2016, keď si vyskúšala nemeckú Bundesligu v drese Thüringenu, hrávala vo Francúzsku. Až do nešťastného okamihu z 24. apríla 2019 počas prvého štvrťfinále play-off medzi Saint-Raphaelom a neskorším šampiónom Cannes.

"Krátko predtým sme získali Francúzsky pohár, mali sme skvelú formu. V druhom sete za stavu 21:19 som to však nejako neustála. Hneď na zemi mi napadlo, že sa to predsa nemôže skončiť takto. Zranenie bolo naozaj vážne, koleno bolo doslova 'na šalát'. Lekár mi povedal, že ešte pred niekoľkými rokmi by si to vyžadovalo tri operácie, našťastie, u mňa to už bolo na jeden šup. Tiež mi povedal, že po takom zranení bol problém vrátiť sa aj do bežného života, nie ešte do profesionálneho športu. Aj preto sa nikam nenáhlim, nechcela by som si tým prejsť ešte raz. Po dlhej pauze mi však už lopta veľmi chýbala, cítim novú chuť a odhodlanie," hovorí.

Dominika Drobňáková (v strede v dolnom rade) so spoluhráčkami po zisku striebra v EL 2016. Na fotke aj univerzálka Paula Kubová (hore druhá zľava) a súčasné členky národného tímu Nikola Radosová, Karin Palgutová, Michaela Abrhámová, Barbora Koseková a Lenka Ovečková. FOTO: CEV

Dominika Drobňáková (v strede v dolnom rade) so spoluhráčkami po zisku striebra v EL 2016. Na fotke aj univerzálka Paula Kubová (hore druhá zľava) a súčasné členky národného tímu Nikola Radosová, Karin Palgutová, Michaela Abrhámová, Barbora Koseková a Lenka Ovečková. FOTO: CEV

V reprezentačnom drese získala v Európskej lige striebro (2016) aj bronz (2017), celkovo má na konte 67 štartov. Nebyť vážneho zranenia, mohla ďalšie pridať na domácom šampionáte v Bratislave. "Samozrejme, mrzelo ma to. Sezóna bola až dovtedy výborná a na ihrisku som sa cítila skvele. Babám som však silno držala palce a bola som ich aj pozrieť - s barlami," spomína už s úsmevom.

Spoluhráčky a kamarátky z národného tímu by mohla čoskoro stretnúť opäť. "Bola som v kontakte s trénerom Marcom Fenogliom aj športovým riaditeľom Marekom Rojkom. Dohodli sme sa, že ak bude všetko v poriadku, po sezóne by som mohla s družstvom od začiatu prípravy trénovať. Rada by som si to vyskúšala a pozrela sa, ako na tom som. Po dvojročnej prestávke sa však držím pri zemi, na medzinárodný level je potrebná vysoká výkonnosť. Verím, že dievčatá po odohranej sezóne prídu v dobrej forme a nášmu tímu sa bude dariť," uzatvára Drobňáková.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri HUDOSKV REZACRonaATAK
  • reklamní partneri KERKOSAND
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #