Dobrá možnosť v neľahkej situácii. Firkaľ našiel útočisko v Saudskej Arábii

23. 10. 2020 - Pavol Kubiš, denník Šport

Firkaľ vlani reprezentoval na ME, na zábere útočí v kvalifikácii proti Islandu. FOTO: R. Stoklasa

Po dlhých vyše 21 rokoch sa do Saudskej Arábie znova "zatúlal" slovenský volejbalový legionár. Dvadsaťdvaročný rodák z Humenného Július Firkaľ si v Ittihade Džidda v sobotu odkrútil víťaznú premiéru, keď v drese najstaršieho klubu v krajine a jedného z najpopulárnejších klubov v celej Ázii (najmä zásluhou futbalu) prispel 16 bodmi k víťazstvu 3:0 nad Ibtisamom Rijád.

Pre 45-násobného reprezentačného smečiara a účastníka vlaňajších ME v Belgicku, ktorý v našej extralige hral do roku 2017 za COP Trenčín, to je po nemeckom Dürene (2017/18) a tureckom Tokate (2018 až 2020) tretia zahraničná zastávka.

V sezóne 1998/99 pôsobili práve v tomto klube z po Rijáde v druhom najväčšom meste v krajine (leží pri Červenom mori a považujú ho za hlavné mesto saudského obchodu) hneď dvaja Slováci. Trénoval ho Ľubor Halanda, neskorší prezident SVF a v súčasnosti viceprezident CEV. Bývalý reprezentačný smečiar Róbert Zentko vydržal v tomto kúte sveta tri mesiace.

V novom drese. FOTO: archív J. F.

Ďuso, posledné dva roky ste pôsobili v tureckom Tokate, kde sa vám v minulej sezóne individuálne darilo. Nechceli ste zostať v krajine polmesiaca?

"Mohol som zostať v Tokate, ale na pozícii univerzála, s čím som nebol úplne stotožnený. Mal ponuku z Inegolu Bursa, ktorý má dobrý tím. Plánoval som ju prijať, ale sa to nezrealizovalo, čo ma teraz trocha mrzí."

Do Saudskej Arábie ste sa dostali na poslednú chvíľu. Nechceli ste zostať radšej v Európe?

"Mal som ponuky aj z Európy - z Grécka, Cypru či druhej poľskej ligy. Najväčší záujem však o mňa bol z Turecka. Áno, chcel som zostať nablízku v Európe, koronakríza sa však nevyhla ani volejbalu. Saudská Arábia mi vyšla ako fajn možnosť a som rád, že sa môj prestup zrealizoval."

Kedy sa doriešil váš exotický angažmán a odkedy ste v Džidde?

"Zrodilo sa to začiatkom septembra. Už som nechcel ohľadom nového angažmánu riskovať a povedal som si, že vezmem túto možnosť. Bol som v kontakte s Bulharom Velizarom Černokoževom, s ktorým som hral prvú sezónu v Tokate a ktorý prestúpil do Ittihadu skôr. Povedal mi, že ešte hľadajú smečiara. Vybavoval som to s jeho agentom, tak zásluhu na mojom prestupe má aj on. V Saudskej Arábii som od druhého októbra a čo sa týka mesta a ľudí, som veľmi milo prekvapený. Mal som síce dosť predsudkov, ale zatiaľ som nemal s ničím problém. Pochopiteľne, mentalita ľudí je trocha iná, na čo som si trocha zvykol v Turecku, ale nie je to nič strašné. Je to vyspelá a veľmi bohatá krajina."

Tamojšia liga však nepatrí k tým silnejším, v minulosti do nej zo zahraničia smerovali skôr starší hráči na konci kariéry. Nebojíte sa, že vám to vo vašom veku výkonnostne ublíži?

"Myslím si, že úroveň ligy stúpa každý rok a pomaly sa posúvajú dopredu. Hra je postavená na legionároch, osemdesiat percent lôpt sa hrá iba cez nás. Výsledok záleží od toho, ako sa nám bude dariť. Každé mužstvo môže mať dvoch zahraničných hráčov, je tu veľa Brazílčanov, nejakí Kubánci. V Ahli sú Srb Dokič a Chorvát Galič, vo Wehde Čiernohorec Vukašinovič a Američan Sam Holt, brat známejšieho reprezentanta Maxwella. Zatiaľ nepoznám súpisky všetkých tímov."

Ittihad Džidda patrí v Saudskej Arábii k najpopulárnejším klubom. FOTO: archív J. F.

Ittihad Džidda patrí v Saudskej Arábii k najpopulárnejším klubom. FOTO: archív J. F.

Čo viete o lige a ďalších súťažiach?

"My sme začali úspešne, zdolali sme Ibtissam 3:0. V lige účinkuje dvanásť tímov, do jedenásteho decembra sa stretneme v prvej časti jednokolovo každý s každým. Následne odletím domov a pokiaľ budem nominovaný, rád by som pomohol reprezentácii v januárovej kvalifikácii ME 2021. Liga pokračuje až po pauze, keď sa legionári vrátia z kvalifikačných turnajov. Okrem nej sa hrá aj viac pohárov, pre Elite cup si môžu kluby doplniť súpisky o ďalších hráčov. Zmluvu mám do konca apríla."

Ittihad v minulej sezóne skončil tretí za mestským rivalom Ahli a rijádskym Hilalom. Aké má ambície v novom ročníku?

"Tie najvyššie. Aj ja by som bral titul. Z domácich hráčov máme v tíme jedného z najlepších smečiarov v krajine, môže to byť úspešná sezóna."

Arabský svet je pre Slováka špecifický, všetko sa v ňom podriaďuje náboženstvu, aj športový život. Už ste v tejto súvislosti zažili nejakú príhodu?

"Áno, už som sa stretol s tým, že sme odohrali dva sety, po ktorých sa spoluhráči a tréner šli modliť. My sme čakali desať - pätnásť minút a po rozcvičke sme pokračovali. Bulhar mi spomínal, že v minulej sezóne v zápase Elite cupu sa šli modliť v tajbrejku za stavu 8:7, keď sa menili strany. Pre nás je to úsmevné, ale musíme to rešpektovať."

Ako trávite čas mimo volejbalu?

"Bývam na hoteli s bulharským spoluhráčom, máme veľký apartmán so samostatnými izbami a spoločnou obývačkou. Varíme si sami, ale v početných zahraničných reštauráciách s dobrým jedlom je čo skúšať a objavovať. Na tréningy chodíme autom. Mesto je vyspelé, najkrajšia časť vyzerá ako z filmu o Miami či Dubaji s mrakodrapmi, luxusnými vilami či s obrovskými jachtami. Vo voľnom čase sa dá ísť na pláž."

FOTO: archív J. F.

Sú v krajine nejaké koronavírusové obmedzenia?

"Majú aplikáciu, ktorá sleduje ich pohyb. Rúška nosia povinne dnu i vonku, pravidelne všetko dezinfikujú. Okrem toho však žijú normálny život."

KARDOŠ MU TO ODOBRIL

Aj keď v minulosti slovenskí legionári už pôsobili mimo Európy v krajinách ako Argentína, Bahrajn, Egypt, India, Indonézia, Irán, Katar, Kórejská republika, Kuvajt, Maldivy, Omán, SAE i v samotnej Saudskej Arábii, kontrakt mladého reprezentanta vo volejbalovej exotike je skôr nezvyčajný. Reprezentačný tréner našich volejbalistov a zároveň kormidelník Prešovčanov Marek Kardoš si uvedomuje, že to nie je ideálny stav, ale v súčasných podmienkach športu vo svete Firkaľ podľa neho urobil to najlepšie, čo v danej situácii mohol urobiť. Okrem finančnej stránky, ktorá je pre profesionálneho športovca podstatná, má jeho nový angažmán viac aspektov.

"Z pohľadu reprezentácie je najdôležitejšie to, aby Julo hral. Pred kvalifikáciou tam bude dva a pol mesiaca, to mu neublíži, pretože má natrénované. Pred odchodom trénoval s nami v Prešove, odohral s nami i prípravný zápas, tak ho mám pod kontrolou. Viem, kde má rezervy a na čom máme pracovať. Má väčší priestor na individuálne tréningy," poznamenal Kardoš.

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

partneri

  • hlavní partneri AUTO LAMAČKAVOHOLIKMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMGERFLORVOSLAUER
  • reklamní partneri FOURTEENHUDOSKV REZACRona
  • reklamní partneri KERKOSANDATAK
  • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVBSKBratislava

komunikačný partner

  • #