Do Budapešti za priateľom hádzanárom

13. 09. 2017 - Denník Šport, Pavol Kubiš

V útoku Mária Kostelanská. FOTO: HIT TRNAVA/PETER VÁCLAVEK

Najviac bodujúca hráčka extraligy 2016/17 MÁRIA KOSTELANSKÁ prestúpila z Trnavy do maďarského Vasasu

Volejbalistky siedmeho tímu našej extraligy Hit UCM Trnava prišli pred novou sezónou o svoju kľúčovú hráčku Máriu Kostelanskú. Dvadsaťštyriročná rodáčka z Považskej Bystrice prestúpila do tímu úradujúceho maďarského vicemajstra Vasasu Óbuda Budapešť.

Pre vás je to prvé angažmán v zahraničí, ako sa to „zomlelo“?
"Môj priateľ, hádzanár Marián Žernovič, podpísal zmluvu do maďarského klubu FTC KK Ferencváros Budapesť. Chcela som ísť s ním, prvoradým cieľom pre mňa bolo hrať volejbal a preto som si v Maďarsku začala hľadať klub."

U funkcionárov Vasasu zavážilo, že ste ako smečiarka boli v minulej sezóne so 474 bodmi najviac bodujúcou hráčkou slovenskej extraligy?
"V máji som v Budapešti absolvovala tréningovú skúšku. Moja hra ich zrejme zaujala, na základe čoho sme neskôr doriešili podmienky. Zastupovala ma rovnaká spoločnosť ako môjho priateľa."

Považujete sezónu v Trnave za svoju najúspešnejšiu v kariére?
"Určite nie, tými sú pre mňa zatiaľ dve sezóny 2013/14 a 2014/15 v drese VTC Pezinok, keď sme v extralige získali bronz."

Vasas Budapešť v minulej sezóne prehral vo finále ligy s Linamarom Békešská Čaba, ktorého dres si bude obliekať ďalšia Slovenka, reprezentačná nahrávačka Barbora Koseková. Budú to pre vás špeciálne súboje?
"Vasas je viacnásobný vicemajster Maďarska, ako aj najlepší klub v Budapešti. V posledných rokoch súperí o titul práve s Békešskou Čabou. Verím, že urobíme všetko pre to, aby sme s nimi bojovali o zlato aj v novej sezóne. Nemyslím si, že proti Baši to budú pre mňa špecifické zápasy. Výhodou však bude, že po nich budeme môcť spolu prehodiť pár slov po slovensky."

Obaja finalisti i tretia Nyíregyháza budú v novej sezóne štartovať v MEVZA Cupe aj proti slovenským tímom. Bude to pre vás osobne prvá medzinárodná konfrontácia, tešíte sa na ňu?
"Áno, v MEVZA Cupe sa stretneme aj s bratislavskými družstvami Sláviou EU a 1. BVK (pozn. STRABAG Volleyball Club). Na klubovej úrovni to bude pre mňa prvá medzinárodná a veľmi cenná skúsenosť. Vasas bude účinkovať aj vo Vyzývacom pohári, v ktorom sa v šestnásťfinále stretneme s lichtenštajnským klubom VBC Galina Schaan."

Maďarské volejbalistky sa kvalifikovali na ME, ktoré sa koncom mesiaca začnú v Azerbajdžane a v Gruzínsku. Kedy sa vám začne ligová súťaž?
"Až v polovici októbra. Dovtedy máme v pláne turnaj v Jászberényi a v Brne, okrem nich určite ešte odohráme nejaké prípravné zápasy."

Békešská Čaba vyhrala MEVZA Cup, v maďarskej lige vlani účinkovalo až jedenásť tímov. Hrajú v nich prim zahraničné hráčky?
"Z informácii od trénera a spoluhráčok viem, že pred touto sezónou sa maďarské kluby posilňujú o legionárky viac ako v minulosti. Boj o maďarský titul tak bude náročnejší a zároveň atraktívnejší pre samotné hráčky i fanúšikov."

Koľko legionárok je zatiaľ v kádri Vasasu, platia pre ne v lige nejaké obmedzenia?
"V tíme máme päť legionárok – americkú blokárku Kaylu Hanelineovú, univerzálku Vericu Simičovú z Bosny a Hercegoviny, dve Talianky - nahrávačku Ericu Viettiovú a smečiarku Elenu Cappelliovú - a mňa. Počet legionárok nie je obmedzený, ale na ihrisku môžu byť naraz maximálne tri hráčky z krajín mimo EÚ."

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

  partneri

  • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX TIPOSMIKASA
  • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGTERRA ANTIQUA
  • reklamní partneriNAYLOBKOWICZSTRBSKE PRESSO
  • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVELATAK
  • reklamní partneriKV REZAC Rona
  • mediálni partneriRTVS Arena Sport SVF TVPLAY BALL
  • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
  • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
  • podporujú násMS SRSOVNSC

  komunikačný partner

  • #