Benjamín v slovenskom tíme obdivuje Francúzov a túži po ME v Poľsku

07. 07. 2017 - Filip Hudec, SVF

Július Firkaľ v drese COP Trenčín. FOTO: Branislav Ulbrich

Najmladším hráčom v aktuálnom výbere slovenskej reprezentácie, ktorá sa v Púchove pripravuje na baráž o postup na majstrovstvá sveta, je smečiar Július Firkaľ. Ľavoruký "skokan" s dosahom 358 cm oslávil v januári len 19. narodeniny a je jediným teenagerom v tíme Andreja Kravárika.

Šikovný Humenčan začal s volejbalom vo svojom rodnom meste, kde pôsobil do žiackych kategórii. Jeho talent neunikol trénerom mládežníckych reprezentácií a v roku 2013 sa rozhodol k presunu do Trenčína, kde navštevoval a nedávno aj úspešne maturitou ukončil športové gymnázium. V centralizovanej príprave COP Trenčín pôsobil Firkaľ štyri roky a v budúcej sezóne by sa mal predstaviť v zahraničí. Jeden z najväčších slovenských talentov v poslednom období bojuje o miesto v nominácii na baráž KMS a tajne dúfa, že sa dostane aj na majstrovstvá Európy.

Máte za sebou necelý týždeň prípravy. Ako zvládaš drinu?
"Pre mňa je to jednoduchšie v tom, že v Trenčíne sme absolvovali predprípravu a mal som voľno len týždeň. Tréningy zvládam dobre, aj keď makačka v posilňovni dá zabrať. Dôležité je, že máme dobrú regeneráciu."

Ako zvládate tréningy v takomto horúcom počasí?
"Už nemám ani jedno suché tričko (smiech). Ale o tom to je. Vieme čo nás čaká a musíme sa dobre pripraviť."

Aká je atmosféra v mladom kolektíve?
"Sme rozdelení na dve skupiny starších a mladších. V posilňovni sme každý so svojou skupinou a potom poobede trénujeme všetci v hale v šestkách. Atmosféra je dobrá, je tu veľa chalanov z Trenčína, s ktorými sa poznám dlhú dobu, čo je výhoda."

Ty si úplne najmladší zo všetkých. Máš aj povinnosti navyše?
"Samozrejme, ako sa hovorí musím prvý do haly prísť a posledný z nej odísť. Mám na starosti ľad, lekárničku a vybavenie do posilky. Stále to musím brať so sebou aj z haly. Mám to jednoduchšie, pretože chodím autom s ´Bymbom´ Petrášom."

Ako tráviš voľný čas?
"Keď máme voľno, tak si rád pospím a zrelaxujem. Na spestrenie si občas zahráme biliard."

Július Firkaľ počas ME do 20 rokov v Nitre. FOTO: Ondrej Bobek

Čaká nás 3. kolo kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta, bude to náročný turnaj s piatimi zápasmi za päť dní. Ako vidíš naše šance v Belgicku?
"Skupina je veľmi ťažká, oveľa náročnejšia ako to bolo v 2. kole. Tým, že sme tu mladí hráči a nie sme pod tlakom, tak môžeme len prekvapiť. Šancu uhrať nejaký výsledok máme a každé víťazstvo, ktoré dosiahneme bude plus. Budeme sa snažiť hrať podávať čo najlepšie výkony."

Vnímaš tento turnaj aj ako boj o miesto v tíme pre augustové majstrovstvá Európy v Poľsku? Aj keď sa potom pridajú skúsení hráči?
"Určite áno, veľmi by som sa chcel dostať na majstrovstvá Európy. Beriem to ako prvú skúšku, keď tým neprejdem, tak už nemám šancu sa dostať ďalej na prípravu pred Európou. Snažím sa na každom tréningu makať naplno, bojovať čo to dá a verím, že sa mi to podarí."

V Trenčíne si ukončil štúdium a vieme, že sa pracuje na tvojom prestupe do zahraničia. Môžeš prezradiť viac?
"Rokujem s jedným klubom, ale kým nie je zmluva podpísaná, tak o tom nemôžem verejne hovoriť."

Stíhate sledovať aj finálový turnaj Svetovej ligy v Brazílii?
"Samozrejme. Tým, že to ide v dobrých časoch, tak si zápasy večer radi pozrieme. Je to pre nás výborná škola sledovať najlepších hráčov."

Komu fandíš?
"Tímom z Európy a moji najväčší favoriti sú Francúzi, pretože sú tam dvaja ľaváci, ktorí sa striedajú v základnej šestke. Sú to Lyneel a Rossard, mám sa od nich čo učiť. Mám rád aj Srba Uroša Kovačeviča, ktorý je tiež ľavák. Najviac však fandím Francúzom, pretože sa mi páči ich hra, sú bojovní, hrajú ako jeden tím, sú výborní na servise, v poli, proste radosť sa pozerať."

Július Firkaľ v drese juniorskej reprezentácie. FOTO: Ondrej Bobek

Ako si sa dostal k volejbalu?
"Ako mladý chalan som skúšal viacero športov a striedal som to každý druhý mesiac. Na škole sme však mali volejbalový krúžok, ktorý viedol dobrý tréner Peter Tholt a to ma pri volejbale udržalo. Mal som šťastie, že som hneď hral a nemusel som sedieť na lavičke. Začalo sa mi dariť a pri volejbale som zostal."

Mohol k tomu dopomôcť aj volejbalový boom, ktorý bol vtedy v Humennom?
"Určite áno. Môj otec chodil počas týždňa hrávať volejbal, sledoval som samozrejme aj mužov Chemesu a túžil som raz hrať pred tisíckami divákov. Teraz sa tie sny začínajú plniť."

KTO JE JÚLIUS FIRKAĽ

 • Narodený: 14. januára 1998 v Humennom
 • Post: prihrávajúci smečiar
 • Výška: 196 cm
 • Kluby: do roku 2003 Chemes Humenné, 2013 - 2017 COP Trenčín
 • Úspechy: SR reprezentoval v kadetskej aj juniorskej kategórii, zahral si na ME do 20 rokov v Nitre v roku 2015

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #