Alberto Giuliani: Máme zodpovednosť pred celým národom a fanúšikmi

23. 07. 2015 - Filip Hudec, SVF

V Taliansku získal tri tituly, vyhral Taliansky pohár aj superpohár a dokonca aj európsky pohár CEV. Reprezentáciu však ešte neviedol a preto sa na prácu pri slovenskom tíme veľmi teší. Alberto Giuliani sa preslávil úspešnou prácou v Cuneu a Macerate, v ďalšej časti jeho kariéry bude svoje kvality potvrdzovať na lavičke Piacenzy a najmä slovenskej reprezentácie.

Päťdesiatročný kouč má pred sebou neľahkú úlohu - pripraviť tím čo najlepšie na októbrové majstrovstvá Európy. Prvý zraz má slovenská reprezentácia 17. augusta a Giuliani by chcel dostať do tímu všetkých najlepších hráčov.

Prekvapila vás ponuka Slovenskej volejbalovej federácie?
"Áno, bolo to pre mňa veľké prekvapenie. Ponuka ma hneď oslovila a potešila. Teším sa na novú skúsenosť, pretože reprezentačný tím som ešte neviedol. Trénovať národný tím je niečo úplne iné ako viesť klub, pretože máme zodpovednosť pred celým slovenským volejbalovým národom a fanúšikmi. Je to výzva a česť. Budem od každého hráča vyžadovať maximálne výkony, pretože nás čakajú náročné majstrovstvá Európy."

Ako dlho ste zvažovali ponuku?
"Asi týždeň po tom, ako mi zavolal pán Halanda. Naštudoval som si zápasy a štatistiky slovenského tímu, vyžiadal som si videá a na základe toho som sa rozhodol. Od začiatku som však vedel, že je to veľmi zaujímavá ponuka, práca pri národnom tíme bude pre mňa novou skúsenosťou a veľmi sa na ňu teším. Mojou úlohou bude vytvoriť čo najsilnejší tím a v krátkom čase pripraviť družstvo na majstrovstvá Európy."

Čo si myslíte o slovenskom tíme?
"Myslím, že sú v ňom talentovaní hráči a úroveň slovenskej reprezentácie je dobrá, aj keď tímy z európskej špičky sú momentálne na vyššej úrovni. Čaká nás tvrdá práca, aby sme sa posunuli o level vyššie."

Poznáte slovenských hráčov?
"Veľmi dobre poznám tých, ktorí hrali, alebo hrajú v Taliansku ako napríklad Martina Nemca, Kohúta, ktorého budem viesť aj v mojom novom klube v Piacenze, či Ogurčáka. Všetkých hráčov som si však veľmi dobre naštudoval a bližšie ich spoznám počas prípravy. Veľmi dôležitá je pre mňa aj organizácia tímu a samotný realizačný tím. Som rád, že mojim asistentom bude Andrej Kravárik a druhým asistentom a trénerom môj dlhoročný spolupracnovník Francesco Cadeddu."

Kedy začnete prípravu na majstrovstvá Európy?
"Začneme 17. augusta v Púchove."

Aký bude program?
"Máme už predstavu, ale ešte nie je všetko potvrdené. Mali by sme hrať s Poliakmi, Bulharmi, Nemcami a Čechmi. V najbližších dňoch to zverejníme definitívne. V pláne bola aj príprava a zápasy v Brazílii, ale to sme zrušili."

Pokúsite sa vrátiť do tímu Martina Nemca, či Tomáša Kmeťa, ktorí nehrali v Svetovej lige?
"Určite áno. Budeme sa snažiť do prípravy zapojiť všetkých najlepších hráčov. Z nich potom vyberiem konečnú nomináciu na majstrovstvá Európy."

Kedy vy osobne pricestuje na Slovensko?
"Približne 12. augusta."

Prvý zápas na majstrovstvách Európy hráme proti Srbsku. Trénerom je Nikola Grbič, ktorého ste viedli v Cuneu. Bude to pre vás špeciálny zápas? Pre oboch to vlastne bude premiéra v úlohe koučov na ME.
"Nikola je môj veľký kamarát a na zápas so Srbskom sa veľmi teším. Mám tam však viacero kamarátov a hráčov, s ktorými sa veľmi dobre poznám. V prvom rade to však bude boj o body na majstrovstvách Európy a kamarátsva pôjdu bokom. Srbi sa prebojovali do finále Svetovej ligy, majú veľmi kvalitný tím a tak je jasné, že nás čaká náročná úloha."

Ďalšími súpermi v skupine v Busto Arsizio sú obhajcovia titulu Rusi a nepríjemní Fíni. Čo hovoríte na skupinu?
"Je veľmi náročná. Musíme sa na šampionát dobre pripraviť a v každom zápase podať maximálny výkon. Len potom máme šancu na úspech."

KTO JE ALBERTO GIULIANI

 • Narodený: 25. decembra 1964 v San Severino Marche
 • Trénerská kariéra: 1996 - 1998 San Severino Marche (B1), 1998 - 2000 Osimo (B1), 2000 - 2006 Loreto (A2), 2006 - 2008 Corigliano (A2 a A1), 2007 - 2009 Verona (A2 a A1), 2009 - 2011 Cuneo (A1), 2011 - 2015 Macerata (Treia) (A1), od 2015 Piacenza (A1)
 • Úspechy: majster Talianska 2009-10 (Cuneo), 2011-12, 2013-14 (Macerata), Taliansky pohár 2010-11 (Cuneo), Taliansky superpohár 2010 (Cuneo), 2012, 2014 (Macerata), Pohár CEV 2009-10 (Cuneo)

ARCHÍV SPRÁV

Bookmark and Share

generálny partner

 • #

partneri

 • auto partnerAUTO LAMAČ
 • hlavní partneriPARFEMSEDYMAX MIKASAVEOLIA
 • reklamní partneriERREAMILLENNIUMSTRABAGGERFLOR
 • reklamní partneriLOBKOWICZSTRBSKE PRESSONopeCOUNTERPAIN
 • partneri HUDOSGOLGUZHAPPY TRAVEL
 • reklamní partneriKV REZAC RonaATAK
 • mediálni partneriRTVS  SVF TVPLAY BALL
 • mediálni partneriTV COMTASRSITASPORT
 • mediálni partneriVOLLEY COUNTRYGRYFOSPORTE
 • podporujú násMS SRSOVNSCBSK

komunikačný partner

 • #